Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 

Cum imi invat cainii sa nu mai omoare arici?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
acum, la vârsta de 6 ani, tre să zici: „asta e!” și atât.
dacă chiar ți-e milă, pune-le botniță și atât.
...și atât! :P

View Postadip1962, on 22 mai 2022 - 13:36, said:

PS. Aricii sunt de nepretuit la casa omului. ...Cat timp ai arici in curte, populatiile de serpi, soareci etc sunt tinute sub control.

... (și) atât timp cât ai niște câini halitori de arici și pisici, ȘI populațiile de șerpi/șoareci/cârtițe etc sunt ținute-n frâu! :)

#20
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008

Quote

Un caine ce creste impreuna cu o pisica nu o sa omoare pisici
Nu te baza pe asta. Un caine crescut cu o pisica nu va omori acea pisica dar sunt sanse (mai mari sau mai mici in functie de rasa si temperament) sa omoare alte pisici.
Stiu un caz cu un Rottweiler care nu avea nimic cu pisica casei si nici cu puii acesteia (dormeau puii de pisica pe el iarna ca sa nu le fie frig) in schimb omora orice alta pisica pe care o prindea.

Unii caini respecta proprietatea stapanului si-si pot infrana instinctele daca inteleg ca animalul pe care ar vrea sa-l omoare e al stapanului. Cu aricii e mai greu sa le "explici" cainilor ca sunt ai tai si nu au voie sa-i "strice".

Alti caini au instincte atat de puternice incat nici chiar daca sunt corectati serios de fiecare data cand fac "prostii", nu se pot stapani.
Stiu o catea Husky care pe parcursul vietii a omorat vreo 10 pisici care au fost neinspirate sa tranziteze curtea. Cand vedea o pisica intra efectiv in transa si nu mai raspundea la nimic. La una din victime am surprins-o in fapt dar nu a vrut sa dea drumul pisicii chiar daca am lovit-o de cateva ori, doar sugrumand-o am reusit sa o "conving", din pacate prea tarziu pt pisica...

#21
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
Pentru caine e totuna ce e intrusul: sobolan, pisica, gaina, arici sau, uneori, om. Daca poate, il omoara.
Mie, blanosul mi-a devastat o intreaga parcela de ceapa ca sa dezgroape o cartita prapadita. Ce era sa fac, sa-l laud pentru bravura sau sa-l cert pentru dezastru?

#22
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Trebuia sa-l inveti ca ''lucrarea'' se face primavara Posted Image ! Inainte de plantare !

Edited by Alltrack, 23 May 2022 - 16:06.


#23
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
Plantarea cepei am facut-o primavara devreme, in octombrie :P
Nesimtitul a devastat-o prin martie, cand era numai buna de salata.

#24
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

View Postbinox, on 23 mai 2022 - 15:50, said:


Stiu o catea Husky care pe parcursul vietii a omorat vreo 10 pisici care au fost...

a trăit numa' un an? :o ?

#25
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008
Nu, cred ca vreo 12 ani. De unde ai dedus ca a trait doar 1 an?

#26
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
...pt că ucigașul meu halește 10 pe an, nu în 12... :P

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate