Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

A existat după comunism vreo perioadă la noi când utilitățile au fost la prețuri acceptabile?

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
djl

djl

    Resursele sunt făcute pt. a fi consumate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,120
  • Înscris: 13.06.2004
Zic după comnunism, că în anii '60-'70 erau corentul și benzina destul de ieftine, dar abia în anii '60 au început electrocasnicele să devină mai accesibile (numărul de mașini a început de asemenea să crească în anii '60, dar mai accesibile în anii '70), dar și electrocasnicele și electronicele rămăseseră destul de scumpe pentru mulți și automobile nu erau prea multe (doar în orașele mari mai crescuse numărul lor).
Deci:
1) Carburanții (turisme Diesel nu prea erau în comunism - cred că doar "Mercedes" mai vedeai, inclusiv din alea din anii '60). Cu un salariu minim mediu, cam aceiași cantitate de carburant puteai să bagi și în 1991 și în 2008 (deși la mediu poate cu 20-30 litri în plus în 2008 față de 1991);
2) GicaCaloria a fost scumpă mereu, de aia și debranșați;
3) Electricitatea... parcă prin 2006-2010 erau prețurile mai umane;
4) Gazele, destul de scumpe;
5) Apa, parcă metrul cub de apă rece era mai ieftin în anii '90 în București.

#2
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,402
  • Înscris: 17.04.2006
Preturile au fost pana recent cam cele mai mici din Europa (daca nu cumva sunt in continuare), problema este ca salariile sunt si ele prea mici si de aceea ti se par scumpe utilitatile.

#3
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 22.02.2014
Toti investitorii au venit sa faca bani, nu sa ne ajute pe noi.Atractia principala au fost salariile mici, taxe la stat mici pentru investitori,dar preturi ca in vest.Anul 1990 a fost cat de cat normal, pe urma au dat drumul la infatia galopanta, plus retrocedari la greu.Daca conducatorii nostri cereau in timpul negocierilor cu vestul inceperea  lichidarii  industriei si inceperea retrocedarilor, salarii ca in vest pentru romani ar fi fost ok.

#4
djl

djl

    Resursele sunt făcute pt. a fi consumate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,120
  • Înscris: 13.06.2004
În 1991 au fost liberalizate preţurile şi a urmat haosul.
Însă prin 2000 s-a mai stabilizat economia. Tarifele erau mici, dar nici salariile lucrătorilor din domeniile astea nu-s mari. Poate au mai crescut preţurile la materiale (că industrie nu prea mai avem). Dar s-au făcut investiţii în reţelele electrice şi când tarifele erau acceptabile.

#5
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,285
  • Înscris: 31.07.2017
depinde ce venit ai. problema este productivitatea foarte mica a romanilor, de aici dezmagirile noastre in legatura cu nivelul de trai.

#6
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Da. Pana anul asta!
Cam toti oamenii needucati economic leaga preturile de salarii... Nu au nicio legatura. Carnea de porc, de vita, de ...cuc, e mai ieftina in Germania decat in Romania! SI atunci? Ce legatura au salariile cu preturile?
Voi credeti ca educatia aia economica pe care o au vesticii, s-a facut cu cei avand bani? Bagati-va mintile in cap!.
Cand poate bugetarii vor incepe sa munceasca pe bani putini o sa avem progres. Nicaieri in lumea asta un bugetar normal nu castiga mai mult ca la privat. Doar in Romania si in tarile corupte.

Edited by adip1962, 04 July 2022 - 14:56.


#7
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 17.11.2011

View Postkopac, on 04 iulie 2022 - 14:45, said:

problema este productivitatea foarte mica a romanilor, de aici dezmagirile noastre in legatura cu nivelul de trai.

Da măi, ai naibii românii ăștia, cum ajung în țările din Vest, brusc devin productivi și sunt plătiți corespunzător. Dar în țara lor, statul le zice că nu-s productivi...
De aia se înghesuie multinaționalele să intre pe piața din România, că românii au productivitate scăzută Posted Image masochiste firmele astea.
Scuze de offtopic!

Edited by glassofwine, 04 July 2022 - 15:03.


#8
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View Postadip1962, on 04 iulie 2022 - 14:49, said:

Nicaieri in lumea asta un bugetar normal nu castiga mai mult ca la privat. Doar in Romania si in tarile corupte.

bugetarii câștigă mai puțin ca la privat

vorbim de comparație post pe post, nu bugetar medic cu privat feliatoare de salam la cora

#9
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 12.01.2018
când era 3 mărci mp de teren atunci era și gazul ieftin.problema era la noi că nu aveam bani

#10
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
In comunism nu exista notiunea de scump/ieftin, banii erau efectiv degeaba, totul era controlat si plasat la "pret impus", fara vreo legatrura cu piata si preturile reale.
Acest topic nu are sens, nu exista termen de comparatie cu nimic din prezent. Daca vrei sa traiesti exact ca atunci, as putea paria ca e mai ieftin acum.
Exemple:
-Benzina era ieftina dar nu exista mai deloc (tata aduna benzina timp de 1 an printre prieteni si vecini ca sa mergem la mare la niste preturi nu de putine ori de 5-6ori mai mari decat la peco - 1000km dus-intors)
-curentul era ieftin dar aveam 2h pe zi, nu folosea la mai nimic (prin anii 80 am demontat boilerul electric si am trecut la apa calda cu lemne), temele mi le-am facut la lumanare sau lampa cu gaz
-caldura si apa calda la fel, ieftine dar inexistente sau cu program gen 2x2h/saptamana, ba aveam si apa rece la program.
-gazul..ieftin, oricum nu aveai ce sa incalzesti pe aragaz, rar se mai gasea cate o bucata de carne

Ca sa acoperi cele de mai sus e foarte ieftin in prezent doar ca noi vrem mult mai mult si facem comparatii anapoda

#11
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,030
  • Înscris: 08.01.2021
In 2000 din salariul mediu net pe economie luai aprox 175l de benzina sau cam asa ceva. Era 150 dolari salariul și 85 cenți benzina
Acum e 3900 salariu mediu (nua țin minte unde am văzut cifra) și sub 10 lei benzina, deci iei dublu fata de acum 20 ani.
Însă in 2000 petrolul mediu a fost 30 dolari acum e 100. Si ar fi crescut oricum, indiferent dacă creșteau sau nu salariile în România.


#12
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,933
  • Înscris: 06.09.2008

View Postkopac, on 04 iulie 2022 - 14:45, said:

... problema este productivitatea foarte mica a romanilor, de aici dezmagirile noastre in legatura cu nivelul de trai.
Sigur, vechea minciuna/ poveste.
Deaia gasesc de munca pe afara de lenesi ce sunt.

#13
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,830
  • Înscris: 23.09.2005

View PostFlat, on 04 iulie 2022 - 15:08, said:

bugetarii câștigă mai puțin ca la privat

vorbim de comparație post pe post, nu bugetar medic cu privat feliatoare de salam la cora

Si-atunci tu de ce-ti irosesti talentul la stat, draga Flat, in loc sa-ti faci o cariera stralucita la un patron? Posted Image

Edited by Phobos, 04 July 2022 - 16:18.


#14
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,176
  • Înscris: 14.10.2008
Niciodata, in opinia mea. Pentru cine nu e pasionat si nu considera o placere a da bani la societatile de utilitati, acestea au fost mereu scumpe. Au existat perioade de inflatie galopanta cand au fost foarte scumpe, cum din pacate tinde sa devina si acum.

Curentul sau benzina (noi din 2005 folosim doar motorina) au fost mereu scumpe, poate mancarea sa fi fost mai ieftina, de mancare nu am dus lipsa niciodata, de altfel se si vede asta, fiind supraponderal/obez de cand ma stiu. Posted Image Stiu, unii zic ca mancarea nesanatoasa este ieftina, dar cand mananci ce vrei si cat vrei, e imposibil sa nu fii overweight.

Gazele imi dau impresia ca pana prin 2010 au fost ieftine, foarte ieftine in perioada 2000-2008. Din 2008 tata a trecut la centrala termica in condensatie, poate consumul a fost o motivatie atunci. La Slatina pana in 2000 cand am trecut toti la centrale pe gaz, indiferent ca locuim la casa sau bloc, practic nu am avut apa calda.

E nasol acuma sa se scumpeasca gazele, cand noi ne bazam pe ele, la bloc intre 1992 si 2000 aveam totul pe electric, era scump si instalatia proasta, nu ducea, trecerea la gaze a fost o foarte mare usurare si acum cel mai mult detest scumpirea gazelor, apoi cea a curentului, aer conditionat folosesc preponderent in doar o camera, incalzirea duce toata casa iarna si factura explodeaza. Scumpirea gazelor m-a facut sa renunt la caloriferele de fonta acum in 2022.

Apoi, scumpirea curentului nu era un bau bau asa de mare pentru mine, pana in 2019 cand au aparut mizeriile de programe cu panouri fotovoltaice, pe care nu le doresc absolut deloc si care m-au facut sa ma cert cu ai mei destul de urat, gasind drept compromis furnizorul Hidroelectrica.

Digi Energy a avut pret mic o perioada, nu am trecut la ei desi sunt fan infocat RCS-RDS, un furnizor foarte bun de telecomunicatii, avand preturi mici e cu atat mai bine. Dar la Hidroelectrica am fost nevoit, datorita manipularii grosolane care exista acum cu energia marijuana. Izvorul geotermal e singura energie verde pe care o consider viabila, daca ai apa ce iese la 90 C din pamant. Altfel nu, sunt niste prostii.

La Cosmote nu am trecut, am ramas pe Vodafone, desi scump, pana cand Digi Mobil a capatat o acoperire decenta, utilizabila, in 2015. Deci Digi Energy, Cosmote si programele de FV sunt chestii la care nu am trecut/nu voi trece, desi mase largi de oameni au facut-o/o vor face.

Asa ca acum zic, jos scumpirile, vreau mai ales curent ieftin (doar de la retea), gaze ieftine pentru ca nu cred ca exista altceva mai bun, mai fiabil pentru apa calda si caldura, si desigur carburanti la preturi decente, ca aia alaturi de gaze ne scumpesc mancarea, si eu nu fumez, nu beau, nu ma droghez si nu joc la pacanele, dar mananc taica. Posted Image

View Postaeon, on 04 iulie 2022 - 15:33, said:

In comunism nu exista notiunea de scump/ieftin, banii erau efectiv degeaba, totul era controlat si plasat la "pret impus", fara vreo legatrura cu piata si preturile reale.
Acest topic nu are sens, nu exista termen de comparatie cu nimic din prezent. Daca vrei sa traiesti exact ca atunci, as putea paria ca e mai ieftin acum.
Exemple:
-Benzina era ieftina dar nu exista mai deloc (tata aduna benzina timp de 1 an printre prieteni si vecini ca sa mergem la mare la niste preturi nu de putine ori de 5-6ori mai mari decat la peco - 1000km dus-intors)
-curentul era ieftin dar aveam 2h pe zi, nu folosea la mai nimic (prin anii 80 am demontat boilerul electric si am trecut la apa calda cu lemne), temele mi le-am facut la lumanare sau lampa cu gaz
-caldura si apa calda la fel, ieftine dar inexistente sau cu program gen 2x2h/saptamana, ba aveam si apa rece la program.
-gazul..ieftin, oricum nu aveai ce sa incalzesti pe aragaz, rar se mai gasea cate o bucata de carne

Ca sa acoperi cele de mai sus e foarte ieftin in prezent doar ca noi vrem mult mai mult si facem comparatii anapoda
Da, apa rece cu program, pana in 2000 in Slatina, Doamne ce nasol era. Dar vacantele le faceam la tara si acolo apa nu curgea cu saptamanile. Posted Image

Acum in numele unei asa zise penurii de gaz (noroc ca folosim doar 10-15% de la Tavarisci Putin), se scumpeste rau de tot. Aici e diferenta, in comunism erau ieftine utilitatile dar se oprea furnizarea lor, acuma furnizarea nu se mai opreste (cel mai mare castig dupa mine after 1989) dar scump rau si trebuie sa negociezi unele aspecte cu cei care fac banii in familie, daca nu-i faci tu. Ceea ce e nasol.

As interzice scumpirile deopotriva si oprirea furnizarii la utilitatile de baza. Suna cam comunist dar asa ar fi ideal.

Gigacacaloria si termoficarea nu le consider utilitati, cum destule orase au renuntat la apa fiarta carata prin teava ruginita de 22 de ani, asa trebuia sa faca si Bucurestiul, nu au facut-o pana acum, ghinion. Posted Image

**********
Unii zic ca daca Nastase nu vindea in 2000-2004 Petromul cu tot cu resursele de subsol (zacaminte) aveam gaze si carburanti ieftine.

Sunt fanul benzinariilor OMV, dar scumpirea e nasoala, mi s-a dublat pretul la motorina fata de 2015, judecand dupa range-ul din bordul masinii cand alimentez cu 100 lei.

#15
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007

View PostFlat, on 04 iulie 2022 - 15:08, said:

bugetarii câștigă mai puțin ca la privat
Aia cu functii bine definite, da. Ailalti, sinecuristii castiga mult mai mult decat ar valora pe piata privata.

#16
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,244
  • Înscris: 02.02.2006

View Postdjl, on 04 iulie 2022 - 14:18, said:

2) GicaCaloria a fost scumpă mereu, de aia şi debranşaţi;
Nu cred că lumea s-a debranșat pentru că era scumpă gigacaloria. Ci pentru că dădeau banii și-n casă era tot frig și apa rece, și pentru că plăteau mai mult pierderi decât confort. Cine și-a permis lucrări pentru CT de apartament, le-a făcut pentru confortul propriu în primul rând. Eventuale economii veneau mai târziu (după amortizarea investiției).

#17
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018

View PostFlat, on 04 iulie 2022 - 15:08, said:

bugetarii câștigă mai puțin ca la privat

vorbim de comparație post pe post, nu bugetar medic cu privat feliatoare de salam la cora

impingatorii de acte de la stat castiga mai mult decat impingatorii de acte de la privat... care nu prea exista

#18
Cinevadragsiiubit

Cinevadragsiiubit

    PLOIEȘTI CITY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 18.01.2019
În 2007 când ”economia duduia” !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate