Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Radio Philips Cadetto BI180A - pe lampi

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008
Ai dreptate, m-am grabit atunci, aruncand doar o privire, dar apoi am analizat circuitul si, cum spui, nu este receptor, ci emitator. Are doar trei tranzistori, unul dintre ei este oscilator local cu frecventa dictata de circuitul oscilant format din bobina de pe bara de ferita si condensatorul variabil. Frecventa este reglabila continuu intre 500 ... 1600 kHz, adica AM unde medii, cum are colegul radioul cu lampi.

Totodata, bara de ferita cu bobina constitue o antena de emisie, astfel ca un radio AM situat in proximitate  si acordat pe frecventa de emisie a jucarioarei ar produce un fasait (semnal nemodulat, lipsa iinformatie audio).
Daca la conectorul acela pe care scrie input se aplica semnalul audio de la telefon, radio FM, picup etc,, acesta moduleaza in amplitudine oscilatia locala (purtatoarea) si astfel bara de ferita emite informatia sonora catre radioul AM cu lampi.

Asa ceva s-ar folosi astfel: deschizi radioul cu lampi, rotesti butonul de acord al sau pana unde gasesti o zona fara post, fara interferente, adica sa ai liniste in difuzor. Apoi deschizi si aceasta jucarioara,  la care ai conectat un mic radio FM, sau telefonul pus pe radio FM. Rotesti de butonul condensatorului variabil al jucarioarei, pana cand in radioul cu lampi auzi muzica FM emisa in AM. Ca sa treci de la un post FM la altul, actionezi telefonul, nu umbli la acordul radioului pe lampi.

Avantajul este ca nu ai legatura galvanica cu radioul pe lampi.
Dezavantajul este ca faci reglaje mai multe, surse electrice suplimentare si este cam scumpa jucarioara, fata de ce piese contine.

Mai direct este sa se conecteze un mic radio FM de 15 lei (iesitea la casti) la bornele de picup al radioului cu lampi prin doi condensatori de cateva sute de nF,  obigatoriu de tensiune inalta (630...1000v cc), unul pe firul de masa (care poate ajunge la faza retelei, in functie de pozitia stecherului), celelalt pe firul de semnal.
In acest mod, folosesti doar lampile din amplificatorul audio al radioului ca lampi.

Trebuie aplicat semnalul audio de la telefon la nivel rezonabil, altfel se supramoduleaza si rezulta auditie gatuita, foarte distorsionata.

#20
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,765
  • Înscris: 01.10.2002
Ar fi o solutie mult mai eleganta, dar intrebarea e daca are borne de pickup. Pe schema atasata n-am vazut asa ceva.

#21
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Dacă nu are separare galvanică sigur nu are intrări auxiliare.
Modulator AM se poate face și cu ESP32, există schemă pe net, de fapt program, că nu are componente exterioare.. Avantajul e că poți încărca un fișier audio în flash și reda conținutul în buclă, de ex. un speech al lui Churchill, Musollini că era italian sau altă personalitate a vremii... ar suna foarte autentic.

Edited by mihaicozac, 22 June 2022 - 15:26.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate