Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Vecinul de vis-a-vis si-a montat camere care bat la mine in curte

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
68 replies to this topic

#19
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008

View PostMindArchitect, on 11 iulie 2022 - 20:49, said:

Daca am invatat vreodata ceva in viata asta, este niciodata nu te duce la vecin.
Tu crezi ca el nu stie ca are camere montate peste nivelul vitei de vie care bat direct la mine in curte? Ca le vad de la mine din curte si nu ca sunt inclinate... sunt DREPTE.
Daca sunt drepte si nu sunt inclinate... nu bat in curte, bat direct in / spre dormitor / dressing / bucatarie / seif   Posted Image

#20
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,756
  • Înscris: 06.03.2018
Cred ca tie iti este frica sa vorbesti cu vecinu cine stie ce "gealat" este omu, totusi o discutie cu el ar fi ok.

Da, poti sa-l reclami la sectia de politie din zona ta, iar dansii il vor soma sa o dea jos sau sa mute directia de filmare.

Acum depinde si camere are, daca sunt doar "live" e ok.... daca inregistreaza 24/24 atunci mna necesita sa vorbesti cu el sa lamuresti.

#21
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 09.09.2010
Ca sa poti afirma ca bat fix spre tine trebuie sa vezi o imagine de la acele camere.
Si eu am camere si din drum ai impresia ca este fixata pe drum, si pe vecin. Intradevar inevitabil prinde ceva si din spatiul public. Si chiar de la vecini.

Attached Files



#22
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008

View PostMindArchitect, on 11 iulie 2022 - 20:49, said:

Daca am invatat vreodata ceva in viata asta, este niciodata nu te duce la vecin.
Aici, judecand empiric, cam ai dreptate, nici eu nu m-as duce la vecinul.
Dar la vecine  Posted Image Posted Image

Edited by BlueKing-69, 11 July 2022 - 21:07.


#23
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Ai vreo dovada ca nu sunt dummy-uri? sau ca nu-i setat privacy peste partea curtii tale?
N-ai.

#24
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008

View Postgeorge_alexandru, on 11 iulie 2022 - 20:59, said:

Politia care a trecut prin zonă nu a comentat.
Politia... ce sa comenteze?
La mine au venit de cateva ori sa preia imagini.
Le-am solicitat si au adus documente astfel incat sa preia respectivele imagini in mod oficial si... ura si la gara!
Cum zici: o piedica in plus [la o adica, sa nu ne facem prea multe sperante] pentru eventuali amatori!

#25
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 17.11.2011
Art 226 Violarea vieţii private | Codul Penal
Atingerea adusă vieţii private, fără drept, prin fotografierea, captarea sau înregistrarea de imagini, ascultarea cu mijloace tehnice sau înregistrarea audio a unei persoane aflate într-o locuinţă sau încăpere ori dependinţă ţinând de aceasta sau a unei convorbiri private se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 6 luni sau cu amendă.
https://lege5.ro/gra...p=gqytsojuha4do
Mai rămâne să demonstrezi că într-adevăr te filmează pe tine, ce faci, ce vorbești etc.

#26
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,437
  • Înscris: 30.08.2017

View Postglassofwine, on 11 iulie 2022 - 21:12, said:

Art 226 Violarea vieţii private | Codul Penal
Atingerea adusă vieţii private, fără drept, prin fotografierea, captarea sau înregistrarea de imagini, ascultarea cu mijloace tehnice sau înregistrarea audio a unei persoane aflate într-o locuinţă sau încăpere ori dependinţă ţinând de aceasta sau a unei convorbiri private se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 6 luni sau cu amendă.
https://lege5.ro/gra...p=gqytsojuha4do
Mai rămâne să demonstrezi că într-adevăr te filmează pe tine, ce faci, ce vorbești etc.

Teoretic te scoti cu asta:

(4) Nu constituie infracţiune fapta săvârşită:

a) de către cel care a participat la întâlnirea cu persoana vătămată în cadrul căreia au fost surprinse sunetele, convorbirile sau imaginile, dacă justifică un interes legitim;

b) dacă persoana vătămată a acţionat explicit cu intenţia de a fi văzută ori auzită de făptuitor;

In cazul nostru, interesul legitim este apararea proprietatii.

In general nu-si bate nimeni capul cu aceste camere cat timp nu faci publice imaginile.

Edited by althea, 12 July 2022 - 04:14.
citat + răspuns la mesaj sters


#27
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 17.11.2011

View Postgeorge_alexandru, on 11 iulie 2022 - 21:15, said:

In cazul nostru, interesul legitim este apararea proprietatii.
Nuanțele pot fi dezbătute în funcție de cât de bun este avocatul Posted Image

#28
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View PostMindArchitect, on 11 iulie 2022 - 20:56, said:

Ia de iti pastreaza cuvintele astea.
Sa citesti subiectele de pe internetul romanesc cu dusul la usa vecinului.
Niciodata nu rezolva nimic, ba te iei la cearta cu un ratat.
Pentru ce? Ai o anumita situatie financiara, ai o varsta, te cobori la nivelul lui lache flausat?

Am cautat pe google sa fiu sigur ca nu inseamna ceva jignire urata "În general persoană care nu merită respectul grupului. E prea plin de el precum e de prost"
Am zis ca in opinia mea e o decizie proasta...adica nu e buna ! Unde ar fi o faramita de jignire ? ''Completati voi...'' inseamna ca si altii pot continua cu dezavantajele !
Nu am inteles deloc partea bolduita !

Problema principala o reprezinta legile din Romania ! Din acest motiv , marea majoritate a rezolvarilor se fac de comun acord , indiferent daca iti place vecinul sau nu !
Cu fiecare tip , de vecin se rezolva in mod diferit !
Dar e doar o opinie personala !

#29
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Asadar:
v1 iti pui chiloti (daca nu vrei sa trezesti invidie :) si te abtii sa comiti acte ilegale cand iesi in curte (batut rude, tratamente rele asupra animalelor, consum de substante etc)
v2 incepi demersuri pentru determina vecinul sa mute/elimine camerele care presupui ca te supravegheaza.

Oricare ar fi alegerea iti doresc succes!

#30
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Am ridicat 4 stalpi la fiecare colt al curtii(inalti de 5M) pe care am montat camere atat in interior cat si pe limita de hotar.

Cele din fata, inevitabil prind si strada, si curtea unor vecini(4 la numar).

Unul din ei, la fel, suparat, m-a rugat sa le schimb pozitia. I-am explicat ca desi pare ca sunt indreptate catre el, sunt menite sa filmeze fata curtii, drumul, gardul. Nu ne-am inteles, m-a reclamat la militie.

Au venit 2 mustaciosi la 5-6 zile distanta, i-am invitat inauntru, le-am aratat monitorul, si-au luat notite, si au plecat. Ah, m-au intrebat cate zile in spate am pe inregistrari, in caz de ceva.

Asta s-a intamplat in 2018, nu am mai auzit nimic de la ei de atunci.

Camere in continuare sunt acolo.

Iti doresc succes, si sper sa-ti rezolvi problema.

#31
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,859
  • Înscris: 30.11.2021
O sa incerc sa studiez discret ce fel de camere sunt.
Asta nu suport eu la treburile astea facute romaneste.

Bun sfatul cu proiectorul.
In timp ce citeam mesajul respectiv mi-am adus aminte ca am vazut la cineva un proiector indreptat invers si ma gandeam ce naiba are? Da, persoana respectiva avea camera la etaj.
Cu totul fara legatura dar acum inteleg logica proiectorului respectiv.

Deci si daca sunt dummy si daca nu sunt, trebuie laser.
Si plangere la politie.

Mai departe, va zic un sfat, ca om care am prieteni in sistem si tot timpul aud, ba, nu va mai duceti naiba la ala la usa, ce aveti? Ce credeti ca o sa zica vecinul respectiv? Ca nu si-a dat seama ca va inunda? Ca nu si-a dat seama ca tropaie prin casa? Ca nu si-a dat seama ca asculta muzica la maxim la 2 noaptea?
Ce este nebunia asta cu mers la ala la usa si pe scandal.

Mai faci plangere la politie dupa ce te-ai dus la vecin la poarta, v-ati luat la cearta, v-ati sicanat? Sa te duci sa faci plangere si cand se duce politia la el, el sa zica, da, este deranjat de camerele mele, am vorbit cu el, am incercat sa ii explic, le-am mutat, le-am orientat, tot nemultumit este.
Fiti naiba cuminti cu apelat la bunul simt al persoanelor care nu-l au.

Edited by althea, 12 July 2022 - 04:30.


#32
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postcrisstonne, on 11 iulie 2022 - 21:31, said:

Montezi un laser, bine fixat pe poziție, să bată în cameră, dacă vine el la tine, îi explici ce și cum  Posted Image
De s-ar obosi?
Vecinul i-a explicat ce și cum?

#33
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,859
  • Înscris: 30.11.2021
Corect. Si daca erau dummy, trebuia sa zica. Ba, vecine, ete, eu am instalat ceva camere de supraveghere, ete, sunt false, sa nu te superi ca o sa le vezi indreptate spre casa ta.

Edited by MindArchitect, 11 July 2022 - 22:01.


#34
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011
Bine, la fel de bine se poate ca acele camere să nu vadă" cine știe ce, să nu se observe nici un detaliu de la tine din curte.
Ce distanță este între voi?

Dacă este distanța mare, iar camerele nu sînt profesionale, nu vede mai nimic.

Edited by crisstonne, 11 July 2022 - 22:09.


#35
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,110
  • Înscris: 04.09.2013
Ar fi interesant sa stim si istoricul tau cu acel vecin. Au fost probleme, discutii? Poate tu pentru el esti un vecin mai rau decat e el pentru tine.

Ca sa nu fi scris degeaba, nici eu nu as discuta cu el, ci as incerca sa aflu ce se poate face legal in sensul asta.

#36
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007

View PostMindArchitect, on 11 iulie 2022 - 21:46, said:

Bun sfatul cu proiectorul.
Cel mai bun. Sa ne tii la curent cu implementarea.

Edited by althea, 12 July 2022 - 04:32.
editare sfat ilegal


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate