Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Baia ( 1467 ) versus Călugăreni (1595 ) situatie asemănătoare optica diferită

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View PostSucre_revenitorul, on 20 iunie 2022 - 09:04, said:

In anul 1467 Matia de Hunedoara rege al Ungariei iniția o campanie împotriva lui Stefan al III-ea al Moldovei.
Scopul campaniei era inlocuirea voievodului cu un domn supus.
După ce răscolește toată Moldova de la sud la nord Matia ajunge la o bătălie decisiva la Baia, pe care tactic o si castiga ramane stapan peste campul de lupta. Insa startegic o pierde.

In 1595 Mihai Viteazul da o bătălie la Calugareni impotriva otomanilor. Provoaca pierderi mari insa trebuie sa se retraga spre nord evacuand București si Targoviste.
WTF are you talking about? Even wikipedia says "Moldavian victory"  https://en.wikipedia.../Battle_of_Baia

#20
Sucre_revenitorul

Sucre_revenitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.07.2020
Victorie strategica, victoria tactica nu le-a putut apartine moldovenilor din timp ce s-au retras de pe campul de batalie.

#21
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003
Cate o victorie la fiecare, sa nu se supere nici ungurii, nici turcii si nici romanii :lol:

#22
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,209
  • Înscris: 03.03.2007

View Postccdsah, on 20 iunie 2022 - 14:23, said:

WTF are you talking about? Even wikipedia says "Moldavian victory"  https://en.wikipedia.../Battle_of_Baia

Cand nu citesti cronica moldo-germana si te bazezi pe wikipedia pentru toate informatiile istorice... :D Scrie pe pagina aia cum a fost capturat Stefan cel Mare de catre Matia?

#23
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
The book says, the Moldavians got huge casualties, Hungarians retreated orderly because the king was wounded, and Moldavians did not chase the Hungarians.
Both side claimed the victory, Matthias placed captured flag in Buda as a sign of his victory, while the propaganda of Stephen excessively magnified his victory.

Attached Files


Edited by WestPoint, 20 June 2022 - 15:28.


#24
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,288
  • Înscris: 05.08.2015
Nu l-au fugarit decat putin

Attached Files



#25
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View PostSucre_revenitorul, on 20 iunie 2022 - 14:55, said:

Victorie strategica, victoria tactica nu le-a putut apartine moldovenilor din timp ce s-au retras de pe campul de batalie.
ma, uite iti pun wikipedia maghiara sa citesti acolo https://hu.wikipedia...
Victorie pirica a moldovenilor
[As the king was badly wounded (he could only travel in a stretcher), the army suffered significant losses and had no supplies, and Matthias returned to Transylvania.]
Matyasul abia a scapat cu viata

[According to the Polish chronicle, he dug 500 canons (the number is clearly unreal) and other treasures during his retreat. Both sides declared themselves victorious in the battle, and István Vojvodina sent the looted flags and the values ​​left behind to the King of Poland as proof of his triumph. Matthias also looted a significant number of Moldavian flags, which were placed in the Church of the Blessed Virgin in Buda. His campaign, however, clearly ended in failure. III. According to some sources, István's opponent, Áron Péter, was also killed in the Battle of Moldavia; according to others, the following year Stephen invaded Transylvania, where he captured and ended Aaron Peter]

Edited by ccdsah, 20 June 2022 - 15:45.


#26
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003
Au infrant fiecare. Stefan a fugit de la batalie, Matias s-a dus acasa cu un cadou primit de moldoveni: 2 sageti intre coaste. Nici nu l-a dat jos de pe tron.

[ https://c.tenor.com/0udg0O7tQWsAAAAC/great-success-yes.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Bursul, 20 June 2022 - 15:43.


#27
Sucre_revenitorul

Sucre_revenitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.07.2020
Moldovenii s-au considerat victoriosi pentru ca s-au putut retrage de pe campul de.lupta.

Attached Files



#28
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View PostWestPoint, on 20 iunie 2022 - 10:14, said:

Matia a izgonit moldovenii din Baia, unde a mai ramas inca trei zile sa-si pregateasca ranitii de drum.
Deci Stefan nu a cucerit Baia, insa nici Matia nu a reusit sa-l schimbe pe Stefan.
Drapelul de lupta a lui Stefan de la Baia, se afla la Budapesta.

Nu dupa mult timp de la Batalia de la Baia, Moldova este amenintata din nou de turci, astfel ca Stefan se prezinta la Matia pentru a-i cere ajutorul, semnand
un nou tratat de vasalitate.

De ce noi la istorie am invatat altfel? Multe chestii au fost omise. Se scria doar ca am fost cei mai tari, cei mai smardoi, ca am aparat Europa de otomani.
Stefan cu 5-10.000 de oameni a tinut piept otomanilor care erau 80-100.000. Pe bune? Daca te uiti chiar si la filme observi ca la 1500 otomanii aveau armata super organizata, oastea era remunerata multi ffind mercenari,  aveau programe de antrenament, aveau harti, aveau comandanti scoliti in Vest unii. Si vor astia sa spuna ca Stefan cu ai sai 10.000 de tarani adunati cu japca de pe tarlale de la dat cu sapa si de la crescut vacile si oile, faceau fata unei armate organizate.....Sa fim seriosi, adevaru' e ca plateam tribut la greu si ca tronul se cumpara de la Sultan. E adevarat ca au mai avut unii si momente de "indoiala" si se credeau Greuceanu si se mai revoltau dar nu tinea mult, in maxim cateva luni rezolvau otomanii.

#29
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Turcii nu au fost interesati sa faca Valahia sau Moldova pasalac. Ei au fost interesati numai de tribut.
Un pasalac necesita o serie de investitii materiale, financiare si resurse militare umane si mai ales un interes geo strategic.
Ungaria a fost facuta pasalac pentru vecinatatea cu Vienna, pe care turcii voiau sa o cucereasca.

Lucian Boia si Marius Diaconescu au incercat sa corecteze falsurile comuniste insa se pare ca spalatura pe creier a comunistilor a fost mai de preferat decat realitatea.

Nici Mircea cel Batran nu a invins la Rovine. Si el se refugiaza in Ardeal vreo 2 ani.
Nici prizonieretul lui Vlad Tepes in Ungaria sub Matia Corvin nu este descris corect in istoria romanilor.
Nici Batalia de la Calugareni sau Batalia de la Giurgiu nu este redata corect
Si multe altele....

#30
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003
De la o batalie, s-a ajuns la istoria Romaniei. Eu zic sa incepem cu dacii! Astia ce fel de victorie au avut impotriva romanilor?

#31
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Este irelevant ce au facut dacii si romanii.
Istoria românilor incape cu intemeierea Valahiei si a Moldovei.

#32
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,012
  • Înscris: 09.12.2015

View Postr_murphy, on 20 iunie 2022 - 10:45, said:

si totusi, cine-i matia asta ?!
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lpMppQvnrsc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#33
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
parol de nu m-am gindit exact la astia :D :D da' ce sa-i faci, e grele cu numerotarea bilingva :(
pretinii nostri stiu ca suntem "sensibili" la pocirea intr-o anumita directie (curios, doar intr-un sens, niciodata si celalalt ;) ) a numelor romanesti si fac tot posibilul sa ne zgindareasca, doar ca sa ne amintim ca si ei exista, dar noi ii iubim chiar si asa ..

#34
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Chiar asa slab esti la istorie ca simti nevoia sa contribui si tu cu ceace stii alternativ, adica flame?

#35
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,223
  • Înscris: 02.09.2014

View Postsandu222, on 20 iunie 2022 - 16:18, said:

De ce noi la istorie am invatat altfel? Multe chestii au fost omise. Se scria doar ca am fost cei mai tari, cei mai smardoi, ca am aparat Europa de otomani.
Stefan cu 5-10.000 de oameni a tinut piept otomanilor care erau 80-100.000. Pe bune? Daca te uiti chiar si la filme observi ca la 1500 otomanii aveau armata super organizata, oastea era remunerata multi ffind mercenari,  aveau programe de antrenament, aveau harti, aveau comandanti scoliti in Vest unii. Si vor astia sa spuna ca Stefan cu ai sai 10.000 de tarani adunati cu japca de pe tarlale de la dat cu sapa si de la crescut vacile si oile, faceau fata unei armate organizate.....Sa fim seriosi, adevaru' e ca plateam tribut la greu si ca tronul se cumpara de la Sultan. E adevarat ca au mai avut unii si momente de "indoiala" si se credeau Greuceanu si se mai revoltau dar nu tinea mult, in maxim cateva luni rezolvau otomanii.
Comiti o gramada de erori, enumar cateva.

Turcii nu aveau mercenari, confunzi termenii. Ienicerii, spahii si chiar akingii nu erau mercenari. Erau soldati profesionisti in slujba sultanului, nu mercenari straini.
Nu aveau comandanti scoliti in Vest, eventual erau renegati crestini care aveau experienta de lupta si care au luptat pentru turci din diverse motive. Astia pot fi catalogati eventual drept mercenari, dar nu au fost multi si nici importanti. Politica si strategia militara nu erau decise de ei ci de sultan sau de marii viziri.
Stefan avea mercenari, la fel alti domnitori din Tarile Romane (Vlad Tepes, Mihai Viteazul etc.). Pe langa "oastea cea mare" formata din tarani (dar si multi oraseni, negustori, cum erau, de exemplu armenii, vezi scrierile istoricului P. P. Panaitescu) mai avea si o armata permanenta, din soldati profesionisti, moldoveni dar si mercenari straini. Aia erau de baza, nu gloata, in caz de razboi.
Se platea tribut, dar majoritatea luptelor duse de domnitorii romani au fost tocmai pentru a scapa de acel tribut sau pentru a refuza marirea acestui tribut.
Se cumpara tronul in epoca fanariota si nu de catre romani, in care turcii nu mai aveau incredere, dupa episoadele razvratirii lui Dimitrie Cantemir si a complicitatii lui Brancoveanu cu austriecii.

View PostWestPoint, on 20 iunie 2022 - 16:29, said:

Turcii nu au fost interesati sa faca Valahia sau Moldova pasalac. Ei au fost interesati numai de tribut.
Un pasalac necesita o serie de investitii materiale, financiare si resurse militare umane si mai ales un interes geo strategic.
Ungaria a fost facuta pasalac pentru vecinatatea cu Vienna, pe care turcii voiau sa o cucereasca.

Lucian Boia si Marius Diaconescu au incercat sa corecteze falsurile comuniste insa se pare ca spalatura pe creier a comunistilor a fost mai de preferat decat realitatea.

Nici Mircea cel Batran nu a invins la Rovine. Si el se refugiaza in Ardeal vreo 2 ani.
Nici prizonieretul lui Vlad Tepes in Ungaria sub Matia Corvin nu este descris corect in istoria romanilor.
Nici Batalia de la Calugareni sau Batalia de la Giurgiu nu este redata corect
Si multe altele....
Asta este istoric asa cum sunt eu cizmar. Faptul ca el a compilat doar anumite surse si a tras niste concluzii eronate in asa zise carti, nu il face deloc istoric. Ce face el este, mai degraba, vorba unui istoric adevarat, Bogdan Murgescu, mai mult literatura, dar nici aia de calitate.
Si am mai multe argumente, in sprijinul afirmatiei mele despre Boia, dar topicul nu este despre impostura numitului individ.

Edited by Costel2014, 26 August 2022 - 13:05.


#36
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View PostCostel2014, on 26 august 2022 - 13:09, said:

Comiti o gramada de erori, enumar cateva.

Turcii nu aveau mercenari, confunzi termenii. Ienicerii, spahii si chiar akingii nu erau mercenari. Erau soldati profesionisti in slujba sultanului, nu mercenari straini.
Nu aveau comandanti scoliti in Vest, eventual erau renegati crestini care aveau experienta de lupta si care au luptat pentru turci din diverse motive. Astia pot fi catalogati eventual drept mercenari, dar nu au fost multi si nici importanti. Politica si strategia militara nu erau decise de ei ci de sultan sau de marii viziri.
Stefan avea mercenari, la fel alti domnitori din Tarile Romane (Vlad Tepes, Mihai Viteazul etc.). Pe langa "oastea cea mare" formata din tarani (dar si multi oraseni, negustori, cum erau, de exemplu armenii, vezi scrierile istoricului P. P. Panaitescu) mai avea si o armata permanenta, din soldati profesionisti, moldoveni dar si mercenari straini. Aia erau de baza, nu gloata, in caz de razboi.
Se platea tribut, dar majoritatea luptelor duse de domnitorii romani au fost tocmai pentru a scapa de acel tribut sau pentru a refuza marirea acestui tribut.
Se cumpara tronul in epoca fanariota si nu de catre romani, in care turcii nu mai aveau incredere, dupa episoadele razvratirii lui Dimitrie Cantemir si a complicitatii lui Brancoveanu cu austriecii.





Se vede ca ai citit. Sunt sigur ca asta e varianta corecta.  Eu asta observ din ce ai scris: ca nu am fost noi asa de tari cum s-a scris, ca nu am castigat de capul nostru atatea batalii, ca am platit tribut si ca n-am scapat de el etc. Eu sunt curios ce parere ai despre luptele lui Stefan contra turcilor, adica care e adevarul pe scurt. Daca imi dai titluri de carti n-am de unde sa fac rost de ele.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate