Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

VW Golf 5 din 2008, sfaturi sau inlocuire

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
247 replies to this topic

#19
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018

View PostNeaceasca85, on 12 iulie 2022 - 12:50, said:

Placutele si discurile le-am schimbat pentru ca faceau zgomot la franare. Rulmentii pentru ca faceau zgomot la rulare. Acum nu exista zgomote.


ar fi bine sa ai in vedere sa schimbi placutele. cu franele nu e de joaca. in rest daca o intretii corespunzator si nu iti mananca multi bani e foarte buna.

#20
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,112
  • Înscris: 14.10.2008
De ce sa schimb franele daca tin bine si nu fac zgomot? De zgomot le-am schimbat in 2016, tineau bine si atunci dar bolboroseau la franare, se zicea de discuri ovalizate, am schimbat si placutele.

Rulmentii huruiau la anumite viteze, cand am zgomote la rulare sau franare nu ma simt confortabil si iau masuri.

Acum e putin enervant haionul ca arata mereu deschis si nu mai apare range-ul in km al rezervorului, ma uit la indicatorul cu limbi precum la Dacie.

#21
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
depinde ce grosime mai are materialul de pe ele, dar la 6 ani ar trebui sa ai vreo 60k km cu ele, esti cam pe limita rulajului. tine cont ca nu sunt o avere... dar se poate la fel de bine sa mai fie bune. daca tu zici ca mai merg...

#22
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,832
  • Înscris: 12.08.2008
Sigur turbina pe duca, daca nu e si dusa de mult... EGR -ul sigur e bun..
Placute cu 60 k km ? Cam sunt varza ! Bieletele antiruliu cum sunt ??
Ai ambreiaj cu masa dubla ? Dar volante/ fulii cu masa dubla ?
Nu ai zis nimic de AC..
Rugina doar la 12 anisori ?!

Edited by mihaiC1, 12 July 2022 - 13:29.


#23
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,071
  • Înscris: 20.10.2015
Sunt firme care-ti fac capitonarea
Si eu am patit-o la Golful meu
A durat 3 ore
Nu-l da daca mai merge, 150k km e misto, al meu are 135,000km, am mai cumparat una mai noua (2017, un Peugeot 208) ii mai cade, una alta dar nu ma-ndur s-o dau desi am 3 pretendenti.
I-a mai cazut, pompa de motorina din rezervor, motorul (la fizic) si pompa de ambreiaj

#24
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,112
  • Înscris: 14.10.2008
Pe sistemul 2008-2016 observ ca in 2024 ar trebui schimbate din nou discurile si placutele.

View PostmihaiC1, on 12 iulie 2022 - 13:18, said:

Sigur turbina pe duca, daca nu e si dusa de mult... Placute cu 60 k km ? Cam sunt varza ! Bieletele antiruliu cum sunt ??  Ai ambreiaj cu masa dubla ?
Rugina doar la 12 anisori ?!
Turbina nu fluiera cum fluiera in 2015 la Peugeot 407.

A fost inspectata pe elevator cand nu stiam ca uruitul era de la rulmenti. Totul parea OK.

La AC am avut in 2015 freon pierdut si reincarcat, schimbat o garnitura. In martie am constatat ca nu mai raceste. Posted Image

Cel tarziu in 2028 masina trebuie schimbata. Trepanatii de la UE zic ca se vor mai fabrica masini pana in 2035, dupa aceea doar "masini" teleghidate pentru uzul domestic.

#25
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 16.10.2018

View PostNeaceasca85, on 12 iulie 2022 - 13:34, said:


Trepanatii de la UE zic ca se vor mai fabrica masini pana in 2035, dupa aceea doar "masini" teleghidate pentru uzul domestic.
Până-n 2035 mai sunt 2 ture de alegeri, se vor rezolva aceste derapaje ale handicapaților verzi... Ține de mașină, mai păpurește-o și fă-ți treaba cu ea. Apă, paie și bătaie!

View PostNeaceasca85, on 12 iulie 2022 - 13:34, said:

doar "masini" teleghidate pentru uzul domestic.

Citesc stirile și mă ia râsul... ia uită-te la comentarii:
https://ziare.com/ma...service-1750561

#26
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,832
  • Înscris: 12.08.2008
Nu e nici un derapaj ! In cativa ani vor aparea ca ciupercile statii de incarcare EV ! Tu tii cu americanii Posted Image

#27
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,112
  • Înscris: 14.10.2008
Pai Tesla (in oo) nu vine de la americani? Elon Must (Elanul cu Mosc) nu de acolo este? Ceilalti producatori auto vor sa tina pasul cu Tesla.

Pe EV eu vad incarcarea publica mai viabila decat cea casnica. Dar trebuie sa ai timp, nu e ca la motorina sa pui 1-2 minute si sa poti merge apoi 600-800 km.

La casa eu vad un slow charge de noapte, pe monofazic (am 1 singura priza trifazica dar e departe de locurile unde parcam masinile). Dar hybridul e o cale de mijloc, mai ales pentru orasele aglomerate unde irosesti mult carburant prin opriri si demaraje dese, ma enerveaza la diesel consumul din oras, daramite la benzinara.

************
Sunt in dilema in legatura cu Golful meu. Oare daca il mai tin, incep belelele alea mari si costisitoare? Oare daca il mai tin niste ani, mai pot lua diesel? Nu cumva ma va tine pana cand vom avea doar EV-uri (o utopie dar sa zicem)?

Nu-mi place sa sar peste etapa cutiei automate. Pe aia fratele o are, dar si ruleaza mult, in 2016 clar nu merita o automata si pentru mine.

Am permisul din 2004, pana in 2008 nu am condus, apoi iarasi intre 2011 si 2014 nu am condus. Golf 5 este masina pe care m-am format ca sofer. Si e cam de porc sa sar de la prima mea masina ca sofer, la EV-uri si alte aiureli.

Mi-ar place o masina mai mare, mai spatioasa, cu boxe mai performante, dar e belea cu parcatul in orase, cand ma gandesc la parcare imi piere pofta de un Touareg de exemplu.

#28
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Chestia e ca n-ai bani de una noua ca daca aveai ne intrebai ce masina sa iti iei nu cat o sa o mai tii pe asta.
Acum mergi cu asta pana nu mai merge si apoi iei una mai buna sh.

#29
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 16.10.2018

View PostmihaiC1, on 12 iulie 2022 - 13:54, said:

Nu e nici un derapaj ! In cativa ani vor aparea ca ciupercile statii de incarcare EV ! Tu tii cu americanii Posted Image

Mie nu-mi plac exprimările la viitor: vom face, vom aproviziona, vom îmbunătăți, etc. și prefer am făcut, am creat, și alte astea...

#30
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,832
  • Înscris: 12.08.2008
Pe langa harburile pe combustibil fosil ce ii impiedica pe vanzatorii de "energie" sa puna 4-6 "pompe de curent" ? Cumpara curent electric cu 0,7 lei si il vand cu 1,5 lei/ kwh , fara ACCIZE!!
" un mai buna SH " ?! Ciudat rationamentul...

Edited by mihaiC1, 12 July 2022 - 14:51.


#31
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005

View PostNeaceasca85, on 12 iulie 2022 - 13:01, said:

De ce sa schimb franele daca tin bine si nu fac zgomot?
...pentru ca o placuta de frana se schimba in functie de uzura, nu in functie de zgomot. D-aia.

View PostNeaceasca85, on 12 iulie 2022 - 13:34, said:

La AC am avut in 2015 freon pierdut si reincarcat, schimbat o garnitura. In martie am constatat ca nu mai raceste. Posted Image
Pentru ca si ala din 2015 pana acum s-a pierdut...tot prin garnituri.

#32
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,112
  • Înscris: 14.10.2008
Nu s-a pierdut freonul din 2015 pentru ca inca raceste bine. In martie 2015 am sesizat ca nu mai racea.

La AC eu sunt cel mai pretentios, frigider trebuie sa fie, mai ales la cat am suferit in Dacie de la drumurile spre litoral in fiecare vara, pana in 2002.

Apoi pauza, 3 ani nu am mai mers la mare, iar masinile astea 2, Peugeot 407 (in posesia unchiului) si VW Golf 5 (in posesia mea) au fost luate prin contracte de leasing, care leasing ajunsese in asa hal incat in 2012 sau 2013 tata s-a enervat si a facut credit ca sa scape de leasingul pe Golf.

Leasing nu mai vrem, consideram ca o masina putin rulata e cea mai buna achizitie, dar momentan frica de o mare criza ne face sa tinem bine de bani, am mutat curentul pe Hidroelectrica, am schimbat caloriferele de fonta din casa mea (ca tot trebuia schimbata centrala, si ea din 2008 si rupta in 2, varza, nu ca masina).

EV nu ma incanta, din motive personale, voi avea EV doar de necesitate daca va fi, dar pana la EV, as mai vrea altceva, nu stiu cum va fi pana la urma, dar worst case scenario este EV sau renunti la masina, eh, nu sunt din Bucuresti ca sa pot face asta, in provincie nu te poti misca fara masina personala cum o poti face in Bucuresti, ca doar in studentie am preferat sa folosesc trenul si metroul, dupa studentie tata a luat Golful asta pentru mine, a venit si fratele de la Bucuresti dupa 10 ani de stat acolo si a trebuit sa-i dea Peugeotul si uite asa VW Golf a ramas masina lui tata pana cand a murit in 2014 si mi-a ramas mie. Posted Image

Edited by Neaceasca85, 12 July 2022 - 15:07.


#33
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,832
  • Înscris: 12.08.2008
Eu am inca Astra H din 2005 (leasing de noua 3 ani) si deja consuma multi bani pt. reparatii de acum 6 ani, asa ca m-am hotarat pt. o masina noua acum 2 ani, rate fixe 5 ani pe persoana fizica.. E HEV cu 6 ani sau 200 000 km garantie Posted Image
PS poti cumpara in rate si SH ...

Edited by mihaiC1, 12 July 2022 - 15:23.


#34
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View PostmihaiC1, on 12 iulie 2022 - 14:37, said:

Pe langa harburile pe combustibil fosil ce ii impiedica pe vanzatorii de "energie" sa puna 4-6 "pompe de curent" ?
Lipsa de curent. Sau crezi ca curentul ala vine din tolba lui mos Craciun?
Sa mai spun ca incepe rationalizarea energiei electrice in mare parte a Europei?

Edited by Friskey, 12 July 2022 - 15:29.


#35
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,112
  • Înscris: 14.10.2008
In mod normal problemele încep de la 200.000 km în sus. Dar la mine doar a trecut timpul mașinii, nu am atâta rulaj.

#36
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 24.11.2015
E TDI cu DPF ? Posted Image
Plafonul ala se rezolva cu ceva bani, s-a dezlipit probabil ca o ti afara in soare vara. La 155k km daca o ti in garaj, nu are voie sa pice.
Daca te plangi ca ai dat 1000lei (bani putini) pe cate nimicuri, nu vrei sa stii cat costa daca pica ceva la o masina diesel mai moderna (incepand cu golf 6). Tdi-ul de pe golf 5 e inca un motor simplu si se pricepe oricine sa-l repare. La tabla asa stau rau golfurile 5, poti sa o faci si tu acasa sa mai prelungesti durata de viata Posted Image. Slefuiesti bine zona, apoi dai cu anti-rugina, dupa cu grund, apoi faci un spray cu codul de culoare pe care il ai si dai peste, dupa ce se usuca, dai cu putin lac. La golf 5 problema sunt pragurile (vreo 500e sa pui altele noi) si aripile + hayonul spate. In rest e o masina buna, la km pe care ii are nu ar trebui sa iti faci probleme.

View PostNeaceasca85, on 12 iulie 2022 - 15:31, said:

In mod normal problemele încep de la 200.000 km în sus. Dar la mine doar a trecut timpul mașinii, nu am atâta rulaj.

Eu stiu masini de peste 350.000km si n-au nici o problema Posted Image
Probleme pot sa apara oricand, apar la masinile noi , ce asteptari sa ai la o masina de peste 10 ani ?

View PostmihaiC1, on 12 iulie 2022 - 15:15, said:

Eu am inca Astra H din 2005 (leasing de noua 3 ani) si deja consuma multi bani pt. reparatii de acum 6 ani

Ce anume ai schimbat ? KM ? Motor ?

Edited by TruculMagic, 12 July 2022 - 15:39.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate