Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Inaltime interioara casa

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Am peretii 2.5m de caramida zidita si armatura stalpilor se ridica vreo 50cm deasupra caramizilor. Cat voi avea inaltimea interioara maxim posibila? Armaturile stalpilor trebuie sa strabata toata grinda? Ar fi 250cm + 50cm de grinda, din care se scad 15cm placa si raman 285 in interior?

#2
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,486
  • Înscris: 30.07.2007
Da la parter n-ai shapa? Finisaje? Incalzire in pardoseala?
Proiect ai?

#3
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Eu intreb de inaltimea intre placa de beton de jos si plafonul de beton, la rosu, sapa si alte chestii nu au legatura cu intrebarea. Nici proiectul.

Edited by Cyanid3, 26 May 2022 - 20:22.


#4
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,486
  • Înscris: 30.07.2007
Ba eu cred ca proiectul are cea mai mare legatura cu intrebarea.

#5
rustic

rustic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 17.09.2008
Eu am 2.80m la parter si 2.58 la etaj, casa tot din caramida.

#6
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Posibil ca in aia 50cm sa mai intre un rand de caramida + 25cm grinda, nu stiu. Am sunat constructorul, dar nu a raspuns, o sa vorbesc cu el maine dimineata.

Dar si cu inca un rand de caramida, tot in aceeasi situatie ma aflu, de asta intreb daca inaltimea pana deasupra planseului e data de capatul armaturii stalpilor sau se poate prelungi cumva. Poate nu ajungem la scandal si dat armaturile de la stalpi jos si pus altele. Alta solutie ar fi ridicarea armaturii stalpilor cu vreo 10cm, desi parca as vrea sa ajunga pana jos.

Nu am proiect, ba, ma lasi?! O fac dupa ureche. Sper sa nu mai vina si altii cu "vai, dar ptr ca nu ai proiect...". Am um cacat facut de un arhitect care uita sa puna si usile la camere. Asta e, cam atat a ramas in tara, 20-30% cu preturi de Occident si 70-80% bezmetici. Sectorul public merge ca uns fata de mizeria care e in privat.

#7
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,486
  • Înscris: 30.07.2007
Fa-o dupa ureche, ca e mai bine. :)
Esti abia la inceput, o sa dai din greu in mai greu. Nu ca ti-as dori eu asta, e verificat.
Nervi buni iti doresc, cu toata simpatia.

#8
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,869
  • Înscris: 03.12.2001
"vând vilă, oportunitate investiție, trebuie doar să nu fiți înalți"

#9
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022

 rustic, on 26 mai 2022 - 20:37, said:

Eu am 2.80m la parter si 2.58 la etaj, casa tot din caramida.

Nu ma ajuta cu absolut nimic informatia asta.

 vali, on 26 mai 2022 - 20:56, said:

"vând vilă, oportunitate investiție, trebuie doar să nu fiți înalți"

Ba, cum veniti, ca raia. Te amuzi crezand ca iese la 2.3 sau 2.4m, ca-n filmele cu Stan si Bran. Iese la 2.7 - 2.75m, dar eu o vreau la 2.8 - 2.85m. 2.70 este mai mult decat are 90% din populatia tarii, asa ca poti sa-ti bagi gluma-n cur.

#10
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 23.09.2010
N-o sa ai tavan de rigips? Te hotarasti dupa ce finisezi podeaua la ce inaltime montezi tavanul...

#11
zamolxis01

zamolxis01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2011

 Cyanid3, on 26 mai 2022 - 20:45, said:

Posibil ca in aia 50cm sa mai intre un rand de caramida + 25cm grinda, nu stiu. Am sunat constructorul, dar nu a raspuns, o sa vorbesc cu el maine dimineata.
Grinda trebuie sa fie cuprinsa de armatura stalpilor. Daca ai si etaj armatura stalpilor trebuie sa fie deasupra grinzii, pentru a se putea realiza jontarea cu stalpii de la etaj.
Calculul l-ai facut bine din cei 3m scazi 15 cm si ramai cu 2,85 m.
Referitor la grinda, inaltimea de 45-50 cm indica o casa in cadre, iar inaltimea de 25 cm este caracteristica unei centuri, constructia fiind pe caramida portanta. (nu ai fost prea clar ce construiesti, P sau P +1, caramida portanta sau nu)
Dupa finisaje ar trebui sa ai un minim de 2,70 m in sufragerie si 2,55-2,6 m in dormitoare.
Asta inseamna ca iti raman 15 cm ptr incalzire in pardoseala (daca vrei) si tavan rigips (la fel daca vrei).
Cei 15 cm cred ca nu-ti ajung si ptr incalzire in pardoseala si ptr tavan rigips.

#12
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Construiesc parter, caramida, portanta. Sau semi-portanta, oarecum, ca e porotherm.

Deci, inseamna ca mai vine un rand de caramida peste.

Planseul va fi turnat pe 5cm polistiren, apoi gletuit si finisat, nu voi avea rigips. Asa a zis constructorul ca e mai ok si am auzit si eu pe multi ca fac asa.

Problema e ca eu nu vreau sa-mi ramana 2.7, vreau 2.8 - 2.85 neaparat.


La stalpi, iese armatura 80-90cm din placa, apoi sunt suprapuse alte fire de armatura, pana la 3m, fire care sunt legate de cele care ies din placa si merg pe langa ele pana jos, unde ating placa de beton. As putea ridica armaturile de jos 10cm, ca sa ajunga la 310cm sus, ca sa imi rezolv problema cu inaltimea, sau nu se face asa ceva?

 hamal, on 26 mai 2022 - 21:09, said:

N-o sa ai tavan de rigips? Te hotarasti dupa ce finisezi podeaua la ce inaltime montezi tavanul...

Pai aia e, ca in loc sa-mi lase spatiu de jonglat, constructorul incearca sa mi-o faca la fix sau cu 5-10cm mai putin decat vreau eu si insista in directia asta.

#13
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,993
  • Înscris: 16.06.2006
Eu am 2.55-2.6m in living (finisat) si 2,45 la mansarda (ca asa s-a putut).
Pot sa zic ca nu ma incomodeaza si este aer suficient.

Deci daca ramai cu h2.6 finisat este ok.

#14
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Nu, nu este ok, pentru ca am nevoie de aia 2.8m. Va fi o camera audio, unde dublul inaltimii trebuie sa fie cu 30-40cm mai mare decat lungimea, altfel se vor suprapune niste rezonante pe aceeasi frecventa. Camera are 5,3m lungime. La 2.7m inaltime, voi avea probleme.

Oricum, pe arhitect sau pe constructor nu ar trebui sa-i intereseze de ce vrea cineva o camera de 2.5, 2.8, 3 sau chiar 4m. Daca iti zice sa o faci, o faci. Eu sa mor de ii inteleg, parca fac casele pentru ei, nu pentru clienti.

Repet o intrebare esentiala. Ar fi o problema sa ridic armaturile de la stalpi vreo 10cm de la placa de beton de jos, pe care se sprinjina? Firele care ies din placa au vreo 80-90cm. se vor suprapune mai putin cu 10cm.

#15
zamolxis01

zamolxis01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2011

 Cyanid3, on 26 mai 2022 - 21:30, said:

La stalpi, iese armatura 80-90cm din placa, apoi sunt suprapuse alte fire de armatura, pana la 3m, fire care sunt legate de cele care ies din placa si merg pe langa ele pana jos, unde ating placa de beton. As putea ridica armaturile de jos 10cm, ca sa ajunga la 310cm sus, ca sa imi rezolv problema cu inaltimea, sau nu se face asa ceva?

Din cate inteleg eu, tu vrei sa ridici tot stalpul cu 10 cm fata de placa de la parter, ptr a atinge inaltimea de 3,1 m.
Atentie daca faci acest lucru,  pentru ca reduci lungimea de jontare a armaturilor de stalp din zona placii de la parter.
Lungimea de jontare este stabilita de standarde si poti intreba un structurist cat este  precis (undeva 55-60 x diametrul barelor care se jonteaza - nu sunt sigur).
Cred ca mai bine este sa prelungesti firele stalpilor prin sudarea in partea de sus a acestora cu lungimea care iti trebuie 10-15 cm.

#16
zamolxis01

zamolxis01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2011
Sau sa realizezi jontare + prelungire ptr fiecare fir din stalp la partea superioara.

#17
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 01.09.2021
Contează destul de mult configurația casei, cât de deși sunt pereții, dar daca proiectanții nu te ajuta, uite ce ai putea face:
In mod normal in partea de sus a stâlpilor se fac niste ciocuri, care sa "cuprindă" armatura centurilor. In cazul dat sa zicem că faci ciocurile de 10cm, barele stâlpilor le poți ridica maxim 20 cm, deci per total câștigi doar 10 cm așa că soluția pica.
Așadar, nu mai ridici stâlpii și nu le mai faci ciocuri. Tai niste bare la 1.2 m, le faci ciocuri 20 cm intr-o o parte și cu astea mai prelungești o dată stâlpul până pe la 3.3 m (cu suprapunere 70 cm)(70 cm suprapunere+30 cm supraînălțare+20 cm ciocul= 120 cm). Așa ai înălțime suficientă și le e și ușor în execuție. Oricum, va trebui zidit peste cei 2.5 m, nu are rost sa faci centura mai înaltă de 30 cm.

#18
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
O sa innebuneasca constructorul cand o sa ii zic. Eu i-am spus, dar credea ca 2.7, 2.8, totuna, nu e mare lucru. Si in mod normal nu este, doar ca eu am nevoie neaparat de inaltimea asta.

Chiar daca se mai adauga inca un rand de caramida, centura trebuie 35cm ca sa raman cu cat vreau eu. Dar nici inca 2 randuri de caramida nu merg, ca apoi iese exagerat de inalta.

Eu nu stiam ca acele bare din stalpi se mai indoaie 10-20cm sus. Adica, acum realizez ca am mai vazut, dar uitasem. Inseamna ca e mai grav chiar decat credeam si posibil sa nu aiba de gand sa mai zideasca inca un rand, cum banuiam eu. Dar maine dimineata va afla ca va face si asta, plus prelungirea armaturii din stalpi. O sa-mi stea pe creier apoi inaditurile astea cretine. Asta pentru ca s-a zgarcit la un rand de caramida si la 10-20cm de fir de fier. Macar de-mi zicea sa-i platesc in plus deranjul, munca, sporul de inaltime, sa nu ajung la carpeli din cauza lui.


Oricum, din toti pe care ii stiu, 1 din 7 cred ca a fost multumit cand si-a facut casa, doar cu o firma de-aia ultra-serioasa si cu proiect care costa cat jumate din materialele de constructie sa zici ca iti iese ce le zici tu ca vrei.

Edited by Cyanid3, 26 May 2022 - 23:15.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate