Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Cort familie

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
luciana5

luciana5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 11.07.2012
Va rog niste pareri despre corturile de la Dechatlon opentru 4 persoane gen   https://www.decathlo...

https://www.decathlo...LBASTRU_TURCOAZ


Am vazut ca si la LIdl e unul la un pret foarte mic in comparatie cu acestea de ex 300 lei si au 3000 impermeabilitatea .
Studiind am mai descoperit
https://www.mormota....n-campus-4.html    cel mai super ca si configuratie, imi place veranda

https://www.mormota....guin-serac.html

https://www.sportist...nah-atol-4.html

O sa il folosim de cateva ori pe an, la munte..copii au 3 respectiv 5 ani.  O sa mergem in week-enduri, cu masina, nu le caram in spate asa ca nu conteaza atat greutatea.
Ma intereseaza sa fie rezistent, sa aibe o singura camera de dormiyt pentru toti 4.
Parca as prefera sa fie mai inalt desi stiu ca la vant puternic este mai  instabil.

Nu as lua unul de tesdt atcum ca prefer sa dau odata banii pe ceva mai scump dar sa fie mai trainic.

Recomandari va rog.


Ala de la Lidl e naspa?? L-am vazut azi in magazin...e prea ieftin sa fie bun?

Edited by luciana5, 26 June 2022 - 15:36.


#2
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,329
  • Înscris: 20.10.2015
As merge pe firme consacrate.
Eu am unul tare dar e mult prea scump. Insa de 10 ani nu am probleme si nu l-as schimba cu unul nou
Hilleberg Allak.

.Attached File  hilleberg.jpg   217.07K   66 downloads

As lua asa ceva:
https://www.decathlo...1103?mc=8562098

Si se poate folosi super si pe vreme nasoala

#3
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 21.04.2009
Eu am luat unul ceva mai scump, anul trecut, nu am dat atat cat este acuma ci 1400 de lei, dar merita toti banii, depinde si ce vrei sa faci si unde vrei sa mergi si cat vrei sa stai, eu l-am luat pentru camping-uri mai lungi sa zic asa de 4,5 zile, pentru ca si eu mers pe chestia ca il iau o data pentru totdeauna, inainte tot ma zgarceam si  in fiecare an ba se rupea un bat ba' se strica materialul si tot feluld e chestii, si cumparam cate unu, asa am luat unu si bun.
Suntem 4 persoane 2 adulti 2 copii.

https://www.decathlo...c=8648382&c=BEJ

Edited by Calypsso, 26 June 2022 - 16:08.


#4
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,329
  • Înscris: 20.10.2015

 Calypsso, on 26 iunie 2022 - 16:06, said:

Eu am luat unul ceva mai scump, anul trecut, nu am dat atat cat este acuma ci 1400 de lei, dar merita toti banii, depinde si ce vrei sa faci si unde vrei sa mergi si cat vrei sa stai, eu l-am luat pentru camping-uri mai lungi sa zic asa de 4,5 zile, pentru ca si eu mers pe chestia ca il iau o data pentru totdeauna, inainte tot ma zgarceam si  in fiecare an ba se rupea un bat ba' se strica materialul si tot feluld e chestii, si cumparam cate unu, asa am luat unu si bun.
Suntem 4 persoane 2 adulti 2 copii.

https://www.decathlo...c=8648382&c=BEJ

Foarte misto

Al meu a fost vo €1,400
Dar am dormit si pe zapada la Nordkapp

Nu mai zic de sac sa nu va bag in boala

#5
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,628
  • Înscris: 28.11.2001

 Calypsso, on 26 iunie 2022 - 16:06, said:

Eu am luat unul ceva mai scump, anul trecut, nu am dat atat cat este acuma ci 1400 de lei, dar merita toti banii, depinde si ce vrei sa faci si unde vrei sa mergi si cat vrei sa stai, eu l-am luat pentru camping-uri mai lungi sa zic asa de 4,5 zile, pentru ca si eu mers pe chestia ca il iau o data pentru totdeauna, inainte tot ma zgarceam si  in fiecare an ba se rupea un bat ba' se strica materialul si tot feluld e chestii, si cumparam cate unu, asa am luat unu si bun.
Suntem 4 persoane 2 adulti 2 copii.

https://www.decathlo...c=8648382&c=BEJ


Fix de langa unul din acesta scriu acum, suntem de vineri seara la Brezoi, o sa plecam maine ... este genial ... montajul se face mult mai usor fata de unul cu bete ... plus ca se aseaza mai ferm pe pozitie.
Costa ceva mai mult fata de omologul cu bete, musai trebuie si pompa (care costa si ocupa locul) dar eu zic ca merita diferenta.

Spatiul ptr 2 adulti si 2 copiii este suficient ... dar nu o sa va lafaiti ...




 Tsunnnami, on 26 iunie 2022 - 16:16, said:



Foarte misto

Al meu a fost vo €1,400
Dar am dormit si pe zapada la Nordkapp

Nu mai zic de sac sa nu va bag in boala

Tu ai ceva optimizat pentru mobilitate ... initiatorul cauta ceva "comod" ... alta Marie ... si chiar alta palarie.

Edited by Tarzy, 26 June 2022 - 16:29.


#6
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

 Tsunnnami, on 26 iunie 2022 - 16:16, said:

Foarte misto

Al meu a fost vo €1,400
Dar am dormit si pe zapada la Nordkapp

Nu mai zic de sac sa nu va bag in boala
Pai baga Posted Image ! Ne tii in tensiune Posted Image ?

Ala nu e cort de masina sau de camping cu familia , e cort de expeditie . Am scris eu despre corturi pe un topic recent , sunt multe tipuri de corturi cu functionalitati diferite !
Corturi solide se gasesc la magazinele de pescuit , cu structura din ''fieratanii''Posted Image , nu din fibra sau gonflabile .

Edited by Alltrack, 26 June 2022 - 16:52.


#7
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007

 Tarzy, on 26 iunie 2022 - 16:25, said:

...vineri seara la Brezoi, o sa plecam maine ...
Festivalul de blues? Camping pe terenul de fotbal?

 Alltrack, on 26 iunie 2022 - 16:49, said:

Corturi solide se gasesc la magazinele de pescuit , cu structura din ''fieratanii''Posted Image , nu din fibra sau gonflabile .
Cu bete de aluminiu si tarusi de titan de pe aliexpress, faci un cort de la Decathlon la jumate greutate si de 3 ori mai rezistent. Incredibil cat de bune sunt betele alea, eu am luat diametrul un pic mai mare.  Recomand!

Treaba e ca noi acum suntem 5 si nu mai incapem in "cortul de familie". Tre sa fac switch pe 2 corturi de 3 persoane si ma gandesc la aliexpress. Ma tot uit la brandul Naturehike, insa n-am vazut niciunul in carne si oase. Sunt ieftine.

#8
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,869
  • Înscris: 03.12.2001
au niște prieteni ăsta, sunt foarte mulțumiți de el https://www.decathlo...LBASTRU_TURCOAZ

#9
MikeSpike

MikeSpike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,476
  • Înscris: 22.01.2015
Pe bete/tarusi si 2 foi pariez si eu.   Cortul propriu zis     o foaie.  Si foaia 2 se pune pana jos(nu numai pe varful cortului)  anticondens.   Sa vezi ce fain e sa te lipesti la 04 AM de cort si sa simti ud in spate.  Si am fost in expeditii de 1 luna 2 ani la rand.  Si la munte si la mare/Delta.  Daca poti cort 4 persoane daca poti cu ,,veranda,,.  Tii acolo restul ce nu ii de folos la somn.

#10
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,329
  • Înscris: 20.10.2015

 Alltrack, on 26 iunie 2022 - 16:49, said:

Pai baga Posted Image ! Ne tii in tensiune Posted Image ?

Exped Winterlite -15

 vali, on 26 iunie 2022 - 18:46, said:

au niște prieteni ăsta, sunt foarte mulțumiți de el https://www.decathlo...LBASTRU_TURCOAZ

misto si asta

 Alltrack, on 26 iunie 2022 - 16:49, said:

Ala nu e cort de masina sau de camping cu familia , e cort de expeditie . Am scris eu despre corturi pe un topic recent , sunt multe tipuri de corturi cu functionalitati diferite !

Corect, lor le trebuie ceva spatios, sa tina la vant si de vara.
Eu am all seasons, mult prea scump pentru ce le trebuie lor

#11
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,628
  • Înscris: 28.11.2001

 maccip, on 26 iunie 2022 - 18:20, said:


Festivalul de blues? Camping pe terenul de fotbal?


Cu bete de aluminiu si tarusi de titan de pe aliexpress, faci un cort de la Decathlon la jumate greutate si de 3 ori mai rezistent. Incredibil cat de bune sunt betele alea, eu am luat diametrul un pic mai mare.  Recomand!

Treaba e ca noi acum suntem 5 si nu mai incapem in "cortul de familie". Tre sa fac switch pe 2 corturi de 3 persoane si ma gandesc la aliexpress. Ma tot uit la brandul Naturehike, insa n-am vazut niciunul in carne si oase. Sunt ieftine.

Pe terenul de fotbal ... dar alt festival https://m.facebook.c...yromania/posts/ , cel de blues a fost we trecut.

Se gasesc corturi cu 2 sau chiar 3 dormitoare ... bani si timp de cautat sa fie ... ca opțiuni există.

Spor

#12
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

 Tsunnnami, on 26 iunie 2022 - 18:59, said:

Exped Winterlite -15

Eu am all seasons, mult prea scump pentru ce le trebuie lor
Un sac bun ! Am vrut sa fac un ''concurs'' cu tine dar aici lumea vorbeste de foi de cort cu tarusi si...nu e cazul Posted Image !

#13
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007

 vali, on 26 iunie 2022 - 18:46, said:

au niște prieteni ăsta, sunt foarte mulțumiți de el https://www.decathlo...LBASTRU_TURCOAZ
Am si eu varianta de la Fresh&Black, de 4 persoane, tip iglu.
Aventaje:
- e mai racoare in el din cauza ca reflecta lumina. Poti lenevi pana mai tarziu dimineata, pe timp de vara.
- e intuneric in el ziua.
- n-ai treaba cu apa, poate ploua oricat.
- bine aerisit. Partea de confort e foarte buna la acest cort.
Dezavantaje:
- e mai greu decat variantele de aceiasi dimensiune. Daca-l cari in spinare, trebuie upgradat cu tarusi de titan si bete de aluminiu, altfel te cocoseaza. Are si multi tarusi, vreo 15 daca-i pui pe toti.
- Trebuie "stabilizat" mai bine prin schimbarea betelor cu unele de aluminiu. Altfel fiind unul XXL cu bete mai lungi si volum mai mare, se turteste in cateva zile iar betele se fac in forma de S.
Alea de aluminiu sunt de 2 ori mai usoare si de 3 ori mai rezistente si mai elastice. In plus face cortul mai incapator, ca sta mai bine intins. Tot in plus, condensul se scurge mai bine cand cortul e intins "maxim". Devine o mica garsoniera de tip iglu. 2.10x2.10.
- In tip se "toceste" aurolacul cu care e vopsit si incepe sa intre lumina in el. Depinde de cat de mult si cat de bine e folosit.

#14
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,869
  • Înscris: 03.12.2001
nu cari în spate un cort de 4 persoane. never ever.
iei 2 corturi de 2 persoane, reduci greutatea la jumătate și veranda aia o faci dintr-o prelată.

#15
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,329
  • Înscris: 20.10.2015

 maccip, on 26 iunie 2022 - 20:34, said:

Am si eu varianta de la Fresh&Black, de 4 persoane, tip iglu.
Aventaje:
- e mai racoare in el din cauza ca reflecta lumina. Poti lenevi pana mai tarziu dimineata, pe timp de vara.
- e intuneric in el ziua.
- n-ai treaba cu apa, poate ploua oricat.
- bine aerisit. Partea de confort e foarte buna la acest cort.
Dezavantaje:
- e mai greu decat variantele de aceiasi dimensiune. Daca-l cari in spinare, trebuie upgradat cu tarusi de titan si bete de aluminiu, altfel te cocoseaza. Are si multi tarusi, vreo 15 daca-i pui pe toti.
- Trebuie "stabilizat" mai bine prin schimbarea betelor cu unele de aluminiu. Altfel fiind unul XXL cu bete mai lungi si volum mai mare, se turteste in cateva zile iar betele se fac in forma de S.
Alea de aluminiu sunt de 2 ori mai usoare si de 3 ori mai rezistente si mai elastice. In plus face cortul mai incapator, ca sta mai bine intins. Tot in plus, condensul se scurge mai bine cand cortul e intins "maxim". Devine o mica garsoniera de tip iglu. 2.10x2.10.
- In tip se "toceste" aurolacul cu care e vopsit si incepe sa intre lumina in el. Depinde de cat de mult si cat de bine e folosit.

Eu am luat iglu pentru ca "stand alone", nu trebuie ancorat decat daca bate vantul si nu in toate punctele, deci ar merge si pe stanga, se ridica deci foarte repede, are cortul exterior prins de cel interior, deci se ridica impreuna, si e destul de usor

 vali, on 26 iunie 2022 - 22:41, said:

nu cari în spate un cort de 4 persoane. never ever.
iei 2 corturi de 2 persoane, reduci greutatea la jumătate și veranda aia o faci dintr-o prelată.
Se poate impartii Vali, nu trebuie sa duca cortul o singura persoana. Pentru mie e chiar mai comod sa ridici un cort de 4 fata de 2 de 2

#16
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,031
  • Înscris: 16.10.2007

 luciana5, on 26 iunie 2022 - 15:33, said:

Va rog niste pareri despre corturile de la Dechatlon opentru 4 persoane gen   https://www.decathlo...

O sa il folosim de cateva ori pe an, la munte..copii au 3 respectiv 5 ani.  O sa mergem in week-enduri, cu masina, nu le caram in spate asa ca nu conteaza atat greutatea.
Ma intereseaza sa fie rezistent, sa aibe o singura camera de dormiyt pentru toti 4.
Parca as prefera sa fie mai inalt desi stiu ca la vant puternic este mai  instabil.
Eu am varianta 4.2
E bun, ce sa zic, e inalt, eu am tot harnasamentul (dulap pliabil, mese, scaune, aragaz, butelii, saltele, etc) plus pavilion. Doua masini pline.
Ai tot confortul, mie nu prea imi place sa merg de-a busilea.

Odata, am ajutat un vecin ce abia sosise un un cort 4.1 ca cel de care intrebai, abia si-l luase.
Nu se monteaza chiar usor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate