Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Reducere perioada suspendare permis 2022

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#37
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Pt fapta lui a primit pedeapsa.
El acum vrea sa o reducă.
In acest moment a făcut cererea. Reducerea se face după legea de acum. Nu contează ce pedeapsa a luat inițial. Aia rămâne pedeapsa de executat.
Chiar de se termina în 2030 tot aia rămânea pedeapsa.

Dar el cere ACUM reducerea.

#38
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

View Postdorin_2k, on 14 mai 2022 - 21:08, said:

...Reducerea se face după legea de acum....

aici cred ca gresesti. posibilitatea reducerii pedepsei este parte integranta din legea pe care a incalcat-o, si din cauza asta ar trebui sa se aplice varianta de atunci (ignorand principiul legii mai favorabile).

#39
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 16.12.2003
Te felicit pentru capacitatea de analiza. :) Tocmai am mai învățat ceva.
Tot din curiozitate... ce viteza aveai?

#40
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Posthades, on 14 mai 2022 - 22:00, said:

Te felicit pentru capacitatea de analiza. Posted Image Tocmai am mai învățat ceva.
Tot din curiozitate... ce viteza aveai?
Ce legaura are cu acest topic ?
Omul a spus ca radarul a inregistrat +51 Km/h fata de limita.

#41
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

View Post_Smiley_, on 14 mai 2022 - 21:57, said:


aici cred ca gresesti. posibilitatea reducerii pedepsei este parte integranta din legea pe care a incalcat-o, si din cauza asta ar trebui sa se aplice varianta de atunci (ignorand principiul legii mai favorabile).
Nu. Reducerea se acorda doar la cerere. Nu e obligatorie.
Si trebuie îndeplinite niște condiții.

#42
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,866
  • Înscris: 20.10.2015

View Postalexcrist, on 14 mai 2022 - 20:06, said:

Doar zic: avem un om care nu respectă legea (și a fost și prins), apoi a făcut o contestație inutilă deși știa că e vinovat (doar-doar o găsi fraierul, dar nu l-a găsit), iar acum se plânge că alții nu-s corecți. Epic. Posted Image

Bă băiatule, fii bărbat, ce dreq? Ai făcut-o, te-a prins, asumă-ți și nu mai căuta nod în papură. Bine că ai timp de pierdut cu n-șpe procese, dar niște oo nu găsești și tu...

In principal ai dreptate, dar in secundar, am pretentii mai mari la cei care ma protejeaza pe mine si are grijanie sa supravegheze pe altii sa isi faca datoria profesional, conform regulamentului si corect.

#43
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

View Postdorin_2k, on 14 mai 2022 - 22:41, said:

Nu. Reducerea se acorda doar la cerere. Nu e obligatorie.
Si trebuie îndeplinite niște condiții.
de acord, doar ca asta nu schimba cu nimic ce am spus eu :)

tu (si nu numai) vedeti 2 lucruri distincte, care n-au legatura una cu alta: pedeapsa si reducerea
doar ca ele nu sunt distincte, fac parte din acelasi intreg. pentru ce a facut el, pedeapsa, conform codului rutier de la data comiterii faptei, este de "90 zile de suspendare, care pot fi reduse la 30 la cerere si daca se indeplinesc anumite conditii".

#44
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

View PostBodyAction19, on 14 mai 2022 - 19:28, said:

Da, tot cu ajunsul in Instanta, din nou, cred ca voi defila in acest caz. Ar fi foarte dragut sa mi se dea castig de cauza....sa vezi atunci distractie.
Aștept să pui decizia instanței și în acest caz.
Apoi o sa vina iar câțiva să spună că a greșit judecătorul


#45
BodyAction19

BodyAction19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 28.10.2007

View Postdorin_2k, on 15 mai 2022 - 08:01, said:

Aștept să pui decizia instanței și în acest caz.
Apoi o sa vina iar câțiva să spună că a greșit judecătorul

Decizia primei instante, pe scurt, este ca respinge actiunea ca neintemeiata. Instanta de apel a sustinut acelasi lucru, nu a analizat anumite aspecte si nici diferit cele analizate de catre prima instanta.

Mai pe larg, instanta:

* a considerat ca acel scris cu picioarele de pe PV este lizibil (citet);
* a considerat ca nu reprezinta o vatamare aspectul ca agentul constatator nu a repectat legea prin faptul ca nu mi-a citit cele consemnate in PV (art. 16, alin. 7 al OG 2/2001); am cerut si proba cu martor, insa a fost refuzata;
* nu a aplicat corect prevederile art. 3.5.1 din NML 021-05/2005 actualizat (este obligatoriu si ca nr. de inmatriculare sa fie vizibil pe inregistrarea video, luandu-se in calcul viteza afisata in momentul cand toate cele 3 conditii minime sunt respectate....in cazul meu, cand aceste conditii minime erau respectate, viteza indicata de aparatul radar era, in aceeasi secunda, 99 si 96 km/h)
* nu s-a obosit sa ceara planse foto pentru eliminarea oricarui dubiu cu privire la viteza inregistrata de aparatul radar (desi am cerut ca politia sa depuna planse foto ca dovada);
* nu s-a obosit sa analizeze si motiveze faptul ca, in momentul cand este afisata viteza de 101 km/h, sunt 4 masini in raza de operare a radarului mobil (a mea + alte 3 in stanga, stationate);
* nu s-a obosit sa analizeze si motiveze faptul ca, in aceeasi secunda, apar 3 viteze diferite ale auto condus de catre mine (101, 99 si 98 km/h);
* nu s-a obosit sa analizeze si motiveze faptul ca, aparatul radar a afisat viteze de deplasare chiar si cand in raza lui de actiune nu mai erau autovehicule.

View Postalexcrist, on 14 mai 2022 - 20:06, said:

Doar zic: avem un om care nu respectă legea (și a fost și prins), apoi a făcut o contestație inutilă deși știa că e vinovat (doar-doar o găsi fraierul, dar nu l-a găsit), iar acum se plânge că alții nu-s corecți. Epic. Posted Image

Bă băiatule, fii bărbat, ce dreq? Ai făcut-o, te-a prins, asumă-ți și nu mai căuta nod în papură. Bine că ai timp de pierdut cu n-șpe procese, dar niște oo nu găsești și tu...

Eram la iesire dintr-o localitate si nu mergeam ca dementul, avand in vedere ca erau 3-4 masini in fata mea si eu am pastrat o distanta egala fata de masina care ma preceda, pe toata durata deplasarii in localitate.

Lasand acest detaliu deoparte, nu ma lua cu comentarii de viteaz....nu cred ca tu esti cel mai corect sofer si nu ai comis vreodata o contraventie (chiar daca nu ai fost prins si amendat pentru ea).

In plus, atat timp cat legea prevede anumite obligatii pentru agentul constatator, iar in cadrul unui proces sunt necesare a fi respectate anumite verificari si proceduri, ma astept ca astfel de lucruri sa decurga corect, transparent si echitabil, nu sa fie ignorate motivele invocate (care sunt reale, apropo de ce zici tu) sau ca legea sa fie interpretata pe jumatate, strict in defavoarea mea.

Edited by BodyAction19, 15 May 2022 - 10:15.


#46
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Asa cum am banuit: asta a fost motivarea instantei. Identic și la apel.
Am mai scris: trebuia un singur motiv pt plângere, nu asa multe. As fi pus doar cel cu viteza. De 99 nu 101.
Ca în acea zona aveai 99.
Restul cu scrisul, ordinul de serviciu, șapcă, uniforma, omologare.... îs povesti.

Si acum dacă tot faci o plângere, vei primi același sentinta: perioada de reducere e de 1/3 pt ca acum ai solicitat acest lucru. Nu în 2021.

#47
BodyAction19

BodyAction19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 28.10.2007
Nu este adevarat...cu cat sunt mai multe, cu atat mai bine, mai ales cand toate motivele invocate sunt reale. Important este sa nu treci ca motive niste lucruri aberante sau ireale.

Am amici avocati si crede-ma ca stiu ce scriu, plus ca am gasit o gramada de plangeri, la alte instante, pentru unul sau mai multe motive invocate si de mine, la care s-a dat castig de cauza celui sanctionat.

Edited by BodyAction19, 15 May 2022 - 11:02.


#48
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Și amicii avocați ce zic? În privinta subiectului acestui topic?
Deci tu o grămadă de avocați pierzi un asa proces? Sau nu sunteți chiar asa buni amici?
Eu nu cunosc niciun avocat și tot am castigat 2 procese. Pt unul am primit aici pe forum ajutor.

#49
BodyAction19

BodyAction19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 28.10.2007
Unii zic ca instantele, in multe cazuri, nu aplica legea corect si echitabil sau o interpreteaza dupa bunul plac, ca sa tina tot cu ai lor....mai ales cei din Ialomita, Teleorman.

In final, totul se rezuma la judecator(i)....dovada fiind chiar cazul meu; motivele invocate in cazul meu sunt motive reale, unele care nu au fost analizate ori altele care au fost analizate dupa placul instantei, sa dea bine tot pentru sistem (intimata = politia).

Edited by BodyAction19, 15 May 2022 - 11:28.


#50
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Totuși ce zic amicii tai avocați de perioada de reducere?
Asa-i că toți spun că vei primi 1/3 reducere?

#51
BodyAction19

BodyAction19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 28.10.2007
Nu, sustin ca trebuie aplicat ceea ce mentioneaza prevederile si principiile legale.

* Faptul ca dreptul civil nu retroactiveaza (deci se aplica prevederile legale in vigoare la momentul savarsirii sanctiunii),
* Faptul ca dreptul penal/contraventional prevede ca se aplica prevederile legale mai favorabile (adica, daca noile prevederi legale sunt mai favorabile decat cele vechi, se aplica cele noi / daca noile prevederi legale sunt mai aspre decat cele in vigoare la momentul savarsirii contraventiei, se aplica acelea mai favorabile - vechi -).

Insa, politia aplica cum doreste (in cazul de fata, prevederile mai aspre) si ca sa fie clarificata treaba, trebuie facuta plangere, a carei judecare va dura. Insa, la final, daca am castig de cauza, pot obtine daune morale.

Edited by BodyAction19, 15 May 2022 - 11:38.


#52
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Pai ce mai aștepți? Mergi și depune plângere. Te ajuta amicii. Sau ...nu?
Cred că ei vor doar comisionul lor de la tine.

De ce nu faceți o plângere sau cum s-o numi aia la CCR? Sau la Curtea Internațională de Justiție?


#53
BodyAction19

BodyAction19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 28.10.2007
O sa depun plangere dupa ce primesc raspunsul la cererea de reducere, inca nu mi l-au transmis pentru ca o lalaie.

Nu merge chiar asa, sa sari direct la ICCJ sau CIJ....sunt niste etape de urmat si in general, un judecator poate cere clarificarea unor chestiuni de drept facand o astfel de solicitare catre ICCJ.

Edited by BodyAction19, 15 May 2022 - 11:56.


#54
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 18.06.2017
Ideea e ca alergi 5 ani pentru o reducere de o luna pentru niste principii, iar intre timp, viata trece.
Motivele de atac par mai mult de forma (scris care nu e lizibil, etc) si mai putin de fond (desi zici tu ceva de niste viteze, 101, 99, 98, 96) e ceva la limita acolo pentru incadrarea pedepsei.
Bafta in aventura ta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate