Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Problema numar total de directory entry

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Dy3zz

Dy3zz

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.12.2019
Salutare! Am o problema si nu stiu cum se rezolva. Problema suna in felul urmator: Pe un sistem de fisiere dat un directory entry are urmatoarea structura:
1 octet lungimea numelui
241 octeti numele
4 octeti numar inod
O instanta a sistemului de fisiere are un director radacina, 5 subdirectoare, iar fiecare subdirector contine 5 fisiere. Cate dentry-uri detine sistemul de fisiere? Poate cineva sa mi explice cum se rezolva problema? Multumesc!

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006
1 + 5 + 5 * 5

esti sigur ca ai retinut (sau prezentat) bine problema?

#3
Dy3zz

Dy3zz

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.12.2019
Da. Exact acesta este enuntul problemei de la licenta pe partea de sisteme de operare. Raspunsul la intrebare este 41, dar nu reusesc sa mi dau seama de ce. As intui ca fiecare director are un dentry pentru directorul parinte, unul pentru el si cate unul pentru fiecare subdirector/fisier. In acest caz root ar avea 6 (1 pentru el si 5 pentru subdirectoare) iau fiecare subdirector ar avea 7(1 pt parinte, 1 pentru el, si 5 pt fisiere), dar nu stiu daca aceasta este logica corecta pentru rezolvare.

#4
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
Poate fi si 5 + 5*5. In unele sisteme de fisiere, directorul radacina nu are descriptor ci este un spatiu fix rezervat intr-un loc fix (FAT12/FAT16, de FAT32 nu sunt sigur).

LE: Asta in caz ca e vorba de entry-uri active/ in uz. Altfel, incluzand pe cele alocate dar inca nefolosite si pe cele ce pot fi alocate in viitor: fara-numar-fara-numar, ca n’avem de unde sa stim…

Edited by sags, 03 June 2022 - 07:46.


#5
echoFourZero

echoFourZero

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 120
  • Înscris: 10.02.2022

View PostDy3zz, on 02 iunie 2022 - 20:57, said:

In GNU/inux ai un minim de 2 intrari per director si anume una pentru el si una pentru parinte plus un numar aleator de intrari pentru subdirectorare si fisiere.

In cazul de mai sus (2 + 5) + (2 + 5) * 5 = 42. Raddacina are 2 intrari default + 5 intrari una per subdirector. Subdirctoarele au 2 intrari default plus 5 intrari una per fiser.
Spoiler


#6
tar1901

tar1901

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 15.05.2018

View PostDy3zz, on 03 iunie 2022 - 07:44, said:

As intui ca fiecare director are un dentry pentru directorul parinte, unul pentru el si cate unul pentru fiecare subdirector/fisier.

La cursuri ce a predat profesorul despre structura directoarelor? Sigur aia e toata structura unui director?

Nu era pe la ceva curs un director care continea entry pentru directorul parinte si pentru root? Daca aia e toata problema, la fel de bine putea sa fie rezultatul 51 in loc de 41 si directorul sa contina entry si pentru next/prev sibling folder de pe acelasi nivel. Sau 36 si folder-ul are entry doar pentru parinte.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate