Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

BRANSAMENT GAZ PRIN CURTEA VECINULUI

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
andreibuzau

andreibuzau

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.06.2022
Buna ziua! Sunt in postura de a achizitiona o casa, o strada privata, ultima la calea de acces, iar conducta de gaz principala se afla pe strada alaturata. Toti vecinii de langa mine s-au racordat de la unul la altul la gaz, acum, inainte de cumparare, as dori racordare supraterana si eu pe la un vecin, pe gardul lui( cu acordul lui la notar). Intreb si citesc in stanga-dreapta ca ba nu este posibil, ba trebuie sa-i cumpar 1 m de teren pe toata lungimea. bla bla . Sunt 2 variante. trec prin curte la el cu teava si imi pune contor in fata portii lui( distanta 70-90 ml) sau imi cere extindere 180-200 ml si bransament ulterior( toata cheltuiala trebuie suportata de mine)  ceea ce m-ar face sa innebunesc. inseamna 30000-35000 ron. o suma imensa, Stie cineva ce sanse sunt sa primesc extindere?

Attached Files



#2
dany67

dany67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 14.09.2006
Eu, in Ilfov, am vandut partea de curte care era la strada cu racordul de gaze, si distribuitorul nu a fost de acord ca teava sa ramana pe terenul cumparatorului, chiar daca acesta s-a oferit sa dea o declaratie notariala ca este de acord ca teava mea de gaze sa treaca prin curtea lui.Asa ca mi-au facut racordul de pe cealalta strada pe care aveam iesire, o distractie de 7.000 de lei.Dar aici este Megaconstruct "Boss", poate la altii ar merge.

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
chiar daca strada e privata, distributorul face racodul pana la gard, pe banii lui.

#4
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Eu zic ca nu te racordeaza.

#5
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 25.10.2007

 andreibuzau, on 02 iunie 2022 - 15:23, said:

( toata cheltuiala trebuie suportata de mine)  ceea ce m-ar face sa innebunesc.

Din experienta mea cu tovarasii de la gaz, cred ca vei innebuni. Dar sper sa ma insel.

#6
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Dar, cel mai sigur e sa te interesezi la distribuitor. INAINTE DE CUMPĂRARE.

#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 Argv, on 02 iunie 2022 - 17:13, said:



Din experienta mea cu tovarasii de la gaz, cred ca vei innebuni. Dar sper sa ma insel.
ei pe tine sau tu pe ei.

eu am preferat varianta 2.

#8
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Ce distribuitor?
La engie nu se poate.

#9
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Iti vinde vecinul in acte o suprefata de 10 cm pe toata lungimea. Binenteles ca o dezmembreaza inainte. Este terenul tau, atipic dar este al tau deci poti trece cu teava de gaze. O parcela se poate dezmembra in doua fara certificat de urbanism. Apoi, dupa ce iti revine tie, ii faci la notariat drept de folosinta pe 99 de ani. Cum va intelegeti cu banii, este alta problema.

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,036
  • Înscris: 07.11.2006
Bransamentele la utilitati nu se fac cum ar dori beneficiarii ci cum hotareste OD.
Pentru asta "da putin din coate" si intereseaza-te la OD care ar fi solutia in cazul tau. Eventual apeleaza la o firma autorizata daca alta cale nu-i.

#11
andreibuzau

andreibuzau

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.06.2022
Distribuitorul este delgaz. Pentru ml de extindere 180-200 tot eu voi fi nevoit sa plătesc, nu? Daca ar suporta ei extinderea si eu branșamentul ar fi super

#12
andreibuzau

andreibuzau

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.06.2022
Od? Nu mi vine prescurtarea:(

#13
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Managerul de racordare nu o să îți dea așa soluție veci pururi. Ți se trage gazul mereu la frontul stradal. Tras pe proprietatea vecinului nu, abia trag branșamentele pe proprietatea ta, dărămite pe a altcuiva (și dacă vine pe proprietatea ta, tre să cedezi notarial dreptul ca ei să facă bordel în acea locație în caz de probleme la instalația de gaz). La Delgaz îți garantez că nu o să primești soluție cum vrei tu, lucrez zi de zi cu ei.

#14
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Gazul este o retea publica de care toata lumea poate beneficia. Daca nu iti dau acest drept, este tulburare de posesie, practic nu poti folosi acel bun pe nume casa. Pot face avuz de pozitie dominanta si iar cand in alta parte legislativa. Cred ca oamenii permit prea multe...

#15
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Tu confunzi capra cu varza. Gazul îi va da soluție, pe partea „stângă” a pozei, pe acel drum de acces. Nu îi va da ce soluție vrea el.
Edit: I se să soluție cu extindere de rețea, la asta mă refer.

Edited by xeleron, 03 June 2022 - 07:47.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate