Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 

81 de ani de la unul dintre cele mai oribile evenimente din Istoria României: pogromul de la Iași

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,504
  • Înscris: 13.06.2004
Eu am afirmat în primul post că cei care se numeau Creştini au participat la fapte care nu au fost deloc Creştineşti, devenind astfel unelte ale satanei. Adică au fost ca fariseii. Din păcate, văd că precum în alte cazuri s-a înţeles greşit, în discuţia de faţă înţelegându-se că aş acuza Creştinismul şi m-am lepădat de Dumnezeu. La Iaşi au fost şi Creştini adevăraţi, care şi-au ajutat semenii şi nu s-au lăsat seduşi de satana.
Iar milioanele alea care au suferit în U.R.S.S. erau la fel de "vinovate" ca Evreii de la Iaşi. Victime ale unor sisteme aberante, care nu ar fi putut funcţiona fără slugi şi idioţi utili. Domane apără-ne de asemenea "oameni".   :(

#20
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,255
  • Înscris: 05.08.2015

 glassofwine, on 30 iunie 2022 - 20:42, said:

Pentru faptele unora, au existat consecințe asupra întregii comunități evreiești, inclusiv din România, nici n-a mai contat cine a comis ce.

N-a mai contat, intr-adevar. Intrebarea e, a fost bine, a fost rau, ne place, nu ne place, am mai vrea o data

Oh, wait:

Quote

Așa ai spus-o de parcă ar fi ceva rău. În fapt, oricine nu e complet lobotomizat de idei stângiste și de social media, este rasist.

Sa-ti spun eo cine e imbecil congenital, nascut din parinti idioti, adica

Ala care crede ca e de dorit, chiar ca ar fi misiunea lui, sa extermine pe cineva, pentru fapte reale sau inchipuite pe care altcineva - vag asociat cu acel cineva - le-ar fi savarsit asupra unui tert

Deci, poti condamna ce-au facut bolsevicii in Ucraina si Rusia

Poti - tragand faptele de par - sa pretinzi ca bolsevicii ar fi fost evrei si numai evrei

Dar nu poti sa justifici ce-au facut nemtii, spre exemplu, sau romanii cu evreii din Romania, Germania, Polonia si de mai stiu eu unde, decat daca esti imbecil congenital

Sunt convins ca nu e cazul tau

#21
Arhanghelul_Mihail

Arhanghelul_Mihail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.01.2022

 george_alexandru, on 01 iulie 2022 - 10:57, said:

Creștinii în mod normal nu ar trebui să fie antisemiti, insa in perioada interbelica unii dintre ei au făcut parte din mișcarea legionara sau au colaborat cu ei.

Antisemitismul de pe continent e mai batran decat perioada interbelica.

#22
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,789
  • Înscris: 17.08.2022
O opera de arta nemuritoare nu apare din senin.
Este produsul unei atmosfere, a unei climat ajuns in mase.
Nici un  genocid nu apare din senin.
De asemeni trebuiesc cautate radacinile si atmosfera care l-au determinat.
Zeci de ani de pareri rele despre evrei, unele meritate, alte nemeritate au dus la o acumulare,
Guvernele Duca-Goga au amplificat ura in popor lipsind evreii de orice drept minimal
Si a venit Antonescu care a dorit sa "rezolve" cat mai repede aceasta minoritate.
Pogromul de la Iasi nu are nicio conotatie religioasa.
Nu crestinii ca crestini au fost impotriva evreilor ca evrei....
Ci romanii ca romani,  impotriva unei etnii minoritare.

#23
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Deci nu crestinii is de cacat, ci romanii is de cacat. Asta ne linisteste putin :first:

#24
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,789
  • Înscris: 17.08.2022
Nu totoli, evident si nu in egala masura. Sa nu uutam ca afara de a merge si a respira evreii nu aveau alte drepturi. Sa revedem lista interdictilor intocmita de guvernul Duca...Dupa cum este adevarat si ca multi romani auvtras in curti evreii urmariti de legiinari salvandu-i... Retorica unui G Simion a fost si atunci lovitura de deschidere.

#25
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

 djl, on 30 iunie 2022 - 13:49, said:

Ion Antonescu a zis că el nu a ordonat aşa ceva, dar dacă Armata şi S.S.I. s-au implicat, mare îndoială să nu fii ştiut. Rămânea una dintre cele mai mari pete din Istoria României şi pedepsiţi crunt am fost...
De unde ai citi prostiile alea?

Quote

Pogromul de la Iași a fost planificat de aceleași organe care au planificat lichidarea evreilor în Basarabia și Bucovina în cadrul planurilor regimului Antonescu
de purificare etnică sub numele de cod „Curățirea terenului”.
Încă înainte de începerea operațiunilor militare pe 22 iunie 1941, au fost luate în România o serie de măsuri cu caracter antisemit.
În 19 iunie 1941, Antonescu a ordonat Generalului Șteflea, Șeful Marelui Stat Major:

Quote

„prima măsură pe care sunt datori s-o aducă la îndeplinire va fi aceea de curățire a terenului, prin care se înțelege: exterminarea pe loc a tuturor evreilor aflați pe teritoriul rural;
închiderea în ghetouri a evreilor de pe teritoriul urban; arestarea tuturor suspecților..., etc.”

Quote

„să-i extermine pe evrei dela pruncul în fașă până la bătrânul neputincios, toți fiind periculoși pentru nația română.”
https://ro.wikipedia...

Nu mai vorbim de Odesa...
Cine crezi ca dadea ordinele?
Imi place cat de naive sunt incercarile de al scuza pe unul dintre cei mai mari criminali ai statuui roman.

Edited by WestPoint, 11 September 2022 - 14:24.


#26
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,789
  • Înscris: 17.08.2022

 WestPoint, on 11 septembrie 2022 - 14:22, said:

Cine crezi ca dadea ordinele?


Antonescu a dorit purificarea natiunii romane de evreii inaintea aliantei cu legionarii
Antonescu  dorea realizarea naţionalismului antisemit al lui Cuza;
Era nerabdator ca acestia sa dispara cat mai repede din Romania.
A fost politica de stat si daca citim protocoalele sedintelor consiliului de Ministrii vedem nemultumirea lui Antonescu ca decimarea merge atat de incet

Legionarii au dorit doat sa jefuiasca averile evreilor, hoiare de de huligani.....
dar "rezolvare problemei evreiesti" era institutionalizata.
Aidoma Germaniei

Edited by vio69c, 12 September 2022 - 09:22.


#27
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,255
  • Înscris: 05.08.2015
Noroc ca romanii, lasa-ma sa te las, au aplicat principiul "daca poti lasa ceva pe maine, lasa, ca poate maine nu mai e nevoie"

#28
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,789
  • Înscris: 17.08.2022

 Mount_Yerrmom, on 14 septembrie 2022 - 14:03, said:

Noroc ca romanii, lasa-ma sa te las, au aplicat principiul "daca poti lasa ceva pe maine, lasa, ca poate maine nu mai e nevoie"

O fraza care arata ca cel oribil eveniment, care nu face cinste romanilor, se poate repeta si chiar este de dorit.....

Dar sa ne miram ? In perioada interbelica, numita perioada de avant romaneasca 43 % dintre romani erau analfabeti, mortalitatea infantila diferenta uriasa dintre sat si oras ?
Pana si comunismul sovietic, mai târziu, a fost imitat aproape la perfecție, si in mai mare măsură decât în țările Europei de Est.

Pogromul de la Iasi nu vresu sa fie o statistica...."cel mai"....etc.....
Pogromul de la Iasi ete important prin insasi existenta lui....
Prin refuzul total al populatiei de a ajuta concetateni cu care au impartit urbea zi de zi....

Asta ma sperie pe mine...

Edited by vio69c, 14 September 2022 - 14:43.


#29
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

 vio69c, on 14 septembrie 2022 - 14:43, said:

O fraza care arata ca cel oribil eveniment, care nu face cinste romanilor, se poate repeta si chiar este de dorit.....

Dar sa ne miram ? In perioada interbelica, numita perioada de avant romaneasca 43 % dintre romani erau analfabeti, mortalitatea infantila diferenta uriasa dintre sat si oras ?
Pana si comunismul sovietic, mai târziu, a fost imitat aproape la perfecție, si in mai mare măsură decât în țările Europei de Est.
Exact asta a fost si "fixul" sau dilema "prostului" de Ceausescu.
Asa "prost cum a fost" printre primele chestii pe care le-a initiat masiv au fost;

1. Scoli
2. Spitale, policlinici, dispensare
3. Retea de curent, canalizare
4. Gaz si apa
5. Fabrici
6. Crese si gradinite
Si multe altele

#30
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,255
  • Înscris: 05.08.2015

 vio69c, on 14 septembrie 2022 - 14:43, said:

O fraza care arata ca cel oribil eveniment, care nu face cinste romanilor, se poate repeta si chiar este de dorit.....

Asta ma sperie pe mine...

Aiurezi. Istoria nu se repeta. Niciodata.

Crimele abominabile la care au fost supusi unii evrei romani, multi evrei basarabeni si rusi incaputi pe mana romanilor, privatiunile de tot felul la care au fost supusi marea majoritate a celorlalti, sunt pagini negre din istoria poporului roman. Asumate. Dar istorie.

Fraza care te-a starnit pe matale avea sensul ca romanii nici un genocid nu sunt in stare sa faca "nemteste", slava Domnului!

Faptul ca matale esti aici sa povestesti, e consecinta directa a acestui lucru. N-ar trebui sa te sperie.

Edited by Mount_Yerrmom, 14 September 2022 - 17:38.


#31
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,789
  • Înscris: 17.08.2022

 Mount_Yerrmom, on 14 septembrie 2022 - 17:38, said:

Aiurezi. Istoria nu se repeta. Niciodata.

Fraza care te-a starnit pe matale avea sensul ca romanii nici un genocid nu sunt in stare sa faca "nemteste", slava Domnului!


Faptul ca ai explicat a facut sa inteleg ce ai vrut sa spui.
Asa ca imi cer scuze daca am interpretat gresit

Adica fraze de genul "Dece nu v-o fi terminat Hitler (sau Antonescu) de tot?

---------------------

Istoria se repeta.
In alta forma si cu alte mijloace....
Daca observam bine, vedem asta si zilele  curente.
Ideile care genereaza conflicte sunt mereu aceleasi

#32
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008

 george_alexandru, on 30 iunie 2022 - 14:23, said:

Acuma, poate n-o fi ordonat el, dar era in linie cu nazismul la care era afiliat...deci cel mai probabil a permis ca asa ceva sa se intample.

Ai facut armata?!  Da sau nu, atat as dori sa stiu Posted Image

 horny_hornet, on 30 iunie 2022 - 14:24, said:

Nu vezi legătura fiindcă nu se discută treaba asta deloc, e ascunsă sub covor de creștini. Creștinii au interpretat o frază din biblie ca fiind liber la ucis evrei, asta de vreo o mie de ani, dacă nu mai mult.

A zis iarăşi Pilat: Dar ce rău a făcut? Ei însă mai tare strigau şi ziceau: Să fie răstignit!
Şi văzând Pilat că nimic nu foloseşte, ci mai mare tulburare se face, luând apă şi-a spălat mâinile înaintea mulţimii, zicând: Nevinovat sunt de sângele Dreptului acestuia. Voi veţi vedea.
Iar tot poporul a răspuns şi a zis: Sângele Lui asupra noastră şi asupra copiilor noştri!

Matei 27:23

Uite un exemplu de masacre din anul 1096.

Teoria excluderii, cea mai simpla si superficiala metoda de indoctrinare a crestinilor.
Legionarii au practicat-o, se practica si in acest moment nu asa extrem in biserici.

Surpriza pentru multi Isus era si este evreu, apostolii de asemenea.

Edited by iulian_1976, 29 June 2023 - 15:19.


#33
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,181
  • Înscris: 08.01.2021

 Mount_Yerrmom, on 14 septembrie 2022 - 17:38, said:



, sunt pagini negre din istoria poporului roman. Asumate. Dar istorie.


Ce sa zic, eu fac parte dintr-o categorie demografica destul de importanta și nu mi-a spus nimeni nimic despre partea aia de istorie. Poate generațiile mai tinere or fi mai bine educate în privința asta.

Dacă adaug și faptul ca președintele academiei romane, care e istoric, și care are o abordare.... nuanțata... a problemei respective nu-s deloc sigur că-i asumata partea aia de istorie.

#34
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Foarte tarziu am aflat de acest eveniment.
Teoria excluderii se practica in biserici, este cea mai comoda printre crestini, cunosc comunitati care s-au dezbinat pe tema asta.

Se pleaca de la premisa ca Isus nu mai este evreu, in Romania este inradacinat lucrul acesta, intreaba parerea crestinilor ortodocsi asta nu inseamna ca nu o sa o gasesti si in alte comunitati.
Din punct de vedere politic AUR se potriveste exact pe credinta "cea dreapta" crestina, tot tacamul.

Edited by iulian_1976, 29 June 2023 - 15:52.


#35
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,181
  • Înscris: 08.01.2021
Uite mai am o curiozitate. În România se învață despre Elie Wiesel? Ținând cont ca n-avem sute de laureați Nobel ar trebui să știe orice copil despre el.

Eu unul am aflat despre el complet întâmplător. La un congres am întâlnit un alt Wiesel laureat Nobel, l-am guglat și am dat peste al nostru... La școală nu mi-a spus nimeni nimic despre el.

Desi ii lipsea elementul religios, și educația comunista tot de tip AUR era. Noi eram fie cei mai grozavi fie victimele conspirațiilor mondiale împotriva noastră.

Edited by KiloW, 29 June 2023 - 16:01.


#36
cetateanul_Vijai

cetateanul_Vijai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 05.05.2023
Pogromul despre care nu se vorbește. Sunt din Iași și am auzit foarte târziu despre el, tot de pe internet. In școala nu se preda la istorie așa ceva, de fapt, cred că până la primul război mondial se predă. Nici vreun monument pentru victime nu știu să existe. Rușine orașului Iași.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate