Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

Instalatie Hidrogen

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#1
PNX

PNX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 02.03.2022
Din pricina problemelor din lume si direcția in care se merge, se tot vorbește despre alternative la combustibilii fosili.
Hidrogenul este una despre care nu sa prea vorbit.
Din orele de la chimie, se stie cum se poate produce hidrogenul.
Dar oare se poate produce acasa si stoca?
Sa zicem un sistem pe baza de curent electric regenerabil, apa, filtre, sistemul de electroliza, recipientul de stocare cu compresor.


#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,482
  • Înscris: 10.08.2005
Cat de silentios este acest compresor ?

#3
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 29.05.2004
este extrem de periculos de aceea deocamdata nu se poate produce si inmagazina "acasa".

#4
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,482
  • Înscris: 10.08.2005
Repetam si aici, transformarea energiei dintr-o forma in alta se face cu pierderi, nu cu castig,
Asa ca daca ai curent electric din surse regenerabile de ce te-ai lega la cap cu hidrogen pe care trebuie sa-l transformi inapoi in energie?

#5
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 07.12.2002

View PostMarianG, on 11 iunie 2022 - 13:15, said:

Repetam si aici, transformarea energiei dintr-o forma in alta se face cu pierderi, nu cu castig,
Asa ca daca ai curent electric din surse regenerabile de ce te-ai lega la cap cu hidrogen pe care trebuie sa-l transformi inapoi in energie?
+1

#6
PNX

PNX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 02.03.2022

View PostMarianG, on 11 iunie 2022 - 13:15, said:

Repetam si aici, transformarea energiei dintr-o forma in alta se face cu pierderi, nu cu castig,
Asa ca daca ai curent electric din surse regenerabile de ce te-ai lega la cap cu hidrogen pe care trebuie sa-l transformi inapoi in energie?
Din cauza bateriilor care nu pot stoca suficient, costul enorm, poluarea, lipsa unor materii prime, etc.
Aici avem nevoie de un recipient, gen butelie, pe care o reincarci de cateva sute de ori, iar unele si de mii, daca sunt construite bine.
In schimb, bateriile nu pot fi schimbate.
Ar fi frumos sa poti schimba bateriile gata incarcate, decat sa stai la coada o ora si apoi sa mai stai inca una la încărcat.
Iar apa, se gaseste peste tot.


#7
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,358
  • Înscris: 01.09.2021

View PostMarianG, on 11 iunie 2022 - 13:15, said:

Repetam si aici, transformarea energiei dintr-o forma in alta se face cu pierderi, nu cu castig,
Asa ca daca ai curent electric din surse regenerabile de ce te-ai lega la cap cu hidrogen pe care trebuie sa-l transformi inapoi in energie?
Nu prea vad eu prea curand camioane si tractoare alimentate din acumulatori, intr-un mod fezabil, adica autonomie suficienta la greutate rezonabila, asa ca pt astea cam hidrogenul produs din energie regenerabila va fi solutia.

#8
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

View Poststefan0011, on 11 iunie 2022 - 13:33, said:

Nu prea vad eu prea curand camioane si tractoare alimentate din acumulatori, intr-un mod fezabil, adica autonomie suficienta la greutate rezonabila, asa ca pt astea cam hidrogenul produs din energie regenerabila va fi solutia.
hidrogenul și motoarele pe bază de hidrogen nu sunt ceva nou. Se încearcă de zeci de ani.
Nu au succes pentru că hidrogenul e greu de stocat.
Necesită recipienți masivi și grei și o grămadă de energie pentru a fi lichefiat.

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003

View PostPNX, on 11 iunie 2022 - 12:53, said:

Dar oare se poate produce acasa si stoca?
Nu. Iti va veni pe actuala teava de gaz, acasa.

#10
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009

View PostPNX, on 11 iunie 2022 - 13:30, said:

Iar apa, se gaseste peste tot.
La ce foame de energie are omenirea si la cat de inconstienti suntem ramanem si fara apa de baut Posted Image

#11
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,574
  • Înscris: 10.01.2012
cand aveam 15 ani am făcut un experiment glorios, mai ales că atunci nu aveam internet ca sa îmi ocup timpul. Un pahar cu apă, două fire pe fiecare parte, și am picurat ceara de la o lumânare, până s-a acoperit tot paharul. Apoi am băgat firele în priză, iar sub apă s-a format o bulă. Am aprins chibritul, iar apoi paharul înclinat să iasă bula lângă flacără. Rezultatul a fost un POC spectaculos Posted Image
Probabil că unii cu spirit tehnic ar putea să perfecționeze instalația, dar este prea costisitor.
Nu e convenabil nici cu o instalație profi de electroliză, au încercat alții înaintea noastră.

Fotocataliza, aia ar fi o chestie interesantă.

Edited by NelsonMandela, 11 June 2022 - 14:01.


#12
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022

View Postsergiuop, on 11 iunie 2022 - 13:52, said:

La ce foame de energie are omenirea si la cat de inconstienti suntem ramanem si fara apa de baut Posted Image
Mai taie din ele!Posted Image

#13
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

View PostPNX, on 11 iunie 2022 - 12:53, said:

Dar oare se poate produce acasa si stoca?
poți să produc hidrogen produci acasă, nu-ți trebuie decât o sursă de tensiune, merge și una dintr-un calculator vechi.
De stocat, poți să-l stochezi într-o butelcă sau borcan.

Dacă poți produce și stoca cantități care să fie utile în orice fel răspunsul este nu.

Edited by DaculScoril0, 11 June 2022 - 14:05.


#14
PNX

PNX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 02.03.2022
Bun, de produs se produce ușor.
Si ca sa rasound colegului cu ce zgomot ar scoate compresorul, eu zic ca nu foarte tare.
Compresorul poate fii cu un piston mic la o turatie destul de mare, si antifonat daca deranjeaza urechea.
Problema e stocarea.
Nu stiu daca este o diferenta de stocare a gazului lichefiat si hidrogenul.
Ca, cum se incarca instalațiile de gpl, se pot incarca si butelii cu hidrogen.
Stiu ca pare o utopie ce o sa spun, dar cum ar fii statii de hidrogen autonome, care sa colecteze apa de ploaie, sau apa din panza freatica, care sa aibe panouri fotovoltaice si sa produca hidrogen, care o înmagazinează in recipiente, gata pentru incarcare, sau schimbare?

#15
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,536
  • Înscris: 19.03.2022

View Postsergiuop, on 11 iunie 2022 - 13:52, said:

La ce foame de energie are omenirea si la cat de inconstienti suntem ramanem si fara apa de baut Posted Image
La voi nu ploua ? Posted Image

#16
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

View PostPNX, on 11 iunie 2022 - 14:19, said:

Ca, cum se incarca instalațiile de gpl, se pot incarca si butelii cu hidrogen.
Nu.
Află tu de ce, găsești răspunsul la prima gugălire.

#17
PNX

PNX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 02.03.2022
Dim cauza ca nu a fost cerere si ne-am axat pe combustibili fosili, iar apoi pe masini electrice, e foarte greu si scump de stocat dar nu imposibil.
Deja sunt mașini in serie pe H2.
Cu 5 kg de hidrogen se parcurge 500 de km la un automobil normal.
Daca s-ar incepe producția în masa, de madinisi rezervoare specifice, o sa apara si aceste producătoare de hidrogen si depozitare.


#18
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,482
  • Înscris: 10.08.2005

View PostPNX, on 11 iunie 2022 - 14:42, said:

Cu 5 kg de hidrogen se parcurge 500 de km la un automobil normal.
cat priveste masinile, si costul raportat la "sursele conventionale"
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/f7MzFfuNOtY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

de masini pe H2 se vorbeau si prin '70, si asta din cate imi povestec colegii la munca,
poate o fi si mai devreme dar ei prin '70 au auzit, ca asa a fost sistemul la noi,

in primul rand H2 este gaz si se masoara in litri, iar butelia are ~6.5 kg
https://automobil.pe...ie-hidrogen.htm
apoi asta este topic pentru casa, nu pentru automobile
iar la casa, pentru imbuteliere ai nevoie de spatiu si echipamente, care iti garantez eu in primul rand sunt zgomotoase, produc caldura,
si cel mai important in discutie "consuma mai mult decat produc"

View PostPNX, on 11 iunie 2022 - 14:19, said:

Bun, de produs se produce ușor.
Si ca sa rasound colegului cu ce zgomot ar scoate compresorul, eu zic ca nu foarte tare.
Compresorul poate fii cu un piston mic la o turatie destul de mare, si antifonat daca deranjeaza urechea.
Problema e stocarea.
La ce presiune ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate