Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Vecinul de vis-a-vis si-a montat camere care bat la mine in curte

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
68 replies to this topic

#1
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,977
  • Înscris: 30.11.2021
O faza stupida, am un vecin mai nebun, ca un om sanatos nu cred ca ar face asa ceva.
A montat camere de supraveghere care bat la mine in curte. Nu ca par ca bat. Sunt prinse fix sa bata spre curtea mea.

Are voie?
Camerele astea de supraveghere nu au nevoie sa fie montate de o firma specializata?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Priveste partea plina a paharului. In caz de ceva iti sunt si tie utile :)

Nu cred ca e legal, dar poate nu bat la tine.

#3
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,977
  • Înscris: 30.11.2021
Si cine trebuie anuntat? Sectia de politie? Trebuie facuta o sesizare scrisa? Trebuiesc poze?
Ar insemna sa pozez la el in curte...

Edited by MindArchitect, 11 July 2022 - 20:42.


#4
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
in mod normal trebuie firma autorizata, poti linistat face plangere la politie sau da injudecata pt ca e interzis prin lege sa filmezi cu camera de securitate domeniul public sau curtea vecinului, ele trebuie sa bata numai pe raza proprietatii respective.

Edited by odastramosilor, 11 July 2022 - 20:44.


#5
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008

 MindArchitect, on 11 iulie 2022 - 20:29, said:

O faza stupida

Apropos de asta, ai avut un dialog cu vecinul vis a vis de camerele alea?

#6
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,977
  • Înscris: 30.11.2021

 iladi, on 11 iulie 2022 - 20:47, said:

Apropos de asta, ai avut un dialog cu vecinul vis a vis de camerele alea?
Daca am invatat vreodata ceva in viata asta, este niciodata nu te duce la vecin.
Tu crezi ca el nu stie ca are camere montate peste nivelul vitei de vie care bat direct la mine in curte? Ca le vad de la mine din curte si nu ca sunt inclinate... sunt DREPTE.

Ce sa discuti cu vecinul? Este pe sistemul vecinilor care fac galagie sau belele la bloc. Ce ai cauta la usa la poarta la vecin?
Stii vecine? Nu stiu daca te-ai prins, camerele alea bat direct la mine in curte. Este o discutie amuzanta.
In cel mai bun caz se face ca le misca si tot asa le lasa, si incep sicanarile.

Asta doar in Romania este cu ma duc eu la usa/poarta la vecin sa imi fac dreptate.
Ca eu daca instalam camere de supraveghere, nu era clar ca observam ca bat direct in curtea cuiva...

Edited by MindArchitect, 11 July 2022 - 20:50.


#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu  nu inteleg pudoarea asta.
Daca tu nu faci chestii ilegale, iar vecinul nu face publice inregistrarile, care e problema ? Crezi ca fara camere nu te poate supraveghea, daca asta are in minte ?

#8
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
E complicat tare ! In principiu , ca sa-i faci reclamatie , trebuie sa demonstrezi tu ca te filmeaza . Si asta doar daca posteaza filmari din curtea ta in mod public . Altfel e greu tare !
Incearca alte metode , mai romanesti !

#9
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,541
  • Înscris: 30.08.2017
A facut-o să te enerveze, că de belit ochii la ce faci tu în curte poate să o facă oricum.

Du-te la el și mulțumește-i că îți acoperă și ție curtea cu camerele alea, că vroiai și tu să îți pui, dar acum nu mai e nevoie.

#10
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,977
  • Înscris: 30.11.2021
Sunt camere drepte

 pasilla, on 11 iulie 2022 - 20:50, said:

Eu  nu inteleg pudoarea asta.
Daca tu nu faci chestii ilegale, iar vecinul nu face publice inregistrarile, care e problema ? Crezi ca fara camere nu te poate supraveghea, daca asta are in minte ?
Asa este ca nu stai la casa in oras?

Sa ma filmeze vecinul in ... goala ca vrei tu?
Ca mai ies prin curte, nud, iau prosoape de pe sarma, daia am poarta, daia ma zid, daia m-am mutat la curte sa am viata privata.
Sunt camerele montate deasupra sa bata direct in curte.

Ies in curte, ma joc cu pisici, vorbesc la telefon, sa fiu filmat non-stop? Tu gandesti ce tocmai ai scris?

#11
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007

 MindArchitect, on 11 iulie 2022 - 20:29, said:

Cred ca mai degraba iti faci un gard mai inalt decat convingi/constrangi vecinul sa ia vreo masura

#12
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,541
  • Înscris: 30.08.2017

 pasilla, on 11 iulie 2022 - 20:50, said:

Eu  nu inteleg pudoarea asta.
Daca tu nu faci chestii ilegale, iar vecinul nu face publice inregistrarile, care e problema ? Crezi ca fara camere nu te poate supraveghea, daca asta are in minte ?

Am bloc de 4 etaje la 20m de curtea mea. Mi se rupe total de ăia (și probabil lor de mine).

 MindArchitect, on 11 iulie 2022 - 20:53, said:


Asa este ca nu stai la casa in oras?


Eu stau, București - Sector 4. Când n-am apucat de construit casa blocul era acolo. Oameni ok, la câtă gălăgie am făcut, n-a comentat nimeni.

Edited by george_alexandru, 11 July 2022 - 20:56.


#13
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

 MindArchitect, on 11 iulie 2022 - 20:49, said:

Daca am invatat vreodata ceva in viata asta, este niciodata nu te duce la vecin.
Din punctul meu de vedere , cea mai proasta decizie ! Ca sa nu scriu un roman de dezavantaje , spun doar principalul , va crede ca ti-e frica de el .
Completati voi pe linia punctata............................................Posted Image !

#14
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,977
  • Înscris: 30.11.2021

 george_alexandru, on 11 iulie 2022 - 20:52, said:

A facut-o să te enerveze, că de belit ochii la ce faci tu în curte poate să o facă oricum.

Du-te la el și mulțumește-i că îți acoperă și ție curtea cu camerele alea, că vroiai și tu să îți pui, dar acum nu mai e nevoie.
Nu are cum, am zid inalt, am porti.
Camerele sunt montate peste nivelul gardurilor, si al boltei de vita de vie.

Nu cred ca am pe strada vreun vecin cu porti din policarbonat sau ceva gard de metal sa poti vedea in curtea cuiva.

#15
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,951
  • Înscris: 15.04.2019

 odastramosilor, on 11 iulie 2022 - 20:43, said:

in mod normal trebuie firma autorizata, poti linistat face plangere la politie sau da injudecata pt ca e interzis prin lege sa filmezi cu camera de securitate domeniul public sau curtea vecinului, ele trebuie sa bata numai pe raza proprietatii respective.
Numai sistemele de supraveghere video care NU sunt in domeniul privat trebuie  montate de catre firme licentiate de politie.

#16
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,977
  • Înscris: 30.11.2021

 Alltrack, on 11 iulie 2022 - 20:54, said:

Din punctul meu de vedere , cea mai proasta decizie ! Ca sa nu scriu un roman de dezavantaje , spun doar principalul , va crede ca ti-e frica de el .
Completati voi pe linia punctata............................................Posted Image !
Ia de iti pastreaza cuvintele astea.
Sa citesti subiectele de pe internetul romanesc cu dusul la usa vecinului.
Niciodata nu rezolva nimic, ba te iei la cearta cu un ratat.
Pentru ce? Ai o anumita situatie financiara, ai o varsta, te cobori la nivelul lui lache flausat?

Am cautat pe google sa fiu sigur ca nu inseamna ceva jignire urata "În general persoană care nu merită respectul grupului. E prea plin de el precum e de prost"

Edited by MindArchitect, 11 July 2022 - 20:57.


#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 MindArchitect, on 11 iulie 2022 - 20:53, said:

Sa ma filmeze vecinul in ... goala ca vrei tu?
Sigur ca aia ...goala a ta e mult mai interesanta decat a altora. Se numeste spionaj militar.

#18
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,541
  • Înscris: 30.08.2017

 __Dan__, on 11 iulie 2022 - 20:54, said:


Numai sistemele de supraveghere video care NU sunt in domeniul privat trebuie  montate de catre firme licentiate de politie.

Mi-am montat singur, unele bat în curte, altele către strada. Vecinul de peste drum fericit că-i prind și lui mașina, că și-a mai găsit-o zgâriata. Politia care a trecut prin zonă nu a comentat. Altfel, strada e plină de camere... pentru un hot ar fi o adevărată aventură să dea o spargere, totul e acoperit.

Edited by george_alexandru, 11 July 2022 - 20:59.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate