Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Pentru proprietari - ce investitii in apartamentul vostru au meritat?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011
Discutam asa (datele problemei): aveti un apartament (2-3 camere, 55-70 mp, construit in anii 60-80) intr-o zona periferica obisnuita, nu prea rea, in zone gen 13 septembrie, Drumul Taberei, chiar Militari etc. Sa zicem ca e mostenit, nu stati acolo si vreti sa il inchiriati. Apartamentul are deja ceva dotari, dar nu cine stie ce (adica poate are geamuri termopan, ceva gresie, faianta, instalatii reparate partial etc), adica nu e chiar in ultimul hal, dar nici ceva cu care te poti lauda... Sau chiar ramas la nivel de dotari vechi.

Ce investitii s-au dovedit ca merita?

- aer conditionat
- mobilier modern, peste medie etc
- instalatie electrica moderna, refacuta de la zero (sau doar aparataj si corpurid e iluminat noi, plus eventual cateva circuite trase aparent)
- parchet /gresie (peste tot)
- centrala termica (ma gandesc la faptul ca nu prea e apa calda, insa costa destul)
- electrocasnice noi(?) - cam care ar fi (frigider, aragaz, masina de spalat)?...
- etc - enumerati, daca doriti... Posted Image

Cred ca o zugraveala si schimbat instalatiile (de la coloana incolo) la baie si bucatarie (daca sunt vechi) ar fi un standard, minimum necesar. Cati si late reparatii inevitabile (linoleum, parchet degradate etc)

Ma gandesc daca merita (ROI) sa bagi 3-5-10-12 mii de euro intr-un apartament din asta si sa il inchiriezi pe alt palier de pret, probabil cu 100-150 de euro pe luna mai scump decat ce e mainstream, si sa iti recuperezi investitita in 5-10 ani, dar cu riscuri (chiriasi cu probleme, gasesti mai greu de inchiriat la preturi mai mari).

Edited by aaaa4567, 17 June 2022 - 16:52.


#2
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,441
  • Înscris: 04.09.2008
Ca si beneficiu / cost:
1. aruncat mobila veche/stricata/nefolosibila - mai bine nimic decat un kkt
2. dat lavabila
3. curatenie generala, aruncat orice e consumabil si arata prost (gen capac wc)
4. schimbat prize / adaugat prize (ideal puse duble/triple) - neaparat la bucatarie
5. AC
6. saltea noua
7. centrala termica daca se stie ca nu e apa calda la bloc (e relativ scump si complicat ca trebuie si calorifere puse ++ acord vecini, dar e f important)
8. instalatie electrica complet noua
9. schimbat toata mobila sau partial (de regula la living sa fie comoda TV + rafturi suspendate + canapea moderna)

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Pentru inchiriat ?
Nu merita nicio investitie
Doar spoit peretii si reparat pe ici pe colo + schimbat chestiile fabricate inaintea erei noastre (mobilier, linoleum, frigider. etc.)

#4
mihand75

mihand75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 27.09.2016
Nu merită să bagi bani aiurea. Că o dai din una în alta. Ca să îl faci "nou" cu tot cu mobilă și electrocasnice (fără nici o fiță) te duci la 20.000 euro. Și dacă ai lua 200 euro/lună în plus îți scoți banii în 10 ani, când oricum trebuie să o iei de la capăt. Cel mult o varuiala o dată la 4 ani și in fiecare an schimbat cate ceva din mobilă electrocanice și reparat (cel mult 30% din chirie). Adică dacă tu il inchiriezi cu 3000 de euro/an nu bagi mai mult de 1000/an in îmbunătățiri (inclusiv varuiala o data la 4 ani).

Dacă e "praf" apartamentul, fă baia, că aia e cea mai complicată chestie. Dar și acolo să nu depășești 2000 euro cu totul.



#5
ilorac

ilorac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 27.09.2020
Eu m-am mutat de minim 4 ori în 14 ani în apartamente vechi racordate la RADET.

Singurul lucru pe care îl făceam imediat era să pun calorifere de fontă mari de cam de 3 - 4 ori mai mari decât erau înainte.

După ce mă mutam luam caloriferele mari și puneam altele mici cum erau înainte și le închiriam așa.

#6
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,441
  • Înscris: 04.09.2008
E f posibil cu o investitie modica (ce am zis mai sus) sa scoti maxim inapoi si inca rapid.

Daca apartamentul e varuit, nu e imbacsit cu mobila, are prize (una din marile probleme la ap comuniste) si vine cu gen saltea noua sau f ok ++ gen frigider nou, deja e peste 90% din apartamentele comuniste scoase la inchiriat, care merg fix pe ideea ca nu merita investit.

De la un pct problema, e ca nici nu se mai inchiriaza, sau se inchiriaza f greu, daca e intr-o stare proasta.

Edited by greywolfact, 17 June 2022 - 17:48.


#7
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021
eu la al meu din cluj care nu are centrala proprie mai mult decat o zugraveala, si luat mobila de aia cea mai ieftina si simplista, nu o sa fac
am un geam la care i so rupt clanta ca e crapat, in bucatarie pus un candelabru ca becu ii prea urat fara (pe mine nu ma deranja da mno totusi ) si schimbat capac wc
cada care e distrusa total (belita laminarea asa va ramane si va fi folosita tot pe post de dus cum am facut-o noi 10 ani)
nu scad sub 300 pret
nu are rost sa bag mii de euro si sa cer cu 100 mai mult, fuk that

#8
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Curatenia generala si schimbat mici chestii, adus saltea si eventual perdele noi, din astea. Eu schimb capacul de la wc, robinetii si ce mai e prin baie, la bucatarie arunc tot ce ramane vesela desperecheata, scrumiere si alte kkturi care raman de la cei ce pleaca. Este de preferat mobila minimalista si curate ie decat toate ingramadite pe acolo, la mine mereu a mers mai bine sa arate ca o camera de hotel. Eu nu am nici covoare ca put si se intretin greu.

#9
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,584
  • Înscris: 17.08.2007
As zice varianta de simplu si rezistent la tavaleala. Decent, curat, functional si fara brizbrizuri inutile.

Edited by atupi, 17 June 2022 - 20:08.


#10
14mircea

14mircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 03.01.2009
Glumind putin, cel mai mult as investi intr-un anunt de vanzare.

Si as lua unul nou, eventual gata mobilat, la revanzare in bloc de 2-3 ani vechime.


#11
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 18.06.2017

 ilorac, on 17 iunie 2022 - 17:32, said:

Eu m-am mutat de minim 4 ori în 14 ani în apartamente vechi racordate la RADET.

Singurul lucru pe care îl făceam imediat era să pun calorifere de fontă mari de cam de 3 - 4 ori mai mari decât erau înainte.

După ce mă mutam luam caloriferele mari și puneam altele mici cum erau înainte și le închiriam așa.

Tu erai chiriasu sau proprietarul? M-a derutat ultima fraza.
Si ce inseamna la tine calorifer de fonta cam de 3 ori mai mare decat erau in casa? Cati elementi? Tu stii ce inseamna calorifer de fonta?
Doar ce am scos din taota casa caloriferele de fonta, cel din dormitor a fost incredibil de greu cu 20 de elementi, d'abea l-am mutat in sufragerie in 3 insi ca sa il tai, iar cel din sufragerie de 25 elementi ia fost un adevarat balaur. Sunt curios ce mananci ca sa urci un monstru din asta pana la 4 din 4.

#12
ilorac

ilorac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 27.09.2020

 robert23mg, on 17 iunie 2022 - 20:46, said:

Tu erai chiriasu sau proprietarul? M-a derutat ultima fraza.
Si ce inseamna la tine calorifer de fonta cam de 3 ori mai mare decat erau in casa? Cati elementi? Tu stii ce inseamna calorifer de fonta?
Doar ce am scos din taota casa caloriferele de fonta, cel din dormitor a fost incredibil de greu cu 20 de elementi, d'abea l-am mutat in sufragerie in 3 insi ca sa il tai, iar cel din sufragerie de 25 elementi ia fost un adevarat balaur. Sunt curios ce mananci ca sa urci un monstru din asta pana la 4 din 4.

Apartamente cumpărate și după aia închiriate sau închise.

Dacă știu ce e un calorifer de fontă ?

Acum în apartament de 2 camere de 54 mp am 78 de elemenți + un calorifer de tablă de 60 cm.

Apartamentul avea 29 de elemenți înainte.

Încă nu am găsit ceva unde vrem să ne mutăm și o să iau și caloriferele.

Vor rămâne să stea 7 pisici în apartamentul ăsta.

#13
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Chiar azi m-am întâlnit cu cineva care și-a luat înapoi apartamentul după chiriasi de 1 an. Cică tre' să schimbe parchet, doua uși, dar cel mai uimit era cum au reușit aia sa crape în doua blatul de marmura.

#14
ilorac

ilorac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 27.09.2020

 robert23mg, on 17 iunie 2022 - 20:46, said:

Tu stii ce inseamna calorifer de fonta?

Uite caloriferul din dormitor cu 31 de elemenți și cu repartitor pe el. 4 oameni l-au urcat pe scări mai mult de 4 etaje.

#15
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,671
  • Înscris: 22.05.2011
Nea merine ti se vad genunchii si un cotoi in poza; si fa nishte poze mai ca lumea / lumina , focus, iso

#16
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006

 ilorac, on 17 iunie 2022 - 20:53, said:


Apartamente cumpărate și după aia închiriate sau închise.

Dacă știu ce e un calorifer de fontă ?

Acum în apartament de 2 camere de 54 mp am 78 de elemenți + un calorifer de tablă de 60 cm.

Apartamentul avea 29 de elemenți înainte.

Încă nu am găsit ceva unde vrem să ne mutăm și o să iau și caloriferele.

Vor rămâne să stea 7 pisici în apartamentul ăsta.
pune te rog, o poza sa vedem si noi!

#17
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Fiecare cu piticii sau caloriferele lui ce sa faci... Mie unii chiriasi mi - au pus o usa oarecare in locul unei arcade de la sufragerie, pentru intimitate cica. Problema era ca arcada era rotunda si pana in tavan iar usa normala, se vedea ca la wcurile de mall... Dupa ce au plecat am avut si de reparat pe acolo, daca stricau numa parchetul ieseam pe plus... Daca imi plecau si cu caloriferele o bagam in conservare.

#18
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,843
  • Înscris: 26.02.2010

 slai, on 17 iunie 2022 - 21:00, said:

Chiar azi m-am întâlnit cu cineva care și-a luat înapoi apartamentul după chiriasi de 1 an. Cică tre' să schimbe parchet, doua uși, dar cel mai uimit era cum au reușit aia sa crape în doua blatul de marmura.

Marmura crapă ușor, nu este rezistentă la șocuri.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate