Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Inaltime interioara casa

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 01.09.2021

View PostCyanid3, on 30 mai 2022 - 09:00, said:

S-au apucat sa toarne stalpii cu beton facut la fata locului, ca cica nu vine cifa pentru asa putin. Am sunat si eu la o statie de betoane si a zis ca nu vine, ptr ca nu ii cheama constructorul meu, lucreaza cu altii si daca i-ar fi chemat la fundatie, ar fi venit si la stalpi.

O tara imputita, cu un mediu privat mafiot. Repet, aparatul bugetar e parfum fata de serparia din privat.
Trebuia să suni la cei de la stația cu care ai turnat fundația.
Nu ar fi mare tragedie că toarnă beton la betoniera, mai ales că e pe structura de zidărie și nu cadre și mai e și parter. Asta daca meșterii își dau puțin interesul. Eu am făcut beton la betoniera de nu-l mai puteam sparge, mi s-a umflat un stâlp și am spart o zi întreagă la el, săreau scantei. Dar și 400kg ciment pe MC, apa putina, vibrator...deci se poate.


#38
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostCyanid3, on 26 mai 2022 - 22:16, said:

Repet o intrebare esentiala. Ar fi o problema sa ridic armaturile de la stalpi vreo 10cm de la placa de beton de jos, pe care se sprinjina? Firele care ies din placa au vreo 80-90cm. se vor suprapune mai putin cu 10cm.
Probabil ca ai turnat deja, dar asta era exact solutia.
Jontarile se fac pe o lungime comuna de minim 60 cm.

Asa ca puteai ridica armaturile de la stalpi pana cand se suprapuneau 60 cm.
Bineinteles cu adaugare de etrieri in spatiul nou format, la baza.

#39
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 20.09.2007
Eu stiu ca e vorba de 60 x diametrul barei, nu 60 cm

#40
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Mda, mi-au ridicat stalpii vreo 12-13cm.

Mi-a zis constructorul ca n-a mai vazut case asa, la 2.85 interior, ca e problema cu incalzirea.

Eu cred ca daca e incalzire in pardoseala, nu e chiar asa rau. Mai ales daca o si izolez bine.

#41
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
Dacă nu a mai văzut de unde știe ca e problema cu încălzirea? 😁 Și la mine a rămas undeva la 2.83m.

#42
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Mai naspa e ca a ramas o zona fara etrieri jos, vreo 25-30cm, cand au ridicat armaturile la stalpi, ca nu i-au mai scos sa bage etrieri. Macar sunt 8 bare jos si caramida e portanta. Bine, e declarata portanta, ca e Robust, nu e ca aia plina, dar cred ca e ok cat timp nu am etaj si nici tigla ceramica.

#43
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View PostCyanid3, on 03 iunie 2022 - 22:24, said:

Mai naspa e ca a ramas o zona fara etrieri jos, vreo 25-30cm, cand au ridicat armaturile la stalpi, ca nu i-au mai scos sa bage etrieri. Macar sunt 8 bare jos si caramida e portanta. Bine, e declarata portanta, ca e Robust, nu e ca aia plina, dar cred ca e ok cat timp nu am etaj si nici tigla ceramica.


Pe ce criterii ai ales constructorul?
8 bare in stalp de zidarie portanta?

#44
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Constructorul era din zona. Problema cu 8 bare e de la arhitect. Constructorul a plecat asa, dupa proiect, a scos 8 bare din soclu (patru de 12 si patru de 14) vreo 80cm, dar apoi am discutat cu el si am decis sa continuam doar cu alea de 14. Daca era cu etaj, as fi mers cu toate 8. Daca se darama asa, se darama 90% din casele din zona. Stiu case cu etaj si 2 plafoane de beton cu stalpi cu patru fire de 12.

Ce ma macina un pic e zona aia de 30cm de la stalpi, de jos, fara etrieri. Din ce stiu, etrierii e bine sa fie mai apropiati sus la stalpi, oricum.

Am impresia ca m-a pus sa cumpar mult mai mult fier beton decat e nevoie, o sa pun necesarul si proiectul armaturii (cel real) pe forum, sa vad ce zice lumea. Iar daca iese semnificativ in plus, o sa-i zic sa-l foloseasca la imprejmuire.

#45
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View PostCyanid3, on 04 iunie 2022 - 06:33, said:

Constructorul era din zona. Problema cu 8 bare e de la arhitect. Constructorul a plecat asa, dupa proiect, a scos 8 bare din soclu (patru de 12 si patru de 14) vreo 80cm, dar apoi am discutat cu el si am decis sa continuam doar cu alea de 14. Daca era cu etaj, as fi mers cu toate 8. Daca se darama asa, se darama 90% din casele din zona. Stiu case cu etaj si 2 plafoane de beton cu stalpi cu patru fire de 12.

Ce ma macina un pic e zona aia de 30cm de la stalpi, de jos, fara etrieri. Din ce stiu, etrierii e bine sa fie mai apropiati sus la stalpi, oricum.

Am impresia ca m-a pus sa cumpar mult mai mult fier beton decat e nevoie, o sa pun necesarul si proiectul armaturii (cel real) pe forum, sa vad ce zice lumea. Iar daca iese semnificativ in plus, o sa-i zic sa-l foloseasca la imprejmuire.


Etrierii au rol f important. Ei trebuie montati atit sus, cit si jos. Fatza de zona de mijloc a unui stalp, cei de Jos si cei de sus se monteaza mai desi, pentru a intari respectivul stalp.
Lipsa etrierilir in partea de jos nu e ok.

La tine s.au aliniat niste astre ciudate rau la alegerea architect/proiectant/constructor. Nashpa.

#46
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Nu, nu s-au aliniat deloc astrele, din toti care si-au facut casa, nu stiu pe absolut nimeni multumit, toti se plang ca le-au facut-o pe dos, ca au fost furati la materiale etc. Asta e tara si atat a ramas in ea. Doar sa fii ruda cu constructorul sa nu iti faca carpeala. Sau sa platesti cat costa o casa intr-o metropola internationala ca sa te asiguri ca iese corect.

#47
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006
La mine constructorul a reparat in unele locuri greseli de proiect, de exemplu.
Proiectanti si proiectanti, constructori si constructori.

#48
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Un singur sfat am. Daca vedeti ca ii dati indicatii arhitectului sau constructorului si zice "da, da, da" si nu noteaza nimic, iesiti in secunda 2 de la el, nu da 2 bani ruginiti pe ceea ce urmeaza sa faca si va face totul din ce-si va aduce aminte sau la nimereala si va veti blestema zilele apoi. Nu, nu ii ziceti "ce faceti, nu notati?", iesiti si atat, nu o sa il schimbati voi, daca va nota in sila, la atentionarea voastra, va arunca la gunoi notitele apoi. Daca nu vedeti ca noteaza tot ce ziceti din proprie initiativa, e carpaci 100%.

Eu am avut situatia asta cu ambii si ambii au facut la misto, si proiectul, si constructia in sine dupa, fara sa dea 2 bani pe ce le-am zis eu ca vreau.

Iar daca nu ai un diriginte de santier foarte strict si care sa fie prezent la absolut orice se face, mai bine iti iei casa de-aia de ansamblu rezidential, ca iesi mai ieftin. Stii din start ca e facuta la economie si in bataie de joc, dar macar e mai ieftin si toata bataia de joc e acoperita, nu o mai vezi si cu ochii tai, sa-ti faci sange rau, te resemnezi de la bun inceput decat sa umbli luni de zile dupa documente, sa faci zeci de drumuri pe santier si sa se duca dracu totul intr-o jumate de ora cand nu ai putut fi acolo si ti-a carpit casa complet si definitiv.

Edited by Cyanid3, 05 June 2022 - 10:08.


#49
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 01.09.2021
Pune o poza cu o secțiune de arhitectura din proiectul ce l ai primit, sa vedem cat e înălțimea și daca au respectat ce ai cerut. Asta e, trebuie să-i verifici pe toți, ei se gândesc cum să ți ia banii mai repede.
E un cerc vicios aici. Există și proiectanți și constructori buni, dar aia costa mai mult, apoi te gândești daca merita diferență pt o casa parter și uite așa faci compromisuri și se ajunge aici. Desi cred că ăștia te au văzut necunoscător și ți au luat tarif de profesioniști și au făcut treabă de Dorel.

#50
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Nu mai pun poze acum. Inaltimea e 2.65 in proiect, desi i-am zis 2.85 intre finisaje. Cand am vazut asta, i-am zis constructorului, care nici el nu a notat si a facut dupa cum "a facut la toti".

Proiectul m-a costat 3000 lei, nu e nici pe departe tarif de profesionisti. As fi platit mai mult daca cerea, nu l-am cautat ca era ieftin, pur si simplu avea acreditare si ma gandeam ca ii zici ceva si e in stare sa faca, nu ma gandeam ca vorbesti la preti cand ii dai indicatii.

Edited by Cyanid3, 05 June 2022 - 10:38.


#51
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022

View PostCyanid3, on 05 iunie 2022 - 10:07, said:

Un singur sfat am. Daca vedeti ca ii dati indicatii arhitectului sau constructorului si zice "da, da, da" si nu noteaza nimic, iesiti in secunda 2 de la el, nu da 2 bani ruginiti pe ceea ce urmeaza sa faca si va face totul din ce-si va aduce aminte sau la nimereala si va veti blestema zilele apoi. Nu, nu ii ziceti "ce faceti, nu notati?", iesiti si atat, nu o sa il schimbati voi, daca va nota in sila, la atentionarea voastra, va arunca la gunoi notitele apoi. Daca nu vedeti ca noteaza tot ce ziceti din proprie initiativa, e carpaci 100%.

Eu am avut situatia asta cu ambii si ambii au facut la misto, si proiectul, si constructia in sine dupa, fara sa dea 2 bani pe ce le-am zis eu ca vreau.

Iar daca nu ai un diriginte de santier foarte strict si care sa fie prezent la absolut orice se face, mai bine iti iei casa de-aia de ansamblu rezidential, ca iesi mai ieftin. Stii din start ca e facuta la economie si in bataie de joc, dar macar e mai ieftin si toata bataia de joc e acoperita, nu o mai vezi si cu ochii tai, sa-ti faci sange rau, te resemnezi de la bun inceput decat sa umbli luni de zile dupa documente, sa faci zeci de drumuri pe santier si sa se duca dracu totul intr-o jumate de ora cand nu ai putut fi acolo si ti-a carpit casa complet si definitiv.
Sunt de acord.Decat prost si scump,macar ieftin,daca tot e prost.

#52
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Apropo, in partea veche a satului, isi face unu casa din BCA, fara stalpi, si toarna placa de beton peste. Doar o centura foarte subtire sus, de teama sa nu se sfarame BCA.

Initial credeam ca e cu stalpi de-aia inglobati in zidarie si m-am dus sa vorbsc cu omu. I-au zis aia ca e BCA portant si adio stalpi cand a auzit. Adica, portanti or fi, nu se prabusesc sub placa de la apasarea greutatii, dar la zgaltaiala puternica, eu cred ca fuge zidaria in toate directiile... E zona seismica naspa. Omu era fericit, nu se stresa ca mine, ca lipseste in etrier jos.
Am vorbit cu un structurist si a zis ca e ok ca a plecat cu 8 bare jos, ca formeaza destula cusca si fara etrierul ala de jos pentru o casa parter, mi-a zis sa stau linistit.

Edited by Cyanid3, 08 June 2022 - 19:47.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate