Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Imobiliare Dubai ?

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Rezidenta fiscala e legata si de domiciliu, sunt mai multe conditii de stabilire a rezidentei fiscale.
Nu poti avea rezidenta fiscala in Dubai si sa locuiesti in Romania permanent. Tre' sa o dovedesti si sa ti-o recunoasca ANAFul, nu iti iei rezidenta fiscala unde vrei tu chiar asa usor sa scapi de taxe.

#20
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Si la ce iti foloseste asta mai precis, pt un roman care face bani in Romania si are rezidenta fiscala in Dubai?

https://static.anaf....itie2021_RO.pdf

#21
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006

 Cronos1, on 29 mai 2022 - 10:48, said:

Emiratele niciodată nu acceptă ca un cetățean propriu să fie audiat de o comisie rogatorie în cazul unor infracțiuni comise fără violență

e simplu
nu poti obtine cetatenie EAU!

e simplu

#22
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021

 tytysor, on 29 mai 2022 - 16:58, said:

nu poti obtine cetatenie EAU!

e simplu

Eu am auzit la tembelizor ca se poate, dar trebuie sa cumperi o proprietate acolo, sa platesti o taxa modica si sa locuiesti un interval (cate luni) acolo.

#23
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001
15% din populație sunt dubaieni, restul oameni fără drepturi, dar cu rezidență.

also, de la anul încep taxele.

#24
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
ce taxe?

#25
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007
Nu ai cum sa obti cetatenie EAU! Poti sa cumperi si 7 proprietati.

Seicul aproba personal cererile de aprobare de cetatenie si din ce am inteles numeri pe degete cererile ce au fost acceptate.
Nici prin casatorie nu primesti cetatenie EAU.

#26
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001

 Cronos1, on 29 mai 2022 - 20:43, said:

ce taxe?

https://www.cnbc.com...t-in-2023-.html

#27
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Hmmm, inseamna ca se dezinfomeaza cu tembelizorul.....

#28
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Decat prostia aia de Dubai mai bine m-as orienta spre Teneriffe.  Nu zic ca o si fac pentru ca nu am banii necesari insa daca i-as avea, probabil la zona aia m-as gandi mai intai.

#29
Myorlawr

Myorlawr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 08.08.2019
Dubai-ul e o mizerie.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tJuqe6sre2I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Myorlawr, 30 May 2022 - 22:26.


#30
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 Ahasverus, on 29 mai 2022 - 08:59, said:

@mihaigerard - daca te referi la Pascu, am fost in cateva sejururi cu Eturia, deci cu el pe post de ghid.

M-am contrazis cu el in mod public cand incerca sa promoveze "investitiile" din Dubai. Cand a vazut ca nu mai are argumente, a sters aproape toate comentariile care se luau de el si a rezolvat problema.

In principiu cand ajungi sa cersesti capital prin tari de lumea a 3-a gen Romania, semnele sunt relativ rele.

LE: Pentru cei care inca mai iau in considerare, sunt site-uri gen airdna.com care fac o statistica destul de buna a pretului si gradului de ocupare prin platforme gen AirBnB. Tineti minte ca atunci cand discutati cu intermediari (fie cei care vand, fie cei care administreaza), interesul lor este in primul rand personal. Adica orice sume / procente va dau, daca vin ulterior semnarii contractului cu ei, sa nu le credeti. Am experienta asta de cand discutam cu o firma de administrare hoteliera din Mamaia Nord si care imi spunea ca un apartament de 2 camere face 8 mii de euro / an net. Adica Vreo 10-11 mii brut. Povesti.

Edited by figo1988, 31 May 2022 - 13:22.


#31
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Pai era vorba undeva de Mamaia Nord ?  Eu credeam ca discutam despre extern.  Exemplul meu cu Teneriffe sau Canare in general este valabil. Cumperi o proprietate, faci contract cu o firma care ti-o inchiriaza X% din an.  Cand vrei sa fie disponibila pentru tine, ii anunti inainte. Ai un randament destul de bun.

In Romania nu as investi nici un cent.

#32
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Si cum verifici randamentul pe care ti-l promit aia din Spania inainte sa cumperi?

#33
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,457
  • Înscris: 15.11.2003

 figo1988, on 01 iunie 2022 - 09:05, said:

Si cum verifici randamentul pe care ti-l promit aia din Spania inainte sa cumperi?
La fel ca si la noi, pe incredere...parca acolo si asta merge mai bine

#34
bookute

bookute

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 13.04.2018
La ce service charge au proprietățile, nu mi se pare rentabil.
Nu cred ca se vor introduce taxe pe venit, TVA ul deja introdus acum câțiva ani de 5% deja e in acțiune, însă  benzina și cheltuielile au luat-o razna și in Emirate. Benzina astăzi s-a scumpit la 4.06 Dirham( cam 5 lei), de la 1.6 Dirham când am ajuns eu in 2015.

#35
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

 figo1988, on 01 iunie 2022 - 09:05, said:

Si cum verifici randamentul pe care ti-l promit aia din Spania inainte sa cumperi?

Pai iti e greu sa ii intrebi pe altii ??  Sigur exista grupuri formate pe facebook. Adica te interesezi inainte.

Plus ca mai e un bai. Faptul ca temperaturile grlobale sunt in continua crestere. Deja in Dubai vara in miezul zilei nu poti iesi afara pentru ca mori (la propriu).  In Canare este acceptabil si probabil va mai fi cateva zeci de ani . Adica exact cat trebuie pana imbatranesti si tu si mori si nu te va mai interesa. Plus ca e mult mai aproape. Vrei o saptamana de concediu, pac, te urci in avion si ajungi rapid.
Ma rog, cam astea sunt avantajele pe care le vad eu.

#36
neoq2

neoq2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 19.05.2022
Trebuie sa te interesezi la fata locului pe teren, discuții pe grupuri pe internet sunt la rubrica diverse.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate