Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

81 de ani de la unul dintre cele mai oribile evenimente din Istoria României: pogromul de la Iași

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#37
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,082
  • Înscris: 20.12.2007
Ba se preda si se studiaza. Nu avem la dispozitie multe documente pentru ca au fost confiscate de sovietici precum arhiva SSI.
Si nici nu cred ca va mai exista prea curand un moment de deschidere al arhivelor rusesti precum in anii 90.
Iar monument exista din 1976 refacut in 2011
https://ro.wikipedia...lui_de_la_Iași

#38
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 04.09.2018
Eu nu am inteles de ce destui in considera erou pe Antonescu, cand a omorat atatia evrei ?! in Romania in 1940 erau cam 370000 evrei, cam 100000 au fost deportati prin Transnistria, iar 130000 trimisi de Horty la gazat dupa ce au luat parte din Ardeal.
Aia care il cred erou, nu stiu ce a facut ?! Pe langa ca ne-a bagat in razboi cu rusii si dupa Nistru unde nu aveam noi ce cauta (toti politicienii de atunci i-au zis sa nu faca asta).
Masacru de la Odesa de el a fost facut, alti evrei ucisi. Ne-am dat cu nazistii, el a facut asta.

Chiar vedeam aseara un documentar despre asta si au zis si aia ca despre asta nu se zice la istorie.

Sa zic ceva celor care-s deacord cu ce a facut Antonescu si Hitler care citesc pe aici dar nu raspund, ca sa vada ce lipsa de logica au:

Cum zicea glassofwine (vad ca postul lui nu mai exista) "ce au facut evreii pe unde au fost..", pai i-ai pe aia care au facut rau, nu pe altii.
Cum ar fi acuma sa aud maine "toti barbatii intre 45 si 46 ani din cartierul x Bucuresti, sa se prezinte la gara cu maxim n kg de ce pot lua cu ei", si sa ma trezesc din casa mea ca ma iau aia sa ma duca la dracu doar ca destui niste unii de 45,5 ani au facut nu stiu ce pe unde au facut. Sa ii ia pe aia.

In Germania evreii erau integrati si nu era nici o problema, 1 % aia din populatie evrei nu faceau probleme acolo. In WW1 au luptat alaturi de nemti contra cui au luptat.
De la mic la mare erau integrati de mult, aduceau beneficii societatii ca si nemtii.
Si daca-s mai destepti, aia e ! Fi tu mai destept ca ei, daca de ex tu nu esti in stare sa ai un magazin si el este. Si daca are, da de munca, nu e problema, ca daca nu avea el magazinu ala, il avea altul, si efectul era tot ala. Dar nu le da in cap ca-s mai destepti ca tine.
Si oricum 1 % ala nu destabiliza Germania la o adica.

Ca daca pun mana pe economie de ex, pai daca-i duce capul, aia e, fa sa nu poata pune mana pe economie daca te duce, ca le-ai dat in cap si tot evreii conduc lumea acuma, ca ei daca nu erau destepti, nu supravietuiau.

Dar mi-a placut aseara in documentar despre evreii maghiari, cum ca nu se asteptau ca sa fie deportati de Horty, se considera ca societatea era asa legata, ca nu avea cum sa se intample asta, bine, si Ungaria era nazista.

Despre rromi ma abtin sa zic ceva, ca as incalca regulile forumului, nu e deloc acelasi lucru ca la evrei, desi si acolo exista oameni care sunt okey.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate