Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sa desparțim cuvintele in cuvinte

Apartament complex rezidential no...

[UNDE] reciclare cd / dvd

Foliere geamuri
 Microsoft Defender

cartela Internet Europa

Sondaj EV

Testerul pe VAG arata devieri la ...
 Aparat ieftin pentru sigilat pung...

Hyundai elantra 2024 Highway, 6MT.

Interpretare XML

PPCEnergy - Emiterea facturii in ...
 Telefon Nou de la Digi

La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!

"Spionul" nostru cel de t...
 

Protest in benzinarii 2022 - util sau inutil?

* * * - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
612 replies to this topic

Poll: Despre protestele din benzinarii (180 member(s) have cast votes)

Crezi ca va scadea pretul combustibililor datorita protestelor din benzinarii?

  1. Da (13 votes [7.22%] - View)

    Percentage of vote: 7.22%

  2. Nu (157 votes [87.22%] - View)

    Percentage of vote: 87.22%

  3. Nu stiu (10 votes [5.56%] - View)

    Percentage of vote: 5.56%

Vote Guests cannot vote

#73
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,882
  • Înscris: 09.05.2008

View PostBucifon, on 20 iunie 2022 - 10:27, said:

Nu putem compara 2008 cu ce ii acum. Atunci nu mai erau bani, toată lumea strângea cureaua ...
Ce vorbesti?
In 2008- 2010 am dus-o boiereste.
Ma sunau de la banca sa fac ceva cu cardu' de salariu.

Ca dupa aceea s-a terminat, e alta problema.

View Postgarett, on 20 iunie 2022 - 10:37, said:

Deloc.
În primă fază poate ar scădea, în a doua fază ar crește până la nivelul inițial, diferența regăsindu-se în buzunarele furnizorilor.
Realitate este că nu există nici un fel de control nici asupra producției interne nici asupra adaosurilor practicate.
Toată lumea ia de bună, dezinteresat, desigur, povestea cu scăderea producției interne și creșterea costurilor de producție, fără a verifica efectiv asta.


Întrebarea fiind DE CE se scumpește...
Apa curge la fel, neutronii se împrăștie la fel, vântul, când bate, bate la fel...
Daaaaaar...
Termocentrale se închid arbitrar, CV-urile se scumpesc tot arbitrar, etc.
Fix definiția penuriei INDUSE!
Exact!

#74
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View Postfuturist, on 20 iunie 2022 - 11:13, said:

Ma sunau de la banca sa fac ceva cu cardu' de salariu.
Pe mine mă sună să mă convingă să bag banii din contul de Euro în depozit...cu dobândă real negativă! :D

#75
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,882
  • Înscris: 09.05.2008

View PostDaco_Get, on 20 iunie 2022 - 10:38, said:

Orice se intampla in Romania ester doar din cauza statului Roman !
Total de acord.

Da' atat timp cat o tara membru mUE nu poate sa faca nimic fara sa ceara voie, e ca si cum bati nepotu' ca a baut bunicu' tuica din beci.
Mda, o sa apara acu' trimiteri catre legislatia euraopeana si ca nu suntem noi in stare si alte balarii care sunt postate si re-postate aici de la aderare.


Mai, voi ati fost la  o sala de forta unde veneau ceva campioni sau d-astia de apareau pe la televizor?
Deci, deci nu puteai sa-i deranjezi.
Ca el pierde timp, daca de la 259 kg, puneam eu 113 pe bara.
Desi plateam acelasi abonament.
Raspunsu' cum ca puteam sa ma duc in alta parte il cunosc, nu inteleg de ce tineau EI neaparat sa fie acolo, desi era sala pentru saraki.
Bineinteles ca aveau catelusi care ii aplaudau, desi de la aplauze nu le crestea nici bicepsu' si nici penisu'.

Eee, ca cam asa face politicianu' roman.
Nu STATUL Roman.

#76
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,900
  • Înscris: 03.12.2001

View Postgarett, on 20 iunie 2022 - 10:13, said:

Unii mai au și treabă REALĂ...
asta e tot. vrem să ne fie bine, dar să pice din cer mai binele ăsta.

#77
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,294
  • Înscris: 30.07.2006
Boicotul real e sa nu alimentezi.

#78
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,190
  • Înscris: 14.10.2008
Si sa nu mai folosesti masina, treci pe transport in comun. Dar in provincie e cam inexistent.

#79
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,294
  • Înscris: 30.07.2006

View PostNeaceasca85, on 20 iunie 2022 - 11:40, said:

Si sa nu mai folosesti masina, treci pe transport in comun. Dar in provincie e cam inexistent.

Nimeni nu s-a nascut in masina.
Te adaptezi la situatie.

O folosesti in situatii in care chiar nu ai alternativa.

#80
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,462
  • Înscris: 28.10.2018
Doar ce am fost intr-o scurta vizita in UK unde am remarcat o treaba misto: afise la pompa ca vanzarea minima este 5 litri. Daca bagi mai putin, tot 5 litri platesti. Cat de tare este asta? Sa bage la cap prostovanii care permit vanzari de 100 ml. Sau sa sufere.

#81
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,190
  • Înscris: 14.10.2008
Eu acum 3 saptamani am alimentat de 34 lei. Pentru ca era urgent si doar atat aveam la mine. Si aveam drumuri in oras o gramada. Deci strict pentru a evita pana prostului.

A doua zi am alimentat de 100 lei. Vineri cand am plecat la Pitesti & Mioveni, de 200 lei.

#82
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,755
  • Înscris: 30.01.2008

View Postfuturist, on 20 iunie 2022 - 11:24, said:

Eee, ca cam asa face politicianu' roman.
Nu STATUL Roman.
Politicianul roman REPREZINTA statul Roman.

Pe politician il alege poporul Roman !

Statul Roman nu se poate deplasa , nu poate vorbi DECAT prin reprezentantii sai !

Edited by Daco_Get, 20 June 2022 - 12:07.


#83
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,193
  • Înscris: 07.11.2006

View Postgarett, on 20 iunie 2022 - 09:03, said:

La benzinărie n-are nici un rost, să încerce la sediul OMV sau la ambasada Austriei...

Nu-i mai bine la Guvern, acolo unde un simplu ordin ar face ca OMV si restul sa se conformeze?
Bine, asta nu se va intampla niciodata in Romania, vorbeam asa, in general.

#84
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,755
  • Înscris: 30.01.2008

View Postfuturist, on 20 iunie 2022 - 11:24, said:

Da' atat timp cat o tara membru mUE nu poate sa faca nimic fara sa ceara voie,
Nu trebuie sa ceri voie nimanui . Regulile sunt ACOLO,le-ai ACCEPTAT cand ai intrat in UE  !

Tre sa ceri voie daca vrei sa le INCALCI !

Iar daca ai politicieni destepti,responsabili , oameni PROFESIONISTI in sistem ,POTI OBTINE DEROGARI ,PRELUNGIRI , etc !

Dar numai  DACA ......


Dar tu vrei ca in tara in care in Parlament ...pixul este legat ca sa  NU FIE FURAT .....sai ai competenta ,responsabilitate......Posted Image Posted Image


https://www.tiktok.c...192824984833286

Edited by Daco_Get, 20 June 2022 - 12:15.


#85
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,771
  • Înscris: 13.10.2003

View PostNeaceasca85, on 20 iunie 2022 - 11:59, said:

Eu acum 3 saptamani am alimentat de 34 lei. Pentru ca era urgent si doar atat aveam la mine. Si aveam drumuri in oras o gramada. Deci strict pentru a evita pana prostului.

A doua zi am alimentat de 100 lei. Vineri cand am plecat la Pitesti & Mioveni, de 200 lei.

Eu fac doua plinuri pe luna, atat.
Nu pierd vremea sa vizitez benzinariile de n ori, atata consum de mult timp, atata bag.
E drept, a crescut valoarea unui plin cu 40-50 de lei fata de acu' ceva vreme (bag doar benzina premium) insa nu am de ales si nici nu ma afecteaza nemaipomenit de mult. Daca o sa ma afecteze o sa tai de la ceva. Tigari, bere, gasesc eu... Posted Image

Edited by radumiki, 20 June 2022 - 12:27.


#86
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 22.04.2017

View Postdem3ntor, on 20 iunie 2022 - 08:51, said:

Salut!
Credeti ca are vre-un succes mascarada vazuta la TV cu persoane care blocheaza activitatea benzinariilor?
Am si eu o punga cu marunt, dar nu vad ca avand vreun real succes aceasta miscare (mi-as dori, dar ....)

https://www.radioimp...atoare-20210146

“Mascarada”…..

Poate se schimba ceva cu ea. Fara ea sigur nu se schimba.

#87
realnick

realnick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,025
  • Înscris: 22.10.2007
Oare cati din cei care baga cate 1 leu acum..au fost la vot in ultimii 10 ani? Si daca da..cu cine or fi votat? Nu de alta..dar una sa ai o economie ok care sa ti dea 1500 - 2000 eur salariu si alta e sa sustii niste lepre care nu promoveaza investitiile..locurile noi de munca starpirea coruptiei si ingenuncherea educatiei? Culegi ce ai semanat..

#88
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,190
  • Înscris: 14.10.2008

View Postradumiki, on 20 iunie 2022 - 12:27, said:

Eu fac doua plinuri pe luna, atat.
Nu pierd vremea sa vizitez benzinariile de n ori, atata consum de mult timp, atata bag.
E drept, a crescut valoarea unui plin cu 40-50 de lei fata de acu' ceva vreme (bag doar benzina premium) insa nu am de ales si nici nu ma afecteaza nemaipomenit de mult. Daca o sa ma afecteze o sa tai de la ceva. Tigari, bere, gasesc eu... Posted Image
Plin fac doar la drum foarte lung. Rarisim. In rest pentru oras si mers la tara doar 100 lei, acum 200 lei la un drum ceva mai lung. Cu 100 lei aveam 390 km autonomie acum cativa ani, in prezent doar 190 km, 1 saptamana cu drumuri prin oras si cel mult 1 la taranoaia.

E vorba de un 1,9 TDI Golf 5 2008, alimentat cu motorina standard, o data a fost pusa motorina premium deoarece pistolul standard era defect :drac:

View Postrealnick, on 20 iunie 2022 - 12:36, said:

Oare cati din cei care baga cate 1 leu acum..au fost la vot in ultimii 10 ani? Si daca da..cu cine or fi votat? Nu de alta..dar una sa ai o economie ok care sa ti dea 1500 - 2000 eur salariu si alta e sa sustii niste lepre care nu promoveaza investitiile..locurile noi de munca starpirea coruptiei si ingenuncherea educatiei? Culegi ce ai semanat..
Eu nu lipsesc de la vot niciodata. Si acum voi vota impotriva oricarui partid care sustine ecologismele, energiile marijuana si intoarcerea in pesteri. Din SEN nu trebuie inchis nimic de la tripleta termo-hidro-nuclear. Restul is mizerii, mushabeturi cum zice un unchi inginer de profesie (ma rog, inginer pensionar).

Comunismul nu mai e demult rosu la culoare. Este verde.

Long live Hidroelectrica si sa nu se vanda, alminteri ma mut la bloc.

#89
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,593
  • Înscris: 02.09.2006

View PostMelteanu, on 20 iunie 2022 - 10:15, said:

Nu neglijati prostia alor nostri.Romanul nu isi face calcule de bani,el continua la munca chiar daca naveta a ajuns mai scumpa decat salariul,ca nu il duce capu'...
se pare ca pe tine te-a dus!

#90
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 22.02.2014
Ca sa se vanda masinile electrice trebuie marit pretul la combustibilii fosili.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate