Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Denumire componenta baterie baie

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
DorinelIrimia

DorinelIrimia

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 27.12.2021

View PostMembruAnonim, on 19 mai 2022 - 17:37, said:

E metalic. Vreau sa il schimb, A pus un coleg link, e 5 lei unul, deci solutia este sa fie schimbat cu unul nou.
O sa incerc cu o cheie franceza mai tarziu, o am in masina.
Sunt sigur că acea cheie "franceză" pe care o ai e de fapt reglabilă și se numește (da, citiți bine) engleză.

Sau românește reglabilă.

#20
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 22.04.2013
recomand sa l fierbi in otet. se duce toata piatra de pe el
am observat ca acidul acetic e cel mai bun detartrant, mai bun decat solutiile clasice
ce poate nu am aflat inca este daca ataca ceva si matuieste (ma gandesc la bateriile scumpe)
dezavantajul ar fi ca pute
recomand si pentru masinile de spalat, la program de 90 o sticla de otet. face minuni

#21
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
A încercat cineva să îl desfacă doar cu un prosop de bucătărie?!
Eu nu folosesc chei, halebarde", trotil  😂

#22
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Poate nu le schimbi odată la 10 ani și de.asta merge mai repede la tine 🙂

#23
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016

View PostMembruAnonim, on 19 mai 2022 - 18:13, said:

Sigur? Vazusem pe net ca trebuie sens invers acelor de ceasornic pt desurubat


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SatStRL5lVQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Privesti axial dinspre piesa rotita catre cea fixa si determini sensul rotirii. Chiar si acele ceasului se invart invers daca le privesti din spate.

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostConstantinDriga, on 20 mai 2022 - 05:02, said:

Privesti axial dinspre piesa rotita catre cea fixa si determini sensul rotirii. Chiar si acele ceasului se invart invers daca le privesti din spate.

Posted Image Pai eu cand ma uit la tine din fata iti zic ca ai ficatul in stanga?
Eu incerc sa privesc acel perlator ca pe un dop.

Edited by MembruAnonim, 20 May 2022 - 07:55.


#25
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009

View PostMembruAnonim, on 20 mai 2022 - 07:54, said:



Posted Image
Eu incerc sa privesc acel perlator ca pe un dop.
Da, doar ca "gatul" pe care îl insurubezi este orientat în jos, nu în sus ca la o sticla pe care încerci s-o desfaci.
Pentru desfacere/desurubare, la sticla rotești dopul invers sensului orar, la perlator în sens orar.

#26
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View Postmegastorm, on 19 mai 2022 - 21:51, said:

recomand sa l fierbi in otet. se duce toata piatra de pe el
am observat ca acidul acetic e cel mai bun detartrant, mai bun decat solutiile clasice
ce poate nu am aflat inca este daca ataca ceva si matuieste (ma gandesc la bateriile scumpe)
dezavantajul ar fi ca pute
recomand si pentru masinile de spalat, la program de 90 o sticla de otet. face minuni

    Am mai auzit de folosirea otetului ca detartrant dar nu stiam de fierbere. Esti sigur de procedeu?

#27
DorinelIrimia

DorinelIrimia

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 27.12.2021
100%
Dacă adaugi și bicarbonat, scapi de orice impuritate.

#28
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009

View Postmrsme21, on 20 mai 2022 - 08:16, said:



    Am mai auzit de folosirea otetului ca detartrant dar nu stiam de fierbere. Esti sigur de procedeu?

Daca te interesează un produs pentru detartrare, dar fără mirosul neplăcut al oțetului, exista în supermarket pliculețe cu pudra sau flacoane cu lichid pentru decalcifierea electrocasnicelor (cafetiera, cana electrica, fier de călcat). La Kaufland găsești pliculețele în zona caselor, e un set de 2, costa puțin. Se găsesc și în Carrefour sau DM (marca proprie).

#29
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View Postcorinadaniela, on 20 mai 2022 - 10:08, said:



Daca te interesează un produs pentru detartrare, dar fără mirosul neplăcut al oțetului, exista în supermarket pliculețe cu pudra sau flacoane cu lichid pentru decalcifierea electrocasnicelor (cafetiera, cana electrica, fier de călcat). La Kaufland găsești pliculețele în zona caselor, e un set de 2, costa puțin. Se găsesc și în Carrefour sau DM (marca proprie).

   Sunt bune si pt bateriile de baie?

#30
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Nu știu, nu am încercat. Eu folosesc mr proper gel pentru baie, pentru curățarea depunerilor de calcar din baie (picături uscate de apa).
Exista și în lidl o soluție foarte bună pentru baie, în flacon cu pulverizator, dizolva depunerile de calcar mult mai rapid decât mr proper și nici nu ataca materialul din care sunt confecționați robineții sau scurgerile de la cada/chiuveta.
Depinde acum și cât de vechi/groase sunt depunerile de calcar de pe robineții tai.

Edited by corinadaniela, 20 May 2022 - 13:49.


#31
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001

View Posts1lviu86, on 19 mai 2022 - 17:56, said:

Vezi ca asa le strangi.  Posted Image
Pentru desfacut, sens ace ceasornic.
Greșit.
Îs cu filet pe dreapta.

#32
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,494
  • Înscris: 24.12.2005

View PostMembruAnonim, on 19 mai 2022 - 17:07, said:

Am incercat eu sa le scot cu un patent si nu am reusit, mai mult am zgariat inelul. Cum se scot pana la urma?

Am desfăcut vreo câteva la viața mea. Toate cu cheie fixă. Nu îți pot spune exact, dar ceva în intervalul 21-24. Posted Image Cu patent nu vei reuși decât ce ai pățit deja. În cel mai rău caz dacă nu ai o cheie fixă, una reglabilă dar și cu ea s-ar putea să îl zgârii.

#33
DorinelIrimia

DorinelIrimia

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 27.12.2021
Sau cu mops (cheie suedeză) în jurul fălcilor căruia au fost introduse două bucăți de furtun.

[Special pentru veritabilii utilizatori de softpedia care înțeleg cu totul altceva dacă nu sunt date toate detaliile] mopsul poate fi înlocuit de clește papagal.

#34
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

View PostDarthBane, on 20 mai 2022 - 01:13, said:

Poate nu le schimbi odată la 10 ani și de.asta merge mai repede la tine 🙂

Adevărat, nu ajung să facă țurțuri  🤭 ,,Gospodine din toate țările, uniți-vă! "
Ei aș, nu mai vezi așa ceva, a murit generația aia.

Dacă am intrat ca de obicei, pe arătură  😁 cu detartranți și alte alea, vă recomand produsul, dacă nu vă deranjează parfumul de migdale amare:

Attached Files



#35
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

View Postcorinadaniela, on 20 mai 2022 - 13:48, said:

Nu știu, nu am încercat. Eu folosesc mr proper gel pentru baie, pentru curățarea depunerilor de calcar din baie (picături uscate de apa).
Exista și în lidl o soluție foarte bună pentru baie, în flacon cu pulverizator, dizolva depunerile de calcar mult mai rapid decât mr proper și nici nu ataca materialul din care sunt confecționați robineții sau scurgerile de la cada/chiuveta.
Depinde acum și cât de vechi/groase sunt depunerile de calcar de pe robineții tai.

Fiecare face ce vrea, dar câteva clarificări zic că nu strică.

Mr proper ăla are că agent activ hidroxidul de sodiu, aka soda caustică, diluat până la Dumnezeu, in principiu o BAZĂ puternică.
Nu e bun pt calcar, e pt alte depuneri organice, păr, chestii.

Pentru calcar trebe un ACID.
Unul mai snowflake organic adică acetic, citric sau unul anorganic mai hardcore, cum găsești la detartrant și la soluții profesionale. Diluat și ăla, evident.

View Postcrisstonne, on 20 mai 2022 - 23:13, said:

...

Hmmm....

Edited by DarthBane, 20 May 2022 - 23:32.


#36
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

View PostDarthBane, on 20 mai 2022 - 23:32, said:

Hmmm....

Ham ham  🤣

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate