Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Vreau sa muncesc in Italia. Ce am de facut, de la A la Z?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
ingbv

ingbv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.03.2006
Ce sa zic mag1001...Eu vad Italia ca pe varianta de a trai mai bine. Am fost in Italia ca turist. In sistem Do It Yourself, cu cheltuieli de bun simt.  Am stat la hotel, cu mic dejun inclus..si plaja privata. Am revenit apoi pentru ca mi-a placut..M-am prezentat de fiecare data ca sunt roman si nu mi-a reprosat asta nimeni. Nici la Venetia, nici la Roma si nici in Sicilia. Si ca urmare, am prins curaj. Mi-a placut tara, cu popor relaxat (hai sa nu vorbim de traficul auto din Roma), cu marfuri de calitate in magazine, cu siguranta pe strada..atentie, am fost in Sicilia si am traversat insula, de la Palermo la Catania, si nu mi s-a intamplat nimic rau. Am curajul sa vin in Italia si sa iau o camera de hotel pentru o luna de zile, cu 1500 euro (vezi ca se gasec destule pe booking). Imi iau concediu aici de la jobul din Romania, unde castig 800 euro. Si o sa vad cu ochii mei cum stau lucrurile.

#38
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Dupa mine esti cam optimist.Si daca vrei mai mult de atat,italienii traiesc in marea lor majoritate foarte rau,adica bani putini.Sa fiu sincer,deja imi esti antipatic,am ceva cu cei ce se declara ingineri si isi pun poza la costum,e ceva de nomenclatura antica....

#39
ingbv

ingbv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.03.2006
\

 Melteanu, on 29 mai 2022 - 19:01, said:

Dupa mine esti cam optimist.Si daca vrei mai mult de atat,italienii traiesc in marea lor majoritate foarte rau,adica bani putini.Sa fiu sincer,deja imi esti antipatic,am ceva cu cei ce se declara ingineri si isi pun poza la costum,e ceva de nomenclatura antica....

Eu in 19 ani acolo nu am gasit pe nimeni sa iti dea casa in chirie pe bani doar .Apoi casa o vrei minim mobilata,nu are nimeni incredere sa iti dea fara job si contract de munca.Stai initial la pensiune,motel,etc unde iti accepta doar bani.Cit stai testezi zona ce ai ales.Cel mai greu gasesti de munca in orasele mari,sau cel mai prost platita daca o gasesti.

Am devenit deja antipatic. Nasol. De la costum cica. Voiam doar sa stiu cum pot trece de la costum, la tricou pe un post de sofer de distributie sau curier. De la a-mi consuma creierii 8 ore pe zi la birou si calculator, la o munca normala. Pentru care nu ai nevoie de IQ peste 120. De la a trai in Romania cu 9 luni de iarna si pus lemne pe foc la centrala, la zero luni de iarna. De la balegar pe strada la sosele curate. De la a cumpara o garsoniera in Romania cu 60 mii de euro, la a cumpara un apartament de doua camere sau o casa cu gradina undeva la tara, in Italia cu aceeasi bani..Sunt dezamagit ca primesc in loc de raspunsuri pe tema creata, pareri despre experientele fiecaruia. Parea atat de simplu..

#40
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
In primul rind asigura-te ca fizicul tau suporta sau mai suporta trecerea de la munca de birou la cea fizica.Apoi case ieftine rau gasesti in peninsula multe,dar pentru restructurare te vei lovi de birocratii ce costa mult.Zero luni de iarna in peninsula doar in visele tale,mai mult de atat,poti gasi umezeala permanent in anumite zone,ce necesita incalzirea locuintei.Singura afirmatie ce se pupa e aia cu balegarul,acolo nu il vei gasi pe strazi.Din categoria sfaturilor de aur iti spun asa-Italienii urasc pe cei ce vor sa faca mai mult decat ei,mai multa munca,mai multi bani,etc.

#41
ingbv

ingbv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.03.2006

 Melteanu, on 30 mai 2022 - 06:46, said:

Italienii urasc pe cei ce vor sa faca mai mult decat ei,mai multa munca,mai multi bani,etc.

Uite o idee la care nu ma gandisem nici o secunda. Capra vecinului..Dar chiar si asa (vorba lui Firicel), am vazut ca italienii din comert, cu magazine si restaurante, inchid in timpul zilei pentru pauza de masa si un somnic de frumusete. Chiar nu as vrea sa fac mai mult decat acestia, ci exact la felPosted Image Posted Image Posted Image.

#42
wizard70

wizard70

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 01.08.2009
Pentru orice lucru sau mai bine zis orice activitate de la a gasi de lucru sau de a gasi  chirie  in Italia trebuie recomandare din partea unui italian fara ea  nu prea merge asta este realitatea  asa functioneaza lucrurile  in Italia si nu vreau sa dezamagesc pe nimeni.

#43
ingbv

ingbv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.03.2006

 wizard70, on 30 mai 2022 - 12:47, said:

Pentru orice lucru sau mai bine zis orice activitate de la a gasi de lucru sau de a gasi  chirie  in Italia trebuie recomandare din partea unui italian fara ea  nu prea merge asta este realitatea  asa functioneaza lucrurile  in Italia si nu vreau sa dezamagesc pe nimeni.

Mda. Subiectul a devenit de-a dreptul interesant. Mergand pe varianta "comuna" de a ajunge sa lucrezi in Italia avand deja acolo pe cineva care sa te recomande, imi da cu virgula un lucru: In 2020 erau vreo 1,2 milioane de romani in Italia. Practic, toti sau aproape toti s-au adus unii pe altii. Este un adevarat fenomen social, de o anvergura uriasa, despre care, uite, eu acum, abia reusesc sa adun cateva informatii reale. Si ca sa evaluez rezultatul cererii mele, mi se pare ca abia am adunat cateva silabe, nu cuvinte sau fraze. Nimeni nu vine cu povestea lui adevarata. Spusa cumva la persoana a treia, ca sa nu cauzeze. Adica 1,2 milioane de romani au reusit, sunt acolo, le este bine, iar eu, cand pun aceasta simpla intrebare "ce am de facut sa ajung sa lucrez si eu in Italia?" obtin firimituri. Ciudat. Tare ciudat. De parca ar fi o teama de a mai ajunge acolo inca un roman. As spune ca din toata povestea asta, cu raspunsurile date asa..ca sa fie, am senzatia ca noi, romanii, ne creionam singuri metehnele. Daca erau plecati cateva mii de oameni, mai ziceam si eu, ca uite, nu dau peste persoana potrivita care sa-mi spuna si mie cum a facut, ca sa fac si eu. Dar despre ce vorbim? 1,2 milioane..Daca cineva vrea sa ma ajute, il rog sa-mi povesteasca, concret, cum a facut el si a reusit sa lucreze si sa traiasca in italia. Nu chestii auzite, sau povestite de altii. Multumesc.

#44
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 23.10.2015
Cred ca mai mult succes ai avea pe grupurile specifice de Facebook. Dar nici acolo nu gasesti cei 1,2 milioane de romani din Italia la un loc.

#45
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Concediu maxim (+eventual concediu fără plată). Plecat în Italia la pensiune, aplicat CV-uri.
Iese ceva, ești acolo și miști lucrurile.
Nu iese, te întorci dintr-un concediu.
Win-win.

#46
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022

 ingbv, on 30 mai 2022 - 15:44, said:


Mda. Subiectul a devenit de-a dreptul interesant. Mergand pe varianta "comuna" de a ajunge sa lucrezi in Italia avand deja acolo pe cineva care sa te recomande, imi da cu virgula un lucru: In 2020 erau vreo 1,2 milioane de romani in Italia. Practic, toti sau aproape toti s-au adus unii pe altii. Este un adevarat fenomen social, de o anvergura uriasa, despre care, uite, eu acum, abia reusesc sa adun cateva informatii reale. Si ca sa evaluez rezultatul cererii mele, mi se pare ca abia am adunat cateva silabe, nu cuvinte sau fraze. Nimeni nu vine cu povestea lui adevarata. Spusa cumva la persoana a treia, ca sa nu cauzeze. Adica 1,2 milioane de romani au reusit, sunt acolo, le este bine, iar eu, cand pun aceasta simpla intrebare "ce am de facut sa ajung sa lucrez si eu in Italia?" obtin firimituri. Ciudat. Tare ciudat. De parca ar fi o teama de a mai ajunge acolo inca un roman. As spune ca din toata povestea asta, cu raspunsurile date asa..ca sa fie, am senzatia ca noi, romanii, ne creionam singuri metehnele. Daca erau plecati cateva mii de oameni, mai ziceam si eu, ca uite, nu dau peste persoana potrivita care sa-mi spuna si mie cum a facut, ca sa fac si eu. Dar despre ce vorbim? 1,2 milioane..Daca cineva vrea sa ma ajute, il rog sa-mi povesteasca, concret, cum a facut el si a reusit sa lucreze si sa traiasca in italia. Nu chestii auzite, sau povestite de altii. Multumesc.
Omule,in 19 ani am intalnit acolo multi romani.Dar extrem de putini integrati cum trebuie,adica cu munca pe merit si nu exploatati,sa vorbeasca limba cum trebuie,indivizi sau familii nemarginalizate.Am gasit hoti de toate speciile,soferi de camion ce furau cu fii din camion marfa si se dadeau jefuiti,frati ce se exploatau intre ei ca sef si salahor,proxeneti cu propriile neveste,si lista e luunga...Poate de aia nu vrea lume acolo romani.Apoi gunoiul din patrie e gunoi oriunde.In sensul ca multi presteaza ceva afara si cind vin in concediu se dau grande in patrie,cu neadevaruri.Putinii oameni muncitori din patrie ce am intalnit acolo erau in constructii.Si inca un detaliu,bani se faceau cinstit cu munca,bruta sau intelectuala in alte timpuri.Acum sunt alte vremuri,din pacate.

#47
wizard70

wizard70

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 01.08.2009
Eu pot da un exemplu concret din familie adica fiul meu care a facut scoala in Italia si nu neaparat studii inalte dar este calificat ca mecanic auto  si  desi are 19 ani si deci toate atuurile teoretic practic nu prea se inghesuie nimeni sa-l angajeze  si am trimis la cv de am inebunit deci ce sa zic asta e situatia acum poate e criza sau poate vremurile sau schimbat dupa parerea mea ce sfat sa dau daca asa stau lucrurile.De munca este doar la gaba adica operaio di schiena adica rupt spinarea pe maxin 50 de euro la negru evident si pentru femei umilinta cat cuprinde la cate un batran .Nu stiu ce calificare detine cel ce a deschis topicul dar Italia nu este ceea ce pare dimpotriva.

#48
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
Aseara zicea ceva Patraru ca pleaca romanii din Italia. Am cautat stirea: https://stirileprotv...-mai-mari.html.
Citat din articol: O spune public ministrul Muncii din Peninsulă care face un apel către anagajatori să le mărească salariile alor noştri. Este de altfel motivul principal care îi împinge pe oameni către Germania, Anglia sau Olanda. Autorităţile de la Roma spun că pe lângă muncitorii noştri pleacă inclusiv tinerii italieni.
Datale oficiale arată că înainte de criza sanitară lucrau în Italia 1,2 milioane de români. Numărul lor a scăzut acum sub milion. Oamenii au migrat spre țări care caută muncitorii sezonieri în agricultură, șoferi ori muncitori în contrucții.

Deci sunt sanse sa te astepte cu bratele deschise patronul italian.

#49
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,115
  • Înscris: 29.06.2005
@ingbv.

E normal sa obtii doar firmituri - de regula romanii care lucreaza in Italia nu prea activeaza pe softpedia.
Dintre cei care muncesc cinstit (cum zici tu) - marea majoritate lucreaza chestii necalificate, prin agricultura sau ingrijire de persoane.
Salariile sunt destul de scazute, multi se intorc acasa, sau pleaca in alte tari. Pe langa salariile scazute, au de-a face cu atitudinea unor italieni, care ii privesc pe ai nostri "neprieteneste".
Experienta ta de turist nu se poate compara cu experienta de muncitor roman. Daca italienii isi iau pauza de somnic, sa nu crezi ca fac la fel si angajatii romani......

Inteleg (in mare) de ce vrei sa pleci - dar poate ca iei in considerare si alte variante, in alte tari, sau chiar in tara la noi.

Nu cred ca are cineva ceva cu tine si nici nu e vorba de rea vointa - ba chiar majoritatea colegilor care au raspuns aici ti-au raspuns binevoitor - bineinteles ca prin prisma experientelor personale.
Tot din prisma experientei personale - eu nu m-as duce sa-mi rup spinarea in Italia pentru 1300 euro, sa platesc chirie, sa nu am prieteni, sa ma boscorodeasca toata ziua patronul italian, sa bag 10-12 ore de munca/zi - indiferent de cat de curate sunt strazile lor si cat de blanda ar fi clima. Cand "mi-a ajuns" cu un job, am cautat altceva in Ro, cu mai putin stress, cu program mai lejer...etc. Ok, fac cu 200 eur mai putin decat daca eram in Italia - dar sanatatea fizica si mentala e mai importanta decat cei 200 euro...

Nu stiu ce varsta si ce calificari/aptitudini ai - dar gandeste-te bine - in Italia vei putea obtine doar joburi de "spinareala". Te tin balamalele sa bagi 10 ore/zi de munca majoritar fizica, in conditii grele?Merita sa intrerupi contributiile (pensie...etc) in Romania? Ce faci, daca lucrezi de 2-3-4 luni in Italia si brusc apare o problema de sanatate foarte costisitoare?

#50
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Ca sa ma abat un pic de la cerintele initiatorului....
Inteleg pe deplin problemele lui.
Nou venit , fara suport financiar, nimeni nu se baga sa te ajute,
Stai la un hostel,pe cat mai ieftin posibil. Muncesti 3-4 luni cu acte in regula, aplici la cel mai accesibil credit card si folosesti acel card tot timpul, dar sa ai grija la termen sa achiti total acel credit card. Asa vei dovedi ca ai venit suficient......

#51
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Acolo ca sa ti se dea carte de credit trebuie sa ai in cont 4000-5000,chiar daca plafonul cardului e mic.Ajutor aici e sa ii spui adevaruri,fara sa dea cu capu in ele cind se vede acolo.Apoi proprietarul de casa in chirie nu se uita la cont bancar,ci doar la contract de munca solid.

#52
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,236
  • Înscris: 02.09.2014
Pentru initiator: in loc sa te rastesti nepoliticos la oamenii de pe topic care ti-au oferit o mana de ajutor, ar trebui sa faci un rezumat al sfaturilor lor si sa actionezi in consecinta.
Primesti doar generalitati informative fiindca povestea fiecaruia e, poate, unica in felul ei si tu nu ai cum sa o imiti.

Uite, eu sunt in Italia de prin 2015, dar sunt un caz atipic: am o firma deschisa aici, nu am fost nicio zi in Italia un simplu angajat. Dar am avut parte de ajutor masiv inca de la inceput de la rude stabilite deja aici, care mi-au oferit casa si masa si m-au ajutat in relatiile cu autoritatile.

Uite un pont din partea mea: vezi ca legislatia europeana obliga bancile din U.E.  sa deschida un cont bancar unui cetatean U.E. inclusiv in lipsa unei dovezi a adresei, exista asa numitul "drept de a avea un cont bancar" in moneda statului in care locuiesti.

Uite un alt pont: eu stau in Piemonte, intr-un orasel in care are sediul si firma Ferrero, aia care produc Nutella, Kinder Bueno si multe alte chestii. Vezi ca astia pe timpul verii, angajeaza temporar personal pentru lucrul in depozit la fabrica lor (timp de 3 luni) iar salariile sunt rezonabile. Poate fi un inceput pentru tine.
Iti iei cazare intr-o pensiune din zona inca din Romania, te urci in avion cu destinatia Torino si de aici iei trenul catre cazare. Vii si te duci la Ferrero si incerci sa te angajezi pentru alea 3 luni. Daca nu reusesti la Ferrero, dar iti place si poti face munca fizica, vezi ca in zona sunt destule ferme care au nevoie de mana de llucru la cules de legume si fructe.

Ijn incheiere iti spun si eu ce au mai zis si alti colegi pe topic: sa nu ai mari asteptari de la Italia in materie de salarii sau de relatii interumane.
Italia si italienii de zi cu zi, sunt o cu totul alta mancare de peste decat Italia turistica pe care o intalnesti in concediu. Cand esti turist toata lumea se poarta frumos cu tine, ca doar le dai bani. Cand vrei sa muncesti aici, se schimba radical lucrurile. Italienii sunt xenophobi (nu neaparat rasisti) zgarciti si nu au nici o problema in a te tzepui daca li se iveste ocazia.
Si eu m-am stabilit aici tot pentru clima, mancare, liniste, o duceam destul de bine financiar si in Romania, dar ma saturasem de problemele de acolo, nu le mai repet, ca le stim cu totii. Nu regret, desi am mereu varianta mutarii in Spania, (sotia mea e spanioloaica iar eu am cetatenie spaniola) ca am ramas aici, dar mi-am pierdut multe din iluzii.

Un ultim sfat: incearca sa te stabileste mai degraba intr-un oras mediu sau chiar mic, nu te duce in orase mari mari gen Roma, Millano, Napoli. Chiar daca vei fi nevoit sa faci naveta pentru serviciu, costurile vietii intr-un oras mediu sau mic sunt mai reduse in comparatie cu cele din marile metrolope. Mult succes!

Edited by Costel2014, 10 June 2022 - 09:07.


#53
Sorin57

Sorin57

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.08.2022
Vai de...mea...iti zice cineva care a trecut. E de la greu in sus. Nr 1 cea mai mare problema sunt chiriile (trebuie sa ai pe cineva care e deja acolo sa stai ca altfel e imposibil) nu iti inchiriaza absolut nimeni fara contract de munca,in 95% cazuri sa fie nedeterminat. Le am pus pe masa chiria cu 6 luni avams plus garantie, tot n au vrut. Sansele de gasit sa stai sunt aproape nule. Iar cu jobul. Acolo depinde de la om la om. Cum stii sa vorbesti. Ce stii sa faci . Meseria pe care sti sa o faci. Dar nu te astepta la contract nedeterminat. Nici macar italienilor nu prea le mai fac asa. Iar cu contractele determinate,nu prea ai ce face cu ele decat sa te stergi undeva. E greu greu greu. Asta daca vrei sa ma crezi. Dar hei,sti cum e,cel mai bine sa vezi pe pielea ta.

#54
ingbv

ingbv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.03.2006
Multumesc tuturor celor care si-au facut timp sa posteze. Am ajuns in Italia si in aceasta vara, chiar de doua ori, in concedii. Am vorbit cu romanii angajati la hotelurile unde am stat. Nu am reusit sa gasesc rezolvarea ecuatiei. Fiecare a venit adus de altcineva. Unii locuiau in hotel. Toti cei cu care am vorbit traiau pentru a face un ban si a se reintoarce acasa. Nici unul nu era dispus sa se relocheze. As vrea sa inchid acest topic, dar nu stiu cum.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate