Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Curatare filtru aparat A.C LG

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
addy1607

addy1607

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 03.02.2010
Salutare!

Astazi a venit un domn sa imi curate intalatia de A.C. A dat cu o solutie in el, a incercat sa desfaca carcasa sa curate filtru, dar nu a reusit, a zis ca e de anul trecut montat si e curat.

Acesta este modelul de A.C.

Va rog frumos imi puteti spune cum trebuie sa procedez ca sa dau carcasa jos. Am tras de laterale, de sus, dar nu am reusit.

Va multumesc frumos!
Attached File  WhatsApp Image 2022-06-10 at 14.33.35.jpeg   79.84K   71 downloads

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
dar pe cine ai chemat sa curete? paznicul de la vreo firma ce vinde ac-uri? cineva in bransa sigur ar fi stiut sa umble la el si nu astepta ca proprietarul sa ii arate cum se demonteaza

poftim clip cu absolut tot ce trebuie sa stii sa-l desfaci

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5qzjP6KxB2I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

cu ocazia asta ii faci si training gratuit acelui individ. el ar trebui sa te plateasca pe tine, nu tu pe el

daca i-ai dat deja bani pt nimic, ti-ai tras teapa singur

#3
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

 addy1607, on 10 iunie 2022 - 13:42, said:

Va rog frumos imi puteti spune cum trebuie sa procedez ca sa dau carcasa jos. Am tras de laterale, de sus, dar nu am reusit.



Ce carcasa man ?  Nici nu m-am uitat la filmul postat de colegul dar deschizi capacul din plastic alb, dai peste cele 2 filtre pe care le scoti afara si le speli cu apa calda. Dupa uscare le pui la loc. Asta e tot.

In 12 luni sigur se acumuleaza ceva praf. Daca nu le speli acel praf va fi suflat inapoi in camera. Daca esti mai sensibili o sa il simti. Daca nu, nu.  La mine la servici am venit eu cu ideea sa le scoatem. Nimeni nu zicea nimic. Erau nespalate de 10 ani cred.

#4
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,951
  • Înscris: 15.04.2019

 Bogotta, on 10 iunie 2022 - 14:47, said:

Ce carcasa man ?  Nici nu m-am uitat la filmul postat de colegul dar deschizi capacul din plastic alb, dai peste cele 2 filtre pe care le scoti afara si le speli cu apa calda. Dupa uscare le pui la loc. Asta e tot.
Nu știa cum să deschidă capacul. Tragi ușor din laterale, în partea lui inferioară. Dacă plasticul e vechi, se mai poate rupe câte o clapă sau balama. La mine s-a întâmplat cândva.

#5
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Poate va uitati si la film, sa vedeti ca nu se pot scoate filtrele, ca la majoritatea AC.Posted Image

Edited by baribalu, 10 June 2022 - 16:15.


#6
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Inițiator, înainte să tragi de carcasă, ai studiat ca să vezi dacă are șuruburi?!

Edited by crisstonne, 10 June 2022 - 16:43.


#7
grigsound

grigsound

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 30.07.2003
Ăăăă, Huston, we have a problem!
După niște săpături pe net, se pare că aparatul tău are filtrele sus, adică pe acolo se scot. Nu cred că cei care ți-au montat aparatul nu au știut asta și l-au montat prea aproape de tavan...
Vezi manualul aici: https://www.lg.com/r...produs/lg-S18ET
Al tău e tipul care are capacul deasupra.

#8
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,714
  • Înscris: 17.04.2015
Apollo, io cred ca le poate scoate... E posibil ca fotografia, cum e facuta ea de jos, sa te insele un pic la ochi iar aparatul sa aiba o distanta de poate chiar 15cm sau mai mult. Dar chiar si doar vreo 10 sa aiba, tot cred ca poate scoate cu usurinta filtrele de acolo...

Attached Files



#9
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,544
  • Înscris: 28.11.2017
Nu e ceva de genul?
Practic filtrul este direct capacul.
Daca ai vreun dedeman pe aproape vezi ca e o dracie Cleanex Clima 0.5 Kg la vreo 12 lei
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Vrw2yP0phBs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by theionutzradu1991, 10 June 2022 - 19:01.


#10
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Ce urîțenie de instalație electrică are turcul din clip   😂
Este turc, nu?!
Așa îmi sună" mie limba lui.

Edited by crisstonne, 10 June 2022 - 20:32.


#11
addy1607

addy1607

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 03.02.2010
Va mulțumesc pentru răspunsuri.

Are filtrul deasupra. L-am spălat și mâine dimineață îl montez.

Unitatea exterioara cum o curăț?


#12
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,818
  • Înscris: 30.08.2006
Unitatea exterioara se curata de praf cu aer comprimat.

#13
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,544
  • Înscris: 28.11.2017
O tragi din priza si o poti curata (din spate) cu un vermorel cu apa fara frica.

Io unu am dat si cu spuma activa (domeniul auto) ca sa inmoi jegu, acum nustiu daca ii face rau!

#14
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Omul vorbea de unitatea interioara, nu de cea exterioara.  Toate alea exterioare se imprafoseaza la un moment dat. Insa nu e o tragedie. Functioneaza . Daca ai acces la ele si le poti spala, cu atat mai bine.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate