Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Nu reusesc sa ma las de alcool ( 31 ani )

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#91
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,710
  • Înscris: 09.05.2008

 alexandrualexww2, on 26 mai 2022 - 23:12, said:

Ai nevoie de cineva sa stea dupa tine ori trebuie sa stai mai mult in centrele de dez alcolizare. Plus ai nevoie de un job unde nu poti bea, in timpul liber trebuie sa te apuci de ceva hobby.
Unde?
Pe statia spatiala?


ON: La 30 de ani inca se mai poate ceva, deocamdata esti pe panta ascendenta a vietii.
Sfaturi pe interneti nu pot da, nu cunosc amanunte suficiente.
Sevraju' nu e un obstacol asa mare la varsta ai.
Da, poate ca ti-e rau 2-3 zile, da' nu e ceva de netrecut.
Partea proasta e ca lumea s-a obisnuit cu binele, si ala venit repede si cat se poate de fara efort personal.

 edy_wheazel, on 28 mai 2022 - 10:33, said:

Regula de trei zile. Trei zile pe saptamana nu bei nimic. Da' absolut nimic. Ai baut un pahar de palinca inainte de masa? Ghinion, ai pierdut ziua. O sa fie greu la inceput si ii important sa ai si o activitate. Daca merge treaba treci la regula de patru zile. Posted Image
Nici apa? :D

Regula este foarte buna si o aplic cam de vreo 20 de ani.
Ficatu' meu nu joaca in C.L., asa ca are dreptu' la niste zile de odihna.
La regula de 4 zile nu m-am inscris, pentru ca-mi lipsea licenta PRO.
Plus ca o viata ai s-o gaura in c..ur.

 Puferiu_, on 28 mai 2022 - 19:37, said:

Deci ai doua probleme.
Lasatz, sunt altii pe lolopedia cu mult mai multe.

#92
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

 Puferiu_, on 30 mai 2022 - 07:17, said:

Ca sa scapi de alcoolism, trebuie sa ti se intample ceva negativ in viata. Nu exista medicament minune. E ca si cum ai vrea sa slabesti peste noapte sau sa reusesti in viata. Nimeni si nimic nu te va face sa devii un nou om pana nu ti se intampla ceva atat de nasol incat sa zici "ba, e timpul".
Depinde doar de tine si de suma faptelor pe care le-ai facut de-a lungul timpului.
Eu sau tu (cel pe care il privesti in oglinda) sau noi (cei care iti dam sfaturi)... Niciunul dintre noi nu este in masura sa te judece sau sa iti dea reteta fericirii.
Ca sa fii un om bun, trebuie sa ti se intample ceva rau.
Pai dar nu-i rau destul alcoolismul, vrei ceva si mai rau????

#93
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Intotdeauna e loc de mai rau. Si nu e rau ce se intampla altora, e rau ce ti se intampla tie.

Puferiu Kant de Nietzsche, 2022

#94
Jemapel_cenzuratul

Jemapel_cenzuratul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.07.2020
Am reusit sa fac rost de 4 pastile ce se folosesc in calmarea simptomelor fizice ale sevrajului. Ryvotril.  Simptomele fizice ii fac pe multi ( inclusiv pe mine ) sa revin la a bea pt. ca altfel nu aveam cum sa le opresc asta pana acum.

Intrucat am mai fost internat pt. aceeasi problema cam stiam ce pastile mi-au dat la spital pt. sevraj dar nu reuseam sa fac rost de nicaieri de benzodiazepine. Iata ca am reusit pana la urma. Pot sa va spun ca in ultimele 2 zile am reusit sa dorm, nu am mai avut frisoane, senzatie de caldura ( frisoane ), convulsii, spasme. Intradevar am fost destul de anxio ieri ( dar asta nu este o problema ). Astazi ma simt mult mai bine si din fericire diseara probabil ca va fi ultima "bomboana": pe care va trebui sa o mai iau.

Odata scapat de simptomele acestea oribile, mai ramane doar ca eu sa nu mai pun gura pe bautura. Am mai avut nenumarate tentative de a ma lasa, de fiecare data fara pastile, intrucat nu beam chiar 5l / zi si simptomele de sevraj, chiar daca erau grele, le-am gestionat. Am stat si am suferit in pat 2 nopti cu frisoane si febra.

Acum nu mi-a mai fost la fel de usor fiindca efectiv de 1 luna o luasem razna rau de tot. 1 zi sau 2 pauza, 4-5-6 la rand 4-5 litrii de bere ( uneori mai intrau si 3-4 sticle de Strongbow dupa acesti 5l ). Cand am incercat sa ma opresc saptamana trecuta simptomele nu au mai aparut seara, nuuuu, au aparut in mijlocul zilei. Iarasi febra, frisoane, neliniste, agitatie maxima. Greu de gestionat fara pastile.

Si dupa cum va ziceam, am reusit sa stopez momentan simptomele gratie medicamentelor. Acum trebuie doar sa ma tin departe de orige forma de alcool caci eu daca ma las, si pun iarasi gura pe 10ml de spuma de bere, sa terminat lucrarea. O iau iar de la capat.
Voi cauta sa ma angajez ca si ajutor de electrician si ma gandesc sa ma duc si la psihiatru pt. a discuta putin de anxietate ( o duc pe picioare din adolescenta ). Anxietatea mi-a creeat probleme la fiecare loc de munca intrucat dupa fel si fel de mici neintelegeri anexietatea crestea si efectiv dupa cateva zile o saptamana, intram intr-un fel de "carapace mentala" prin care abia daca mai zaream luminita. E greu de explicat exact. Anxietatea implica si paranoia. Ma rog, sunt multe de spus despre acest fenomen.

Citeam pe reddit cum multi vor certificat de handicap pt. ca ba au ADHD ( la maturiate ), ba au o anxietate puternica si atunci hai sa scoatem certificat de handicap. Nu vreau asa ceva la varsta mea. Vreau doar sa lucrez si sa imi pot lasa parintii in pace. Sa ii pot ajuta dupa toate tampeniile pe care le-am facut si toti banii pe care mi i-au dat de la terminarea liceului incoace.

#95
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Stii ce ar fi mai grav decat sa fii alcoolic? Sa iei pastile dupa cum te taie capu'.

#96
E91

E91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 14.01.2013
lasa pastilele si toate rahaturile astea

cand iti vine sa bei alcool, iesi afara si fa sport, bicicleta, alergare, fitness in parc, insa ceva sa-ti tii pulsul ridicat liniar nu cu pauze, min 20-30 min la inceput
si o sticla (de sport ar fi fideal) cu apa la tine...
fa asta cateva zile, o saptamana, doua si apoi vii aici si spui ce s-a schimbat.

apoi cauta un job
nu faci nimic, (si) de aici vine si pofta de alcool.

Edited by E91, 30 May 2022 - 09:20.


#97
Jemapel_cenzuratul

Jemapel_cenzuratul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.07.2020
Sunt total de acord cu tine. Am citit foarte multe despre sevrajul alcoolic, am fost internat pt. asa ceva. Stiam si cum imi doza diazepamul. Sunt total de acord cu tine dar 3 zile de Ryvetrol, nu o sa imi creeze probleme. Sunt destul de sigure si fara efecte adverse grave daca aceste medicamente sunt utilizate in dozele corecte si pe o perioada scurta.

Cel mai important pt. mine este ca am trecut de sevrajul fizic. Repet, diseara e ultima seara in care voi lua o jumatate de pastila.

#98
Jemapel_cenzuratul

Jemapel_cenzuratul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.07.2020

 E91, on 30 mai 2022 - 09:19, said:

lasa pastilele si toate rahaturile astea

cand iti vine sa bei alcool, iesi afara si fa sport, bicicleta, alergare, fitness in parc, insa ceva sa-ti tii pulsul ridicat liniar nu cu pauze, min 20-30 min la inceput
si o sticla (de sport ar fi fideal) cu apa la tine...
apoi cauta un job
nu faci nimic, (si) de aici vine si pofta de alcool.

Iti dau perfecta dreptate. Un prieten kinetoterapeut mi-a sugerat sa fac la fel. Dar eu in acest topic am vorbit despre simptomele pe care le ai dupa o lunga perioada in care bei zilnic. Nu stiu, poate ar functiona, dar nu cred ca atunci cand treci de la febra la frisoane, ai spasme esti agitat si anxios, iti vine sa alergi :(.

Acest lucru va functiona pe viitor. Momentan am oprit sevrajul fizic. Voi tine cont de sfatul tau si al prietenului meu daca pe viitor voi simti iarasi nevoia de bere.

#99
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,264
  • Înscris: 06.01.2007
Hai titinele, fa-te bine si invata sa pui aer conditionat.
Pe timp de vara abia gasesti un meserias sa-ti monteze ACul si costa destui bani.

Ca si chestia asta ca nu esti pe picioarele tale financiar iti da anxietate, depresie si de-ti mai da. E un cerc vicios.

#100
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Salut! Nu ai mai postat de mult. Esti bine?

#101
miruna2000

miruna2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 22.06.2022
Dacă vrei sa te lasi de alcool cel mai bine ar fi sa apelezi la ajutor de specialitate, respectiv internarea in centre care tratează asta.

#102
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Multumesc pentru sfat! Ai trecut prin asta? Imi recomanzi ceva anume?

#103
snapisrl

snapisrl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 06.11.2004
nu mai vb nimeni pe aici ?
am si eu probleme cu alcoolul.
m-am lasat azi fiind a 5 zi .
am multe probleme fizice dureri de spate am febra de 2 zile 38.
intepaturi abdominale rarute.
asa ati patit si voi ?

#104
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
E normal, îți reînvie simțurile, simți disconfort din cauza sevrajului, orice neajuns, durere sau simptom îl simți amplificat chiar dacă nu e chiar așa.

#105
snapisrl

snapisrl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 06.11.2004
da asa e dar azi este a 3 zi de febra 38 azi prima data ma durut capu toata ziua inclusiv acum.
si scaunele sunt dereglate total.
deja ma dispera ca am citit ca poate tine si cateva saptamani.
azi e a 6 zi de la ultima bautura tarie coniac in vacanta.

#106
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007

View Postsnapisrl, on 13 septembrie 2023 - 18:59, said:

deja ma dispera ca am citit ca poate tine si cateva saptamani.
Inteleg frustrarea, dar cateva saptamani de chin cu migrene, putina febra si stat mai mult pe buda suna mult mai bine decat alternativa. Din multe puncte de vedere.

#107
snapisrl

snapisrl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 06.11.2004
asta clar nu am negat.azi este a 7 zi si nu voi mai pune mana pe alcool.
ma intereseaza cat va tine sa stiu la ce ma astept.
acum a doua zi de durere de cap nu cedeaza cu nimic am luat un ibuprofen si un algocalmin.
degeaba nu mai incerc.stau asa poate va trece repede.

#108
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Bine, recunosc. Eu sunt op.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate