Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Sunt unele anunțuri de angajare foarte încărcate de cerințe?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
44 replies to this topic

#37
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,870
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAlaDinCopac, on 18 iunie 2022 - 18:14, said:

ce nu e adevarat ?

De unde le scoti ca americanu pune clientul deasupra angajatului?
De unde parascovenia asta de competitie client / angajat?

Sau da un exemplu sa inteleg ce vrei sa spui

#38
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Clientul cere, compania accepta orice, sigur tot printr-un angajat, daca nu e un SRL in care patronu face si drege, apoi angajatii care chiar trebuie sa execute aberatiile ajung in pozitia de sclavi pe plantatie.
Sigur ca poti spune ca nu e sclav, dar societatea e de asa natura incit are grija sa te faca. Iti iei o casa pe credit si adio libertate. Si daca stai in chirie, nu e cu nimic mai simplu, pentru ca oricum ajungi in strada daca nu platesti. Asa ca multi stau si baga cit cuprinde, poate primesc o zi libera la sfintu-asteapta.

#39
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

View PostMosotti, on 12 iunie 2022 - 18:05, said:

Dati vina aiurea pe HR. HR-ul nu angajeaza oameni din senin, cineva cere oamenii aia, HR-ul intreaba ce competente se cer, primeste o lista, care de obicei e facuta de un “senior” care pune acolo tot ce exista pe proiect. Citeodata se deranjeaza macar sa le categorizeze in must have, nice to have etc, de cele mai multe ori probabil ca nu. Deci HR-ul nu are absolut nici o vina, e doar intermediar.

Hr-ul de cac.at este "doar" un intermediar ... este drept ca nu s rare astfel de situatii

#40
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,870
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMosotti, on 18 iunie 2022 - 20:20, said:

angajatii care chiar trebuie sa execute aberatiile ajung in pozitia de sclavi pe plantatie.

Pe ce lume traiti voi bai frate?
Io zic sa va angajati intai, apoi sa comentati, lasati filmele

#41
AlaDinCopac

AlaDinCopac

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 23.01.2022

View PostTsunnnami, on 18 iunie 2022 - 19:58, said:

De unde le scoti ca americanu pune clientul deasupra angajatului?
Din experienta personala. La firma unde lucrez avem multe proiecte. De obicei ele apartin unor clienti europeeni. Cu astia nu avem probleme, pt ca si noi fiind din Europa, apartinem cumva aceleaisi
"work culture".
Am avut insa un client american, care cel putin pt noi, astia sunt completi diferiti de restul. Intotdeauna cand veneau cu cerinte, veneau si cu deadline "sa fie gata ieri",
Iar daca cumva, prin minune erai gata la deadline-ul lor atunci inseamna ca poti si mai mult pt acelasi deadline. Atat timp cat angajatii erau platiti ore suplimentare si  bugetul proiectului
acopera aceste ore, lucrurile erau cam  la "limita" stabilitatii.

In curand, angajatii de pe proiect ne dau feedback precum faptul ca incep sa experimenteze burnout, si ca daca se mai continua asa cu toata plata orelor suplimentare, ei vor pleca, pt ca nu mai au
un work-life balance. Si atunci conducerea firmei a expus aceste probleme clientului (insa doar ca sa vada parerea acestuia, cum vede el lucrurile).

Raspunsul a fost transant: Astea sunt cerintele si ei nu inteleg ce conteaza ca e Sambata/Duminica sau dupa ora 6. Important e taskul.
Noi le-am reamintit ca mai important este echilibrul work-life balance decat taskul. Ca daca se respecta acest work-life balance, toata lumea este fericita, insa clientul respectiv nu intelegea sau se facea
ca nu intelege acest concept de "work-life balance".

Cand clientul respectiv a observat ca a noastra conducere , isi protejeaza angajatii, atunci s-a suparat si a zis ca isi va cauta alt prestatar, iar conducerea  noastra a zis ca este gata sa renunte la
el si atat timp cat nu exista respect reciproc ,nu are cum sa exista colaborare.

Tin sa mentionez ca prin conducere , nu ma refere la managerii romani (care sunt niste curci speriate de obicei) ci la conducerea europeana a firmei. Practic conducerea europeana a firmei a intrat in conflictul cu acel client american si i-a spus ca daca nu-i convine sa-si gaseasca alta masa.

Si ghici ce ? A dat americanul inapoi si a acceptat conditiile firmei. Ca sa vezi, ca totul in viata se rezuma la curajul de ati negocia libertatea.

#42
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,870
  • Înscris: 20.10.2015
Deci ai un proiect, un client european (probabil vechi) si unul american, si gata, ai tras concluzia
Posted Image

"Intotdeauna cand veneau cu cerinte, veneau si cu deadline "sa fie gata ieri""
Cand va faceti mari o sa va exolic cum e cu proiectele.
Cam la majoritatea (adfica fix 100%) se cere si timpul de executie

La fel, cand o sa va faceti mari, o sa va explic cum e cu admninistrarea resurselor pentru angajati in cazul unui proiect si cu faptul ca pe client nu-l intereseaza daca angajatul e sau nu puturos si trebuie sa munceasca peste program

Apoi, dupa asta o sa va invat ceva tehnici de vanzari si cum ar trebui sa negocieze vanzatorul un proiect.

In fine, la tine poate fi foarte simpla situatia.
Ii propui managerului sa nu mai atinga piata americana si, daca nu mai are destule proiecte sa va dea afara sa aveti timp sa petreceti cu familia.

Pentru ca nu stiu daca pe tine, cand mergi la piata si cumperi rosii, te intereseaza cat timp isi petrece taranul cu familia lui si stiu ca nu ai da pe rosiile alea un pret mai mare celui care se joaca cu copilul lui mai mult fata de cel care munceste mai mult. Deci la piata, esti american, cand mergi la munca vrei sa fii european.

Si am lucrat si in Canada 12 ani, in America, 6 ani si in Europa 6 ani.

Edited by MarianG, 19 June 2022 - 16:19.
fara quote


#43
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,973
  • Înscris: 30.11.2021
Este vorba cat timp te pretuiesti tu, atat.

Sunt joburi care prin definitie sunt pe 1-5 ani, maxim, altcumva o dai in burnout.
Mai am si eu cunostinte pe care le intreb, care este linia. La sfarsitul timpului este logica simpla.
Faci lucruri care nu iti plac, care nu ca NEAPARAT nu iti plac, dar le faci ca trebuiesc, ca ai nevoie si ca iti trebuiesc bani.
Dar care este scopul final?
Faci bani sa iesi din ciclul asta, job-acasa-job-acasa-job.

Majoritatea cam asta fac.
L-M-M-J-V Job-Acasa.
V(seara) - S - D(pe zi) cauta sa se plimbe, daca este vreme frumoasa, daca se simt bine, daca au bani, daca nu economisesc, daca cunostintele aleaturi de care doresc sa isi petreaca timp au liber etc...
Deci din 7 zile iti raman vreo 1.5 zile pe saptamana sa te simti bine. Vineri seara si Sambata pe zi, ca Duminica schimbi si tu lenjeria de pat, te barbieresti, mahichiura, pedichura, poate ceva cumparaturi.
Si Luni te duci la job si te gandesti de ce iti urasti viata sau te urasti pe tine.

Si ma bucur si imi este drag cand vad subiecte cu oraseni care se muta pe la tara. Ma bucur cand aud discutie ca firmele nu gasesc mesteri.

#44
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Partea misto la sclavia moderna e cind ii convingi pe sclavi ca viata e misto, ca fac parte dintr-o familie cum “nu e alta”. Ii momesti cu bani si ii faci sa uite ca timpul e cea mai importanta resursa. Unii viseaza la o pensionare timpurie si la celebra si iluzoria independenta financiara, care este evident un vis frumos daca nu ai o pensie din-aia speciala faina.

#45
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,973
  • Înscris: 30.11.2021
Ai scris ceva frumos de ar trebui la invatat la scoala.
Am trecut si eu prin ele, la al doilea job, aveam un sef de avea carisma, eram copil ce sa stiu eu sa trec dincolo de vrajelile si vorbele bune.
Era tot asa te facea sa te simti calumea, munceai mult, peste program, in loc de concediu te bucurai ca te plateau. Practic nu aveau oameni si in loc sa faci concediu te plateau, nu stiu cum reuseau sa faca ei sa fie legal, o reuseau ei cumva.
Si lucram de sarbatori, revelioane, era nevoie de careva pe acolo? Bifat, hai sa fac ceva bani.

O singura chestie am de obiectat la tot ce ai scris, pensionarea timpurie, asta este ceva de trebuie sa te pregatesti dar nu spui la careva.

Am 35 de ani, mi-am luat de 2 ori(cate 1 an) an celibatar? Zic bine? Pur si simplu mi-am luat cate 1 an pauza. Nu am spus la careva ca suna ciudat, nu am mai auzit prin Romania sau pe la cunostinte sa faca cineva asa ceva. Pur si simplu in perioada aia m-am bucurat de viata.

Toti viseaza ca sa te poti pensiona iti trebuie o avere de parca ar trai 100 de ani. Poti sa o faci si cu o suma mai mica.

Si mai al dracu este ca sunt destul de multe persoane care locuiesc in oras si nu se prind ca nu sunt sarace. Aveam o cunostinta care locuia la 4 camere, zona buna, depozite bancare, job calumea. El era stresat ca nu o sa se poata retrage vreodata. Trecut de o varsta, singur. Si i-am zis scurt, daca vinde apartamentul toata viata nu o sa mai aiba nevoie vreodata sa munceasca. A comentat el cate ceva si ziua urmatoare a realizat ce tocmai i-am zis.

Este fix situatia aia cu aia care recurg la gesturi necugetate, ei avand o situatie financiara mai slaba, dar avand bunuri pe numele lor, doar ca nu se gandesc sa vanda. Ba? La oras traiesti doar sa platesti facturi, atat. Ia de vinde, daca ai ce vinde, ia de te muta la tara. Ca tot timpul cand te duci in vacante te intalnesti cu straini care au cumparat pe la tara prin Romania. Aia nu prosti au fugit de societatea moderna.

Am mai zis, societatea moderna este asta in care maine este luni, astazi alergi ca nebunul sa te barbieresti, manichiura, pedichiura, sa fie hainele calcate, sa fii frumos pentru ziua stersanta de maine, diseara inainte de culcare sa iti bata inima de te rogi sa crape sa scapi de stres. Ca ai un job pe care nu-l suporti, un sef care nu te suporta, ca lucrezi cu bani, ca Doamne Fereste! Lucrezi cu cetateni, ca este stresant, ca o zi nu seamana cu alta.
Am trecut si eu prin ele, se activa anxietatea ca imi uram jobul, ma rugam sa mor in somn. Eu avand bani, avand familie, avand destul de multe lucruri pentru care am lucrat dar nu mai puteam sa vad dincolo de jobul stresant.

Edited by MindArchitect, 19 June 2022 - 11:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate