Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Declaratie venit ANAF?

  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
bigwall

bigwall

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 04.08.2019
Salut. Am si eu urmatoarea situatie. Am intrat in piata crypto cu aproximativ 400 euro, am facut profit aproximativ 50 euro, apoi am pierdut 150 euro si in final vreau sa scot banii. Cum se procedeaza? Mai trebuie sa platesc impozit pe aia 50 euro chiar daca scot in pierdere?

#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Vezi daca faza cu cripto se incadreaza la 'investitii' in declaratia unica. Daca se considera investitie, se raporteaza indiferent daca e castig sau pierdere.

#3
MrLTN

MrLTN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.01.2020
Cand ai intrat/iesit in piata crypto? in 2021 sau in 2022?

#4
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020

View Postbigwall, on 11 mai 2022 - 13:45, said:

Salut. Am si eu urmatoarea situatie. Am intrat in piata crypto cu aproximativ 400 euro, am facut profit aproximativ 50 euro, apoi am pierdut 150 euro si in final vreau sa scot banii. Cum se procedeaza? Mai trebuie sa platesc impozit pe aia 50 euro chiar daca scot in pierdere?

View Postbigwall, on 11 mai 2022 - 13:45, said:

Salut. Am si eu urmatoarea situatie. Am intrat in piata crypto cu aproximativ 400 euro, am facut profit aproximativ 50 euro, apoi am pierdut 150 euro si in final vreau sa scot banii. Cum se procedeaza? Mai trebuie sa platesc impozit pe aia 50 euro chiar daca scot in pierdere?
Nu

#5
mosto

mosto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 22.04.2022
Nu declari nimic si nici nu platesti nimic.

#6
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,833
  • Înscris: 01.09.2006
Parca era o limita sub care nu se declara astfel de castiguri - 200 lei.

#7
bigwall

bigwall

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 04.08.2019
Ideea e ca am facut mai multe tranzactii  . Practic am cumparat si am facut de mai multe ori 50 euro, adica am facut 50, (total 450) , apoi am pierdut 50(total 400) apoi iar am facut 50(total 450) si tot asa. Pana am ajuns la un punct in care vreau sa scot banii, dar sunt pe minus, adica sunt pe minus vreo 150 euro fata de suma cu care am intrat.

Deci ideea e ca in momentul de fata scot in pierdere, chiar daca am facut de mai multe ori cate 50 euro "profit". Nu am scos niciodata profitul, banii au stat in exchange. Practic ei ca sa verifice daca ai facut profit, verifica contul bancar? Eu daca am scos mai putini bani decat am bagat, inseamna ca sunt pe - chiar daca am mai facut cate 50 euro dar apoi i-am pierdut deci nu trebuie sa platesc nimic la anaf?

#8
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,833
  • Înscris: 01.09.2006
Pai daca esti pe minus oricum nu ai ce declara.
Dar nici daca esti pe plus, dar sub 200 lei nu trebuie sa declari nimic.

#9
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 09.08.2006

View Postbigwall, on 11 mai 2022 - 13:45, said:

Salut. Am si eu urmatoarea situatie. Am intrat in piata crypto cu aproximativ 400 euro, am facut profit aproximativ 50 euro, apoi am pierdut 150 euro si in final vreau sa scot banii. Cum se procedeaza? Mai trebuie sa platesc impozit pe aia 50 euro chiar daca scot in pierdere?
mai dai draq cu anafu lor cu tot,, ia-ti o curva si fa-i felul.

View Postbigwall, on 11 mai 2022 - 17:38, said:

Ideea e ca am facut mai multe tranzactii  . Practic am cumparat si am facut de mai multe ori 50 euro, adica am facut 50, (total 450) , apoi am pierdut 50(total 400) apoi iar am facut 50(total 450) si tot asa. Pana am ajuns la un punct in care vreau sa scot banii, dar sunt pe minus, adica sunt pe minus vreo 150 euro fata de suma cu care am intrat.

Deci ideea e ca in momentul de fata scot in pierdere, chiar daca am facut de mai multe ori cate 50 euro "profit". Nu am scos niciodata profitul, banii au stat in exchange. Practic ei ca sa verifice daca ai facut profit, verifica contul bancar? Eu daca am scos mai putini bani decat am bagat, inseamna ca sunt pe - chiar daca am mai facut cate 50 euro dar apoi i-am pierdut deci nu trebuie sa platesc nimic la anaf?
Pt 50 euro ei nici nu deschid calculatorul

Edited by ovidiu21, 11 May 2022 - 17:42.


#10
bigwall

bigwall

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 04.08.2019

View Postech, on 11 mai 2022 - 17:39, said:

Pai daca esti pe minus oricum nu ai ce declara.
Dar nici daca esti pe plus, dar sub 200 lei nu trebuie sa declari nimic.
Da, dar ideea e ca am facut tranzactiile pe futures. Nu pe spot.

#11
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,833
  • Înscris: 01.09.2006
Nu conteaza. Conteaza profitul.
Dar declaratia de acum se depune pentru profitul realizat in 2021, iar tu oricum nu ai "scos" banii.
Oricum, platforma respectiva ar trebui sa iti dea o situatie in functie de care depui declaratia.

#12
bigwall

bigwall

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 04.08.2019

View Postech, on 11 mai 2022 - 18:03, said:

Nu conteaza. Conteaza profitul.
Dar declaratia de acum se depune pentru profitul realizat in 2021, iar tu oricum nu ai "scos" banii.
Oricum, platforma respectiva ar trebui sa iti dea o situatie in functie de care depui declaratia.
da. eu toate tranzactiile le-am facut in 2022. este irelevanta faza cu declaratia, ma interesa doar daca mai platesc la anaf ceva(pt la anul, ca sa imi iau o grija de pe cap) dat fiind faptul ca in final sunt pe - cu 150 euro, dupa mai multe tranzactii in care am si castigat, dar nu am scos din exchange(binance).

#13
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,833
  • Înscris: 01.09.2006
Pai ce sa platesti, daca esti pe minus? Nici daca esti pe plus, dar sub 200 lei nu depui nicio declaratie si nu platesti nimic.

#14
bigwall

bigwall

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 04.08.2019

View Postech, on 11 mai 2022 - 18:20, said:

Pai ce sa platesti, daca esti pe minus? Nici daca esti pe plus, dar sub 200 lei nu depui nicio declaratie si nu platesti nimic.
da, dar eu ma gandeam ca nu cumva sa trebuiasca sa platesc impozit pe "profitul" realizat pe exchange. Adica am avut profituri si de 150 euro, dar nu am scos, au fost tot pe exchange. Si practic au fost tranzactii diferite din momentul cand am facut profitul de 150 euro pana in momentul cand am ajuns sa fiu pe -150 euro. Practic eu daca am avut profit de 150 euro la un moment dat, dar nu l-am scos de pe exchange, nu trebuia sa platesc impozit pt profitul de 150 euro? Sau trebuia sa platesc impozit daca imi ramaneau si ii scoteam prin banca?

#15
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,833
  • Înscris: 01.09.2006
Conteaza doar situatia finala, adica ce scoti de pe platforma.

#16
bigwall

bigwall

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 04.08.2019

View Postech, on 11 mai 2022 - 18:37, said:

Conteaza doar situatia finala, adica ce scoti de pe platforma.
deci in situatia actuala, nu trebuie sa platesc nimic la ANAF.

#17
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,833
  • Înscris: 01.09.2006
Eu asa zic. Nu am mai pomenit sa plateasca cineva ceva in situatia ta ...
Dar poate stie altcineva altceva ...

#18
bigwall

bigwall

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 04.08.2019

View Postech, on 11 mai 2022 - 18:48, said:

Eu asa zic. Nu am mai pomenit sa plateasca cineva ceva in situatia ta ...
Dar poate stie altcineva altceva ...
Mersi frumos, da.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate