Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Vreau sa muncesc in Italia. Ce am de facut, de la A la Z?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,873
  • Înscris: 15.04.2007
Nu iesi din niciun aeroport.Cumperi ziare cu anunturi,cartela de telefon si te apuci sa suni ca zici ca stii limba.Agricultura si constructii.Iti trebuie un mijloc de transport,o motoreta,bicicleta.De evitat romani,albanezi,rusi,sarbi,arabi.Bafta !

#20
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Strict in legatura cu problema gasirii unei locuinte in chirie, situatia se rezolva usor. Cand nu exista adeverinta de salariu, cont(cont poti sa faci usor), se da o garantie mai mare.

De obicei, cel putin mie personal, mi-au cerut si pana la 6 luni in avans sub forma de garantie, pe langa chirie.

Motivul pentru care ei cer asemenea lucruri este ca nu vor sa inchirieze si dupa 2 luni sa caute altul. Teoretic, daca omul are salariul, un extras de cont cu ceva banuti, nu o sa se apuce de prostii cu chiria, si nici ei nu stau sa caute chiriasi lunar ca nu fac niciun ban.

#21
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
La inceput poti sa folosesti un cont Revolut.
La Primarie, din cate imi amintesc, te duci dupa ce ai deja un contract de inchiriere.

#22
ingbv

ingbv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.03.2006

View Postmag1001, on 20 mai 2022 - 15:57, said:

nu merge cu norocul chior din prima zi sa ai munca casa si masa le discretie .
vorbim totusi de o tara cu rata de somaj destul de mare , cu probleme la fel ca peste tot in lumea asta .
poti avea casa si nu munca sau invers .
cont bancar nu poti face doar cu buletinul iti trebuie si dovada resedintei , de la primarie .
locurile de munca , alea bune bineinteles , sant ocupate .
alea libere stii cum este , sant ramase vacante pentru ca cineva a plecat , si sigur de bine nu .
contractele de munca se fac pe termene scurte gen 1-2-3 luni , nu mai mult.
al doilea poate pe 3 sau 6 luni .
al treilea , daca esti super-muncitor ai sansa la indeterminat .
daca nu te trimit acasa si astepti sa te cheme .
daca ai avea pe cineva de incredere sa te ajute la inceput pentru acomodare ar fi super .
sa ai unde sa stai , sa te speli sa dormi , sa mananci ceva cald .
apoi sa gasesti ceva de munca .
atentie mare la cazare , sant aprtamente unde se sta la gramada , gen 1, 2 , 3 sau 10 intr-o camera . orice ti-ar promite proprietarul , nu poti face resedinta acolo .
repet , cel mai usor gasesti acum pe partea turistica si ceva in constructii .
pe meserii consacrate mai greu fara un cv beton de la firme cunoscute de agentiile de munca .


Hai ca ma apropii de raspunsul cautat. Cum e cu contul bancar? Deci pasul 1, ajung in Italia. pasul 2, ma inscriu la primarie, ptr ca am deja codul fiscal obtinut online. Pasul 3..cum e cu contul bancar?

#23
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Acum sper ca nu e off topic, dar in Germania e cam asa:
1. Gasesti apartament
2. Inscriere primarie
3. Banca
4. Job

Problema e la punctul 1 si 2. Nu poti primi apartament, pentru ca propietarul vede ca nu ai job stabil. In cazul asta apelezi la un prieten care te poate lua la el si ai resedinta la el. Cu adresa prietenului te inscrii la primarie, apoi cont in banca, job.

Daca ai pleca cu job in Italia, ai obtine apartament mai usor, propietarul vede ca muncesti, deci are client stabil.

#24
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,843
  • Înscris: 23.10.2015
Cel mai usor este sa incepi cu o adresa temporara la un prieten.

Vii cu 2-3 mii de Euro, iei un sim de Italia, folosesti adresa prietenului pentru corespondenta si, in timp ce iti cauti chirie si job, iti faci si actele. Iti trebuie bani mai multi pentru ca, de obicei, iti trebuie si o garantie la chirie.

Bafta.

#25
wizard70

wizard70

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 01.08.2009
Sim de Italia cumparat pe baza unui act de identitate ca pasaport sau carte de identitate italiana care se obtine numai daca te ia cineva in spatiu .Este un cerc vicios in sensul ca fara acte nu te baga nimeni in seama iar pentru a face acte trebuie sa garanteze cineva pentru tine ceea ce in Italia nu este usor deloc.

#26
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Eu in 19 ani acolo nu am gasit pe nimeni sa iti dea casa in chirie pe bani doar .Apoi casa o vrei minim mobilata,nu are nimeni incredere sa iti dea fara job si contract de munca.Stai initial la pensiune,motel,etc unde iti accepta doar bani.Cit stai testezi zona ce ai ales.Cel mai greu gasesti de munca in orasele mari,sau cel mai prost platita daca o gasesti.

Edited by Melteanu, 21 May 2022 - 19:06.


#27
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,843
  • Înscris: 23.10.2015

View Postwizard70, on 21 mai 2022 - 19:02, said:

Sim de Italia cumparat pe baza unui act de identitate ca pasaport sau carte de identitate italiana care se obtine numai daca te ia cineva in spatiu .Este un cerc vicios in sensul ca fara acte nu te baga nimeni in seama iar pentru a face acte trebuie sa garanteze cineva pentru tine ceea ce in Italia nu este usor deloc.

Nu exista sim prepaid in Italia? Sau si la ala iti cere ID?

#28
wizard70

wizard70

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 01.08.2009
Pentru a cumpara un sim trebuie  pasaport sau carte de identitate  italiana  asa este legea in Italia din pacate.

#29
mag1001

mag1001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 31.05.2012

View Postingbv, on 20 mai 2022 - 21:16, said:

Hai ca ma apropii de raspunsul cautat. Cum e cu contul bancar? Deci pasul 1, ajung in Italia. pasul 2, ma inscriu la primarie, ptr ca am deja codul fiscal obtinut online. Pasul 3..cum e cu contul bancar?

eu stau intr-un orasel destul de micut , provincia de Firenze , la vreo 25 km ( poate in orasele mai mari e divers )
la primarie nu te poti inscrie singur , trebuie sa te ia cineva in spatiu , si acel cineva merge cu tine acolo sa faca documentatia necesara .
apoi dupa cateva zile , daca ai noroc chiar a doua zi , vine polizia municipale si verifica sa vada daca stai efectiv acolo . nu trebuie sa fii neaparat acasa , e deajuns ca cineva rezident deja acolo sa confirme cele declarate anterior . dupa care polizia paseaza totul primariei si esti un nou cetatean al orasului respectiv .
ceri buletinul cu adresa respectiva , initial iti vor da o hartie provizorie , iar buletinul  va ajunge dupa 2-3 saptamani , cu modica suma de 25 euro , la care mai adaugi 6 euro poze si 14 euro marca di bollo .
atentie : daca la adresa respectiva , figureaza deja mai multe persoane decat este necesar , polizia sau primaria poate refuza inscrierea altei persoane .

apoi , daca ai noroc si ai dovada sau buletinul in mana , impreuna cu codicele fiscal te duci la banca , care vrei tu , si deschizi cont bancar .
in general bancile mari au conturi normale pentru venitul de la munca , iar comisionul este undeva pana in 2 euro lunar , chiar 0 la unele banci daca lunar intra in cont un minim de 700 euro , cum este cazul la Monte dei Paschi.
inca ceva legat de cont , multe banci nu t-il deschid in aceeasi zi , ei isi rezerva dreptul de a controla istoricul clientilor pentru a preveni reciclarea banilor.

poti incepe munca si fara sa ai buletin sau cont bancar , dar tine cont ca in ziua de salariu trebuie sa il ai deja deschis pentru a primi bani .


ps : codicele fiscal il poti obtine si aici relativ usor , te duci la agenzia delle entrate si in 5 min ai CF , bineinteles pe hartie , cel plastificat va fi disponibil dupa .

ps 2 : cartela de telefon iti poate lua si un amic pe numele lui , nu e nici-o tragedie asta , sau poti gasi pe la chinezi , cei care repara telefoane , pe numele unor necunoscuti dar cu care iti faci treaba fara probleme

Edited by mag1001, 22 May 2022 - 15:45.


#30
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Mi se pare cam dezordonata ideea asta - "vreau sa muncesc in Italia, ma duc acolo si vad eu, dar care sunt formalitatile?".

Ca sa ajungi la formalitati, adresa....etc - prima data iti trebuie locul de munca, un contract ceva.
Asta ca sa stii in ce zona, oras te vei duce si unde iti vei lua chirie, sa-ti stabilesti domiciliu si sa dai drumul la formalitati.

La ghici mi se pare un risc major - te poti duce/stabili intr-o zona fara locuri de munca disponibile, iti faci formalitatile si apoi?

Subscriu la ce au spus colegii anterior -  cauta o firma serioasa de intermediere, fa-ti contractul de munca - probabil ca se ocupa ei si de formalitatile initiale. Odata ajuns acolo legal si cu ceva stabil, ai timp sa studiezi oportunitatile.

#31
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,182
  • Înscris: 13.01.2011
Așa am zis și eu, dar nah, dacă omul așteaptă alt răspuns...
Există așteptări, dorințe, năzuințe, unele nefondate, care pot duce un om la dezastru.
Acuma, dacă așa este soarta omului, ce poți face?!

Eu militez pentru calea oficială, găsit un angajator serios, în Ro, făcut contract, plecat în condiții de siguranță și certitudine.

#32
remyyy

remyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 31.08.2011

View Postmag1001, on 20 mai 2022 - 15:40, said:

chef de munca sa ai.
Sa fii sanatos, ambitios, si cred ca se poate!

In rest e simplu. Rezolvat si planificat totul din tara -> plecat.

#33
ingbv

ingbv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.03.2006
mag1001 pare sa fie cel mai pe tema discutiei. Sta acolo, si stie cum se rezolva lucrurile. Am inteles ca milioanele de romani plecati, s-au "tras" unii pe altii. Bine, varianta a doua, gen crisstone, este probabil mai putin folosita, dar inteleg ca merge. Chiar foarte bine.

#34
mag1001

mag1001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 31.05.2012

View Postingbv, on 24 mai 2022 - 10:58, said:

mag1001 pare sa fie cel mai pe tema discutiei. Sta acolo, si stie cum se rezolva lucrurile. Am inteles ca milioanele de romani plecati, s-au "tras" unii pe altii. Bine, varianta a doua, gen crisstone, este probabil mai putin folosita, dar inteleg ca merge. Chiar foarte bine.

de vreo 20 de ani
piata muncii s-a schimbat mult de atunci , se gasea mai usor de munca , inclusiv chirie si preturile la mancare mult mai mici .
chiar am avut intentia acum 8-10 ani sa plec de aici in alta tara , dar n-am avut curajul pe care il aveam la 20 ani , plus ca aveam o familie si copil .
totusi nu ne-ai spus ce pregatire ai ?
cineva mai sus spunea de un contract cu firme din tara , caz concret :
lacatus mecanic venit din ro cu contract ,santier naval, cateva luni pe an , aveau asigurata doar cazarea , 2 in camera , transportul la servici .
munca destul de multa , inclusiv in weekend , si lua la 1300 pe luna . bani din care isi platea mancarea si alte viciuri .

Edited by mag1001, 24 May 2022 - 13:33.


#35
ingbv

ingbv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.03.2006

View Postmag1001, on 24 mai 2022 - 13:32, said:

de vreo 20 de ani
piata muncii s-a schimbat mult de atunci , se gasea mai usor de munca , inclusiv chirie si preturile la mancare mult mai mici .
chiar am avut intentia acum 8-10 ani sa plec de aici in alta tara , dar n-am avut curajul pe care il aveam la 20 ani , plus ca aveam o familie si copil .
totusi nu ne-ai spus ce pregatire ai ?
cineva mai sus spunea de un contract cu firme din tara , caz concret :
lacatus mecanic venit din ro cu contract ,santier naval, cateva luni pe an , aveau asigurata doar cazarea , 2 in camera , transportul la servici .
munca destul de multa , inclusiv in weekend , si lua la 1300 pe luna . bani din care isi platea mancarea si alte viciuri .

Ca sa dau un raspuns decent referitor la pregatire, si ce job caut in Italia, pot sa spun ca primesc zilnic zeci de anunturi de job-uri, pe nisa cautata, am si aplicat la o serie, dar nu pot finaliza nimic deoarece eu sunt in Romania iar angajatorul din Italia ar dori sa fiu acolo, sa pot veni la un interviu a doua zi. Practic, am spus in CV -urile transmise ca doresc un contract de munca sau o promisiune de angajare, in baza careia sa demisionez aici si sa plec, insa, realitatea este ca nici un angajator nu a intrat in acest joc. Am fost intrebat de catre doi angajatori doar daca mai sunt interesat de acel post. Apoi,liniste. Am conturi pe jobble, cercolavoro si inca vreo cateva site-uri. Asa ca, nu am emotii ca nu as gasi de lucru. Raman la problema nr. 1 pentru mine, si anume, cum ajung in Italia sa pot intruni conditiile unui posibil candidat la un job? Nu job-ul este problema. Ci statutul de cetatean roman ajuns in italia care trebuie sa aiba hartiile in regula pentru a merge la un interviu. Nu sunt intr-o situatie in care sa fiu nevoit sa plec din motive materiale, si ca sa dau din casa, am ales Italia pentru clima, si limba, nu pentru ca banii nu ajung. Nu ma intereseaza atat de mult sa castig si sa trimit bani la familie, cum sunt multe cazuri. Deci, ajung in aeroport, si ce fac dupa aceea? Merg la primarie, ca sa ce? Apoi, merg unde? ca sa ce? Excludem jobul. Asta este ultima chestie care ma intereseaza. Cand voi ajunge la interviu, va trebui sa am ce? Adresa?cont? cod fiscal? Cine ma poate ajuta sa stiu ce am de facut? Si cu detalii, nu gen 1-primarie, 2 chirie, 3 job. Multumesc

View Postcrisstonne, on 23 mai 2022 - 00:18, said:

Așa am zis și eu, dar nah, dacă omul așteaptă alt răspuns...
Există așteptări, dorințe, năzuințe, unele nefondate, care pot duce un om la dezastru.
Acuma, dacă așa este soarta omului, ce poți face?!

Eu militez pentru calea oficială, găsit un angajator serios, în Ro, făcut contract, plecat în condiții de siguranță și certitudine.

Poti sa-mi spui mai mute? Sigur numai daca nu sunt date confidentiale. Gen, gasit un angajator serios (angajator, sau firma de intermediere? Roman sau italian?) apoi, facut contract (ce fel de contract? de munca? direct cu angajatorul? sau de comision pentru frma de intermediere?). Ma-ntelegi sper, ca la ce sfat mi-ai dat, eu nu am clarificat decat ca este bine sa pleci de aici cu lucrurile aranjate. Sincer, si eu gandesc la fel. In rest, nu m-ai ajutat cu ceva concret. Multumesc

#36
mag1001

mag1001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 31.05.2012
Ci statutul de cetatean roman ajuns in italia care trebuie sa aiba hartiile in regula pentru a merge la un interviu. Nu sunt intr-o situatie in care sa fiu nevoit sa plec din motive materiale, si ca sa dau din casa, am ales Italia pentru clima, si limba, nu pentru ca banii nu ajung. Nu ma intereseaza atat de mult sa castig si sa trimit bani la familie, cum sunt multe cazuri. Deci, ajung in aeroport, si ce fac dupa aceea? Merg la primarie, ca sa ce? Apoi, merg unde? ca sa ce? Excludem jobul. Asta este ultima chestie care ma intereseaza. Cand voi ajunge la interviu, va trebui sa am ce? Adresa?cont? cod fiscal? Cine ma poate ajuta sa stiu ce am de facut? Si cu detalii, nu gen 1-primarie, 2 chirie, 3 job. Multumesc


raspuns :


deci , ca sa intelegi putin atmosfera , marea parte din italieni sant rasisiti , este foarte probabil sa dai peste unul la interviu .
daca acum 15-20 ani erau dispusi sa-si rupa o zi de munca sa te ajute , acum este mai greu .
pe mine m-a luat seful de santier si a mers cu mine la cateva agentii de inchiriat aprtamente /case , ca sa-mi gaseasca un loc de dormit , si eu eram un simplu santierist , un nimeni .
acum , iti vor arata conditiile de munca , ce trebuie sa faci , cat te platesc si ...la revedere . problemele personale nu-i intereseaza .
deci , foarte important , nu pleca daca nu ai nimic sigur de dormit . neamuri , mai bune sau rele , amici , cunoscuti ...orice , important este sa ai un pat si un dus .
nu te lasa ademenit de tot felul de oferte sau anunturi .

nu te incurca cu necunoscuti , cu tot felul de chirii unde platesti in avans , se dau si aici tepe la greu .

deci ordinea este : dormit + spalat  ------ loc de munca , unde crezi ca esti pe profilul cat mai apropiat cu ce iti place sa faci ----- documente , cont bancar pana in ziua de salariu

tine cont ca de obicei ziua de salariu este 10 sau 15 a lunii , dar , bustele paga( sau fluturasii de salariu)  se pregatesc mai devreme , in primele zile ale lunii .

plata este facuta o singura data , si nu cu gen avans si lichidare .

nu accepta plata la negru , pe termen lung dauneaza

Edited by mag1001, 29 May 2022 - 16:58.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate