Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Pentru proprietari - ce investitii in apartamentul vostru au meritat?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMelteanu, on 18 iunie 2022 - 05:37, said:

Domnilor,mai reveniti la realitate.Chiria unui apartament e in functie de pretul zonei,nu vine nimeni sa dea sume aberante pe o zona care are preturile clare.Si nu poti utila un apartament cu lucruri noi si/sau de calitate cind percepi o suma discreta din chiria lui,se numeste rentabilitate.
Domnule dar nici pe un apartament praf la care ai pretentie sa munceasca chiriasii, dumneata avand nemobilat si cu materiale, nu poti avea pretentie sa iti plateasca chirie pe perioada renovarii,(cam cat era unu renovat,mobilat in zona)mai ales ca nu se poate sta acolo, ai topic ptr cine nu stie

#38
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Omule,acel topic nu mai exista,cel putin eu nu il gasesc,banuiesc ca cineva l-a sters.Apoi in acea situatie nu eram eu interesatul,am incercat sa ajut dezinteresat total.

#39
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021
Este un coleg de forum care tot analiza daca sa se mute langa oras sau sa locuiasca in oras.

Asa si cu investitia intr-un apartament, analizezi bine si testezi ca poate nu este de tine. Suna ciudat, suna urat, poate nu este de tine, poate este cum zicea colegul de mai dinainte, poate nu iti place sa te sune chiriasul ca s-a stricat ceva, ca intarzie cu plata etc...
Si pentru inceput poti testa, desigur toti cei care inchiriaza viseaza angajati MAI care primesc bani pentru chirie, vreo studenta care sa locuiasca singura.

Practic noi nu avem legislatie, daca ala nu plateste, nu are nimic pe numele lui, dureaza 2-3 ani procesul, stres, martori, sa ai totul facut legal, contract, declarat bani la anaf.

Si ca o idee, ca am urmarit si eu preturile la chirie, este pe baza de zona si de cat de luxos sau bine pus la punct este o garsoniera sau apartamentul.
Cine iti inchiriaza tie garsoniera luxoasa intr-o zona saraca, periculoasa, unde locul de parcare este inexistent.

Si la urma este vorba despre bani. Cat timp pierzi cu renovarea, cati bani bagi in renovare, totul se aduna. Si asa este usor sa discuti inainte sa zici o renovare, sa cumperi mobila de baza, aragaz, masina de spalat.
Nu le cumperi tu? Aduc ei ceva si improvizeaza.
Nu ai masina de spalat? Stai linistit ca or sa spele in cada pana or sa dea dracu toti robineti, or sa faca abur in toata casa sa usuce hainele in baie sau sa le care prin toata casa.
Asa ca te hotarasti sa cumperi masina de spalat.

O masina de spalat = chiria pe 1-2 luni, depinde zona, de oras, de pretentie.

Si la urma cati bani iei tu, cat platesti impozitul, cat mai dai pe renovare dupa ce pleaca clientul. Te gandesti daca randamentele alea nu le faci la vreo alta investitie.

#40
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Problema este ca oamenii azi stiu doar de frica sau de bani luati.Altfel,in lipsa legislatiei pentru chirii, e jungla.

#41
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021
Zici bine. Si treburile astea le poti afla discutand cu alte persoane care au inchiriat. Si ai pe cineva in chirie, uita sa plateasca, te duci la el sau dai telefon, el te duce cu vorba ca plateste. Ce poti face? Este cum ai imprumuta unei cunostinte ceva bani, ce poti face? Dai un telefon, poate te duci la el, astepti.
Trece timpul, poate tipul incepe sa nu mai plateasca nici utilitatile ca stie ca o sa plece.
Si cum vine vorba, oameni stiu de frica sau de bani luati, se gandesc ca si asa daca nu mai au job nu o sa ii mai imprumute careva sau cum cunosc si eu, care se duc si iau bani cash sa nu puna banca mana pe toti bani.

La sfarsit zici Mc cand se muta aia si te duci repede si mai bagi 100 de lei pe un butuc nou.
Si tot asa sa fie totul facut ca la carte, legal, o garantie, o garantie care de obicei si asta este motiv de discutie, ca majoritatea care se muta dintr-o parte in alta nu o au. Ca daca te hotarasti sa pastrezi garantia iti face ala vreo dauna.

Noi nu avem legislatie si nu avem asigurari.
Si cei care stau in chirie, cred ca marea lor majoritate, o fac ca nu se incadreaza la vreun credit, nu au de ales.

Este ca in video ala cu curierul glovo batut:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JIpxjo5yl7w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Se duce asta sa livreze ceva mancare, apare un baiat mai de zici ca are nevoie urgenta de mancare ca se vad oasele. Curierul se gaseste sa faca socializare la usa, pune mana sa nu inchida ala usa. Bombardierul care facea foamea se supara, ca tu pui mana la mine in apartament? O zice cu asa de multa aroganta de parca detine blocul.
Si asta tot o da pe socializare, pe lumea moderna. Cum era pe vremuri cand un fraier vorbea ceva nasol si venea ala sa-l bata si zicea "stai bre sa discutam"..
Si la sfarsit, stai ca da el telefon la politie.

Asta zic tot timpul la treburile astea legate de bani, nu mai bine eviti tu treburile astea? Nu iti plac altercatiile, nu iti place socializarea? Nu mai bine eviti tu joburile astea in care te duci in zone dubioase, la oameni dubiosi.

Deci inainte de a intra intr-un domeniu, te asiguri ca esti cea ce trebuie pentru domeniul respectiv, ca nu stai sa te rogi de chiriasi sa iti plateasca chiria, sa nu iti tranteasca usa in barnau sau ca nu schimba butucul dupa ce te-ai urcat in masina.

Edited by MindArchitect, 19 June 2022 - 08:06.


#42
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 10.05.2007
Poate are cum sa își scoată banii un apartament vechi , in cazul in care majoritatea lucrărilor de renovare le faci singur ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate