Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

"S-a rezolvat" problema locurilor de parcare in Bucuresti

  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
whiteproud

whiteproud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 22.06.2022

View PostVlad_22, on 11 iunie 2023 - 11:43, said:

Realitatea e că sunt destui care nu au nevoie ori nu sunt apti pentru șofat și totuși o fac. În alte țări, trebuie să dovedești că ai loc de parcare.

Așa, și, soluția care e, să murim în trafic, în continuare, nu doar în București ci și restul orașelor mari sau să ne schimbăm mentalitatea?
Vezi că sunt bicle care costă mii de euro, vei avea surprize... ��.

Și da, este dovedit psihologic că traficul transformă oamenii în animale și românii vin și după un regim de tristă amintire și suntem lacomi, individualiști.
trotineteaza in continuare sa salvezi planeta. in timp ce bogatii merg cu private-jet :)) e spre binele tau

#20
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Vorbeam și de sănătatea psihică, nu musai de partea "eco"... Totuși, noxele din orașe tot noi le respirăm. Dacă unii fac niște prostii, nu înseamnă că e ok să îi urmăm și noi...

Eu nu "trotinetez", dar față de alții, am picioare și le pot utiliza în diverse scopuri, pe când ei stau în ambuteiaj în orașe... ;)

View Postwhiteproud, on 11 iunie 2023 - 12:13, said:


trotineteaza in continuare sa salvezi planeta. in timp ce bogatii merg cu private-jet :)) e spre binele tau
Pueril tratezi problema... În oraș, nu inhalezi noxele jet-urilor bogaților, news flash.

#21
whiteproud

whiteproud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 22.06.2022

View PostVlad_22, on 11 iunie 2023 - 14:15, said:

Totuși, noxele din orașe tot noi le respirăm.
in general cand mergi cu toagla printre masini

#22
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postwhiteproud, on 11 iunie 2023 - 15:26, said:


in general cand mergi cu toagla printre masini
Ai de gând să te adaptezi nivelului discuției sau? Fantastic să crezi că dacă mergi doar cu mașina, nu ești afectat... News flash, din nou, de la mașini provine și nu numai. Mai e și poluarea cu particule, praf.

Nu interzice nimeni mașina, doar că sunt mulți care ard carburant aiurea prin oraș, pentru drumuri scurte, când nu au vreo urgență sau ceva de carat, că nici eu nu iau bicla la cumpărături, ci mașina sau pe jos, că am destule magazine pe o rază de 1-2 km de domiciliu.

Și da, am o problemă când cineva blochează aleile, parcheaza aiurea, mă claxonează că i se scoală lor etc.

Eu respect toate regulile de circulație, fie că sunt șofer, pieton sau ciclist, la ciclist totul de la cască, lumini, la marginea bordurii, indicat cu brațul schimbarea sensului de mers, traversat pe lângă bicicletă la zebră etc.

Deci, ca să rezum, noi ne dorim orașe mai bune, însă toți urbaniștii spun că un oraș în care depinzi de mașini nu este bun și că orașele trebuie pietonalizate. Nici nu vrem să schimbăm ceva, dar îi oprim și pe cei care doresc orașe mai prietenoase, cu aer mai curat cât se poate și în care să nu ai emoții că intră unul în tine, ori că fac slalom trotinetistii și cicliștii, în zonele pietonale, cu viteză.

Astea că nu avem transport public sunt scuze... Se vede cei care nu circulă cu bus-urile/metrou/tramvai, prin București, Cluj, Iași, Timișoara, Brașov etc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate