Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cu masina Milano-Viena

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
johnny72

johnny72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 21.11.2006
Buna dimineata, stimati coforumisti planuiesc sa fac vacanta la Rijeka-Croatia si apoi sa vizitez Venetia si Milano. Din experienta voastra care ar fi cel mai recomandat traseu de intoarcere de la Milano la Viena? Pe google maps imi dau trei variante :

1 Milano-Venetia-Udine- Gratz-Viena, 866km dar practic ma intorc pe distanta Milano-Venetia;

2 Milano-Trento-Bolzano--Insbruck--Salzburg-Viena e aceiasi distanta 867km;

3 Milano-Como-Munchen-Viena 905km;

Si ar mai fi o varianta lunga Milano-Zurich-Munchen-Viena 1001km.

Dupa parerea voastra care ar fi cel mai lejer traseu pentru condus dar cel mai spectaculos? Ce sfaturi sau recomandari aveti? As vrea sa fac traseul cu o oprire pentru o noapte, intre Milano si Viena, unde credeti ca ar fi cel mai potrivit? Pentru ca nu am parcurs niciuna din cele 4 variante, orice informatie sau sfat ma vor ajuta.Va multumesc!

#2
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Daca o iei prin Elvetia vei avea de platit vigneta elvetiana care nu e ieftina. Milano - Venezia e o autostrada f aglomerata, prin campie, as lua-o pe acolo de nevoie, nu de placere. As zice sa alegi intre 2 si 3. Eu nu as plati vigneta de Elvetia doar pt o zi dar daca pt tine nu e o problema e si asta o varianta frumoasa daca o iei prin pasurile montane.

#3
johnny72

johnny72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 21.11.2006
Cred ca varianta de compromis ar fi 3, dar unde as putea innopta?

#4
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Pai de la Milano la Munchen cum ai ajunge? Tot prin Elvetia sau prin Italia - Austria? Alege-ti unde sa dormi in functie de ce vrei sa vezi in zilele alea in afara de mers cu masina. Daca vrei oras - Innsbruck. Daca te opresti pe drum prin munti poti sa te cazezi oriunde gasesti si iti place.

#5
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
Personal as alege varianta 2 ca imi place zona Bolzano, la urma urmei insa vorbim de autostrazi din lumea civilizata nu cred ca e problema de drum bun , usor sau greu.

As evita elvetia ca au o vignieta scumpa , ultima data stiu ca era optiune doar pentru 1 an intreg si nu cred ca merita pentru cateva ore de tranzit.

#6
johnny72

johnny72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 21.11.2006
Prefer oras.Acum am vazut vigneta de Elvetia 37 euro valabila 14 luni.

#7
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003
4, 3, 2, 1 - top drumuri spectaculoase
As zice ca 3 ar fi cel mai lejer: Prin Elvetia nu e asa mult trafic greu, iar Lindau - Munchen iar destul de aerisit. Dupa München o iei pe autostrada 94, e tot asa fara prea mult trafic greu, doar ca ai o portiune unde mergi pe drum national. Eu pe acolo ma duc/vin din Romania.

Edited by Bursul, 10 June 2022 - 09:25.


#8
johnny72

johnny72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 21.11.2006
Da cred ca aveti dreptate cu varianta 2 si oprire pentru o noapte la Innsbruck.

@Bursul imi place si varianta asta, daca traficul e mai lejer, ramane sa ma hotarasc cu vigneta de Elvetia.

Edited by johnny72, 10 June 2022 - 09:29.


#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003

View Postjohnny72, on 10 iunie 2022 - 09:31, said:

@Bursul imi place si varianta asta, daca traficul e mai lejer, ramane sa ma hotarasc cu vigneta de Elvetia.
Din cate stiu eu majoritatea traficului greu merge prin Brennero, acolo cam ar fi aglomerat.

Nu stiu cand e programat sa mergi, dar vezi ca sapt viitoare se termina vacanta prin Bayern, o sa fie ceva aglomeratie inspre Germania in weekend.

#10
johnny72

johnny72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 21.11.2006

View PostBursul, on 10 iunie 2022 - 09:47, said:

Din cate stiu eu majoritatea traficului greu merge prin Brennero, acolo cam ar fi aglomerat.

Nu stiu cand e programat sa mergi, dar vezi ca sapt viitoare se termina vacanta prin Bayern, o sa fie ceva aglomeratie inspre Germania in weekend.

Brennero e cea cu varianta 2 spre Innsbruck? Ii spun pas! Plec din Milano spre sfarsitul lunii cred ca in jur de 30.

#11
sunshine266

sunshine266

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 12.12.2019
Vigneta în Elvetia este cca. 40 de franci pe 1 an, nu se poate cumpăra pe o perioadă mai mică.

Edited by sunshine266, 10 June 2022 - 11:27.


#12
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003
Da, Brennero e aia inspre Innsbruck. Am uitat sa zic ca sambata si duminica nu merg camioanele.

In legatura cu vigneta de Elvetia. Pe traseul 1 ai si acolo o portiune suplimentara de platit pe autostrada austriaca ... in afara da vigneta. Cauta dupa ASFINAG Maustelle Lungau. Daca mai mergi si 200 km pe autostrada de Italia, poate nu e cost suplimentar prea mare aia 40 euro cat ii dai pe vigneta elvetiana.

#13
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Daca nu te preseaza timpul as zice varianta 2.
Varianta 1 e cea mai rapida insa cea mai plictisitoare.
Nu vad rostul tranzitarii Elvetiei, in perioada concediilor este si aici aglomerat si in plus ai si vigneta lor cea scumpa.
Valabilitatea vignetei elvetiene este max 14 luni dar depinde cand o cumperi pentru ca indiferent de momentul achizitionarii ea isi pierde valabilitatea la finalul lui Ianuarie anul urmator. Deci daca o cumperi la final de Decembrie e valabila doar 1 luna :)

Edited by atupi, 10 June 2022 - 11:37.


#14
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
V1. Am facut traseul acum 2 ani si e foarte ok. Intr-adevar nimic wow dar pana la urma te intereseaza sa ajungi din A in B.

#15
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Facut de mai multe ori, toate variantele.

Daca vrei rapiditate si fara complicatii, mergi pe varianta 1 - Milano - Venezia - Viena. Daca vrei sa opresti pentru o noapte, poti opta sa mergi chiar pana in Ljubliana, chiar daca ocolesti. Imho, merita - e un oras interesant si frumos. Daca nu, atunci Venezia sau Klagenfurt.

2 si 3 sunt una mai spectaculoasa decat alta. Si prin Brennero e superb ( Trento - Bolzano ) - poti innopta la Innsbruck, de exemplu, dar si pe Como - Munchen - Viena. Pe aici ai ruta prin Elvetia ( da, e scumpa vigneta si e doar pe un an, asa e ), dar ai ce vizita si ce vedea - peisaje si orase.

Ai Lugano ( e de vis ), ai Bellizona, ai Pass-ul San Bernardino, apoi Vaduzul si poti dormi la Munchen, ori la Salzburg...

Merge si cu ocolire prin Zurich, dar e mai lung si asta doar daca iti doresti musai sa vezi Zurich-ul...


Mai poti opta si pentru ruta: Milano - Como - Lugano - Bellinzona - Vaduz ( Liechtenstein ), apoi nu te duci spre Munchen, ci de la Feldkirch o iei prin Tirol, spre Innsbruck, unde poti ramane, iar a doua zi o apuci catre Viena.

Pe scurt, daca vrei rapid si ieftin, varianta I.

Daca vrei turism, km mai multi si costuri ceva mai mari, oricare ruta e mai frumoasa.

De intrerupt pe traseu, ar fi variantele: Venezia, Ljubliana, Munchen, Salzburg, Innsbruck, dupa preferinte...

Edited by sylvius, 10 June 2022 - 11:56.


#16
johnny72

johnny72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 21.11.2006
Va multumesc tuturor pentru pareri ! Am sa ma hotarasc atunci la fata locului in functie de inspiratie, oboseala, preferintele familiei etc. dar in mod cert as vrea sa evit pe cat posibil traficul greu.
@sylvius ai rezumat foarte frumos, multumesc!

Edited by johnny72, 10 June 2022 - 11:56.


#17
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 07.03.2010
Cel mai lejer traseu e primul.

Iar vacanta sper ca o faci la Opatija, nu la Rijeka. Oricum, km multi pt o vacanta.

#18
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 18.04.2007

View Postatupi, on 10 iunie 2022 - 11:32, said:

Valabilitatea vignetei elvetiene este max 14 luni dar depinde cand o cumperi pentru ca indiferent de momentul achizitionarii ea isi pierde valabilitatea la finalul lui Ianuarie anul urmator. Deci daca o cumperi la final de Decembrie e valabila doar 1 luna Posted Image
Dacă o iei la sfârșitul lui noiembrie e valabilă maxim 2 luni. Dacă o iei după 1 dec (pentru anul următor ) e valabilă max 14 luni. Eu așa știu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate