Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Ce parere au fetele despre barbatii care stau cu parintii?

* * - - - 14 votes
  • Please log in to reply
1095 replies to this topic

#1045
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View PostNoua_pe_site, on 03 octombrie 2022 - 19:57, said:

Intrebare pentru tine : vrei sa-i updragezi casa acum , cu piscina underground si panouri solare cum ai zis in mesajele de mai sus.
Ai ocazia sa tragi din greu 2 ani, lucrezi 6 zile pe saptamana cate 10 ore pe zi si dupa aia 2 ani , ai cashul necesar pentru casa visurilor tale sau lucrezi 6-8 pe zi , 5 zile pe saptamana si platesti 30 de ani rate la banca ? Daca da nenorocirea pe tine si intre timp te imbolnavesti si te da afara de la job , iti banca casuta
ce alegi ?
Voi lucra normal, ca si pana acum, si il voi plati probabil in sub 10 ani (si ultimul credit a fost pe 30 de ani dar l-am platit in mai putin de 7 ani).

Nu prea imi fac griji ca mi-ar putea lua banca vreodata casa, pentru ca stiu prea multe moduri in care sa ma protejez de astfel de scenarii. Asta e o sperietoare pentru cei carora le e frica de banci si nu au educatie financiara. Iar pentru ca vin cu un avans mare, de peste 50%, chiar si in cazul in care nu as mai avea job si nu as mai putea lucra, as gasi un cumparator, as acoperi creditul cu banii lui si as trece inapoi la un apartament ca si actualul. E foarte greu sa ajungi in situatia in care sa fii executat de banca daca tu nu iti doresti asta (presupunand ca ai o educatie financiara decenta). Iar bancile nici macar nu doresc sa ajunga in situatia in care sa te execute, fac tot posibilul si ele sa nu ajunga acolo. Cunosti pe cineva care a fost executat de banca? Ca eu stiu foarte multi care au luat credite, dar nici unul nu a ajuns in situatia de a fi executat pentru neplata.

View PostNoua_pe_site, on 03 octombrie 2022 - 19:57, said:

TU ai luat creditul nr 1 pentru ca ai avut cu ce , ai avut ajutor de la parinti , banii ramasi de la nunta , ti-ai permis sa iei un credit.
EI nu au avut asta
Inteleg ca ei si-au luat o casa impreuna, desi nu erau casatoriti? Foarte rar se intampla asa ceva ... sau nu au facut nunta? Sau au facut o nunta asa de extravaganta incat nu au ramas cu bani dupa?

Ideea era ca un cuplu tipic de oameni harnici care vor sa-si ia o locuinta impreuna (si care se presupune ca sunt casatoriti), nu ar trebui sa aiba mari probleme sa o faca nici in Romania. Ca doar suntem tara europeana cu cel mai mare procent de proprietari daca nu ma insel ... sigur, la inceputul carierei nu iti vei putea lua casa in Bucuresti, incepi cu un apartament mic, iar pe masura ce evoluezi in cariera upgradezi ... cam asta e traseul standard. Si da, pentru majoritatea banii de la nunta ar fi suficienti pentru un avans la un astfel de apartament. Sigur, daca tu lucrezi la negru, nu vei putea lua credit. Dar asta, din nou, tine de educatia financiara a fiecaruia.

Edited by utopium, 03 October 2022 - 23:52.


#1046
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View PostNoua_pe_site, on 03 octombrie 2022 - 19:57, said:

au skipuit pasul 1 si au trecut direct la pasul 2 pentru ca in momentul in care au avut ceva cash, nu a mai fost necesar pasul 1
Nu stiu ce casa si-au luat in Bucuresti, dar ma gandesc ca o casa minim decenta in Bucuresti nu poate fi luata fara 300-350.000 de euro ... trebuie sa lucrezi mult in joburi low-end ca sa aduni sume de genul asta.

Edited by utopium, 03 October 2022 - 23:56.


#1047
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016

View Postutopium, on 03 octombrie 2022 - 23:56, said:

Nu stiu ce casa si-au luat in Bucuresti, dar ma gandesc ca o casa minim decenta in Bucuresti nu poate fi luata fara 300-350.000 de euro ... trebuie sa lucrezi mult in joburi low-end ca sa aduni sume de genul asta.

E, bineinteles, valoarea de adevar a propozitiei nu a constesta-o nimeni desi e imposbil in ziua de azi. Prespunerea mea a fost ca au facut asta poate in 97.
Altfel din munca cu circa nu poti pune deoparte mai mult de 10kE pe an, de persoana. Ia 5 ani sa ajungi la 100kE. Ce case destul de mari cumperi in Bucuresti cu banii astia?

View PostDeathRipple, on 03 octombrie 2022 - 23:35, said:

... leftist .. leftism... leftist...

Nu, nici nu ai probleme.

#1048
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View Postvrajitoruldinoz, on 04 octombrie 2022 - 00:45, said:

Nu, nici nu ai probleme.

pe topicu' alalalt suntem plini de bube. i'm owning that shit ;)

#1049
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011

View Postutopium, on 03 octombrie 2022 - 23:39, said:

Inteleg ca ei si-au luat o casa impreuna, desi nu erau casatoriti? Foarte rar se intampla asa ceva ... sau nu au facut nunta? Sau au facut o nunta asa de extravaganta incat nu au ramas cu bani dupa?
Hai ca aici o dai tu în diverse. Poate au fost oameni cu bun simt care nu au făcut nunta cu scopul de a lua bani de la alții.
Da, știu, roata se întoarce bla bla bla

Edited by catalina1, 04 October 2022 - 08:49.


#1050
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
Stii foarte bine ca acele cazuri sunt minoritare in Romania, la noi scenariul tipic e ca faci nunta, iar banii de la nunta iti ajung de un avans la un apartament de 2 camere (sigur, unii decid sa ii cheltuie pe altceva, asta e alta discutie). Ca exista oameni care nu fac nunta sau care isi iau casa impreuna desi nu sunt casatoriti, or fi, dar sunt putini.

Edited by utopium, 04 October 2022 - 08:54.


#1051
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011
Pai or fi minoritare. Dar pe un topic cu "ce părere aveți despre..." eu mi-am exprimat părerea.

Edited by catalina1, 04 October 2022 - 08:58.


#1052
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View Postcatalina1, on 04 octombrie 2022 - 08:48, said:

Poate au fost oameni cu bun simt care nu au făcut nunta cu scopul de a lua bani de la alții.
Care e probabilitatea ca niste oameni care isi sacrifica viata pentru bani sa nu faca nunta ca sa nu ia bani de la altii (carora ei si parintii lor le-au dat bani oricum pana atunci)? Nu iei bani de la altii la nunta, ci ti se intorc "imprumuturile" pe care le-ai dat tu altora si le vei mai da in viitor.

Nunta in Romania e un sistem de creditare pe persoana fizica, nu stiu daca e bine sau rau, dar e un sistem care isi atinge scopul de a ajuta un nou cuplu.

Edited by utopium, 04 October 2022 - 09:07.


#1053
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View Postutopium, on 04 octombrie 2022 - 08:59, said:

Care e probabilitatea.....

important e ca ea exista.

#1054
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
Si probabilitatea de a lua premiul cel mare la loto exista. Dar asta nu ma incurajeaza sa particip si eu, imi place sa fiu realist :)

Edited by utopium, 04 October 2022 - 09:41.


#1055
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View Postutopium, on 04 octombrie 2022 - 09:40, said:

Si probabilitatea de a lua premiul cel mare la loto exista. Dar asta nu ma incurajeaza sa particip si eu, imi place sa fiu realist Posted Image

absolut. sunt insa milioane care cred in procentele respective ;)
asta era si ideea mai sus: doar pentru ca tu nu, nu inseamna ca si altii.

#1056
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,710
  • Înscris: 09.05.2008

View Postutopium, on 04 octombrie 2022 - 08:59, said:


Care e probabilitatea ca niste oameni care isi sacrifica viata pentru bani sa nu faca nunta ca sa nu ia bani de la altii (carora ei si parintii lor le-au dat bani oricum pana atunci)?
Egzagt aia cand esti manuitor de cabluri la steluțe punct punct sa sari de la 1500 la 5000.
Ca, se stie, ziua are 59 de ore si toata lumea vrea apartament in suburbii fara canalizare. Si foloseste interneții pentru development, necum pentru prostii.

Plus ca una lume traieste normal, fara antold si lebede de plastic, adica nu are nevoi induse.
Greu pentru blocari sa ințeleaga niste lucruri.


#1057
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011

View Postutopium, on 04 octombrie 2022 - 08:59, said:


Care e probabilitatea ca niste oameni care isi sacrifica viata pentru bani sa nu faca nunta ca sa nu ia bani de la altii (carora ei si parintii lor le-au dat bani oricum pana atunci)?
Ai și tu dreptate... Probabilitatea e foarte mica.

#1058
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View Postfuturist, on 04 octombrie 2022 - 10:47, said:

Ca, se stie, ziua are 59 de ore si toata lumea vrea apartament in suburbii fara canalizare. Si foloseste interneții pentru development, necum pentru prostii.

Plus ca una lume traieste normal, fara antold si lebede de plastic, adica nu are nevoi induse.
Greu pentru blocari sa ințeleaga niste lucruri.
Tu ai niste fixuri cu apartamentele fara canalizare din suburbii ... ai vazut/auzit de multe de astea la viata ta? Ca eu nu. Bine, la mine in judet 90%+ din populatie are acces la apa/canalizare, si aia de prin satele mai indepartate de civilizatie au, ce sa zic de astia care stau la 10 minute de oras.

Cat despre traiul normal, fiecare intelege altceva prin asta ... in rest cam toata lumea are "nevoi induse", ca asta face consumerismul, creaza nevoi. Si nu, nu te poti izola de societate, nu in mod realist/intr-o masura semnificativa. Poti trai si ca acum 300 de ani daca vrei neaparat, dar procentul celor care fac asta e asa de mic incat e neglijabil. Oameni care se opun unor trenduri mainstream exista destui, dar si ei o fac sub influenta altor (anti)trenduri secundare sau pentru ca vor ei sa se simta mai speciali.

Iar cei care se opun evolutiei societatii doar de dragul de a se simti ei mai "liberi" de fapt o fac de cele mai multe ori dintr-un conservatorism exacerbat/radicalism fara sens. Altfel, imi place si mie filozofia anti-consumerista, doua dintre filmele mele preferate au un puternic mesaj anti-consumerist. Dar nu imi fac iluzii ca pot sa ignor ce se intampla in lume si sa fiu "dac liber" Posted Image Oamenii se adapteaza la ceea ce se intampla in jurul lor si daca sunt suficient de determinati isi vad de treaba lor fara sa se lase influentati semnificativ de trendurile mainstream, dar pana la urma si ei adera la diverse grupuri/trenduri. Iar daca sunt suficienti de inteligenti invata cum sa faca lucrurile sa decurga in favoarea lor, chiar daca nu vor sa adere la un trend mainstream.

Edited by utopium, 04 October 2022 - 11:37.


#1059
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View Postutopium, on 04 octombrie 2022 - 11:35, said:

Iar cei care se opun evolutiei societatii doar de dragul de a se simti ei mai "liberi" de fapt o fac de cele mai multe ori dintr-un conservatorism exacerbat/radicalism fara sens.

ganguresti tu ceva aici...nimeni dintre cei numiti de tine nu se opune unei evolutii naturale, normale, organice. doar ca asta nu se intampla ;)

#1060
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Cum adica evolutie naturala? se poate altfel? Exista ceva in afara naturii?

#1061
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View Postvrajitoruldinoz, on 05 octombrie 2022 - 03:00, said:

Cum adica evolutie naturala? se poate altfel? Exista ceva in afara naturii?

absolut. constrangerile religioase (pe care se bazeaza legile si etica) sunt profund impotriva firii normale a lucrurilor, imixtiunea guvernului in economie este fundamental nenaturala samd. astea-s doua aspecte majore in evolutia oricarei societati.

#1062
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Biserica și guvernul sunt expresia unor comportamente și nevoi din adincul visceral al omului, intrate acolo in milioane de ani de evoluție. Ele sunt construite de oameni care sunt parte din natura, și la fel de naturale ca un mușuroi de furnici sau un fagure făcut de albine.
Religia izvorăște din creierul uman și e foarte naturală. E un produs al evoluției.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate