Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Vreau sa muncesc in Italia. Ce am de facut, de la A la Z?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#55
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,174
  • Înscris: 02.09.2014

View Postingbv, on 03 noiembrie 2022 - 15:46, said:

Multumesc tuturor celor care si-au facut timp sa posteze. Am ajuns in Italia si in aceasta vara, chiar de doua ori, in concedii. Am vorbit cu romanii angajati la hotelurile unde am stat. Nu am reusit sa gasesc rezolvarea ecuatiei. Fiecare a venit adus de altcineva. Unii locuiau in hotel. Toti cei cu care am vorbit traiau pentru a face un ban si a se reintoarce acasa. Nici unul nu era dispus sa se relocheze. As vrea sa inchid acest topic, dar nu stiu cum.
Doar moderatorii pot inchide un topic.
Da, in Italia e greu acum, cei care au ramas acolo, au ceva vechime in Peninsula, cei care au venit in ultimii ani au plecat in alte tari din Occident, unii s-au reintors in Romania.

Edited by Costel2014, 03 November 2022 - 15:56.


#56
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Atat ai reusit? Sa mergi la hoteluri sa vorbesti cu niste oameni angajati acolo?

De ce ai vorbit doar cu romani? Alte nationalitati nu au credibilitate?

Faptul ca majoritatea romanilor sunt incapabili sa ajunga la munca in Italia pe cont propriu, in conditiile in care astazi totul e disponibil online nu cred ca iti recomanda in vreun fel sa contactezi exact aceeasi categorie de oameni incapabili.

Mie mi se pare din start ca n-ai avut intentia de a face pasul asta.

#57
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,174
  • Înscris: 02.09.2014

View Postgiuliani, on 14 noiembrie 2022 - 00:56, said:

Atat ai reusit? Sa mergi la hoteluri sa vorbesti cu niste oameni angajati acolo?

De ce ai vorbit doar cu romani? Alte nationalitati nu au credibilitate?

Faptul ca majoritatea romanilor sunt incapabili sa ajunga la munca in Italia pe cont propriu, in conditiile in care astazi totul e disponibil online nu cred ca iti recomanda in vreun fel sa contactezi exact aceeasi categorie de oameni incapabili.

Mie mi se pare din start ca n-ai avut intentia de a face pasul asta.
E lipsa de forta de munca in ferme, de pilda, in regiunea (Piemonte) unde stau eu. Cei de la Ferrero au nevoie pe timp de vara de muncitori in depozit, publica anunturi de angajare pe internet, in ziare etc. Terasele, barurile, restaurantele, se plang mereu de lipsa oamenilor. Cand am mers in concediu asta vara, la Pisa, la terase erau chelneri din Sir Lanka, Bangladesh etc. Si nu doar la un singur restaurant. Cred ca si pe santiere se gasea ceva de lucru.
Am zis in postarea anterioara ca situatia economica e dificila in Italia acum, ca mai peste tot in Europa, de altfel, dar ceva low level ca job, tot iti gasesti, pentru inceput. Daca iti faci treaba, poti spera apoi la ceva mai bun.

Edited by Costel2014, 14 November 2022 - 10:00.


#58
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,121
  • Înscris: 16.04.2007
Adaug si eu o opinie: Cine se agita in Romania si gaseste de munca, si munceste, va gasi si acolo.
Cine o freaca si urmareste strict banu, dar nu stie sa faca nimic si nici nu are in plan sa invete o meserie, fie si culegator, sa ramana in tara, la mama si tata!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate