Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

De ce unii useri nu stau de placere pe forumuri ?!

* * - - - 9 votes
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,985
  • Înscris: 04.09.2018
Pe un alt forum exista distinctii, premierea raspunsurilor de catre useri (deschizi topicul, si raspunsul care-l crezi cel mai bun, il premiezi), userul anului, premierea raspunsurilor de catre conducere, mai e si ceva de rank, habar nu am ce e, ca nu m-a interesat.
Cand am intrebat, mi s-a zis ca se face asa, ca sa faca userii sa ramana.
Pai asa ? Ori stai de placere ca iti place sa socializezi, sa deschizi diverse subiecte, sa inveti unul de la altul, ori stai ptr niste premieri care nu folosesc la nimic ?!

Si sunt useri care intreaba "cum devin userul anului ? Cum iau premieri mai multe, cum urc rankul ala", ma mir putin.
Bine, incerc sa inteleg ca ptr ei conteaza asta, dar sunt curios de ce.
Aici e mai bine, cine sta, sta de placere, si stau userii, nu e nevoie de altele.
Nu ma mira ca, conducerea asa a facut, ci ma mira ca multi doresc alea, si daca nu le ia, pot sa plece.
Okey, am fost ales userul anului, si ? Cu ce ma ajuta ? E doar un exemplu, ca si asa nu ai privilegii in plus, tot poti discuta la fel ca inainte.

Daca unu ia mai multe premieri pe raspunsuri, sa vezi invidie uneori "aaa lasa ca stiu eu ca dai aluia asa aiurea", ii zice userului care a dat unuia premieri la mai multe topicuri deschise.
Aia care vroiau moderator ii inteleg, era ceva in plus, ca si aici, sunt unii care fac din pasiune moderare, mutat posturi unde trebuie, topice, etc, dar fiind munca neplatita, chestia asta nu prea o cer, extrem de rar poate vroia unul in 10 ani sa zicem. Si nu o cer ptr ca e munca multa, acolo nu sunt n moderatori pe arii ca aici, e doar un admin si atat, iar daca te pune ca ala sa nu mai faca asta, e de munca sa te uiti peste tot, ca e activitate destula. Iar de abuzat nu poate, ca te zboara imediat, deci nu merge sa ia ca sa se joace.

Voi ce parere aveti ? De unde nevoia lor de premierile alea ?

Edited by MinettoMatoi, 08 June 2022 - 23:47.


#2
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Au nevoie de validare..., niște proști.

Eu cred cã sunt la al 10 ce lea user, primul fiind prin 2009.

Am fost banat de multe ori, așa și ?

Spun ce cred, nu folosesc butonul de report și asta e.

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
,,Cucul " psihic mic, și la unii bărbați, și la unele femei.

Da, nu există nici măcar certitudinea că un fizic mai acătării poate să îți garanteze că o să atingi fericirea maximă, ba se întîmplă chiar din contră, în unele cazuri (bătăi, omoruri, nenorociri, zilnic).

Atunci apare degringolada psihică: ,, să fac, să dreg, să par... ", o nebunie, căutarea drogului suprem, automințirea, în loc de autocontrol.

Pentru că trăim în secolul aparențelor, și al prefăcătoriei, lumea joacă la ,,bursa măștilor ": ,, măăștiii faaalsieee cupăăăr... "

Ca zîganii" cu feruu", pe" timpurile din urmă.

#4
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021
"Cum devin userul anului"
Mda, nu m-am gandit vreodata la asa ceva.
Cred ca au fost cativa utilizatori, cum le ziceam eu, liderii, carismatici.
Carismatic o insemna sa fii placut fara sa incerci?

Si nu stiu ani dar stiu utilizatori care au fost, fara vreo anumita ordine. Mano, Tomoso, Aether, Chargerul, Puferiu, Zorba, djl, Courage, Judith, Adadoi, Mufa, ala de avea camila la avatar, nu mai tin minte pe toata lumea. Au fost ani de zile in care anumiti utilizatori au distrat, si ne-am distrat. Charman, de karax nu mai zic, cand citesc subiectele facute de el parca citesc o poveste romantica scrisa la intersectia dintre o damigeana de tuica si un butoi de vin.

Nu imi place cand forumul este tratat prea serios.
Dar nici nu imi place cand vad ca pe orice subiect nou deschis sunt mesaje de hate sau indemnuri din categoria "da nu cauti pe google" si dupa cateva mesaje isi da seama si el ca nu este rezolvarea pe google.

Cat despre persoane cunoscute sau care au iesit in evidenta pe forum:
Cum scria pe trackerul ala romanesc "Aceasta pagina este un omagiu adus lui mystery, liderul nostru neinfricat, care s-a stins din viata la doar 20 de ani."

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Urmeaza sa analizam metoda tombolei de la Profi.

Topicul asta imi aminteste de sabia laser roz a lui Samuel Jackson. S-au dezbatut 1000 de teorii de catre fani despre culoarea laserului, pana la urma s-a dovedit ca actorul a cerut o sabie roz.

#6
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,491
  • Înscris: 09.05.2008

 MindArchitect, on 09 iunie 2022 - 04:29, said:

"Cum devin userul anului"
Mda, nu m-am gandit vreodata la asa ceva.
Cred ca au fost cativa utilizatori, cum le ziceam eu, liderii, carismatici.
Carismatic o insemna sa fii placut fara sa incerci?

Si nu stiu ani dar stiu utilizatori care au fost, fara vreo anumita ordine. Mano, Tomoso, Aether, Chargerul, Puferiu, Zorba, djl, Courage, Judith, Adadoi, Mufa, ala de avea camila la avatar, nu mai tin minte pe toata lumea. Au fost ani de zile in care anumiti utilizatori au distrat, si ne-am distrat. Charman, de karax nu mai zic, cand citesc subiectele facute de el parca citesc o poveste romantica scrisa la intersectia dintre o damigeana de tuica si un butoi de vin.
L-ai uitat pe duculeana.
Mare om, mare caracter!

#7
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
eu is pe forum de pe la 2007 Posted Image

Edited by karax, 09 June 2022 - 07:11.


#8
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Oamenii in patrie sunt distrusi,frustrati.E de ajuns sa ii privesti cum circula cu masinile ca sa intelegi despre ei.Si pe forumurile de discutie se varsa frustrari.

#9
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 11.03.2014
Pe bune ca ai deschis un astfel de topic?
Bine ca moderatorii inchid topicuri muuult mai inspirate si cu mai mult sens... dar lasa aceasta intrebare :|
Iti raspuns scurt: Forumul este un loc unde intri cand ai o nelamurire, o problema, PLACEREA ti-o satisfaci in alte moduri. Get a life man!

#10
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,293
  • Înscris: 29.04.2008

 MinettoMatoi, on 08 iunie 2022 - 23:38, said:

userul anului

Pai aici, pe SP, lipsa de interes pentru acest titlu provine de la faptul ca oricum eu as fi abonat la locul I si pe nimeni nu mai intereseaza runner up Posted Image

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Pff... Nici nu stiam ca exista "Userul anului" pe Softpedia :D
Pe bune ?

#12
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Avem si noi subiecte tip top: cel mai fain avatar, cea mai misto semnatura, parca am avut si cel mai "nu stiu ce" user. Evident pe primul loc a iesit iladi la toate :P

#13
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
nu inteleg de ce presupui ca una o exclude pe alta. faptul ca unii useri primesc premii inseamna ca nu stau de placere acolo? de unde pana unde? e doar o chestie in plus pt validare…

#14
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021

 eiffel, on 09 iunie 2022 - 08:00, said:

Pff... Nici nu stiam ca exista "Userul anului" pe Softpedia Posted Image
Pe bune ?
General sau pe fiecare arie?

Facem cheta, fara caterinca, ceva cont patreon, donam pentru utilizatorul "all rounder".

Era o perioada cand se faceau mitinguri pe forum, nu pot sa zic ca a fost o idee prea inspirata ca, majoritatea intrau apoi pe forum si varsau tot ce discutau, cum arata persoana respectiva, ce job are.

Si sa nu zica careva ca au migrat utilizatori pe facebook ca asta este vrajeala, pe facebook sunt activi babalaci cu leacuri miracol, reptilieni.

Lasa ca face Zukeberg meta verse, ne vedem online cu avatare. O sa imi pun avatar de om bogat, fizic de arnold mis olimpia si cateva/cativa boti sub forma de gagicute.

#15
corutina

corutina

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 13.05.2022
Io-s la al 10-lea user pe anu' asta :)

#16
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
Eu sunt ala. Glumeam ca si din sicriu voi scrie, deci vreau cavou cu Digi FTTH.

Folosesc netul doar la e-mail, Whatsapp, prognoze meteo, camere video, prize smart, Youtube si forum (Softpedia si inca un forum mic).

Citesc din 2006 si scriu din 2008.

#17
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,250
  • Înscris: 21.01.2011
Acordarea unui fel de punctaj/depunctaj este o chestiune mai mult decat necesara in orice domeniu.

Aici daca ma uit la un utilizator vad xxx miliarde de posturi. Ce concluzie pot sa trag? nici una. Daca pe langa acest lucru ar exista un "punctaj/depunctaj" acordat de alti useri ar putea rezulta ceva de genul urmator
User x
Posturi: 19000
Like 100
Dislike 4500.

concluzie-> mai bine nu tin seama de el.

User y
Post 5000
Like 4000
Dislike 4

concluzie-> ar fi bine sa ascult de el.

#18
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
Acum observ ca exista un Nu in titlu. E dimineata si nu banghesc din prima. Eu stau de placere pe forumuri. Mare placere.

Pe De aLta parte, este bine ca familia mea nu intra pe aici. Astfel forumul este ca un jurnal, desi in copilarie nu am avut, doar caietele de scoala.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate