Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Poziționare document în foaia de imprimare

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Eltronik

Eltronik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 08.03.2017
Scuze anticipat dacă s-a mai întrebat cândva așa ceva.

Caut să printez niște copii exact ca originalele (care nu sunt format A4, ci ceva între LTR și B5), numai că în Adobe Reader DC funcția de imprimare îmi oferă doar funcția de Actual size, fără alte intrări în detalii. La imprimare iese dimensiunea corectă a documentului original, dar amplasarea în pagină mă pune la mai multă treabă, trebuind să tai la ghilotină mai multe laturi (trei), când ar trebui să mă limiteze la două. Nu găsesc cum poate fi setat la amplasarea prin orientare la două laturi, nici pe internet în engleză nu găsesc ceva.

#2
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
O solutie ar fi sa modifici dimensiunea paginii adaugand spatiu doar in dreapta si jos pentru a ajunge la exact A4. Dupa aceea imprimarea pe A4 cu ‘Actual size’ ar trebui sa fie ok. Nu stiu cu ce anume ai putea-o face, cauta pe net ceva legat de ‘pdf margins/ resize/ crop’. Daca nu e prea mare, as putea modifica manual fisierul si gata.

#3
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007
La mine la serviciu colegii care se ocupa cu imprimari folosesc un soft numit Caldera cu care aseaza suprafata de printare cum vor ei in pagina.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ai incercat sa printezi direct din folder (ctrl+P) ? Ar trebui sa ai optiuni pentru margini, dar cred ca depinde si de imprimanta.

Edited by pasilla, 09 July 2022 - 13:37.


#5
Eltronik

Eltronik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 08.03.2017

View Postpasilla, on 09 iulie 2022 - 13:36, said:

Ai incercat sa printezi direct din folder (ctrl+P) ? Ar trebui sa ai optiuni pentru margini, dar cred ca depinde si de imprimanta.

Nu funcționează. :(

View Postsags, on 09 iulie 2022 - 13:25, said:

O solutie ar fi sa modifici dimensiunea paginii adaugand spatiu doar in dreapta si jos pentru a ajunge la exact A4. Dupa aceea imprimarea pe A4 cu ‘Actual size’ ar trebui sa fie ok. Nu stiu cu ce anume ai putea-o face, cauta pe net ceva legat de ‘pdf margins/ resize/ crop’. Daca nu e prea mare, as putea modifica manual fisierul si gata.

Mulțumesc! Nu m-am gândit, dar e vorba de cam multe pagini, ar trebui să găsesc ceva care să automatizeze procesul.

View Postmaccip, on 09 iulie 2022 - 13:36, said:

La mine la serviciu colegii care se ocupa cu imprimari folosesc un soft numit Caldera cu care aseaza suprafata de printare cum vor ei in pagina.

Mulțumesc! Am să mă interesez.

#6
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
Uite un truc cu care rezolvi fara nici un fel de software aditional, presupunand ca folosesti Windows:
  • Mergi la ‘Control Panel’/ ‘Devices and Printers’.
  • Cand selectezi o imprimanta, in bara de sus de sub meniu ai ‘Print server properties’; clic pe el.
  • Acolo ai un tab ‘Forms’, e chiar prmul, unde poti adauga dimensiuni de pagina pentru imprimare. Trucul e sa definesti margini neimprimabile dupa cum ai nevoie astfel incat zona ramasa ca imprimabila sa fie exact de dimensiunea care iti trebuie si asezata unde doresti tu. In captura de ecran atasata, in foreground, ai un exemplu de setare pentru o foaie A4 cu zona imprimabila de dimensiunea unui A5 plasata in coltul stanga-sus.
  • Dupa acea, cand imprimi din Adobe Reader poti alege aceasta dimensiune de hartie cu optiunea ‘Fit’ (ca oricum nu e nimic de scalat) sau ‘Actual size’ - se vede in captura, in background. Pagina PDF va fi asezata in zona imprimabila adica exact asa cum vrei. Scalarea va fi inefectiva deoarece ai aranjat ca dimensiunea zonei imprimabile sa fie exact cat dimensiunea paginii PDF.

Edited by sags, 09 July 2022 - 14:03.


#7
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
LE: De fapt nu sunt sigur daca ‘Actual size’ face ce ar fi nevoie. ‘Fit’ merge sigur. (Nu mai pot testa, ca am sters exemplul pe care il creasem…)

#8
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
Poza inlocuitoare pentru cea care era in mesajul #6 de mai sus, sa fie mai clar care fereastra tine de ce aplicatie:

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate