Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Reducere perioada suspendare permis 2022

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#55
BodyAction19

BodyAction19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 28.10.2007
Nu alerg prea mult, aproape deloc....doar depun plangere unde e necesar, redactata cum trebuie si aia e, in mare parte. Pot sa ma prezint sau nu, la judecarea plangerii (nefiind obligatoriu).

Tocmai pentru ca este foarte la limita si multe lucruri nu sunt ok, sunt dispus sa merg pana la capat daca prin asta obtin o dreptate.

Daca stiam ca nu am vreun motiv de obiectie si eram 100 % vinovat, asta era, acceptam asa cum pica....insa cand stiu ca sunt lucruri care nu sunt in regula si motivele invocate (reale) nu sunt analizate, ori sunt analizate incorect si/sau incomplet, nu las treaba asta in pom si imi vad de drum, pe modul "capul plecat".

Edited by BodyAction19, 15 May 2022 - 17:23.


#56
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Erai 100% vinovat. Doar avocații îți spuneau ca nu. Să câștige ei  ceva banuti

#57
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 dorin_2k, on 15 mai 2022 - 21:52, said:

Erai 100% vinovat. Doar avocații îți spuneau ca nu. Să câștige ei  ceva banuti
Foarte adevărat ce spui. I-a mai spus foxbat ca este troll!

#58
BodyAction19

BodyAction19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 28.10.2007

 dorin_2k, on 15 mai 2022 - 21:52, said:

Erai 100% vinovat. Doar avocații îți spuneau ca nu. Să câștige ei  ceva banuti

Interesant cum ai ajuns tu la concluzia asta fara sa cunosti realitatea situatiei...."imi place" de cei ca tine, care comenteaza anumite chestii si trag ei concluzii fara sa stie ce si cum.

 MembruAnonim, on 15 mai 2022 - 22:51, said:

Foarte adevărat ce spui. I-a mai spus foxbat ca este troll!

Ti-as zice cine e troll, dar ma penalizeaza adminii site-ului; nu inteleg de ce te apuci sa comentezi aiurea, off-topic...stii zicala aia cu musca si calul ?

Si ca raspuns oficial la presupunerile si concluziile unor comentatori plini de experienta in de toate, astazi am fost la BPR Bucuresti, plus ca am discutat cu cei de la IPJ Ialomita....si ghici ce ? Tot ce am scris si sustinut eu, aspecte la care alti colegi de forum mi-au dat dreptate, este adevarat.

Pe scurt, cei de la serviciul rutier Ialomita trebuiau sa-mi raspunda pana la implinirea celor 30 de zile si sa-mi dea raspuns pozitiv la cererea mea, adica sa mi se reduca perioada de suspendare conform legislatiei mai favorabile (la 30 zile), in cazul meu fiind legislatia in vigoare la momentul savarsirii contraventiei.

Problema e ca cei de la Rutiera Ialomita nu s-au obosit sa faca asta si le-am transmis o sesizare, ca sa stie ca incalca legea...ramane sa aflu ce se intampla, daca au de gand sa se miste mai rapid.

Edited by BodyAction19, 17 May 2022 - 18:58.


#59
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Și? Ți-a aprobat reducerea la 30 zile sau cu 1/3? Asta e cel mai important.
Recapeți permisul la 30 sau 60 zile?

Daca primești răspunsul: nu se aprobă solicitarea dumneavoastră?
Ramai fara plastic 90 zile.
Că cererea aia trebuie aprobată. Nu scrie că trebuie motivat refuzul.

#60
razvanviper

razvanviper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,428
  • Înscris: 31.12.2006
Salutare! Am si eu o situație: dimineata ieseam cu spatele incet spre foarte incet din parcare dintre masini, m-am uitat de 1000 de ori pe geamuri si camera, soseaua era pustie.
Cand am ajuns pe prima banda, m-am trezit cu motociclistul langa mine, care nu stiu de unde a aparut, doar am apucat sa intorc capul in fata cand am auzit ca a dat cu sirena si scurt si la obiect a spus ca mi se retine permisul pentru 60 de zile.
Din ce stiu, in situatia aia se retinea pentru 30, nu 60. Pe 60 se retinea daca provocam si accident.
Se poate contesta? In cazul castigarii, se anuleaza procesul verbal sau se reduce la 30 de zile?

Edited by razvanviper, 17 June 2022 - 19:31.


#61
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ce fel de parcare ? Ce scrie in PV ?
E cumva vorba despre :
Art 101
(3) Constituie contravenție și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancțiuni și cu aplicarea sancțiunii contravenționale complementare a suspendării dreptului de a conduce pentru o perioada de 60 de zile săvârșirea de către conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a următoarelor fapte:
f) neacordarea priorității de trecere vehiculelor care au acest drept;

Edited by pasilla, 17 June 2022 - 19:41.


#62
razvanviper

razvanviper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,428
  • Înscris: 31.12.2006
Parcare in spic.

A incadrat cu Art. 111/1/C

si in descriere a scris ca eram singur in masina. Nu eram cu nimeni dar nici nu se vedea ceva in spate fiind geamurile negre stock.

Edited by razvanviper, 17 June 2022 - 19:44.


#63
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Deci e vorba totusi de 101 (3).
60- de zile si nu cred ca ai sanse in instanta. Te poate ajuta o contestatie, doar daca doresti sa decalezi perioada de suspendare.

Edited by pasilla, 17 June 2022 - 19:53.


#64
razvanviper

razvanviper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,428
  • Înscris: 31.12.2006
La 100/3/c
e acelasi lucru, dar acolo e cu 30 zile.

Edited by razvanviper, 17 June 2022 - 19:49.


#65
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Articolul 111
(1) Permisul de conducere sau dovada înlocuitoare a acestuia se reține în următoarele cazuri:

c) la săvârșirea uneia dintre contravențiile prevăzute la art. 100 alin. (3), art. 101 alin. (3), art. 102 alin. (3) și (4) și în situația prevăzută la art. 115 alin. (1);

101 (3) l-am pus mai sus.

#66
razvanviper

razvanviper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,428
  • Înscris: 31.12.2006
P.s. vad ca a fost modificat art. 101.
Smf in articolele lor.
Practic 100/3/c a fost mutat la 101/3/f

Quote

4. La articolul 100 alineatul (3), literele b), c) și e) se abrogă.

Deci m-am lamurit. Multumesc!

Edited by razvanviper, 17 June 2022 - 20:02.


#67
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu cunosc exact situatia, dar pare ca ai luat teapa.
Oricum nu poti sa justifici nici in instanta si nici in afara ei cu dar nici nu se vedea ceva in spate fiind geamurile negre stock.

#68
razvanviper

razvanviper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,428
  • Înscris: 31.12.2006
De vazut vedeam, era lumina la 7:30, dar sigur a iesit de pe straduta de la 2m din spatele meu fix cand am oprit masina sa schimb sa plec inainte, ca prea a aparut instant la coltul masinii, chiar daca avea o intreaga banda libera langa mine.
In fine, cand e sa isi faca planu, te trezesti si cu el direct in masina ca prin magie. Asa si asta, parca a iesit din asfalt.
Asta e, mergem inainte.

Multumesc pentru raspunsuri. Eu tot ce gasisem erau articolele mai vechi.

Edited by razvanviper, 17 June 2022 - 20:16.


#69
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cand e vorba despre legislatie verifici aici.

#70
razvanviper

razvanviper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,428
  • Înscris: 31.12.2006
Mai bine sa nu mai fie nevoie.

#71
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
E bine intotdeauna sa cunosti legile tarii in care esti.

Daca dai testul ala, ti se reduce pedeapsa cu 1/3.

Articolul 104
(1) La cererea titularului permisului de conducere, perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce aplicată pentru săvârșirea unor contravenții se reduce cu o treime, de către șeful poliției rutiere a județului sau a municipiului București pe raza căreia a fost săvârșită fapta ori de către șeful poliției rutiere din Inspectoratul General al Poliției Române, după caz, dacă sunt îndeplinite, cumulativ, următoarele condiții:
a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoașterii regulilor de circulație;
b) a obținut permisul de conducere cu cel puțin un an înainte de săvârșirea faptei.


#72
BodyAction19

BodyAction19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 28.10.2007

View Postrazvanviper, on 17 iunie 2022 - 20:28, said:

Mai bine sa nu mai fie nevoie.

Salutare, cumva ai semnat procesul verbal de contraventie ? Ai oferit mentiuni cum ca nu esti de acord cu cele scrise in PV ? Daca nu ai semnat sau daca ai semnat insa ai facut mentiuni cum ca nu esti de acord cu cele mentionate in PV, ai ceva sanse de castig.

Stima !

View Postdorin_2k, on 18 mai 2022 - 14:45, said:

Și? Ți-a aprobat reducerea la 30 zile sau cu 1/3? Asta e cel mai important.
Recapeți permisul la 30 sau 60 zile?

Daca primești răspunsul: nu se aprobă solicitarea dumneavoastră?
Ramai fara plastic 90 zile.
Că cererea aia trebuie aprobată. Nu scrie că trebuie motivat refuzul.

Am recuperat permisul deoarece am depus la Tribunal cerere de anulare act administrativ, impreuna cu cerere de suspendare executare act admnistrativ.

Ramane sa vad cand se va judeca cererea de anulare; din ce mi-au zis cei de la BPR Bucuresti, in astfel de situatii (adica contraventie savarsita inaintea modificarii legislatiei), Politia a pierdut intotdeauna.

Edited by BodyAction19, 19 June 2022 - 18:14.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate