Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Zgarietura cilindru motor motosapa

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Qipper

Qipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 04.07.2017
Salutare, se da un motor motosapa in 4 timpi , a tras o bucata de metal in camera de ardere, piston si chiulasa avariate. Pistonul are segmentii blocati in zona unde a tasat bucata de metal ( nu se invartesc segmentiii liber pe piston ) prin urmare a trasat o zgarietura pe cilindru, se simte usor la unghie dar daca dai cu degetul nu o simti. Atasez poza cu zgarietura.
Mai merge cilindrul in starea asta sau trebuie refacut?

Attached Files


Edited by Qipper, 26 May 2022 - 11:30.


#2
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,383
  • Înscris: 31.01.2010
Nu se simte la unghie, merge, se simte un pic, merge pina nu mai merge, atunci fie schimbati cilindrul fie cautati sa faceti bucsare insa precis e mai scump decit cilindrul nou chinezesc.

Edited by Ion_Bumbu, 26 May 2022 - 11:56.


#3
Megadrujbist

Megadrujbist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.11.2019
De mers merge,dar o sa consume ulei prin acea zgârietură care la compresie scăpa uleiul in camera de ardere.

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,791
  • Înscris: 07.06.2014
la cum apare in poza, e deja canal acolo si e o lungime destul de mare.

ai putea sa faci o honuire a cilindrului, insa pt a fi la 0 cu totul, cred ca si segmentii ar trebui schimbati. ori ai fi cam la limita lor de functionare optima.

la cum este acum, asa cum s-a scris, vei pierde compresie si uleiul se va duce repejor. depuneri de calamina pe piston, supape, bujie, etc.

#5
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Deci eu am inteles ca ai piston , segmenti , chiulasa si cilindru avariate ! Ce ar mai fi de spus ?
Raspunsul corect ar fi sa schimbi tot iar daca valoarea pieselor plus manopera se apropie de produsul nou , mai bine iei alta .
Pana la urma e vorba de bani vs. chinuiala .

#6
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Caută piston și segmenți de cota 1.
Dacă se găsesc faci honuire și ești boier, ai motor nou.

Dacă nu, schimbă segmenții, fă un rodaj manual, 3 cruci, 2 tatăl nostru și vezi ce se întâmplă.

E posibil și ce a zis @Ion_Bumbu, acea bucsare a unei noi cămăși de cilindru, dar doar teoretic, prețul va fi prohibitiv.

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,791
  • Înscris: 07.06.2014

 DarthBane, pe 26 mai 2022 - 14:09, a scris:

Caută piston și segmenți de cota 1.
Dacă se găsesc faci honuire și ești boier, ai motor nou.

pai cam asta e, nu cred ca ii va gasi prea usor la cota de reparatie. ii zic asa, pt ca asta inseamna de fapt cota de care zici si cine stie cum gaseste descrierea si nu va sti ce inseamna.

#8
kingtux

kingtux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 10.05.2007
salutare, despre ce motor e vorba ?

clonele de honda 168 / 170 se gasesc usor si pe la noi
sunt sanse mari ca unul nou sa coste aproape cat piesele + uneltele pentru honuire si reglare (presupunand ca nu platesti manopera)

ca sa vezi mai bine cat de serioasa e avaria: scoate un segment si impinge-l in cilindru cu capul pistonului
apoi pune o sursa de lumina in spatele lui, in zona zgarieturii => iti faci o idee cat de adanca este si daca mai are rost sa ii faci ceva

#9
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

 Dany_Darke, pe 26 mai 2022 - 14:14, a scris:



pai cam asta e, nu cred ca ii va gasi prea usor la cota de reparatie. ii zic asa, pt ca asta inseamna de fapt cota de care zici si cine stie cum gaseste descrierea si nu va sti ce inseamna.

Poate găsește la cota 3 de reparație și îi ia pe ăia 😁

Ontopic,

Habar nu am dacă/ce există pe piață în domeniu, oricum, fără precizări, ce anume motor, nimeni nu știe ceva concret...

Personal nu cred că va găsi la cota de reparație, dar, cu piston și segmenți noi, învârtit manual cât să îndepărteze bavura de pe cilindru, s ar putea să meargă.

Sigur, scădere de compresie, dar e benzină,merge, plus consum de ulei și depuneri etc, astea sunt inevitabile...


Totuși, despre ce motor vorbim, inițiator ?

#10
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Asta am vrut sa spun si eu , una e o chinezeasca si alta e vreun Stihl sau Honda .
In primul caz daca gaseste...un motor nou , la scumpeturi merita reparatie !

Edited by Alltrack, 26 May 2022 - 16:37.


#11
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Cel mai simplu baga segmenti si acolo eventual cu ceva finisat usor partea aceea daca ai cu ce daca nu segmenti si dai sfoara si vezi merge sau nu merge.Ca altfel cu honuit si alte minuni nu merita mai bine alt motor chinezesc nou 500 600 lei si gata.

#12
lau83

lau83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 14.05.2010

 Qipper, pe 26 mai 2022 - 11:28, a scris:

Salutare, se da un motor motosapa in 4 timpi , a tras o bucata de metal in camera de ardere, piston si chiulasa avariate. Pistonul are segmentii blocati in zona unde a tasat bucata de metal ( nu se invartesc segmentiii liber pe piston ) prin urmare a trasat o zgarietura pe cilindru, se simte usor la unghie dar daca dai cu degetul nu o simti. Atasez poza cu zgarietura.
Mai merge cilindrul in starea asta sau trebuie refacut?
Schimba liniștit doar piston și segmenți, funcționează garantat

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate