Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Un nou partid politic. Public tintă: electoratul care a absentat la ultimele alegeri parlamentare

* * - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1873 replies to this topic

#37
mishuletzu

mishuletzu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,204
  • Înscris: 27.02.2018

 utopium, on 16 mai 2022 - 00:32, said:

In Romania orice partid va dezamagi relativ rapid. In primul rand pentru ca asteptarile sunt nerealiste ... in al doilea rand pentru ca cei din tabara adversa sunt demonizati.
Ok, deci îndemnul matale voalat este să votam pesedeaua si sateliții sau să nu votam deloc, stim manipulările astea de rit comunist

#38
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

 Flat, on 16 mai 2022 - 06:18, said:

...cel mai probabil la alegerile din 2024 vom avea o inflație de noi partidulețe-iepure care sa canibalizeze din voturile USR
Vezi că riscul principal de canibalizare vine fix din interiorul partidului, dizidenții interni, și foștii apropiați din tabăra Julien...

Edited by garett, 16 May 2022 - 08:27.


#39
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,965
  • Înscris: 15.04.2019

 dacis2, on 16 mai 2022 - 07:39, said:

În mod evident, termenul „taliban” l-am utilizat cu rolul de cârlig, nu în sensul lui larg, consacrat în presa românească. Asa ca prin taliban trebuie înteles un politician cu o conduita și optiuni mai rigoriste sau, dacă preferi, ușor radicale. Însă, în același timp, este clar că este vorba de opțiuni ferm anti-extremiste.

Vazusem eu ca a fost folosit aiurea termenul, dar am lasat-o sa treaca. Insa dupa incercarea asta de explicatie, consider prezentul topic inchis pentru mine.

#40
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007
Daca tot este sa vorbim de ideea unui partid de proiect, cam care credeti voi ca ar fi proiectele majore in jurul carora sa se coaguleze un partid capabil sa atraga un numar decent de membri si sutinatori?

 __Dan__, on 16 mai 2022 - 08:31, said:

Vazusem eu ca a fost folosit aiurea termenul
De ce aiurea? Termenul este deja polisemantic intr-un mod sălbatec. Eu doar am delimitat un uz si un set de semnificatii dintre cele uzuale, nu inventate.

#41
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,431
  • Înscris: 16.03.2011
Partid nou aceeasi oameni,oamenii trebuie sa se schimbe intai

#42
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

 dacis2, on 16 mai 2022 - 08:49, said:

Daca tot este sa vorbim de ideea unui partid de proiect, cam care credeti voi ca ar fi proiectele majore in jurul carora sa se coaguleze un partid capabil sa atraga un numar decent de membri si sutinatori?
Pai trebuiesc mai intai stabilite dorintele celor aproape 60% dintre potentialii votanti, care nu participa niciodata la vot.
Stie cineva ce vor ei? Intereseaza pe cineva asta?
Este cineva pe aici care ar putea raspunde la o astfel de intrebare?

#43
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

 shefu_de_combinat, on 16 mai 2022 - 00:34, said:

Ce este aceea o "asteptare realista", tare-s curios.
Asta:

 shefu_de_combinat, on 16 mai 2022 - 00:29, said:

Uite, de exemplu, asa.
Dar ar putea fi si Casa Poporului, Canalul Dunare-Marea Neagra...

#44
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,642
  • Înscris: 26.03.2008
Pentru electoratul educat si taliban (daca “taliban” se echivaleaza cu sensul lui nedistorsionat, insemnand persoana care studiaza) partidul preferat se numeste emigrare.

#45
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007

 johnnickelby, on 16 mai 2022 - 08:58, said:

Pai trebuiesc mai intai stabilite dorintele celor aproape 60% dintre potentialii votanti, care nu participa niciodata la vot.
Stie cineva ce vor ei? Intereseaza pe cineva asta?
Macar jumatate dintre cei 60% dintre cetatenii cu drept de vot care nu au votat la ultimele alegeri vor in primul rand un lucru simplu si clar: REVENGE! In traducere, Jos coruptii! La brutarie cu ei! Si tot cam aceeasi optiune principala o au si buna parte dintre cei care au votat.

#46
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,003
  • Înscris: 14.09.2004

 Mount_Yerrmom, on 16 mai 2022 - 07:54, said:

Daca opozitia USR-AUR pune de-o fuziune, nu mai e nevoie de un partid nou
Fuziune cu elemente fisionate din pesede face doar peleu.. 😇

#47
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,087
  • Înscris: 14.08.2007

 mishuletzu, on 16 mai 2022 - 08:20, said:

Ok, deci îndemnul matale voalat este să votam pesedeaua si sateliții sau să nu votam deloc, stim manipulările astea de rit comunist
Tinand cont ca n-am votat niciodata PSD in 27 de ani de vot dar am votat USR de mai multe ori (si probabil voi mai vota si in viitor), tu ce zici? Posted Image

Doar spun ca multi dintre votantii USR sunt naivi (probabil datorita varstei fragede) si au asteptari nerealiste, iar apoi sunt dezamagiti ca nu s-a intamplat ce isi doreau ei. Eu la ultimele 3 ture de alegeri la care am fost am votat o combinatie de PNL-USR-PLUS.

Edited by utopium, 16 May 2022 - 09:12.


#48
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

 dacis2, on 16 mai 2022 - 09:04, said:

Macar jumatate dintre cei 60% dintre cetatenii cu drept de vot care nu au votat la ultimele alegeri vor in primul rand un lucru simplu si clar: REVENGE! In traducere, Jos coruptii! La brutarie cu ei! Si tot cam aceeasi optiune principala o au si buna parte dintre cei care au votat.
Ne-am obisnuit sa judecam simplist si sa escamotam adevaratele probleme.
Oamenii nu voteaza pentru ca nimeni, si nici un partid nu le spune ce fel de lume vor ei in viitorul apropiat sau mai indepartat.
Toti le promit doar schimbari, dar ei poate nu vor schimbari de dragul schimbarii, poate vor doar un viitor cat de cat linistit si predictibil, or tocmai asta nu li se promite, dimpotriva.
Poate ca putini isi dau seama ca pentru multi, schimbarile astea haotice si fara sens, sunt percepute din ce in ce mai mult ca o amenintare la adresa securitatii lor, pe termen mediu si lung.
De fapt, mie mi se pare ca noua tendinta in politica este tocmai amenintarea cu ceea ce iti poate face rau adversarul politic si nu promisiunea a ceea ce vei face tu bine.
Un votant cerebral intelege imediat ca de fapt este pus sa aleaga intre doua sau mai multe rele, la fel  de mari.
Deocamdata nu mai exista alta optiune.

#49
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

 johnnickelby, on 16 mai 2022 - 09:15, said:

... noua tendinta in politica este tocmai amenintarea cu ceea ce iti poate face rau adversarul politic si nu promisiunea a ceea ce vei face tu bine.
"Bonus", acuzația de "prostie" dacă nu îi votezi...

#50
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

 Mount_Yerrmom, on 16 mai 2022 - 07:54, said:

Daca opozitia USR-AUR pune de-o fuziune, nu mai e nevoie de un partid nou
Sunt doua ne-adevaruri imense aici:
1. USR e opozitie. AUR nu este opozitie! AUR este "bata" uslamului!
2. E absolut imposibila o fuziune USR-AUR, partidele avand valori diametral opuse.

#51
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007

 utopium, on 16 mai 2022 - 09:11, said:

Tinand cont ca n-am votat niciodata PSD in 27 de ani de vot
Nici macar in 2000?   Posted Image

 johnnickelby, on 16 mai 2022 - 09:15, said:

Toti le promit doar schimbari, dar ei poate nu vor schimbari de dragul schimbarii, poate vor doar un viitor cat de cat linistit si predictibil, or tocmai asta nu li se promite, dimpotriva.
Poate ca putini isi dau seama ca pentru multi, schimbarile astea haotice si fara sens, sunt percepute din ce in ce mai mult ca o amenintare la adresa securitatii lor, pe termen mediu si lung.
De fapt, mie mi se pare ca noua tendinta in politica este tocmai amenintarea cu ceea ce iti poate face rau adversarul politic si nu promisiunea a ceea ce vei face tu bine.
Un votant cerebral intelege imediat ca de fapt este pus sa aleaga intre doua sau mai multe rele, la fel  de mari.
Deocamdata nu mai exista alta optiune.
Foarte faina postarea! Multe  Posted Image Posted Image Posted Image

O singura observatie am: votantul asta cerebral este un construct teoretic. In realitate el nu prea exista

#52
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 garett, on 16 mai 2022 - 08:27, said:

Vezi că riscul principal de canibalizare vine fix din interiorul partidului, dizidenții interni, și foștii apropiați din tabăra Julien...

nu cred. dovada este că cele două partide au fuzionat. deci nu numai că ipoteza ta este falsă, ea s-a și materializat în sens invers

sigur, în orice partid sunt nemulțumiri și discuții interne, poate vor fi și câțiva care vor alege să plece, dar șansele lor în afară cu noi construcții politice sunt infime
cioloș și barna și drulă și cine mai contează p-acolo au înțelepciunea să stea uniți dacă vor să obțină ceva rezultate

tabere, cuțite înfipte în spate, trădări, uite președintele nu e președintele de partid, cumpărat parlamentari și primari la bucată, astea sunt obiceiuri de la PSD PNL, chiar e hilar - unii au un președinte onorific criminal (Iliescu), alți 2 foști pușcăriași (Bombonel & Dragnea), și acum un lider fad și marionetă... iar ceilalți au votat acum 6 luni președinte de partid pe smeagol triumfător, apoi rapid l-au dat jos și pus pe răcanul ăsta gras. de a trebuit rareș să facă limba papion de catifea, cîțu cel mai bun, nu pardon ciucă cel mai bun..

#53
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Nu vad la orizont nici un semn der Arca in scopul salvarii politicii actuale.

Si asta pentru ca principiile pe care functioneaza partidele politice sunt din start gresite. De aceea orice partid politic aflat la putere in Romania, este la fel.
Am avut mari sperante in USR, din pacate s-a dovedit prea globalist si progresist la nivel european.
Am avut mari sperante in PNL un partid istoric care a dat mari politicieni si a facut multe pentru tara in trecut, insa in ultimii 32 de ani a deceptionat liberalii pe toata linia.
Nici un partid nu este mai altfel decat PSD.

PNL a reusit sa obtina guvernarea prin campania masiva si agresiva impotriva PSD. Faptul ca la ora actuala nu este in stare sa guverneze fara PSD
este dovada clara ca nu PSD a fost problema PNL, ci pentru ca nu au fost la guvernare. Acum ca au ajuns la guvernare, au luat PSD la bord,
ca altfel nu erau capabili de a guverna o tara.

Toti lupta numai pentru putere si mentinerea la putere, fac totul pentru un grup de oameni influenti, dar mai nimic in realul interes
al tarii si a natiunii. Faptul ca nici un partid ajuns la guvernare nu a reusit sa opreasca defrisarea masiva a resurselor forestiere, nu a reusit sa anuleze definitiv pensiile
speciale si alte masuri foarte importante care ar trebui schimbate, dar nu se schimba de nimeni, este dovada ca nu sunt diferente intre partidele politice, doar
pe programele politice care oricum nu au nici o importanta pe timpul guvernarii.

Edited by WestPoint, 16 May 2022 - 09:43.


#54
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,087
  • Înscris: 14.08.2007

 dacis2, on 16 mai 2022 - 09:28, said:

Nici macar in 2000?   Posted Image
Cu PSD ca partid nu am votat niciodata ... cu Iliescu am votat, cand alternativa era Vadim :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate