Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Internet stick USB

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
aliantasudului

aliantasudului

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 28.01.2006
Salutare!
Pentru un PC daca utilizez stick usb pentru internet cu cartela Vodafone...
Este mai bun/rapid internetul de pe cartela doar cu internet sau internetul de pe  cartela SIM?
Detin stick-ul usb pentru cartela.
Ma intereseaza pt fiul meu care vine in vacanta la tara circa 2 luni...
Multumesc mult!

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Depinde ce stie acel modem/stick. E 3 G, 4G, 5 G ? Si mai conteaza ce semnal ai in zona.

#3
aliantasudului

aliantasudului

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 28.01.2006
https://m.olx.ro/d/o...om-IDeB8mW.html

Ma intereseaza care varianta  de internet pe cartela de la Vodafone este mai ok....

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cumperi o cartela SIM prepay si vezi ce poate. Ar trebui sa se descurce foarte decent. Totul depinde de semnalul 4G in zona, mai ales la interior.

#5
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021
Cum au spus si colegii de mai sus, depinde foarte mult de zona si de ce semnal ai in zona. Daca in interiorul casei, nu ai semnal asa bun la telefoane, nici cu stick-ul nu vei avea. in cazul acest, eu as propune un cablu usb (mata-tata). Stick-ul il pui in cablu, si il tii undeva afara (preferabil, atarnat de ceva si ferit de apa), iar cablu il conectezi direct in laptop/calculator.

#6
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,294
  • Înscris: 08.02.2011
De ce tii mortis sa folosesti cartela Vodafone ? Testeaza semnalul si de la ceilalti, poate merge mult mai bine in zona.

#7
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,955
  • Înscris: 02.02.2008
de obicei internetul prin stick USB merge execrabil. in ziua de azi ai modem-uri portabile cu sim, hub-uri, etc.

#8
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,827
  • Înscris: 15.04.2019
Asadar la ce folosesti netul? Viteza de pe stick/telefon e clar inferioara fibrei optice dar suficienta pentru majoritatea aplicatiilor. Traficul inclus limitat e problema, de asemenea posibile deconectari.

#9
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
Laptopurile Thinkpad au posibilitate de modem intern. Unele chiar vin cu modemul inclus, dar absolut toate accepta modem WWAN (pe care-l gasesti pe olx la preturi bunicele)
La fel si unele Dell si probabil si altele.
Avantajul e ca au o antena decenta, pusa sus la ecran, Modemurile astea USB au antena chircita inauntru in carcasa.  Merg bine ele doar daca ai semnal full.

Eu am avut doar thinkpads, de peste 15 ani, iar modelele incepand de acum vreo 10 ani toate au venit cu port WWAN, fata de care nu mai pot trai.
Primul laptop R50e nu avea WWAN si am montat un modem extern Huawei pe care l-am lipit permanent cu banda dubluadeziva pe marginea ecranului, cu cablul infipt direct in laptop deoarece la lovituri mi se strica portul USB din cauza mufei bagate in permanenta in el. Chinuiala naibii.
Inainte de acel Huavei am avut mai multe porcarii PCMCIA, care mergeau foarte prost.
Nu pricep de ce nu au toate laptopurile asa ceva. Mi se pare un must-have. Sau macar optiunea de a pune modem intern.

Altfel, ramane varianta cu un hotspot 4G din ala.

Edited by maccip, 25 June 2022 - 18:18.


#10
bansh3

bansh3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 24.08.2007
Initiatorul topicului a lansat intrebarea care de fapt nu este intrebare pentru multi care citesc acest topic.
Nu a specificat la ce are nevoie de net mobil, nu a specificat ce fel de modem are deja, si pe langa asta, se limiteaza strict la reteaua Vodafone de parca ei sunt Dumnezeu.

View Postaliantasudului, on 25 iunie 2022 - 13:37, said:

Este mai bun/rapid internetul de pe cartela doar cu internet sau internetul de pe  cartela SIM?

Dupa cum a specificat si un coleg mai sus, ar trebui sa testeze si cu cartele de la alti operatori ca poate are semnal mai bun in locatia respectiva.
Parerea mea este ca Orange are acoperire mai buna in anumite locatii, implicit viteza mai buna.Daca unii considera ca le fac reclama ii anunt ca personal folosesc Digi, dar sotia are Orange si sunt situatii in care eu am semnal mai bun sau invers, deci e putina loterie aici.
Yoxo mai e o varianta pentru o cartela  cu net, fara perioada contractuala.

#11
aliantasudului

aliantasudului

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 28.01.2006
-Am specificat modemul usb pe care il detin:
http://m.olx.ro/d/of...om-IDeB8mW.html
- Prefer Vodafone pt ca au cel mai bun semnal in acea localitate rurala. Iar la cartela sim cu optiunea online de 6 Euro beneficiez de 120 GB.
- Fiul mea va sta doar 2-3 luni la tara si are nevoie de internet pentru: Facebook, Google, Youtube si se mai joaca League of Legends...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate