Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sistem digital de supraveghere video

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015

View PostmihaiC1, on 08 iulie 2022 - 13:16, said:

De ce 6 camere ?
Ca să acopăr întreg perimetrul proprietății.

#20
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008
Perimetrul e hexagonal ? Protejezi gardurile ?

#21
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
teoretic o camera trebuie sa fie vazuta de alta deci pun doua camere in focare colt. patrat=>8 camere!
practic cu 6 camere acoperi cam tot ce trebuie.

View PostmihaiC1, on 08 iulie 2022 - 13:16, said:

De ce 6 camere ?
..
Perimetrul e hexagonal ? Protejezi gardurile ?


#22
lexman

lexman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 01.07.2005

View PostOtineu, on 08 iulie 2022 - 12:48, said:

Păi, în cazul ăsta, poate că nici nu mai trebuie sistem de supraveghere video, ci doar un sistem de alarmare care să fie conectat la o firmă de pază. Sau dacă aș pune, totuși, un sistem de supraveghere, nici nu trebuie să fie prea pretențios. Adică, ar merge chiar și camere de 2 MP. Greșesc?
Nu gresesti, dar la fel, depinde de ce camere instalezi. Un sistem bun te duce undeva la 3000 lei, unul decent, in jur de 2000. Exclud din start marcile gen Safer sau alte branduri de se gasesc pe emag. Pentru un sistem de alarma, gasesti firme care, pentru un abonament de max 100 lei iti dau sistemul in custodie si platesti doar manopera de instalare, sau intra si aia in abonament. Este indicat totusi sa ai si un sistem video, ca si masura suplimentara de descurajare. Daca pui si reflectoare pe senzori de miscare, creste gradul de siguranta. Mare grija si la masurile de siguranta mecanice (incuietori, lacate, etc)
Totul se bazeaza pe cat de tare il incurca toate masurile tale pe eventualul hot. Daca e prea complicat si nu are un pont sigur ca gaseste lucruri de valoare mare in casa, nu se risca unde e prea greu.

Sfatul meu, daca iti permiti, instaleaza sistem de alarma si sistemul video, analog e suficient pentru ce ai nevoie si e mai ieftin. Diferenta intre analog si ip, nu o sa sesizezi si nu o sa te incurce. Sunt mai ieftine si mai usor de servisat si inlocuit. Nu exista nici un avantaj pentru care sa mergi pe IP in loc, nu faci off-load in alta locatie si nici analiza separata pe streamuri, deci, avantajele sistemului ip nu ti se aplica in regim rezidential.

2mpx sunt suficienti pentru ce ai nevoie, dar, camerele difera enorm intre ele, orienteaza--te spre camere cu lumina alba gen full color Dahua sau Hikvision ColorVu daca gasesti stoc.

La prima vedere, kitul asta pare f ok, depinde daca au si stoc. As schimba hdd cu unul de minim 2mpx si setata inregistrarea doar la detectie miscare.

https://www.spy-shop...on-1tb-hdd.html

Edited by lexman, 08 July 2022 - 19:16.


#23
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
La casa de vacanta am 4 camere, 3 exterioare. Scopul instalarii a fost descurajarea vecinilor sa mai iintre pe proprietate. Camere no name, wireless, miscatoare, inregistrare pe sd, 5 mpx, IR, mari, sa se vada de departe, alerte (foarte multe false) trimise pe tel etc.
Acum le folosesc sa vad cum e vremea…
Dar scopul principal a fost atins, toti stiu de ele…

Edited by adip1962, 10 July 2022 - 06:16.


#24
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008

View Poststrongsss, on 08 iulie 2022 - 19:04, said:

teoretic o camera trebuie sa fie vazuta de alta deci pun doua camere in focare colt. patrat=>8 camere!
practic cu 6 camere acoperi cam tot ce trebuie.

Total ineficient ! Se pune cate o camera pe colt.

#25
lexman

lexman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 01.07.2005

View PostmihaiC1, on 10 iulie 2022 - 08:31, said:



Total ineficient ! Se pune cate o camera pe colt.
Nu poți să vorbești de eficienta și de neasigurarea video a fiecărei camere, având doar una pe fiecare colt. Cu toate astea, inamicul principal al unei camere de supraveghere este o simplă cagulă sau, noaptea, o geaca reflectorizanta. Rar te ajuta sa vezi ce ți-a furat din curte daca nu răspunde cineva la alarma in timp real, de asta e indicat sa ai un sistem de alarma conectat la un dispecerat și un sistem de supraveghere pe care sa poți verifica și tu imaginile.

Edited by lexman, 10 July 2022 - 10:20.


#26
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015

View PostmihaiC1, on 08 iulie 2022 - 16:10, said:

Perimetrul e hexagonal ? Protejezi gardurile ?
Are 4 laturi, dar la unele zone trebuie să acord mai multă atenție. Sunt anumite particularități.

#27
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015

View Postlexman, on 08 iulie 2022 - 19:06, said:

Nu gresesti, dar la fel, depinde de ce camere instalezi. Un sistem bun te duce undeva la 3000 lei, unul decent, in jur de 2000. Exclud din start marcile gen Safer sau alte branduri de se gasesc pe emag. Pentru un sistem de alarma, gasesti firme care, pentru un abonament de max 100 lei iti dau sistemul in custodie si platesti doar manopera de instalare, sau intra si aia in abonament. Este indicat totusi sa ai si un sistem video, ca si masura suplimentara de descurajare. Daca pui si reflectoare pe senzori de miscare, creste gradul de siguranta. Mare grija si la masurile de siguranta mecanice (incuietori, lacate, etc)
Dintre cei doi mari, Dahua și Hikvision, m-aș îndrepta căre primul. Sunt destui care spun că primii au un soft mai prietenos. Sistemul propus era bazat pe DVR cu 6 camere de 5MP la un preț de 3.500 cu manopera inclusă. Eu aș vrea un sistem cu camere IP.

#28
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008
Ultimul sistem montat de mine pt. mine e Hikvision cu 3 camere HD si acopera o arie de peste 2 500 mp, unghiuri moarte  3mp si intrepatrundere camere 30 mp in total. O latura e protejata fizic,
Toata lumea vrea ce e mai performant si o caruta de camere.. Pui camere pe proprietate pt linistea ta sufleteasca ca oricum nu le baga nimeni in seama, nu sunt dovada.. doar "indicii" si sa descurajeze pe cei "novice" in ale jafului/ distrugerii !
Pot sa dau multe exemple de case de schimb valutar si amanet,  care au fost pradate/ distruse in mai putin de 3 min. si nici pana acum nu sunt gasiti faptasii.

Edited by mihaiC1, 10 July 2022 - 19:19.


#29
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Un sfat personal... foloseste alimentari separate... una pentru DVR si una (sau mai multe pentru camere), nu le pune pe toate pe aceeasi sursa.
Cad despre DVR, Dahua rulz... am doua, in 2 locatii, vizionabile prin internet...

#30
NBB

NBB

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.01.2014
Buna seara as dori un sfat privind - Camerele de supraveghere EUFY.
Multumesc

Buna seara ce parere aveti de Camerele de supraveghere EUFY.

Edited by NBB, 31 July 2022 - 18:43.


#31
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View PostOtineu, on 08 iulie 2022 - 07:27, said:

Aș vrea să instalez un sistem de supraveghere video la o proprietatea de la țară. Dintr-o evaluare făcută de o persoană care lucrează în domeniu ar fi necesare 6 camere video.
Revin ca am uitat.
Daca persoana respectiva lucreaza in domeniu, atunci 6 camere iti trebuie! Nu lua in seama alte opinii.
In rest, totul este o chestie de cati bani vrei sa investesti. NVR, UPS, etc. eventual backup la tine acasa... Cheltuielile se aduna si peste ani s-ar putea sa-ti para rau. Sau nu...
Sunt aspecte mici, dar care te pot ajuta.
Astfel, ti-as propune si ceva la interior, pusa si pe un termometru. Eu ma bazez pe cea de interior pentru a supraveghea temperatura interioara iarna. Respectiv, trebuie sa vin sa golesc instalatia de apa curenta sau nu. In ultimii ani, nu a scazut tempeatura sub 4 grade noaptea, 6 dupa amiaza, daca bate soarele. Asa ca nu am mai golit instalatia.
Sau o camera cu miscare care poate focaliza pe un termometru exterior. Sau pe un barometru.
Astea te ajuta cand vrei sa-ti petreci sarbatorile acolo sau ramai peste noapte. Daca mai ai si o centrala wireless, experienta iti va spune cu cat timp ii dai drumul inainte de a ajunge acolo.
PS. Orice sistem de supraveghere ti-ai lua, trebuie:
1. sa-ti adaptezi reteaua interna la el
2. sa ai o banda suficient de mare pentru a gestiona camerele remote si a le viziona pe toate odata.
Asa am ajuns pe gigabit si wifi 6...
PPS. Am scris mai sus ca am 3 camere exterioare si 1 interioara. Azi dau comanda pentru inca 2 exterioare... Vezi ca au aparut camere exterioare cu alimentare fotovoltaica, dar nu stiu nimic despre ele. Ar fi bune ca scapi de firul de alimentare...

Edited by adip1962, 01 August 2022 - 08:46.


#32
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015
Sfaturile sunt bine primite. Mulțumesc frumos!

#33
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Vroiam sa spun ca aceste camere (cu alimentare fotovoltaica), daca mai au si inregistrare pe SD si sunt wireless, un NVR este obligatoriu. Iar avantajul enorm este ca scapi de toate firele lor. Vor trebui insa schimbati acumulatorii la o anumita perioada. Asta inseamna sa te urci, sa le dai jos, sa le pui la loc... etc. Apoi depinde ce forma au acumulatorii, ce voltaj/amperaj, poate nu se gasesc pe orice drum. Repet, nu stiu suficient de mult despre acest tip de camere.

Edited by adip1962, 02 August 2022 - 07:36.


#34
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007

View Postadip1962, on 02 august 2022 - 07:36, said:

Vroiam sa spun ca aceste camere (cu alimentare fotovoltaica)...

Astea sunt tepe ordinare. Am luat eu vreo 3 modele, pe toate le-am restituit pe masura ce le testam... niciunul sub 1.000 lei.
Pe langa functionarea cu intermitente, pierderea conexiunii, calitatea imaginii era mai slaba decat la un Nokia 3310 (da, din acela fara camera)...

#35
lexman

lexman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 01.07.2005

View Postbonygy, on 03 august 2022 - 09:59, said:

Astea sunt tepe ordinare. Am luat eu vreo 3 modele, pe toate le-am restituit pe masura ce le testam... niciunul sub 1.000 lei.
Pe langa functionarea cu intermitente, pierderea conexiunii, calitatea imaginii era mai slaba decat la un Nokia 3310 (da, din acela fara camera)...

exact. un sistem decent fotovoltaic pentru o camera ajunge undeva la 3500-4000 lei.

#36
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Salutare. Ca să nu mai deschid topic nou, îmi recomandați, vă rog, ce sistem să aleg între cele două?

https://m.vonmag.ro/...starlight-16-9?

https://m.vonmag.ro/...7-12mm-microfon

Am citit aici în topic de ceva funcție starlight că ar fi de recomandat, mai mult nu am priceput. Sistemul va fi folosit rezidențial pentru monitorizare de pe telefon în mare parte. Nu am nici o legătură cu site-ul, sunt deschis la alte oferte dacă e un preț mai avantajos sau un sistem mai bun.

Vă mulțumesc.

Edited by froome, 05 October 2022 - 13:51.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate