Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Pentru proprietari - ce investitii in apartamentul vostru au meritat?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,112
  • Înscris: 04.09.2013
Investitii in apartamentul in care locuiesc ce au meritat:
- instalatia electrica
- instalatia sanitara
- aer conditionat (deja e o necesitate - chiar daca ai un apartament vai de capul lui, un aer conditionat iti face viata mai linistita pe timpul zilei, dar mai ales noaptea cand nu te mai trezesti la miezul noptii fleasca)
- masina de spalat vase
- uscator de rufe
- o saltea adecvata (difera de la om la om)

Electrocasnicele fac toate cam acelasi lucru. Diferenta se poate face la consumul de energie.

#20
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 22.04.2013
AC,+ multa multa curatenie.
Schimbat totul ce arata deplorabil.
Sa nu puta a vechi/imbacsit (covoare, mobila veche, SALTEA etc)
Ac neaparat, schimba mult atmosfera in zilele toride + il poti pune pe caldura primavara/toamna

#21
neoq2

neoq2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 19.05.2022
Îl vinzi și cumperi un apartament nou, pierzi vremea cu vechitura.

#22
ilorac

ilorac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 27.09.2020

 neoq2, on 17 iunie 2022 - 23:18, said:

Îl vinzi și cumperi un apartament nou, pierzi vremea cu vechitura.

Și dacă vrei să iei exact aici unde iei apartament nou ?

https://www.google.r...=!3m1!1e3?hl=ro

#23
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Am fost chirias multi ani si am tot schimbat chirii. Pretentii de hotel de 5 stele nu aveam, dar nici nu am vrut cele mai mizerabile conditii (de 2 ori am comis-o, gandit gresit ca e mai bine asa, ieftin si prost).
Investitiile facut de proprietar care pe mine m-au determinat sa semnez contractul sau sa prelungesc:
- electrocasnice. Nu varfuri de gama, dar produse decente si strict necesare - aragaz, masina de spalat, frigider. Cand am vazut ca lucrurile sunt noi sau ca proprietarul schimba un lucru care era deja uzat de la varsta, am inteles ca e un om serios.
- pat - foarte important. Nu e deloc placut sa dormi pe o canapea extensibila cu groapa in mijloc sau pe un pat pe care au dormit 3 generatii. La ultima chirie i-am zis proprietarului ca nu imi place canapeaua si imediat a cumparat pat cu o saltea foarte buna
- instalatii sanitare. Am vazut si apartamente cu sistem de WC foarte vechi, care invariabil curgea, sau acele rezervoare cele mai ieftine, care fluierau. Asta imi arata ca am de a face cu un om care se caciuleste.

Eu am incercat si am reusit sa am grija de lucruri ca si cum ar fi ale mele, asa e stilul meu. Sfatul meu pentru proprietari, daca vor sa investeasca bani in electrocasnice e sa NU ia lucruri de mare lux. Chiriasii in general nu au grija de ele ca si cum ar fi ale lor. Dar nici cele mai ieftine lucruri posibile, ca se va vedea la durata de viata.
Si ceva un pic pe langa, ce m-a deranjat la unii proprietari, pretentia ca dupa ani (multi) toate lucrurile sa fie in aceeasi stare ca in prima zi. Unii (care credeau ca s-a intalnit hotul cu prostul), eventual sa fie la fel ca inainte cu 10 ani sa ma fi mutat eu. Stateam intr-un apartament unde aveam un pat foarte vechi, de-abia se tinea. Dupa 3 ani, ca eram tanar si cu prea mult bun simt, am cerut proprietarului un pat nou. "Pai cum, ca era foarte bun". Mi-am cumparat singur un pat si in viitorul apropiat m-am si mutat.

#24
miky18

miky18

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.09.2021
e important sa fie totul de calitate buna. Am cumparat si masina de spalat vase iar salteaua m-a costat cat jumatate de dormitor, dar stiu ca sunt multumiti. Totul era nou nout cu electrocasnice de buna calitate, in plus mobila de bucatarie facuta la comanda si mobila de la Mobexpert. Nu m-am inselat cand am facut asta caci am chiriasi care deja sunt in apartament de 3 ani. Chiar mi-au propus sa le vand apartamentul, dar fiind intr-o zona foarte buna nu il vand deocamdata. Era apartament nou. Am pus si AC cu doua functii de incalzire si racire, dar nu l-au folosit niciodata pana acum. E facut tare bine apartamentul caci e racoros vara si calduros iarna, fiind pe mijloc.

#25
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Domnilor,mai reveniti la realitate.Chiria unui apartament e in functie de pretul zonei,nu vine nimeni sa dea sume aberante pe o zona care are preturile clare.Si nu poti utila un apartament cu lucruri noi si/sau de calitate cind percepi o suma discreta din chiria lui,se numeste rentabilitate.

#26
ilorac

ilorac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 27.09.2020

 tytysor, on 17 iunie 2022 - 22:05, said:

pune te rog, o poza sa vedem si noi!

Uite în poze 66 de elemenți și calorifer de tablă de 60 cm lungime. Lipsește caloriferul de 12 elemenți din baie dar acolo nu fac poză.

Vezi că toate au repartitoare pe ele și robineți termostat și stau în bloc în zonă foarte bună.

#27
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015
Regula de aur in inchirieri e sa investesti cat mai putin si sa obtii cat mai mult. Daca nu e absolut necesar in nici un caz nu reface instalatia electrica sau chiar cea sanitara care de cele mai multe ori necesita refacerea apartamentului si/sau  baii si a bucatariei. Absolut necesar ar fi o zugraveala, lacuit parchetul (daca e de tip vechi), vopsit cada de baie daca arata rau, vopsit tocaria si lemnaria daca e cazul (ca sa iasa bine trebuie smilgheruita un pic inainte). Schimba bateriile de apa daca sunt vechi (chiar am vazut ceva la Lidl ce pareau decente, daca nu poate de la Ikea). Nu m-as baga nici chiar la AC (s-ar putea sa nu fie necesar) sau centrala. Daca trebuie frigider (cel existent e prea vechi sau arata rau) ia unul no frost si in general mergi pe lucruri decente, nu foarte ieftine nu foarte scumpe.

Insa ce e mai important tine de tine. Esti o persona care-i place sa interactioneze cu oamenii si sa fii cat de cat priceput? Chiriasii ca si oamenii pot dificili sau foarte usor de interactionat cu ei. In plus daca trebuie sa chemi pentru orice un meserias o sa-ti mance din profit. La momentul inchirierii daca ai cel mai mic dubiu despre viitorul chirias treci la urmatorul. Nu stiu daca in Romania se practica cerutul referintelor, dar daca se poarta nu nu cere de la ultimul proprietar ci de la unul mai vechi.

E bine sa incerci sa-ti faci viata cat mai usoara. Fa-ti cont cont la renel ca sa vezi daca plateste curentul si poti cere chiriasului sa-ti vireze chiria in contul tau bancar. In general daca chiriasul vrea ceva rezonabil spune-i sa-si ia el/ea si sa scada din chirie. In general daca esti rezonabil si ai un pic de noroc pe termen lung vei avea de castigat. Eu am un apartament micut inchiriat la aceasi chiriasi de aproape 13 ani de zile. Mai stiu alt proprietar ai carui chiriasi cand s-au mutat l-au recomandat la alti chiriasi.

#28
amertime

amertime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 09.09.2007

 ilorac, on 18 iunie 2022 - 06:58, said:

Uite în poze 66 de elemenți și calorifer de tablă de 60 cm lungime. Lipsește caloriferul de 12 elemenți din baie dar acolo nu fac poză.

Vezi că toate au repartitoare pe ele și robineți termostat și stau în bloc în zonă foarte bună.

eu nu prea inteleg care e faza cu acele calorifere(apropo daca tot ti asa de mult la ele mai baga un strat de vopsea pe ele ca arata ca naiba). dar sa cari asa ceva de fiecare data la mutare in alta parte, nu pot sa pricep decat daca sunt din aur..altfel...
legat de subiect...este o idee buna sa se schimbe si usa la intrare cu ceva mai actual care izoleaza  fonic mai bine...niciodata nu mi-a placut sa aud zgomote facute de vecini pe casa scarii..

#29
ilorac

ilorac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 27.09.2020

 amertime, on 18 iunie 2022 - 14:30, said:

eu nu prea inteleg care e faza cu acele calorifere(apropo daca tot ti asa de mult la ele mai baga un strat de vopsea pe ele ca arata ca naiba). dar sa cari asa ceva de fiecare data la mutare in alta parte, nu pot sa pricep decat daca sunt din aur..altfel...

Caloriferele alea merg maxim 4 ore la 2 zile de iarnă și am 24 - 25 de grade în apartament și consumă lunar cam 0.7 gigacalorie care costa căldura iarna 90 - 110 lei.

Venea întreținerea maxim 220 total.

Cândva stăteam undeva unde consumam 2400 - 4000 mc gaze lunar și multe ierni am stat în frig că nu aveam bani să plătesc gazele.

O să car caloriferele alea dacă o să mă mai mut și tot cu RADET o să vreau să fie căldura.

#30
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Ala se cheama furt.Sa pui calorifere supradimensionate.

#31
ilorac

ilorac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 27.09.2020

 Melteanu, on 18 iunie 2022 - 14:58, said:

Ala se cheama furt.Sa pui calorifere supradimensionate.

Vezi în poze că au toate repartitoare radio.

Dacă nu știai - când schimbi caloriferele îi chemi pe ăia de la firma care citește și calculează și schimbă repartitoarele și notează numărul de elemenți.

Românii repede se gândesc la furat.

#32
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Da-mi voie sa desconsider acele repartitoare.Si nu in ultimu rind cine le instaleaza isi ia niste beri ca sa fie CICA instalate pe calorifer cu putini elementi.Taica-meu,unde m-am nascut,cind a fost facut blocul,a cinstit muncitorii si au pus caloriferul din sufragerie cit tinea peretele.Tot furt se cheama.

#33
ilorac

ilorac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 27.09.2020

 Melteanu, on 18 iunie 2022 - 15:13, said:

Taica-meu,unde m-am nascut,cind a fost facut blocul,a cinstit muncitorii si au pus caloriferul din sufragerie cit tinea peretele

Tu crezi că eu i-am băgat în seamă pe cei 2 care au venit și au schimbat repartitoarele ?

Le-am arătat caloriferele mari puse și caloriferele mici date jos cu repartitoare pe ele.

La sfârșit am semnat ceva și au plecat, nu sunt genul de om să cinstesc pe alții sau să discut cu ei, am sunat la firma lor și i-au trimis pe ăia.

Caloriferele le-am pus eu cu un prieten.

Edited by ilorac, 18 June 2022 - 15:25.


#34
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Marine,nimic personal,tu maninci ciorba din legume congelate toata saptamina si un pui odata pe saptamina(din ce ai declarat)iti schimbi caloriferele in fiecare bloc unde te muti,si vrei sa te creada cineva ca nu faci magarii si cu aia de instaleaza rahaturile alea pe calorifere?Cine vrei sa te creada?Posted Image Unii pe aici mai au si parul alb,nu suntem toti pustani....

#35
ilorac

ilorac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 27.09.2020

 Melteanu, on 18 iunie 2022 - 15:36, said:

Marine,nimic personal,tu maninci ciorba din legume congelate toata saptamina si un pui odata pe saptamina(din ce ai declarat)iti schimbi caloriferele in fiecare bloc unde te muti,si vrei sa te creada cineva ca nu faci magarii si cu aia de instaleaza rahaturile alea pe calorifere?Cine vrei sa te creada?Posted Image Unii pe aici mai au si parul alb,nu suntem toti pustani....

Mănânc mai puțin și decât ce ai spus că am 1.85 și 77 kg. Vreau la 49 de ani să am 75 kg, adică 10 kg sub înălțime, merg cam 10 km pe zi cu nevasta după mine.

Tu poți să crezi că de sărăcie mănănc ciorbă de legume.

Edited by ilorac, 18 June 2022 - 16:24.


#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cea mai buna investiție e sa il varuiesti alb, sa arunci tot ce e inutil în apartament, absolut tot sa lași numai lucrurile care sunt ok, sa schimbi prizele și întrerupătoarele cu unele noi și sa îl vinzi. Cat mai repede posibil. Dar nu repede, totul sa se facă intr-o luna. Cheltuiala trebuie sa te ducă la maxim 1000 euro. Și mai ales după varuiala sa ai o curățenie exemplara și dacă vezi ca bateriile sunt vechi le schimbi cu unele noi. La fel și wc-ul de la baie... când intru în apartament ce vad? Pereții curați, întrerupătoare noi, baterii noi, baie curata (ai schimbat wc ul care nu se mai putea curăța sunt sigur)... E curat, e frumos valorează 75.000 euro. Cat unul nou pe care îl iei și îl mobilezi și îl dai în chirie.

Nu are cum un apartament vechi sa își scoată banii de reparat. Este practic imposibil.

Edited by MembruAnonim, 18 June 2022 - 18:03.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate