Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Sri Lanka in faliment

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 03.03.2016
Inflatia a depășit 60% în aceasta tara, suntem pe același drum și noi?
întreb pentru ca și la noi inflația se duce în sus, și pentru asta nu-ți trebuie doctorate în matematica, pur și simplu vezi ca ce cumpărai acu ceva vreme cu 10 lei aproape cumperi acum cu 100"nui chiar acolo dar vezi din ce în ce cum hârtiile din buzunar se transforma în hartii fără valoare
"
Sri Lanka Aims to Stop Money Printing as Inflation Nears 60%

https://www.bloomber...lation-nears-60

Edited by Anonymous1986, 06 July 2022 - 02:04.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In Turcia e aproape de 80 %

#3
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 16.03.2014
Faliment inseamna altceva, cand nu mai poti onora/rostogoli datoria: interna sau externa.
In 1993 Romania a avut inflatie peste 300% si nu a fost in faliment.

#4
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 16.03.2014
A fost in fa;iment (Romania) in 1981 si 1986 cu rate a inflatiei aprox. 1%.
Iar inflatia care o avem noi, acum, este comparabila cu cea din Germania, Statele Unite.....

#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,365
  • Înscris: 30.08.2006
In Sri Lanka  inflatia e produsa de guvern pentru asigurarea combustibilului necesar deplasarilor la joburi sau transportului de marfa.  Fara benzina sau motorina toata industria se opreste. La noi, cresterile nu ne opresc sa mergem in vacante exotice cu avionul. Europa doar mai reduce putin din luxul consumului pe cand in Sri Lanka  le-a ajuns deja cutitul la os. Asta e diferenta dintre tarile bogate si cele sarace. Noi ne temem ca o sa explodeze bula imobiliara si vor scadea profiturile investitorilor. Lor le e teama ca nu vor mai avea ce sa puna pe masa. Cat produce Romania intr-un an, Sri Lanka produce in 6.5 ani. Cat produce Turcia intr-un an, Romania produce in aproape 3 ani.

Edited by Leo2006, 06 July 2022 - 05:13.


#6
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 12.01.2018

View Postpasilla, on 06 iulie 2022 - 02:28, said:

și au prețuri mai mici ca noi.curios nu?

#7
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Daca tara asta este in faliment inseamna ca Romania este in pragul mortii,

#8
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,242
  • Înscris: 24.02.2017
Nu, nu. Romania e in comă indusă ....

#9
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,830
  • Înscris: 23.09.2005

View PostEMPP, on 06 iulie 2022 - 05:38, said:

și au prețuri mai mici ca noi.curios nu?

La noi e falimentul ratiunii. :)

#10
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,751
  • Înscris: 25.01.2007

View PostAnonymous1986, on 06 iulie 2022 - 02:01, said:

Inflatia a depășit 60% în aceasta tara, suntem pe același drum și noi?
nu-ți trebuie doctorate în matematica, pur și simplu vezi ca ce cumpărai acu ceva vreme cu 10 lei aproape cumperi acum cu 100
Inflație de 60% înseamnă că ce luai cu 10 lei acum cumperi cu 16 lei, nu cu 100. Nu e matematica de doctorat, e de școală primara.

#11
Darkage_

Darkage_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 18.07.2016

View PostAnonymous1986, on 06 iulie 2022 - 02:01, said:

Inflatia a depășit 60% în aceasta tara, suntem pe același drum și noi?
întreb pentru ca și la noi inflația se duce în sus, și pentru asta nu-ți trebuie doctorate în matematica, pur și simplu vezi ca ce cumpărai acu ceva vreme cu 10 lei aproape cumperi acum cu 100"nui chiar acolo dar vezi din ce în ce cum hârtiile din buzunar se transforma în hartii fără valoare
"
Sri Lanka Aims to Stop Money Printing as Inflation Nears 60%

https://www.bloomber...lation-nears-60
Nu îți trebuie doctorate in matematica, dar macar acolo, niste cunoștințe elementare de clasa a doua, tot îți trebuie...60% din 10 lei înseamnă 6 lei, adică preturile se măresc de la 10 la 16 lei.

#12
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 12.03.2010
In faliment esti atunci cind TU te declari in incapacitate de plata (a datoriilor) si vrei pasuire, reesalonare, nu cind ai inflatie. De-aia le-as baga un par in cur creditorilor care cer Romaniei dobinzi mari din cauza "riscului de plata". CIND DRACU' NU SI-A PLATIT Romania DATORIILE?

#13
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
Vom redeveni milionari in lei (RON).
De ce credeti ca nu avem noi EUR?
Pt ca Mr Isarescu stie ca dc am avea EUR, am fi legati de maini si de picioare, asa lei putem tipari oricand, la urgente...

#14
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 16.03.2014

View Posthellmarvel, on 06 iulie 2022 - 07:42, said:

. De-aia le-as baga un par in cur creditorilor care cer Romaniei dobinzi mari din cauza "riscului de plata". CIND DRACU' NU SI-A PLATIT Romania DATORIILE?

1933 guvernul Iorga, 1981, 1986.
Au ajuns in faliment tari ca Argentina, al 6-lea Pib mondial la inceputul anilor 1900, nu......

#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006

View PostAdm, on 06 iulie 2022 - 07:43, said:

Pt ca Mr Isarescu stie ca dc am avea EUR, am fi legati de maini si de picioare, asa lei putem tipari oricand, la urgente...

Banuiesc ca despre chestia asta stiu si olandejii (nu stiu cum sa denumesc locuitorii tarilor de jos) si germanii si toti cei care nu doresc sa intram in zona euro. Cred ca din dragostea si grija nemarginita pe care ne-o poarta

#16
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,849
  • Înscris: 13.03.2005
Nu te doresc in zona euro daca nu îndeplinești condițiile tehnice și economice. Daca te-ar accepta așa, toate probleme României s-ar propaga în toată zona euro și ar dilua stabilitatea monetară a UE....

#17
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postadisz, on 06 iulie 2022 - 07:54, said:

Banuiesc ca despre chestia asta stiu si olandejii (nu stiu cum sa denumesc locuitorii tarilor de jos) si germanii si toti cei care nu doresc sa intram in zona euro. Cred ca din dragostea si grija nemarginita pe care ne-o poarta
Tu confunzi spațiul schengen cu zona euro?

#18
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,365
  • Înscris: 30.08.2006
Locuitorii Tarilor de Jos se numes dutch sau [daci].
Cu un PIB/cap aflat pe locul 4 din UE, ce parere poate sa aibe de Romania. Suntem la capatul clasamentului pe locul 23. Romania poate ajunge usor la media clasamentului doar prin eficientizarea aparatului bugetar. Noi romanii suntem norocosi ne-am nascut intr-o tara europeana. Nu e situatia perfecta dar avansam repede si suntem sprijiniti financiar. In Europa nici o tara nu va intra in faliment. Nici macar Ucraina nu va ajunge in faliment indiferent cat va dura razboiul.
[ https://www.caleaeuropeana.ro/wp-content/uploads/2022/03/Volume_indices_of_GDP_per_capita_2021_EU100_v3.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Leo2006, 06 July 2022 - 08:29.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate