Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Icre in blender

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#73
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,361
  • Înscris: 03.08.2004

View PostOlteanul_sfios, on 16 iunie 2022 - 11:12, said:

...
Pana la urma e chestie de gusturi personale, deci cred ca nu e gresita nicio varianta, daca iti place.

Nu, nu este o chestie de gusturi, este vorba despre recunoastere.
Oare de ce nu este suficient sa-ti placa o anumita reteta si trebuie sa-i categorisesti pe cei care prefera altfel? Am ajuns sa avem impresia ca o banala reteta de salata ne scoate din multime si ne cocoata mai sus pe scara sociala.
Trist.

#74
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Amin! 😔

View PostOlteanul_sfios, on 16 iunie 2022 - 11:12, said:

In week-end am frecat niste icre de crap si niste icre de stiuca (culese direct de mine din nefericitii aia de pesti si sarate vreo 2 saptamani).

Deoarece consoarta sufera de fandacsie avansata, nu vrea paine/gris in icre - e de saracie, zice.

Prin urmare, la ambele am facut atat varianta cu miez de paine inmuiat in lapte, cat si fara.

Si ce sa vezi: atat ea, cat si musafirii (care au mancat si au baut moca), au recunoscut ca-s mai bune alea de saraci: gust mai delicat, mai aromat (cele cu paine au aroma, celelalte au miros Posted Image), consistenta mai placuta, mai usoare pentru ranza Posted Image. Si ca-s mai bune pe paine prajita rece decat pe ea calduta.

Pana la urma e chestie de gusturi personale, deci cred ca nu e gresita nicio varianta, daca iti place.
Cum spunea și destrug, problema e la recunoaștere, nu la modul in care face fiecare salata de icre. Sa înțelegem adevăratele motive pentru care unii (in anumite cazuri, popoare intregi) fac lucrurile intr-un anume fel, ieșind din deja stereotipa invocare a sărăciei ca motiv unic pentru dezvoltarea unor anumite retete cu tot felul de adaosuri.

#75
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Eu fac cum am crescut la parinti,cum facea mama.Amintesc si faptul ca unele icre au mirosul de peste si gust prea pregnant pentru a fi mancate fara adaos de gris sau miez de paine.Ah,intr-adevar sunt si icre ce se maninca fara nici un adaos,dar nu fac subiectul acestei discutii,sunt in alta liga.

#76
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 22.08.2012

View Postdestrug, on 16 iunie 2022 - 12:10, said:


Nu, nu este o chestie de gusturi, este vorba despre recunoastere.
Oare de ce nu este suficient sa-ti placa o anumita reteta si trebuie sa-i categorisesti pe cei care prefera altfel? Am ajuns sa avem impresia ca o banala reteta de salata ne scoate din multime si ne cocoata mai sus pe scara sociala.
Trist.

Eu n-am fost nici bogat, nici sarac. Nici acum nu sunt nici una, nici alta.

Mananc icrele cu miez de paine fiindca asa imi plac, nu fiindca asa ma simt gadilat la vreun statut personal.

Prin urmare e chestie de gust(uri), nu de statut - asta fiindca sunt unii care inca mai cred ca adaosurile se fac doar ca sa faci un lighean de salata dintr-o lingurita de icre.

Daca de maine ar fi mai bun gustul fara miez de paine, le-as manca fara. Eu mananc cum imi place, nu cum cere cartea de bucate sau fitza. De-asta imi si vine sa borasc la biftec tartar. Posted Image

#77
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostOlteanul_sfios, on 16 iunie 2022 - 14:51, said:

Mananc icrele cu miez de paine fiindca asa imi plac
Asta e cea mai buna explicatie.

Mie imi plac perisoarele fara orez, salata de beof cu mazare.....sunt perfect de acord ca preferintele personale bat orice reteta.

#78
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Așa este și normal sa fie.

#79
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005

View PostOlteanul_sfios, on 16 iunie 2022 - 14:51, said:

Mananc icrele cu miez de paine fiindca asa imi plac

Foarte bine! Si eu modific retete considerate clasice dupa cum mi se pare ca se conformeaza gustului meu, oricum nu sunt de acord cu puristii in materie de bucatareala, stiu oameni care respecta cu sfintenie retetele de acum 100 de ani si considera blasfemie sa schimbi ceva, not me :)

#80
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,624
  • Înscris: 10.08.2009

View PostMelteanu, on 16 iunie 2022 - 13:46, said:

Ah,intr-adevar sunt si icre ce se maninca fara nici un adaos,dar nu fac subiectul acestei discutii,sunt in alta liga.
de stiuca de exemplu.

#81
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,624
  • Înscris: 10.08.2009
Apropo in 12 am facut icrele de stiuca. Natural fara conservanti.
Azi am gasit o caserola mica ascunsa de nevastamea prin frigider, vreo 100 de grame.
Zic s-o arunc ca s-a stricat. minune, proaspete ca-n prima zi.
Bune cu o rosie proaspata si borodinski.

#82
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
esti curajos,dupa 10  zile.,iti amintesc ca o toxinfectie alimentara la preparate din peste e periculoasa,eventual salmoneloza.........Eu am bagat azi numa branza de vaci slaba,fructe,diseara carbonara...Posted Image ..

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate