Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Icre in blender

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#1
Pudu

Pudu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 20.10.2020
A facut cineva icre in blender? Ma refer la icrele crude - cele care se vand la cutie - puse in blender cu ulei si ce mai trebuie, si facute astfel. Am inteles ca la icre este multa munca, ca se taie si foarte usor, asa ca nu m-as baga sa le fac dupa metoda clasica. Insa nu stiu daca ies in blenderul meu (am unul precum cel din poza).

Attached Files



#2
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010
nu, nu, nu incerca cu blenderul.
un mixer ti-ar fi de folos.
fiindca esti incepator, foloseste-te de-un mic ajutor: pune icrele in castron, pune o lingurita buna de mustar, adauga ulei cate putin si da-i cu mixerul. daca simti ca s-au intarit prea tare, pune cate o lingura de apa gazoasa rece. la sfarsit, potriveste gustul cu lamaie si ceapa tocata fin.
la 100gr icre, ar trebui sa-ti intre 250-300ml ulei.

cu timpul, nu vei mai folosi mustar, nicidecum paine, gris fiert...

#3
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Sigur, nu stiu, insa tind sa cred ca nu datorita cutitelor / lamelor cu care este dotat blender-ul.
Stiu ca se fac "mecanizat", insa cu ajutorul unui mixer de mana, cu doua palete din "sarma" impletita.
Asteapta totusi opinia unui expert.

#4
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Pudu, on 11 iunie 2022 - 12:33, said:

A facut cineva icre in blender? Ma refer la icrele crude - cele care se vand la cutie - puse in blender cu ulei si ce mai trebuie, si facute astfel. Am inteles ca la icre este multa munca, ca se taie si foarte usor, asa ca nu m-as baga sa le fac dupa metoda clasica. Insa nu stiu daca ies in blenderul meu (am unul precum cel din poza).
cea mai proastã idee. Faci icrele zeamã, nu mai rãmâne nici un fel de texturã.

Cea mai bunã unealtã este asta. Eu fac salatã de icre din ~100 g icre în mai puțin de cinci minute, cu tot cu spãlat vasele.
Important e sã amesteci niște zeamã de lãmâie înainte de a adãuga uleiul. Uleiul îl torni treptat. Dacã ai rãbdare lași icrele sã ajungã la temperatura camerei înainte de a le amesteca dar nu-i neapãrat.
[ https://i5.walmartimages.com/asr/d518936f-d803-40c6-87d0-45716385cb0f_1.bdffaaea45389ea3a6a840ceadce9bd9.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,601
  • Înscris: 12.06.2010
Merg si la blender, dar amestecul este urmatorul:
- 200 grame icre
- 100 grame gheata
- o lamaie; daca e eco/bio poti sa razi si niste coaja
- 250 ml vodca
Noroc! Paine prajita cu unt separat.

#6
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 lucianburjuiul, on 11 iunie 2022 - 14:54, said:

- 250 ml vodcă...
Votca nu se amestecă cu icrele ci se bea separat.

#7
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Eu prepar icrele de crap cu mixerul la viteza mica. Pun icrele, pun zeama de lamaie si apoi ulei cate putin. Pe parcurs mai adaug zeama de lamaie daca nu sunt suficient de acre. La sfarsit pun ceapa rosie sau roz( sunt mai putin iuti decat ceapa galbena).
Poti face si la blender dar va iesi o pasta, nu se vor mai vedea bobitele de icre.

#8
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Eu,si asa am format si femeia,le fac la lingura de lemn,la mana,ca asa am vazut si mancat de la mama.Procentul de suc de lamaie si de ulei il adaugi treptat si dupa gust.La mana controlezi mai bine rezultatul,parerea mea.Si dat fiind ca le fac ocazional,nu consider ca e un efort semnificativ.Se pot face si cu ceapa verde,e mult mai blanda la gust,acelasi lucru e valabil si pentru salata de vinete.

#9
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,551
  • Înscris: 12.10.2005

 Melteanu, on 11 iunie 2022 - 15:42, said:

Eu,si asa am format si femeia,le fac la lingura de lemn,la mana,

Asa! In blender in niciun caz, eventual la mixer pe viteza mica sau si mai bine cu un tel. Nu recomand paine, gris si alte ciudatenii, alea nu mai sunt icre :)

#10
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,794
  • Înscris: 20.10.2015
Mixer e okay pe viteza mica, AWE is rite, blenderul sparge icrele, ce dracu mai faci cu ele?

#11
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,551
  • Înscris: 12.10.2005

 Tsunnnami, on 11 iunie 2022 - 16:58, said:

blenderul sparge icrele, ce dracu mai faci cu ele?

Am facut eu un experiment odata, demult, a iesit o chestie cleioasa pe care nici n-am gustat-o fiindca arata oribil, nici macar nu se putea intinde pe paine, a ajuns direct la gunoi. Icrele trebuie sa ramana intregi, de aia se recomanda prepararea cu un tel de mana sau hai, cu mixerul pe treapta mica de viteza in caz ca n-ai rabdare sau forta in maini :)

Apropo, 90% din retetele de icre de pe net sunt bullshit, eu cand vad chestii gen "se ia o felie de paine inmuiata in apa" sau "se fierbe gris" dau skip instant, aia sunt niste idioti patentati care au invatat de la strabunici cum se inmulteste mancarea cand n-ai destule ingrediente sau nu ti le permiti in cantitate suficienta.

#12
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,794
  • Înscris: 20.10.2015

 AWE, on 11 iunie 2022 - 17:11, said:

Am facut eu un experiment odata, demult, a iesit o chestie cleioasa pe care nici n-am gustat-o fiindca arata oribil, nici macar nu se putea intinde pe paine, a ajuns direct la gunoi. Icrele trebuie sa ramana intregi, de aia se recomanda prepararea cu un tel de mana sau hai, cu mixerul pe treapta mica de viteza in caz ca n-ai rabdare sau forta in maini Posted Image

Apropo, 90% din retetele de icre de pe net sunt bullshit, eu cand vad chestii gen "se ia o felie de paine inmuiata in apa" sau "se fierbe gris" dau skip instant, aia sunt niste idioti patentati care au invatat de la strabunici cum se inmulteste mancarea cand n-ai destule ingrediente sau nu ti le permiti in cantitate suficienta.

Ia sa te auzim atunci:
Da-mi ocazia sa te verific

#13
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,551
  • Înscris: 12.10.2005

 Tsunnnami, on 11 iunie 2022 - 18:50, said:

Ia sa te auzim atunci:

Adica reteta mea de icre? Dar desigur, pregatiti-va pentru singura reteta corecta de preparare a icrelor din casa sa nu iasa o porcarie de compromis! Asa, unde eram... Bun, se iau icrele in stare bruta, de obicei luate de la magazin - 150g sau asa - sarate. Pana sa trecem la pasul urmator, pregatim o sticla de apa carbogazoasa rece, o jumatate de lamaie, niste ceapa si sticla cu uleiul cel mai bun adica ala care e prin casa plus o bere rece, daca se poate belgiana. Pana aici e clar sper, mis-en-place ca sa nu umblam dupa chestii prin bucatarie dupa aia.

Ok, incepem prin a lua o gura-doua de bere (n-are treaba cu icrele dar e o chestie pe care o aplic la toate retetele, la inceput, in timpul si dupa ce totul e gata). Se aseaza icrele intr-un bol, cu grija, nu le trantim pur si simplu ca pe glet, sunt chestii fine. Luam un tel (sau un mixer care stie turatie redusa) si FARA sa bagam nimic altceva in bol, incepem sa prelucram icrele. Retineti: cu grija si fara graba!! Cand incep sa prinda o culoare mai deschisa si tot amestecul arata ceva mai inchegat, incepem partea uleioasa: turnam uleiul in bol continuand sa amestecam. Atentie, nu se toarna mult dintr-o data ci un fir diafan si subtire astfel incat sa permitem unirea corecta a destinelor intre ulei si icre intru emulsia finala!

PS: Eu folosesc undeva la 400ml ulei la 150g de icre, se poate pune si mai mult dar atunci mai bine cumperi direct un borcan de maioneza Hellman si te porcesti cu ala.

Sa continuam. Dupa primii 100ml de ulei adaugati si inglobati in miracolul final, adaugam cativa stropi din lamaia de care ziceam la inceput, se va observa un efect de contractie a maglavaisului din bol dar il contracaram cu un pic de apa carbogazoasa, dupa care mai luam o dusca de bere (daca mai e din aia prima, daca nu, mai desfacem una). Se repeta scenariul dupa fiecare 100ml de ulei sau cam asa. Cand suntem gata cu icrele (si berea) putem adauga ceapa care neaparat trebuie taiata suficient de fin incat sa nu iti crantane printre dinti cand mananci icrele, pe care e de preferat sa nu le halesti ca ghertoiu' cu lingura, ci intinse cum se cuvine pe o platforma din paine prajita!

Cam atat.

#14
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 25.12.2016
Sa nu uitati de miezul de paine, care face icrele pufoase si mai gustoase.
Recomand miez de paine integrala, ca este mai sanatos.

#15
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,794
  • Înscris: 20.10.2015

 AWE, on 11 iunie 2022 - 19:18, said:

Adica reteta mea de icre? Dar desigur, pregatiti-va pentru singura reteta corecta de preparare a icrelor din casa sa nu iasa o porcarie de compromis! Asa, unde eram... Bun, se iau icrele in stare bruta, de obicei luate de la magazin - 150g sau asa - sarate. Pana sa trecem la pasul urmator, pregatim o sticla de apa carbogazoasa rece, o jumatate de lamaie, niste ceapa si sticla cu uleiul cel mai bun adica ala care e prin casa plus o bere rece, daca se poate belgiana. Pana aici e clar sper, mis-en-place ca sa nu umblam dupa chestii prin bucatarie dupa aia.

Ok, incepem prin a lua o gura-doua de bere (n-are treaba cu icrele dar e o chestie pe care o aplic la toate retetele, la inceput, in timpul si dupa ce totul e gata). Se aseaza icrele intr-un bol, cu grija, nu le trantim pur si simplu ca pe glet, sunt chestii fine. Luam un tel (sau un mixer care stie turatie redusa) si FARA sa bagam nimic altceva in bol, incepem sa prelucram icrele. Retineti: cu grija si fara graba!! Cand incep sa prinda o culoare mai deschisa si tot amestecul arata ceva mai inchegat, incepem partea uleioasa: turnam uleiul in bol continuand sa amestecam. Atentie, nu se toarna mult dintr-o data ci un fir diafan si subtire astfel incat sa permitem unirea corecta a destinelor intre ulei si icre intru emulsia finala!

PS: Eu folosesc undeva la 400ml ulei la 150g de icre, se poate pune si mai mult dar atunci mai bine cumperi direct un borcan de maioneza Hellman si te porcesti cu ala.

Sa continuam. Dupa primii 100ml de ulei adaugati si inglobati in miracolul final, adaugam cativa stropi din lamaia de care ziceam la inceput, se va observa un efect de contractie a maglavaisului din bol dar il contracaram cu un pic de apa carbogazoasa, dupa care mai luam o dusca de bere (daca mai e din aia prima, daca nu, mai desfacem una). Se repeta scenariul dupa fiecare 100ml de ulei sau cam asa. Cand suntem gata cu icrele (si berea) putem adauga ceapa care neaparat trebuie taiata suficient de fin incat sa nu iti crantane printre dinti cand mananci icrele, pe care e de preferat sa nu le halesti ca ghertoiu' cu lingura, ci intinse cum se cuvine pe o platforma din paine prajita!

Cam atat.

I Posted Image you
O sa incerc incalzirea cu partea cu berea intai

#16
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Manasu, on 11 iunie 2022 - 19:22, said:

Sa nu uitati de miezul de paine, care face icrele pufoase si mai gustoase.
Recomand miez de paine integrala, ca este mai sanatos.
Nu are ce cauta painea in salata de icre. Painea se mananca cu icrele pe deasupra :)

 AWE, on 11 iunie 2022 - 17:11, said:

eu cand vad chestii gen "se ia o felie de paine inmuiata in apa" sau "se fierbe gris" dau skip instant

Edited by pasilla, 11 June 2022 - 20:25.


#17
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

 AWE, on 11 iunie 2022 - 17:11, said:



Am facut eu un experiment odata, demult, a iesit o chestie cleioasa pe care nici n-am gustat-o fiindca arata oribil, nici macar nu se putea intinde pe paine, a ajuns direct la gunoi. Icrele trebuie sa ramana intregi, de aia se recomanda prepararea cu un tel de mana sau hai, cu mixerul pe treapta mica de viteza in caz ca n-ai rabdare sau forta in maini :)

Apropo, 90% din retetele de icre de pe net sunt bullshit, eu cand vad chestii gen "se ia o felie de paine inmuiata in apa" sau "se fierbe gris" dau skip instant, aia sunt niste idioti patentati care au invatat de la strabunici cum se inmulteste mancarea cand n-ai destule ingrediente sau nu ti le permiti in cantitate suficienta.
Nu e chiar asa. Icrele tarama nu se leaga daca nu se adauga paine inmuiata.

#18
Jemapel_cenzuratul

Jemapel_cenzuratul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.07.2020

 DaculScoril0, on 11 iunie 2022 - 13:56, said:

Faci icrele zeamă, nu mai rămâne nici un fel de textură.
Pot confirma. Am facut odata icre in blender, si da; poti face icre in blender dar ies exact cum spune "Dacul": o pasta fara textura aceea specifica icrelor. Daca acest lucru nu te deranjeaza neeaparat, da-i bice.

Pui icrele, ulei, sare, zeama de lamaie ( ft. putina; mai poti adauga ulterior ) si daca nu iti place sa toci ceapa, o poti taia in bucatele si le poti adauga in acelasi timp cu restul ingredientelor si da-i start. Blenderul meu este vertical ( de mana ) dar banuiesc ca vor iesi si la blenderul din imaginea ta.

Succes.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate