Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Analfabetismul functional, "noua realitate" a Romaniei

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
386 replies to this topic

#271
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
https://www.google.c...!7i16384!8i8192

Postez intrarea unei scoli cum sunt multe altele in tara. Si... I rest my case, cum zice americanul.

#272
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
Daca iti imaginezi ca poza aia reflecta in vreun fel nivelul de analfabetism functional al personajelor de acolo sau din alta parte, afla ca nu are nici o legatura. Pe vremea comunistilor era cam la fel in fata scolii, cu diferenta ca elevii erau in uniforma, ceea ce le dadea un aspect mai ingrijit, iar pentru fumat aveai de ales: bataia sau chemarea parintilor la scoala (ceea ce era mai rau ca bataia). Se fuma in draci si atunci, dar pe ascuns.

#273
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Ce zici, bre, acolo? Ma refer comparativ cu alte tari, de genul Finlandei. Referitor la analfabetismul nostru comparativ cu tari mai civilizate.

#274
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016

View PostCyanid3, on 20 mai 2022 - 09:28, said:

https://www.google.c...!7i16384!8i8192

Postez intrarea unei scoli cum sunt multe altele in tara. Si... I rest my case, cum zice americanul.
Mai incerc o data: cum demonstrezi ca cei din poza pusa de dumneata sunt analfabeti functional (subiectul topicului)?
PS: "Bre" e o adresare pe care nu o agreez, te rog sa nu o mai folosesti in dialogul cu mine.

#275
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011
Dupa ca ca invatatorii sunt cum sunt...
De la Oana Moraru:
"Nu e de trimis la şcoală dacă nu face 6 ani în septembrie şi nu a atins următoarele praguri:

- are deja joc colaborativ şi tranzacţional: în grupul de copii, ştie să spună nu, să vină cu propuneri, să cedeze, să condiţioneze, să caute alternative, să se alieze, să se certe cu sens; are scenarii de joc cu alți 4-5 copii, stă în rol, acceptă schimbări de rol, refuzul celorlalţi fără să caute imediat ajutorul adultului;
- a dezvoltat atenție voluntară; adică stă în sarcina de lucru încă puţin după ce s-a plictisit; are reflexul de a finaliza ce a început; se concentrează pentru 15 minute în şir, fără să tresară distras de orice stimul - pe cerințe de lucru care nu fac parte din "plăcerile" lui obişnuite;
- poate aştepta, e tolerant la mici frustrări, suportă amânări, îl acceptă pe "nu" de cele mai multe ori, nu mai foloseşte plânsul furtunos pentru a obține ceva; îşi comunică spontan nevoile;
- desenează folosind cel puțin 6 simboluri distincte pe hârtie;

Restul se regleză din mers. Fără acestea de sus, începutul e greoi, cu amintiri neplăcute, care îl fac să creadă, din start, că şcoala e grea, asociabilă automat cu emoții negative.

Mai stați un an dacă aveți şansa, pentru că ăştia doi ani de pandemie au făcut gaură în etapele evoluţiei copilului de grădi. Şi cam cum începi şcoala - cam aşa merg primii ani. La copii, începutul dă tonul pe termen lung.
Nu contează că scrie deja, citeşte sau calculează. Dacă nu a trecut în stadiul descris mai sus, mintea nu face față la şcoală singură, fără partea de maturizare socio-emoţională."


Oare ce credeți ca se intampla dacă un copil nepregătit întra la scoala?

View PostCyanid3, on 20 mai 2022 - 09:28, said:

https://www.google.c...!7i16384!8i8192

Postez intrarea unei scoli cum sunt multe altele in tara. Si... I rest my case, cum zice americanul.
Aia e o cauza? Un efect? O combinație? Nu prea înțeleg.

Edited by catalina1, 20 May 2022 - 11:35.


#276
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,040
  • Înscris: 31.03.2015
Va dau eu exemplu de analfabetism functional la astia cu pretentii de indivizi scoliti. Am intrebat pe cineva ce a terminat liceul de mate cu nota 10, ce formula folosesc pentru a calcula lungimea unui căprior la acoperis. Hbar n-avea. Tot eu l-am invatat, :lol:
Asta e cea mai nasoala forma de analfabetism functional...

#277
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View PostCristi_E, on 20 mai 2022 - 12:48, said:

ce formula folosesc pentru a calcula lungimea unui căprior la acoperis
Poate nu stia ca e ala caprior, te-ai gandit? :D

#278
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
Nici eu n-am auzit de teorema capriorului la matematica.

#279
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View PostConstantinDriga, on 20 mai 2022 - 14:43, said:

Nici eu n-am auzit de teorema capriorului la matematica.
:D Practic aplici Teorema lui Pitagora daca stii inaltimea acoperisului, dimensiunea casei si cat trebuie sa iasa acoperisul dincolo de zid.

#280
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006

View Postcatalina1, on 20 mai 2022 - 11:26, said:

Dupa ca ca invatatorii sunt cum sunt...
De la Oana Moraru:
"Nu e de trimis la şcoală dacă nu face 6 ani în septembrie şi nu a atins următoarele praguri:

- are deja joc colaborativ şi tranzacţional: în grupul de copii, ştie să spună nu, să vină cu propuneri, să cedeze, să condiţioneze, să caute alternative, să se alieze, să se certe cu sens; are scenarii de joc cu alți 4-5 copii, stă în rol, acceptă schimbări de rol, refuzul celorlalţi fără să caute imediat ajutorul adultului;
- a dezvoltat atenție voluntară; adică stă în sarcina de lucru încă puţin după ce s-a plictisit; are reflexul de a finaliza ce a început; se concentrează pentru 15 minute în şir, fără să tresară distras de orice stimul - pe cerințe de lucru care nu fac parte din "plăcerile" lui obişnuite;
- poate aştepta, e tolerant la mici frustrări, suportă amânări, îl acceptă pe "nu" de cele mai multe ori, nu mai foloseşte plânsul furtunos pentru a obține ceva; îşi comunică spontan nevoile;
- desenează folosind cel puțin 6 simboluri distincte pe hârtie;

................
pentru ca nu tocesc aiureli scrise in limbaj de lemn precum cele de mai sus, iau profesorii note mici la examene!

#281
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022

View Postcatalina1, on 20 mai 2022 - 11:26, said:

Aia e o cauza? Un efect? O combinație? Nu prea înțeleg.

In principal cauza, dar e un ciclu, oarecum. Indivizii aia aduc la scoala ceva intre om si animal uneori, copii cu stadii psihologice ratate, cu trasaturi asemanatoare celor crescuti de animale. Aplica tu invatamantul finlandez pe aia cat timp au fost crescuti 6 ani de cocalari infecti si apoi sunt educati mai mult de jumate din timp tot de acei cocalari infecti, nu de scoala.
Si in invatamantul strain mult laudat, cand apar fenomene de genul, nu pot scoate nimic din ei, am vazut cu ochii mei cazuri fara numar, copii de imigranti. Si romanii nostri cand se intorc de la scolile din tarile laudate, se intorc tot cu nivelul la pamant, si ca educatie, si performanta scolara, Ma refer la aia cu probleme in familie, nu la elevi romani in general.

Edited by Cyanid3, 20 May 2022 - 17:02.


#282
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,040
  • Înscris: 31.03.2015

View Postutopium, on 20 mai 2022 - 14:24, said:


Poate nu stia ca e ala caprior, te-ai gandit? :D
Pai fix asta conduce la analfabetismul functional sau la tocilărie; lipsa unor notiuni elementare - nu stii ce-i ala caprior, nu-ti poti imagina un acoperis, nu intelegi sensul anumitor cuvinte sau expresii etc.

#283
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011

View Posttytysor, on 20 mai 2022 - 15:58, said:


pentru ca nu tocesc aiureli scrise in limbaj de lemn precum cele de mai sus, iau profesorii note mici la examene!
Wtf? Nu e limbaj de lemn acolo.

View PostCyanid3, on 20 mai 2022 - 17:01, said:



In principal cauza, dar e un ciclu, oarecum. Indivizii aia aduc la scoala ceva intre om si animal uneori, copii cu stadii psihologice ratate, cu trasaturi asemanatoare celor crescuti de animale. Aplica tu invatamantul finlandez pe aia cat timp au fost crescuti 6 ani de cocalari infecti si apoi sunt educati mai mult de jumate din timp tot de acei cocalari infecti, nu de scoala.
Si in invatamantul strain mult laudat, cand apar fenomene de genul, nu pot scoate nimic din ei, am vazut cu ochii mei cazuri fara numar, copii de imigranti. Si romanii nostri cand se intorc de la scolile din tarile laudate, se intorc tot cu nivelul la pamant, si ca educatie, si performanta scolara, Ma refer la aia cu probleme in familie, nu la elevi romani in general.
Am dat quote ca m-a uns pe inima. E ce zic și eu, dar exprimat mult mai plastic :)

View PostCristi_E, on 20 mai 2022 - 17:11, said:


Pai fix asta conduce la analfabetismul functional sau la tocilărie; lipsa unor notiuni elementare - nu stii ce-i ala caprior, nu-ti poti imagina un acoperis, nu intelegi sensul anumitor cuvinte sau expresii etc.
Doar ca nu. Căprior nu face parte din noțiunile elementare, wtf? Arata-mi desenul si iti calculez lungimea. Dar nu, nu știam exact ce e aia căprior pana acum câțiva ani.

#284
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Analfabetismul functional se manifesta foarte des atunci cand cititorul stie ce inseamna aproape toate cuvintele luate separat sau intelege chiar si propozitii intregi in izolare, dar rateaza semnificatia mesajului ce a fost transmis in intreg contextul sau. Neintelegerea unor cuvinte e doar o mica parte a problemei. Iar analfabetism functional nu se poate numi cand nu stii unele cuvinte mai rar folosite, mai ales din domenii tehnice, asta e o exagerare.

#285
clasica

clasica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 25.10.2009

View PostCristi_E, on 20 mai 2022 - 17:11, said:

Pai fix asta conduce la analfabetismul functional sau la tocilărie; lipsa unor notiuni elementare - nu stii ce-i ala caprior, nu-ti poti imagina un acoperis, nu intelegi sensul anumitor cuvinte sau expresii etc.


Există oameni care nu pot gândi mic. Absolventul cu zece despre care pomeneai s-ar putea să-ţi proiecteze câteva cabane spaţiale, calculându-ţi în 3 secunde lungimea unui marţianor sau venusianor, ăştia fiind căpriorii de pe-acolo. Sau să fi vândut deja nişte zgârie-lună cu apartamente etanşeizate care se pot desprinde de restul blocului şi coboară pe diferitele corpuri cosmice. El ştie ce şi cum.

Şi, da, să-l plictisească teribil să-ţi dea un răspuns bănăluţ. Pentru asta există echipe de meşteri cu creionu' după ureche şi fierăstraiele-n cizme.

Am întâlnit mulţi oameni cu mintea la grinzi şi termopane care-i desconsideră pe cei cu mintea între stele.

#286
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,040
  • Înscris: 31.03.2015

View Postcatalina1, on 20 mai 2022 - 17:35, said:


Doar ca nu. Căprior nu face parte din noțiunile elementare, wtf? Arata-mi desenul si iti calculez lungimea. Dar nu, nu știam exact ce e aia căprior pana acum câțiva ani.
Ba cam face. Ideea e ca omul nu stia sa aplice in viata de zi cu zi ceea ce a invatat la scoala. Si se pare ca nici tu nu prea intelegi care-i treaba. N-am ce desen sa iti arat, trebuie sa vizualizezi tu din enunt. E vorba de un triunghi dreptunghic, unde trebuie sa calculezi lungimea ipotenuzei cu teorema lui pitagora, cunoscandu-se celelalte doua laturi. :)

#287
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011
Dacă nu știi ce e aia caprior nu ai ce sa vizualizezi din enunt. Asta era ideea.

#288
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Da tu cati capriori ai pus, ba, in viata aia a ta de zi cu zi?! Condensatorii stii ce sunt? De-aia ai montat pe PCB-uri? Stii ce valori sa pui? Ca poate si asta face parte din viata de zi cu zi. Sa ne fereasca d-zeu...

Nu mai spun de formulele matematice si legatura lor cu analfabetismul...

Edited by Cyanid3, 20 May 2022 - 20:29.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate