Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

De ce unii useri nu stau de placere pe forumuri ?!

* * - - - 9 votes
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#19
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,160
  • Înscris: 15.05.2008
Eu nu am stiut pana acum ca este un astfel de forum

#20
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008
djl direct si am incheiat orice discutie.

User-ul mileniului, nu doar al anului.

#21
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

 miki07, on 09 iunie 2022 - 10:23, said:

djl direct si am incheiat orice discutie.

User-ul mileniului, nu doar al anului.
just, doar ca al mileniului trecut…   :lol:   cand vb de djl, vorbim mereu doar de vremuri apuse    :)

#22
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018

 marius2k, on 09 iunie 2022 - 07:36, said:

PLACEREA ti-o satisfaci in alte moduri. Get a life man!
Acuma sunt plăceri și plăceri

#23
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,973
  • Înscris: 30.11.2021
Este frumos si ceva nostalgie.

Mie mi-ar placea, la modul cel mai sincer, sa imi gasesc placerea in lucrurile de colectie.
Imi pare ca are farmecul lui.

Ma gandeam cei nascuti dupa 2010, dupa ce sunt ei nostalgici? Majoritatea telefoanelor seamana intre ele, televizoarele tot asa.
Ma gandesc sa fie ceva nostalgie, ceva simplu cum era jocul pe televizor, diafilmul, tv-ul alb negru diamant de nu aveam telecomanda si trebuia sa trag matele alea cu fire sa apas, sa bag scobitoare, sa invart de butoane.
Sau la tara cand invartea de antena dupa casa.

Cu atata tehnologie incerc sa zic ca este greu sa pui mana pe ceva sa zici, ba, ce nostalgic o sa fie cineva dupa Iphone 11 pro max.

Eu ma duceam si ma uitam dupa VHS-uri second aduse de prin germania, tin minte pretul, 2 milioane, SH, 3.5 milioane cele dublu caset, adica puteai sa copiezi casete si alea erau cautate de catre cei care vindeau casete piratate.
Cat mi-am mai dorit un VHS dar nu am avut vreodata bani de el.

La urma au aparut DVD-urile si unele DVD-uri citeau filme de pe pc. Si mi-a explicat un nene de la targ ca un dvd player sa citeasca cd-uri facute pe pc, filme descarcate de pe net, trebuie sa scrie dvix sau ceva de genul asta.
2 milioane am platit pe primul Dvix, o facatura care se tot strica, am fost cu el la garantie pana cand am dat diferenta pentru ceva mai de calitate.

Inainte erau mai putini bani sau tehnologia era mai rara si mai scumpa.
Primul PC, stiu pe dinfara cum era, cum se numea, cat am dat pe el, doar rami nu mai tin minte, ca am facut update. Cred ca erau 512 si am mai cumparat 512 sa fac un 1Gb ram. In rest stiu pe dinafara si firma la hard, era sigilat si trebuia sa ma duc cu unitatea la firma de calculatoare cand schimbam ram, hard.
Am cumparat o DVD-RW, cred ca zic bine, o unitate optica care scria DVD-uri, destul de rare si destul de scumpe.
Nu mi-am permis sa o cumpar de noua, cumparata de pe internet, de la un baiat pe strada.

Edited by MindArchitect, 09 June 2022 - 11:24.


#24
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006

 marius2k, on 09 iunie 2022 - 07:36, said:

Pe bune ca ai deschis un astfel de topic?
Bine ca moderatorii inchid topicuri muuult mai inspirate si cu mai mult sens... dar lasa aceasta intrebare Posted Image
Iti raspuns scurt: Forumul este un loc unde intri cand ai o nelamurire, o problema, PLACEREA ti-o satisfaci in alte moduri. Get a life man!
si unde adesea gasesti raspunsuri folositoare!
nu e recomandabil sa bagi in seama primul raspuns, am observat ca este un concurs intre anumiti colegi pe tema ''cine raspunde primul, indiferent de ora, subiect sau daca stie despre ce e vorba''!
dupa care, urmeaza lamuriri, in general utile si folositoare!

 miki07, on 09 iunie 2022 - 10:23, said:

djl direct si am incheiat orice discutie.

User-ul mileniului, nu doar al anului.
de ce el? nu are cel mai mare numar de postari! si am vazut ca a fost si cineva cu peste 200.000!!!

#25
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008

 tytysor, on 09 iunie 2022 - 11:33, said:

de ce el? nu are cel mai mare numar de postari! si am vazut ca a fost si cineva cu peste 200.000!!!

Nu trebuie sa luam doar dupa nr. de postari :D. Trebuie avute in vedere și alte criterii.

#26
Evonxxx

Evonxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 17.02.2022
Tin minte prin 2006 pe softpedia in fiecare vara se faceau concursuri pentru useri cu x posturi si tin minte ca se dadeau premii substantiale nu gluma.

#27
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004

 MindArchitect, on 09 iunie 2022 - 04:29, said:

"Cum devin userul anului"
Mda, nu m-am gandit vreodata la asa ceva.
Cred ca au fost cativa utilizatori, cum le ziceam eu, liderii, carismatici.
Carismatic o insemna sa fii placut fara sa incerci?

Si nu stiu ani dar stiu utilizatori care au fost, fara vreo anumita ordine. Mano, Tomoso, Aether, Chargerul, Puferiu, Zorba, djl, Courage, Judith, Adadoi, Mufa, ala de avea camila la avatar, nu mai tin minte pe toata lumea. Au fost ani de zile in care anumiti utilizatori au distrat, si ne-am distrat. Charman, de karax nu mai zic, cand citesc subiectele facute de el parca citesc o poveste romantica scrisa la intersectia dintre o damigeana de tuica si un butoi de vin.

Nu imi place cand forumul este tratat prea serios.
Dar nici nu imi place cand vad ca pe orice subiect nou deschis sunt mesaje de hate sau indemnuri din categoria "da nu cauti pe google" si dupa cateva mesaje isi da seama si el ca nu este rezolvarea pe google.

Cat despre persoane cunoscute sau care au iesit in evidenta pe forum:
Cum scria pe trackerul ala romanesc "Aceasta pagina este un omagiu adus lui mystery, liderul nostru neinfricat, care s-a stins din viata la doar 20 de ani."

Ăla cu cămila cred că era buntzi :  https://forum.softpe...r/96049-buntzi/

 futurist, on 09 iunie 2022 - 06:58, said:

L-ai uitat pe duculeana.
Mare om, mare caracter!

duculeana mai există şi acuma. Îşi zice toto_riina.      Posted Image


De la mine: sunt câţiva care stau pe forum doar pentru a provoca neplăcere celorlalţi useri.

 tytysor, on 09 iunie 2022 - 11:33, said:

si unde adesea gasesti raspunsuri folositoare!
nu e recomandabil sa bagi in seama primul raspuns, am observat ca este un concurs intre anumiti colegi pe tema ''cine raspunde primul, indiferent de ora, subiect sau daca stie despre ce e vorba''!
dupa care, urmeaza lamuriri, in general utile si folositoare!


de ce el? nu are cel mai mare numar de postari! si am vazut ca a fost si cineva cu peste 200.000!!!

Ăla cu peste 200.000 e MembruAnonim, adică e o "marcă" sub care sunt înscrişi cei care au vrut să-şi şteargă conturile (nu şi postările) şi numărul lor de posturi s-a adunat, de aia sunt peste 200.000
Aşa, doar andreic are mai multe decât mine.

 Evonxxx, on 09 iunie 2022 - 11:35, said:

Tin minte prin 2006 pe softpedia in fiecare vara se faceau concursuri pentru useri cu x posturi si tin minte ca se dadeau premii substantiale nu gluma.

Am tricou câştigat prin 2007.     Posted Image

Edited by djl, 09 June 2022 - 11:50.


#28
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,973
  • Înscris: 30.11.2021
Nu este vorba de bani, cu toate ca ai dreptate, premiile erau substantiale pentru vremurile alea.
https://forum.softpe...ia/page__st__36

Este vorba sa fie comunitatea unita. Si acum ar merge un tricou cadou trimis la utilizatorul luni.
Dar cum alegem utilizatorul ala sa nu fie dupa numarul de mesaje ca ar castiga tot timpul careva obsedat de politica.
Poate vot.

 djl, on 09 iunie 2022 - 11:40, said:

Ăla cu cămila cred că era buntzi :  https://forum.softpe...r/96049-buntzi/


De la mine: sunt câțiva care stau pe forum doar pentru a provoca neplăcere.
Ala este!

Erau alte vremuri mai libere, ia de citeste glume si bancuri macabre ce erau inainte, acum te-ar bana, ti-ar scrie ca esti rasist, cuvinte care te sperie doar cand le citesti, practic erau glume si atat.

Cred ca vrei sa zici ca sunt cativa care doar toarna hate, i-am zis intr-o zi utilizatorului ala de are poza cu WALL-E la avatar, i-am dat link catre profilul lui, majoritatea mesajlor erau de HATE, toate.
Ba fratele meu? Nu ai cum asa ceva.

Si este ciudat ca nici dau rapoarte prea des si nici nu stiu daca primeste suspend pentru mesaje de hate.

Unui alt utilizator tot asa, isi permitea cu mine, ba si i-am trimis mesaj, cum se facea inainte, tu cine esti ma? Ce crezi... dupa ce ca el m-a agatat pe mine, tipul a fost sarpe si mi-a dat mie raport cu mesajele de pe PM si m-am pomenit suspendat cateva zile.
Eu care am zis, ba, nu ii dau astuia raport, nu ii scriu pe forum, dar ia ca ii scriu pe PM.

Sunt care stau asa la limita si dupa regulament.

In schimb m-ar interesa link catre subiectul asta: https://forum.softpe.../#entry22791081
Unde povesteau utilizatori cum au descoperit forum.softpedia.

#29
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006
In naivitatea mea, eu mult timp am crezut ca:

''Noi, cei care am fondat acest forum, nu facem politica si credem in libertatea de exprimare. Am creat aceasta arie pentru ca userii sa poata discuta liber.''

#30
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,710
  • Înscris: 09.05.2008
Si cu toate ca nu platesti abonament, n-ai contract cu perioada limitata si cu penalizari in caz de neprezentare, nu te tine bancomatu' legat de useru' asta, bati campii cu gratie p-aici.

#31
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

 roPopa, on 09 iunie 2022 - 09:22, said:

concluzie-> ar fi bine sa ascult de el.

Nț, a mai fost discutat, în era tupeului/nesimțirii nu merge așa.

Cei mulți și nătîngi, vor face gașcă.

Ce o să afli de la ei, dacă îi iei în seamă, după acel model de valorizare?!

Că pămîntul este plat  :roflmaofast:

Asta este o ,,șopîrlă " insinuată periodic, dar știu despre ea prea mulți, ca să mai fie cineva păcălit cu textele astea  😉

 iladi, on 09 iunie 2022 - 07:59, said:

... locul I...Posted Image

Epic  :roflmaofast: :cheers:

#32
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008

 tytysor, on 09 iunie 2022 - 12:57, said:

In naivitatea mea, eu mult timp am crezut ca:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EuztbN1HjTA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#33
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

 tytysor, on 09 iunie 2022 - 12:57, said:

In naivitatea mea, eu mult timp am crezut ca:

Da, dar în viața reală există nuanțe, chiar și online-ul a devenit aproape real, sau, mă rog... efectele generate în el, în online.
Nu dorește nimeni 2000 de procese o dată, că au dat cîțiva cu bîta în baltă.

Dacă nația noastră ar fi mai civilizată, să stea relaxată ca la o masă plină de prieteni, fie ea și doar masă virtuală, cu o cafea/ceai în față, să discute principii, frumos, cu ton scăzut și fără nervi, altfel ar sta lucrurile.

Dar cînd prea mulți sînt ca pocnitorile alea turbate, de pocnesc, bubuie, se rotesc rapid și scot fum foc și scîntei/flame, în același timp... csf... timpuri...

https://m.youtube.co...h?v=LpjnvFDiAoQ

Edited by crisstonne, 09 June 2022 - 15:10.


#34
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

 MindArchitect, on 09 iunie 2022 - 16:54, said:

crisstonne - Dar ete ca pe alte forumuri se poate.

Ca oamenii să fie oameni, și nu pocnitori?

#35
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,973
  • Înscris: 30.11.2021
Lasa vrajeala. Te-ai intalnit vreodata cu un forumist? Sa beti si voi o bere? Sau poate o cafea cu vreo softpedista?

#36
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

 MindArchitect, on 09 iunie 2022 - 18:07, said:

Lasa vrajeala.

Asta ai spus tu mai în urmă: ,,Sunt care stau asa la limita si dupa regulament. "

Apoi trîntești duma" de mai sus.

Eu știu că sîntem latini, dar nu toți putem să fim ca din topor.
Eu prefer stilul britanic, deși sînt român.

Dacă tu duci dorul unui forum din trecut, unde oamenii se flegmau", apoi rîdeau și se îmbrățișeau voioși (deși mă îndoiesc că a fost totuși așa fraternitate sinceră), eu prefer puțin mai multă ordine, cum este acum.

Bine, nici nu vreau să îmi fie șterse mesajele semiporcoase, pe o arie de glume, mai ales că am eu grijă să nu fie scrise chiar fără perdea.

Doar acolo este cu adevărat pericolul, cînd pudibonderia devine exagerată, după ce am avut eu grijă să pun ,,perdea ".
Am mai observat mici derapaje în sensul ăsta, de la mozi sau sm mai tineri, care nu au prins timpuri de caterincă, mă refer la caterinca frumoasă, nu la mitocănie.

Edited by crisstonne, 09 June 2022 - 18:56.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate