Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Stop furnici in pomi. Am facut un test cu o folie legata de trunchi.

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Tot urcau puhoi de furnici intr-un pom si mai demult ma gandisem la idee dar de-abia acum am facut testul ideii. Am luat o folie de plastic (de vreo 20cm x 30cm) pe care am pus niste lipici pt prins soareci. Am facut vreo 4 linii continue de lipici, si apoi am imbracat trunchiul copacului cu folia, prins sus si jos cu sfoara. Eu voiam elastic, dar pt un simplu test merge si orice sforicica. Vedezi jos poza.

Rezultatul e ca furnicile s-au panicat, si nu stiau pe unde sa mai treaca. N-am inteles de ce nici nu incercau sa treaca pe folie. Frica mea era ca odata ce incearca sa treaca de benzile de lipici, se vor lipi acolo si se va crea un pod de furnici moarte, peste care vor trece bine-mersi restul furnicilor. De-aia si-am taiat folia mai larga.
Uite ca sunt in a 4-a zi, si doar cateva furnici au incercat sa treaca peste folie. fara succes, si au abandonat trecerea. Ma gandesc daca o mai fi fost nevoie de lipici.. sau doar simpla folie era de-ajuns?
Acum dupa 4 zile traficul s-a decimat, mai sunt f putine furnici, care au ramas in pom si fac ture de sus pana la folie, iar de jos, din pamant, vin foarte putine (si se intorc inapoi odata ce dau de folie).

In concluzie pare sa fi functionat experimentul.

Attached Files



#2
96Flo

96Flo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 18.03.2014
Furnicile nu prea urca fara motiv in pom, de cele mai multe ori ,,curata" pomul de alti daunatori, afide de exemplu!

#3
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Dar nu mai am afide. Au fost multe la inceputul primaverii, apoi am pulverizat cu apa cu otet, probabil au venit si niste ploi si vant care nu le-a prins bine, cert e ca nu mai vad nicaieri afide-n pom, de cateva luni bune.

Noi avem si-o franghie pt rufe legata de pom, si era "veselie mare" pe franghie.

Edited by bursucelu_viesel, 04 June 2022 - 13:10.


#4
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007

 96Flo, on 04 iunie 2022 - 13:03, said:

Furnicile nu prea urca fara motiv in pom, de cele mai multe ori ,,curata" pomul de alti daunatori, afide de exemplu!

Dimpotriva, ele duc afidele pe frunze si mananca secretia facute de afide.

Buburuzele mananca afide.

#5
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Am citit ca furnicile se ocupa cu traficul de oua de afide, dar n-am inteles "in ce directie" e traficul. Dar tin minte ca se spunea sa nu lasam fructe coapte pe pamant caci vin daunatori care depun oua, si apoi urca pe trunchi infectand noile fructe. Macar acolo sa faca bine "trucul" asta.

#6
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Felicitari!
Ai descoperit apa calda!
Poate este mai comod sa cumperi asa ceva: https://www.emag.ro/...5/pd/DWS1F9BBM/
Sa vezi distractie mai incolo...
Vorbind serios, inainte sa deschideti subiecte noi despre lucruri discutate si rediscutate anual sau de cateva ori pe an, poate ar fi bine sa cititi ce scriu profesonistii.

#7
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Bine incetatenita nu pare sa fie metoda, din moment ce lumea mi-a tot zis sa pun boia sau malai. Am cautat acum pe net. In linkul Emag sunt unii care se plang ca la ploaie se dezlipeste de copac. In fine, asta-i "home-made". Am vazut acum similar un clip cu banda izolatoare + lipici pt soareci. Banda iarasi probabil se va dezlopi. Cert e ca nu-i o solutie asa de notorie vad. Citind articole, primul peste care am dat e asta: https://flowers-ro.d...-plodovykh.html
, care intr-un tarziu mentioneaza o metoda similara.. dar cica sa-i pui miere sau gem pe banda si "Anterior, materialul trebuie să fie impregnat cu ulei sau alt lichid cu miros înțepător." Posted Image

Eu am facut experimentul si-am scris ce-am observat (inclusiv faptul ca furnicile nu trec pe folia de plastic chiar daca nu dau de lipici. Apoi se vede in poza ca am legat la cativa cm de marginile foliei, caci nici n-aveam cum si de ce sa leg fix la margini, iar asta creaza o fanta in care intra furnica pe sub folie pana ajunge la sfoara (care am zis ca voiam sa fie elastic), si deci e si derutata de acea fanta, si posibil sa-i fie si mai greu de trecut pe partea cealalta a foliei, adica niste bariere in sine).
Si primul comentariu aici a fost ca nici n-ar trebui sa opresc furnicile, nicidecum ca toata lumea stie de metoda asta.

Edited by bursucelu_viesel, 04 June 2022 - 14:34.


#8
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Nu era mai simplu sa dai cu var? Din ala clasic ieftin de la orice depozit de cartier

#9
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Pai mereu dam (var ca doar n-om da cu vopsea lavabila). Dar n-are efect pt furnici.

#10
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 13.04.2006

 andbozo, on 04 iunie 2022 - 14:40, said:

Nu era mai simplu sa dai cu var? Din ala clasic ieftin de la orice depozit de cartier

Excelenta solutie ! Furnicile isi rup piciarele in stratul de var si bonus promovam comunismul .
Pe bune ; s-a dovedit ca doar faza cu promovat comunismul este valabila.

#11
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Care-i legatura cu comunismul? Posted Image
Ca-i o traditie veche sa se varuiasca pomii sau ce? Banuiesc ca are propriile beneficii varuirea (fungi, si diverse protectii). La mine in zona lumea-si varuieste bordurile din fata caselor, unii fac chiar frumos cu diverse culori si diverse desene, si trec si la pomi/copaci cu varuitul, cu ocazia asta.

PS. Si daca tot veni vorba de fungi, e posibil folia sa creeze probleme dupa o vreme. Chiar scria undeva sa nu lasi mai mult de 1luna banzile astea. Acum.. ma gandesc ca-i afectata zona de sub folie, ceea ce inseamna ca poti muta folia mai sus sau jos. Aici iarasi apare beneficiul faptului ca folia e legata cu elastic, nu-i vreo banda auto-adeziva, care mai si costa (inafara de faptul ca lipiciul pe scoarta o crea la randul sau probleme).

Edited by bursucelu_viesel, 04 June 2022 - 15:15.


#12
autocargo

autocargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 01.03.2015
https://www.dedeman....135-g/p/7058542
Eu folosesc asta aplicat direct pe trunchiul copacilor,non-toxic, inodor, incolor, neinflamabil.
Nu mai am probleme cu furnicile în copaci.

#13
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

 bursucelu_viesel, on 04 iunie 2022 - 14:28, said:

......Am cautat acum pe net. In linkul Emag sunt unii care se plang ca la ploaie se dezlipeste de copac.
Tinerete, nu-i rau ca experimentezi, e foarte bine. Rau, sau ca sa spun politicos, nepotrivit, este sa postezi asa ceva intr-o zona in care sunt vreo 20-30 de "guru" (spun asta la propriu, nu exagerez) care mananca pomicultura pe paine, Nu s-au obosit sa-ti spuna... asa ca o fac eu, desi nu le ajung nici la jumatate. Discutia asta despre furnici este atat de veche ca nu are rost sa o pomenesc.
Revenind la subiectul principal al actiunii tale...
1. Nu vei reusi in veci sa elimini afidele din pomi prin metoda asta. Prin metoda asta impiedici furnicile sa urce/coboare din pom. Dar nu furnicile iti pot strica frunzele pomilor, ci afidele! Vorba unui clasic in viata: "voi credeti ca afidele astea zboara, nu?".
2. Afidele pot fi mentinute sub control printr-un program - pe care trebuie sa-l afli singur, pentru ca este specific fiecarei zone - de stropiri. Stropiri cu pesticide si nu cu zeama de varza, fasole ori ceapa verde cu slanina si alte prostii...
3. Daunele aduse de afide sunt mult mai mici decat cele aduse de alti daunatori. Cel putin pana in prezent nu am auzit de afide care sa fi omorat un pom. Poate exista, dar eu nu am auzit.
4. O banda de celofan sau ce plastic ai pus tu acolo, se va aburi ziua. Umiditatea de sub ea este un izvor de daunatori. Risti sa-ti omori pomul la propriu,,,
5.  Banda din comert de care ti-am spus, nu a cazut nici la grindina. Cine a scris asta e un idiot. Dar ele trebuie scoase toamna. Eu le-am scos toamna trecuta si am obervat urme ramase pe trunchiurile pomilor. Cum nu-mi plac acele urme, anul asta nu am mai pus. Deocamdata nu mi-a murit niciun pom.
Mai sunt si altele, dar mi s-a facut lene sa scriu...
Ideea este: Nu induce in eroare pe altii!

Edited by adip1962, 04 June 2022 - 16:10.


#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Asta cu folia am vazut-o acum cativa ani pe youtube - au o problema cu mersul pe folie...

Eu pun zat decafe la radcina de jur imprejur cand incep sa se coaca fructele - la smochini in special au obiceiul sa intre in smochine cand sunt coapte.
Are efect destul de bun o perioada de timp - nu-si ma igasesc drumul pe-aoolo. Plus ca in timp cafeaua se transforma in ingrasamant natural.

#15
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007

 Bingo, on 04 iunie 2022 - 14:49, said:

Pe bune ; s-a dovedit ca doar faza cu promovat comunismul este valabila.

comunistii promovau "dati cu var ca vine tovarasul ceausescu", de timpiti, pe motiv estetic, totusi, metoda se folosea cu mult inainte de inventarea (macar a) comunismului ;)
nu-i nici un bai faptul ca ne facem un tzel in viatza in condamnarea cu manie proletara a vremurilor trecute, doar ca javrele alea de comunisti, nu au inventat chiar nimic. doar au furat de la altii sau au aplicat metodele altora, putin modificate, pentru a da bine la prostime ;)

#16
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

 r_murphy, on 04 iunie 2022 - 16:49, said:

nu-i nici un bai faptul ca ne facem un tzel in viatza in condamnarea cu manie proletara a vremurilor trecute, doar ca javrele alea de comunisti, nu au inventat chiar nimic
Totusi daca suntem in zona agriculturii.. ascultasem niste companii care exporta prin Africa si diversi experti spuneau ca-s de mare valoare soiurile aclimatizate cu pamantul/clima din Romania, facute inainte de revolutie. Lasand la o parte canale de irigiatie, baraje, etc. Pana si-n SUA cercetarea s-a facut si se face din bani de la guvern.

Irigatia nici nu cred ca are cum sa nu fie "comunista", ca ar da-o in monopol imediat. Plus ca si cand si-ar extinde proprietarul privat canalul de irigatie va constata pe masura ce se extinde, ca-i mai aproape de alta sursa de apa, si deci chiar trebuie sa detina tot terenul arabil posibil daca vrea eficienta.

Edited by bursucelu_viesel, 04 June 2022 - 17:47.


#17
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
Sa fie cu efect intarziat trebuie inceput cum se dezmugureste,spun intarziat ca tot ajung dracoveniile in pom.merii imi sunt ok,in schimb au ajuns in prun,cires si visin,azi a plouat,dar abia astept sa le vin de hac cu ceva, laser,affirm,mospilan,benevia acu sa vad cu ce imi fac ”mila” si stropesc

Edited by ceanu1980, 04 June 2022 - 17:50.


#18
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Folosesc banda Bros de vreo 3-4 ani . Super ! Ramane lipita pana o scot anul urmator si o inlocuiesc .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate