Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Radio Philips Cadetto BI180A - pe lampi

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
larahau

larahau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 18.11.2009
Salut,

am achizitionat de curand din Italia un radio pe lampi Phillips Cadetto BI180A. Este functional dar doar pe unde medii iar noi nu prea mai avem posturi care sa emita in aceste frecvente. Exista posibilitatea sa il fac sa mearga si in FM fara sa renunt la lampi?
Mi-ar placea sa pastrez cat mai mult din piesele originale dar in acelas timp sa prinda si FM.

Stiu ca pot sa ii pun o placuta moderna care are toate nebuniile (fm, bluetooth, ethernet e,t,c,) dar nu asta imi doresc. Vreau sa pastrez functionalitatea pe lampi.
Ma poate ajuta cineva?

Am atasat si schema electrica.

Attached Files



#2
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Folosești doar amplificatorul audio și-l ataci cu sursele enumerate de tine.

Attached Files



#3
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Din pacate NU.
Este facut numai pentru MA(Modulatie in Amplitudine)
Sa adaptezi un modul de FM tot pe tuburi, este foarte greu la nivel de amator si nu cred ca ai cum sa-l montezi in interiorul aparatului.
@Mircel
Pierde "farmecul" tuburilorPosted Image
Mai simplu, ataca finalul audio cu un telefon mobil care are si radio FM, telefon pe care cred ca-l gaseste initiatorul.

Edited by viceroy56, 17 June 2022 - 20:25.


#4
larahau

larahau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 18.11.2009
Eu ma gandeam ca poate gasesc pe cineva la care sa il trimit si sa i faca modificarea. Contra cost bine inteles.
Sau poate e cineva din Alba sa il aduc.

#5
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,121
  • Înscris: 09.08.2006
Practic vrei o reconstructie. Un radio AM/FM contine de fapt doua radiouri, avand comun numai etajul final (si cel de alimentare). Mai bine cauti unul cu FM din fabrica. Un Capri, de exemplu. E si stereo.
Un radio nu e un computer, sa-i infigi o placa de FM si gata.

Edited by yo9hrb, 17 June 2022 - 21:30.


#6
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,449
  • Înscris: 02.09.2006

View Postlarahau, on 17 iunie 2022 - 19:51, said:

Salut,

am achizitionat de curand din Italia un radio pe lampi Phillips Cadetto BI180A. Este functional dar doar pe unde medii iar noi nu prea mai avem posturi care sa emita in aceste frecvente. Exista posibilitatea sa il fac sa mearga si in FM fara sa renunt la lampi?
.........................
Pune-i o antena externa, inca sint suficiente stati pe AM! sigur, trebuie si ca radioul sa fie in ale lui!

#7
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,621
  • Înscris: 01.10.2002
Poti sa faci un modulator pe amplitudine in UM
https://www.giangran...od/am-mod.shtml

#8
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007

View Postlarahau, on 17 iunie 2022 - 20:28, said:

Eu ma gandeam ca poate gasesc pe cineva la care sa il trimit si sa i faca modificarea. Contra cost bine inteles.
Sau poate e cineva din Alba sa il aduc.
Nu este usor, nu cred ca vei gasi pe cineva care sa se apuce de o asemenea reconstructie. Este aproape cum l-ai reconstrui din nou. AM si FM functioneaza fundamental diferit

Edited by atupi, 18 June 2022 - 00:12.


#9
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,621
  • Înscris: 01.10.2002
Ceva de genul ar fi o solutie
https://www.aliexpre...2186858679.html

Mult mai simplu decat sa incerci sa introduci module in aparat.

#10
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,920
  • Înscris: 24.11.2006

View Postlarahau, on 17 iunie 2022 - 19:51, said:

Salut,

am achizitionat de curand din Italia un radio pe lampi Phillips Cadetto BI180A. Este functional dar doar pe unde medii iar noi nu prea mai avem posturi care sa emita in aceste frecvente. Exista posibilitatea sa il fac sa mearga si in FM fara sa renunt la lampi?
Mi-ar placea sa pastrez cat mai mult din piesele originale dar in acelas timp sa prinda si FM.

Stiu ca pot sa ii pun o placuta moderna care are toate nebuniile (fm, bluetooth, ethernet e,t,c,) dar nu asta imi doresc. Vreau sa pastrez functionalitatea pe lampi.
Ma poate ajuta cineva?

Am atasat si schema electrica.

Eu zic sa-l lasi asa cum este, daca vrei sa faci experimente il vei strica iremediabil. E o piesa de muzeu daca-i pot spune asa, n-are rost sa-ti bati joc de el. In caz ca-ti place sunetul lampilor (tuburilor electronice), poti sa cauti pe aliexpress, bine va trebui sa alegi cu grija, unele de pe acolo sunt "junk" total. Amplificatoare hibride gasesti cate vrei tu, eventual daca doresti poti cauta sa fie complet lampi.

Personal am o "jucarica" asemanatoare, la lampi fac referire. Bine ca strict pentru casti e cu totul alta discutie. Sa tot aiba peste 3 ani de zile de cand il am, n-am avut nici macar cea mai mica problema cu el, multi dintre colegii de forum mi-au spus ca lampile sunt doar de forma, "agatate", lucru care e total neadevarat, fara una din lampi, nema sunet. Am facut si testul asta.

Ca-ti place designul ala retro, poti sa gasesti fara nicio o problema de la fratii cu ochii oblici ceva asemanator cu tot ce vrei tu. E pacat sa strici ceea ce ai acolo, eu n-as face asa ceva.

#11
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View Postun_el, on 18 iunie 2022 - 08:54, said:

Eu zic sa-l lasi asa cum este. E pacat sa strici ceea ce ai acolo...
Nici ideea bună a lui Wotan nu este distructivă. Aparatul rămâne în aceeași stare ca în momentul achiziției.

#12
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,920
  • Înscris: 24.11.2006

View PostMircel, on 18 iunie 2022 - 09:34, said:

Nici ideea bună a lui Wotan nu este distructivă. Aparatul rămâne în aceeași stare ca în momentul achiziției.

Un amplificator hibrid cu tot ce trebuie si a rezolvat problema, asta ca sa fie compact si comod in exploatare. Sau complet lampi, un PC/laptop cu o placa de sunet buna la care sa conecteze respectivul amplificator.
In fine, initiatorul poate face ce doreste, eu doar mi-am spus parerea, nu as face improvizatii/modificari in ceva care este deja functional.

Edited by un_el, 18 June 2022 - 10:01.


#13
larahau

larahau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 18.11.2009
Multumesc domnilor/doamnelor pentru raspunsurile interesante si pentru suport.
Am sa aplic ideea lui Wotan - este cea mai inofensiva.
Am sa revin cu un feedback dupa ce ajung componentele de la China :) .
Apropo - una din lampi se incinge ft. tare - e normal?

#14
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Probabil pentoda finală UL84. E normal, ea este cel mai mare consumator.

#15
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,920
  • Înscris: 24.11.2006

View Postlarahau, on 18 iunie 2022 - 22:05, said:

Multumesc domnilor/doamnelor pentru raspunsurile interesante si pentru suport.
Am sa aplic ideea lui Wotan - este cea mai inofensiva.
Am sa revin cu un feedback dupa ce ajung componentele de la China Posted Image .
Apropo - una din lampi se incinge ft. tare - e normal?

Lampile prin natura lor se incing, cu cat sunt mai fierbinti cu atat mai bine, in anumite limite, desigur. Parerea mea este ca n-ai sa ai nici cea mai mica problema, sa fie vorba de lampa redresoare sau de etajul final audio? Doar de curiozitate intreb, nu am mare experienta cu ele desi am asa ceva de ceva vreme. Lucrul pe care l-am observat e urmatorul: sunt fierbinte, mai vreau, sunt incinsa! :naughty: Vei vedea ca am dreptate, ti-o spun din proprie experienta, la tuburile electronice fac referire, nu te gandi la altceva. :P
Nu-l "macelari", lasa-l asa cum este, n-are rost sa faci experimente pe el, e pacat! Daca tot ti-ai luat asa ceva, welcome to the club, lampar pe viata. Cu toate avantajele si dezavantajele lor lampile au "savoarea" lor, nu vreau sa intru in detalii, n-am chef de o "revolutie" pe aici.

#16
nelu F

nelu F

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 16.12.2003
Atentie la pericolul de electrocutare, aparatul este cu autotransformator si din aceasta cauza sasiul nu este separat galvanic fata de reteaua de alimentare (230V ca).

#17
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 12.04.2008

View Postlarahau, on 18 iunie 2022 - 22:05, said:

Multumesc domnilor/doamnelor pentru raspunsurile interesante si pentru suport.
Am sa aplic ideea lui Wotan - este cea mai inofensiva.
Am sa revin cu un feedback dupa ce ajung componentele de la China Posted Image .
Apropo - una din lampi se incinge ft. tare - e normal?

Ideea lui Wotan nu corespunde cererii tale. Tu ai cerurut solutia la cum sa faci sa receptionezi ultrascurtele (FM) cu un radiou prevazut doar cu unde medii (AM).
Ceea ce a propus Wotan este un mic rradioreceptor de unde medii (AM) care emite in proximitate (maxim 0.5...1 metru) catre un alt radio de unde medii, scopulrile fiind:

1.Joaca elevilor cu mici emitatoare AM (principiu, propagarea undelor, ecranare, atenuare in diverse medii etc.)
2. Folosirea ca emitator AM pentru depanarea radiourilor de unde medii cu performante slabe (nu receptioneaza decat postul local, dar receptioneaza ce emite amplificat adaptorul etc.).

Deci nimic legat de FM.

#18
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,621
  • Înscris: 01.10.2002
Gresit. In primul rand e vorba nu de un receptor ci de un mic radioemitator care emite in gama de unde medii (similar unui modulator FM de masina in care bagi diverse semnale si il asculti la radio, doar ca in cazul de fata modulatorul e pt. gama Unde Medii).
Acest radioemitator are o mufa de 3,5mmm in care poti sa bagi prin cablu ce semnale vrei tu. Poate fi de la un radio FM, un modul bluetooth, un telefon ca sa asculti radio online etc. Aici de pe site o explicatie despre cum se face conectarea.
[ https://ae01.alicdn.com/kf/Hff8f763493714a99abc7369d24e21a80O.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate