Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Inaltime interioara casa

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,272
  • Înscris: 01.09.2021
Prelungirile astea se fac după ce se zidește ce mai e de zidit și după ce se pun grinzile!! Așa e cel mai simplu, muuult mai simplu decât dacă ar fi încercat să facă ciocuri la pozitie stâlpilor existenți. Ciocuri pe care sunt sigur că nu ți le făcea daca nu întrebai aici. Presimt că o să iasă circ, dar deh,  azi cine nu are alta opțiune, e constructor de case. Daca ii mai spui și de etrierii ce trebuie sa i pună în noduri, pleacă sigur...

Edited by stefan0011, 26 May 2022 - 23:25.


#20
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,272
  • Înscris: 01.09.2021
Daca o sa te înalți 30 cm, o să ți trebuiască 2 rânduri zidite , adică 50 cm. Eu ți am dat un exemplu cu 30 cm, atât am considerat eu că ți ar fi necesar pt sapa, termoizolație+ tavan. Și mi se pare limita inferioara, depinde cat/daca pui termoizolație, încălzire în pardoseală etc. Tu știi detaliile acolo, fa ți bine temele înainte!

#21
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Pot sa spun ca am avut noroc de o echipa de muncitori care lucrase-ra in Italia. Ei ma intrebau si eu le spuneam ce vreau.Asa ca doar le-am spus sa prevada incalzirea in pardoseala si izolatia tavanelor la parter. Te sfatuiesc sa montezi intai izolatia tavanelor si apoi sa torni placa pentru ca la finisaje tavanele vor iesii foarte drepte si va fi usor de finisat.

Edited by nico123, 27 May 2022 - 05:23.


#22
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Nu aveau de gand sa mai zideasca nimic, iar plafonul nu urca nici macar pana la capetele armaturilor, urmau sa le taie. Ori imi turnau centura foarte inalta (beton isrosit si greutate aiurea), ori iesea mai scunda chiar si decat 2.7m.

Am sunat si l-am convins sa mai zideasca un rand de caramida, iar apoi sa vina centura.

Referitor la capetele armaturilor de la stalpi, da, nu o sa le indoaie, cica, dar cica pun niste L-uri legate de ele, care au acelasi rol.

#23
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View PostCyanid3, on 27 mai 2022 - 07:17, said:

Nu aveau de gand sa mai zideasca nimic, iar plafonul nu urca nici macar pana la capetele armaturilor, urmau sa le taie. Ori imi turnau centura foarte inalta (beton isrosit si greutate aiurea), ori iesea mai scunda chiar si decat 2.7m.

Am sunat si l-am convins sa mai zideasca un rand de caramida, iar apoi sa vina centura.

Referitor la capetele armaturilor de la stalpi, da, nu o sa le indoaie, cica, dar cica pun niste L-uri legate de ele, care au acelasi rol.

Ori ai nu stii ce vrei exact, ori te.au ametit aia la telefon:

-ai nevoie de min 280 liber la interior, dar la final
-acum ai 250+50-15 (placa) -5 polistirenul =280
- daca torni sapa & parchet minim 5-7 cm.

La final cu ai 280-7, ceea ce este departe de cerintza de 280 285 (pt acutica).





-


#24
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View Postzamolxis01, on 26 mai 2022 - 21:09, said:

Asta inseamna ca iti raman 15 cm ptr incalzire in pardoseala (daca vrei) si tavan rigips (la fel daca vrei).
Cei 15 cm cred ca nu-ti ajung si ptr incalzire in pardoseala si ptr tavan rigips.

Ar exista și varianta unei încălziri în pardoseală cu înălțime foarte redusă, precum cea de la Bjorn Heizung... care se poate monta și pe pereți, dacă este neapărat nevoie.

Edited by subss, 27 May 2022 - 09:15.


#25
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Sa inteleg ca sistemul asta are niste placi intre conducte, in care iese si se uniformizeaza caldura, deci caldura va fi degajata si de conducte si de acele talpi (care probabil au transmisibilitate ridicata de caldura). O sa analizez, in functie de ce inaltime imi va iesi la final.


View PostCa Castelul Bran, on 27 mai 2022 - 08:45, said:

La final cu ai 280-7, ceea ce este departe de cerintza de 280 285 (pt acutica).



A recunoscut telefonic ca iesea 2.7, nici macar 2.75, si cu 10cm pentru finisaje jos (prea putin pentru ipat + izolatie). A zis ca o sa iasa mai inalta daca pune inca un rand de caramida. In aia 2.8-2.85 as include si aia 5cm polistiren sub planseu, pentru ca e spatiu invizibil pentru frecventele joase, care dau rezonante.

Daca nu ma interesa aspectul acustic, m-ar fi multumit 2.6-2.7m. Peste 2.7 nu are sens daca ai camere de marime normala. Cu inalzire in pardoseala si 2.8 va fi ok, ca nu va ramane jos rece cand urca caldura spre tavan.

Edited by Cyanid3, 27 May 2022 - 09:57.


#26
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View PostCyanid3, on 27 mai 2022 - 09:56, said:

Sa inteleg ca sistemul asta are niste placi intre conducte, in care iese si se uniformizeaza caldura, deci caldura va fi degajata si de conducte si de acele talpi (care probabil au transmisibilitate ridicata de caldura). O sa analizez, in functie de ce inaltime imi va iesi la final.






A recunoscut telefonic ca iesea 2.7, nici macar 2.75, si cu 10cm pentru finisaje jos (prea putin pentru ipat + izolatie). A zis ca o sa iasa mai inalta daca pune inca un rand de caramida. In aia 2.8-2.85 as include si aia 5cm polistiren sub planseu, pentru ca e spatiu invizibil pentru frecventele joase, care dau rezonante.

Daca nu ma interesa aspectul acustic, m-ar fi multumit 2.6-2.7m. Peste 2.7 nu are sens daca ai camere de marime normala. Cu inalzire in pardoseala si 2.8 va fi ok, ca nu va ramane jos rece cand urca caldura spre tavan.

Limitarea nu este din caramizi, co din lungimea fiarelor (300cm) Ce le face acestora? Cum le lungeste? Cum?
Jontarea/suprapuberea in nod nu este folosita/recomandata. O sa ai mai mult fier decit ciment acolo.

Nu mai bine desenezi o schitzs, atasezi poze? Asa vorbim vorbe

#27
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,272
  • Înscris: 01.09.2021
Cu ipat și tavan rigips îți trebuie 30 cm. 2.85+30+15=3.3 m. 3.3 m-30(centura)-2.5(zid existent)=50 cm de zidit, 2 rânduri. Daca te înalți până la 3.3 m scapi și de suprapunerea pe nod, respectiv de aglomerarea de bare. Acele L urî de care zice sunt fix jontările astea, oricum trebuie sa le facă, așa că sa le facă suficient de mari din prima, sa nu mai umbli cu improvizații pe la ipat și eventual tavan. Ai greșit că i ai zis constructorului că vrei 2.85 lumina camerei la roșu, când o vrei de fapt la finit. Trebuia sa i spui de 3.15 din prima și poate i se aprindea vre un beculet.

#28
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View Poststefan0011, on 27 mai 2022 - 10:52, said:

Cu ipat și tavan rigips îți trebuie 30 cm. 2.85+30+15=3.3 m. 3.3 m-30(centura)-2.5(zid existent)=50 cm de zidit, 2 rânduri. Daca te înalți până la 3.3 m scapi și de suprapunerea pe nod, respectiv de aglomerarea de bare. Acele L urî de care zice sunt fix jontările astea, oricum trebuie sa le facă, așa că sa le facă suficient de mari din prima, sa nu mai umbli cu improvizații pe la ipat și eventual tavan. Ai greșit că i ai zis constructorului că vrei 2.85 lumina camerei la roșu, când o vrei de fapt la finit. Trebuia sa i spui de 3.15 din prima și poate i se aprindea vre un beculet.

Da, ai dreptate.
Asa arata, din descrierea facuta de initiator (Centura am facut.o de 50, dar se poate Pune  1 Rand caramida si iese de 25), tot insuficient

Attached Files



#29
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
A zis ca o sa faca in asa fel incat sa am 2.8 dupa finisajele toate. Nu a zis cum. L-am intrebat daca ridica armatura la stalpi si a zis ca s-ar putea si asa, rezolva el. O sa ma duc de curiozitate zilele urmatoare sa vad cum rezolva cu armatura. Nu i-am zis niciodata de 2.85 lumina la rosu, ci de 2.8 intre finisaje.

#30
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View PostCyanid3, on 27 mai 2022 - 19:40, said:

A zis ca o sa faca in asa fel incat sa am 2.8 dupa finisajele toate. Nu a zis cum.

Poate îți sparge placa și îți coboară pardoseala... :D

#31
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Am fost pe teren si am gasit inca un rand zidit si 25cm armatura care se ridica peste.
Armaturile sunt la fel, deci. Am vazut ca se suprapun vreo 70-80cm jos. Cred ca o sa vorbesc luni sa le ridicam 15cm.

Faza e ca la stalpi aveam 4x14mm si 4x12mm. Sunt doar alea de 14mm. Se pun dupa, sau nu are de gand sa le mai puna? Ca armatura e pe pozitii deja.

#32
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 15.06.2009
Atentie la finisaj tavan si acustica. Inteleg ca vrei 5cm de polistiren intre gipscarton si placa beton. Polistirenul nu e izolator acustic, vei avea o cutie de 5 cm grosime quasi goala in care vei avea unde stationare. Undele sonore vor trece prin rigips o parte, o parte misca rigipsul (si functie de prindere, greutate va avea o frecventa de rezonanta) si placa de beton reflecta inapoi tot. Care iar face sa vibreze gipscartonul cu un mic delay, o parte trec inapoi in camera o parte se reflecta iar de placa...Din compunerea fronturilor de unda si functie de frecv de rezonanta a ansamblului gipscarton-supot vei avea o uruiala, niste varfuri oriunde intre 200 si 500 Hz. Izoleaza peste placa si tavanul finiseaza-l obisnuit. Apoi studiezi ce tratament acustic aplici tavanului, de regula catre pereti racordari generoase si materiale absorbante (colturile si muchiile pereti- tavan sunt moartea sunetului) Si restul tavanului model difuzer sau suprafata valurita neuniform si pe doua directii. Tine cont ca si pe tavan ai puncte de reflexie primara nu numai pe pereti. Ia aminte la pavilionul urechii, e facut sa prinda si sunete venite de sus ("buza" de deasupra lobului urechii e reflectorul catre trompa lui Eustachio pentru ce vine de sus). In general lumea se concentreaza pe lobii de radiatie ai traductoarelor acustice doar intr-un plan orizontal si aplica tratamente ptr asta. Insa chiar si un tweeter care e prin definitie directional are lobi de radiatie in sus-jos, si inca reflexii pe lucrurile din camera. Gasesti material de studiu suficient. ...raport de aur, Fibonacci e de abc-u, fineturile dupa.

#33
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Vei fi ignorat si renegat ca nu ai pus incalzirea in pardoseala,e ca folia pe geamurile auto,prosecco si lista aia lunga.Posted Image Si nu uita acustica,aia e miezu'....Posted Image

#34
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Peste polistiren vine un glet, adeziv de-ala de polistiren sau cum dracu ii zice, 4-5mm, cu plasa subtire de armare. Nu cred ca are capacitatea rigipsului de a vibra, si din cauza ca e mult mai subtire, si din cauza ca e suprafata continua si e prins uniform de polistiren, ceea ce ii va amortiza vibratiile. Fix de asta nu am pus rigips, chiar si cu vata minerala intre, as fi avut probleme la vibratii.

Peste finisaj, o sa pun cateva placi de bassotect 4cm pe vreo 40% din tavan, sa opresc reflectiile peste 2-3kHz (tweeterul imprastie cel mai tare pe la 3-5kHz). Wooferul este directional peste 1kHz, iar sub 5-600Hz, cand incepe sa imprastie in jur, deja sunt necesare alte grosimi/densitati, incomode de pus pe tavan, plus ca nu sunt frecvente care sa dea articulatia si detaliul, ca cele de la 2kHz in sus.

Pe pereti pun jumate biblioteci umplute neuniform, jumate panouri 10cm de vata minerala, astea o sa opreasca si mediile. O sa fie ceva frumos, crede-ma.

In scenariul putin probabil ca gletul ala de cativa mm lipit de polistiren sa vibreze, dau jos cu tot cu polistiren si zugravesc direct, dar nu cred ca ajung aici.

Iar cu Fibonacci nu am treaba. E un calculator pe 3 axe facut ptr studiourile BBC dupa care se calculeaza dimensiunile acceptabile. Un fel de pantoful lui Bonello, dar care sparge pantoful ala in 3 parti, face niste canale prin el pentru ca adauga si axa verticala (pe care Bonello o ignorase). De asta imi trebuie inaltimea camerei mare, ca dublul ei sa fie la 30-40cm diferenta de lungimea camerei. Daca ocoleam problema invers, sa fie dublul inaltimii cu 30-40cm mai mic, ar fi rezultat 2.45m-2.5m, ceea ce e prea putin, sub 2.6m nu as fi acceptat. Oricum, inaltimea mare nu foloseste doar la raportul dintre dimensiuni, ca sa eviti rezonantele suprapuse, e buna pur si simplu pentru sunet.

Edited by Cyanid3, 28 May 2022 - 21:47.


#35
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
S-au apucat sa toarne stalpii cu beton facut la fata locului, ca cica nu vine cifa pentru asa putin. Am sunat si eu la o statie de betoane si a zis ca nu vine, ptr ca nu ii cheama constructorul meu, lucreaza cu altii si daca i-ar fi chemat la fundatie, ar fi venit si la stalpi.

O tara imputita, cu un mediu privat mafiot. Repet, aparatul bugetar e parfum fata de serparia din privat.

#36
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Tara nu e imputita,ca e doar o bucata de pamant.Oamenii sunt gunoaie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate