Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

DJI Mini 3 Pro

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 24.11.2020
Salut.
Stie cineva de unde pot cumpăra DJI Mini 3 Series Intelligent Flight Battery Plus (este bateria cu capacitate mai mare care mărește timpul de zbor la 47 min - teoretic Posted Image ). Am găsit doar pe site la DJI, dar nu expediază decât în SUA.

#38
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 10.04.2006
Te-ai întrebat de ce nu se vinde în toată Europa?
Îți schimbă greutatea și clasa dronei.
Teoretic în curând nu ai putea să mai zbori aproape deloc cu o dronă peste 250g.

Dar cum văd că nu știi să cauți pe google cumpărături din SUA, mă îndoiesc că ai căutat de ce sunt interzise bateriile alea în Europa...

#39
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,377
  • Înscris: 28.10.2018
Nu sunt deloc interzise in Europa. Eu mi-am cumparat asa ceva din state, zbor perfect legal, am atestat A2, bine pa.

Singurul motiv pentru care nu sunt comercializate in europa este pentru certificare C0 retroactiva.

In principiu le cumperi prin cineva care calatoreste in SUA sau de pe aliexpress (mai scump decat in shop).

Edited by abac, 12 February 2023 - 11:30.


#40
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 10.04.2006
Pe cât pariem că userul de mai sus nu are a2?


#41
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,377
  • Înscris: 28.10.2018
Pai si daca are si daca n-are, afirmatia ca ar fi ilegale interzise, tot falsa este.

Edited by abac, 12 February 2023 - 13:19.


#42
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 24.11.2020

View PostNenea Zap, on 12 februarie 2023 - 11:38, said:

Pe cât pariem că userul de mai sus nu are a2?

Pe cât pariezi că am?

#43
razvan2k5

razvan2k5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 24.10.2005
pana la urma ai voie sa zbori cu ea sau nu in bucuresti ?:D

#44
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,377
  • Înscris: 28.10.2018
Ai voie doar daca ai autorizatie. Si autorizatie nu primesti daca nu esti firma sau pfa si nu ai contract de ceva servicii pentru care vrei sa zbori.

Zbor pur de agrement este 100% exclus. Nu te lasa nimeni.

#45
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 28.04.2006
Salut!

Stiti cu siguranta daca o drona cumparata de pe Amazon.de are garantie oficiala internationala(RO in cazul meu).

Multumesc!

#46
r-bruce

r-bruce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 06.11.2005

 abac, on 18 mai 2022 - 08:10, said:

Mine imi vine drona Mini 3 Pro.

999 de euro drona cu controlerul cu ecran integrat si 139 de euro DJI care refresh pe 2 ani (3 inlocuiri pentru accident).

Initial am vrut sa cumpar pachetul  fly more din Canada cu bateriile extinse care imping drona peste 250 de grame, dar inteleg ca nu sunt disponibile nici pentru vanzare dar nici pentru utilizare in Europa. Drona va refuza sa decoleze cu bateriile extinse in Europa.
Am cumparat drona asta in mai din Illinois, personal, si 2 baterii de 47 minute. Cum aveam card de debit a trebuit sa-i arat pasaportul. Mi-a zis ca bateriile extinse nu merg in in Europa. I-am spus ca sunt banii mei. Si n-am nici o treaba,  sunt grozave. Vrajeala, merg perfect. Mai am un Autel Nano +. Diferenta mare. In afara de poze.
Autel face poze mai bune fara filtre decat Mini 3 pro cu filtre. Singurele probleme pe care le-am avut cu amandoua sunt insectele pe care le intalnesc in zbor, toaca efectiv elicele. Si randunicile, sunt foarte agresive.

Edited by r-bruce, 08 October 2023 - 17:29.


#47
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,377
  • Înscris: 28.10.2018
Eu ii fac vant lui mini 3 pro ca sa iau mini 4 pro. Care vine in plus cu detectie obstacole 360x180, waypoints, cruise control.

Despre bateriile extinse de 47 de minute, tare mi-e teama ca din Ianuarie 2024 drona n-o sa mai decoleze cu ele si o sa primeasca si plafon obligatoriu la 120m, ca sa se incadreze in clasa C0.

Camera nu ma da pe spate la mini 3 pro cum nu m-a dar nici la Autel Nano+

Daca cum altceva mai bun nu avem in momentul asta pe clasa mini, defilam cu ce avem.

Calul de bataie pe foto-video e un Mavic 3 Classic. Fenomenala drona si camera. Zboara ca o racheta. Super rapida, super puternica, super stabila. Iar camera Hasselblad cu senzor 4/3 e altceva. Doar ca cu asta nu prea pot sa calatoresc si in America de Nord nici nu se pune problema sa zbor cu asa ceva.

Edited by abac, 08 October 2023 - 21:21.


#48
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 10.04.2006
Dji mini 4 pro deja avea pusă limita de 120m în Europa.
Dar pentru că nu ajuta vânzările au scos-o din soft momentan dji.
Dar de la 1 ianuarie sunt obligați să o pună înapoi. Deci 2 luni și un pic :)

Acum teoretic dacă nu vrei sa zbori peste 120 de metri înălțime nu ar trebui să ai probleme la câmpie.
Dacă vrei să filmezi munți sau altceva, devine riscant însă.

#49
r-bruce

r-bruce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 06.11.2005

 abac, on 08 octombrie 2023 - 21:16, said:

Eu ii fac vant lui mini 3 pro ca sa iau mini 4 pro. Care vine in plus cu detectie obstacole 360x180, waypoints, cruise control.

Despre bateriile extinse de 47 de minute, tare mi-e teama ca din Ianuarie 2024 drona n-o sa mai decoleze cu ele si o sa primeasca si plafon obligatoriu la 120m, ca sa se incadreze in clasa C0.

Camera nu ma da pe spate la mini 3 pro cum nu m-a dar nici la Autel Nano+

Daca cum altceva mai bun nu avem in momentul asta pe clasa mini, defilam cu ce avem.

Calul de bataie pe foto-video e un Mavic 3 Classic. Fenomenala drona si camera. Zboara ca o racheta. Super rapida, super puternica, super stabila. Iar camera Hasselblad cu senzor 4/3 e altceva. Doar ca cu asta nu prea pot sa calatoresc si in America de Nord nici nu se pune problema sa zbor cu asa ceva.
Sa sti ca am invatat foarte multe de la tine de pe forum. Asa ca nu te contrazic. Sunt sigur ca esti mult mai informat si antrenat dacat mine.

Cat despre mini 3 pro, probabil de aia am cumparat-o cu reducere serioasa, ca era mini 4 pro pe duda. De fapt sunt sigur.
Nu vad nici un sens ca drona sa nu functioneze cu baterii extinse din 01.2024 pe motiv de clasa C0. Devine clasa C1. Si daca chiar vor face asta, nu ii mai dau
acces la net de acum incolo, sa vad cum isi face update. Pe unde zbor eu, un sat de munte (o vale, inconjurata pe 3 parti de munti, casa la marginea satului)
neam de aeroscope nu bate. Ca sa nu mai zic ca ma uit la harta inainte de ridic drona niciodata nu a fost avertizare notam, ca sa nu zic ca cea mai apropiata zona
mov e la mai bine de 40 km. Ca sa zic si ca 120 m e prea destul, rar inalt drona mai sus de 80 m. Si da, am A1/A3 si A2. Drept e ca A2 l-am luat la a doua incercare.

#50
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,377
  • Înscris: 28.10.2018

 r-bruce, on 09 octombrie 2023 - 19:26, said:

Nu vad nici un sens ca drona sa nu functioneze cu baterii extinse din 01.2024 pe motiv de clasa C0. Devine clasa C1.


Nu, nu devine C1 in lipsa unei certificari strict pe modelul respectiv de drona.

Si nici drona legacy nu poate sa fie considerata ca sa zbori cu ea in A3, pentru ca are deja certificare C0.

Asadar, eu nu vad decat o cale de actiune pentru DJI ca sa nu poata userul sa iasa din limitele certificarii C0:

1. Plafon obligatoriu la 120m de la punctul de decolare (deci nu AGL)
2. Drona detecteaza bateriile care nu se califica in C0 si nu decoleaza cu ele.

Om trai si om vedea daca o sa am dreptate. Mai sunt doua luni si putin si aflam.

Edited by abac, 09 October 2023 - 20:23.


#51
r-bruce

r-bruce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 06.11.2005
Pai si de aia nu o sa ii mai dau acces la internet. Nu fac scoruri, ore de zbor, alte mizerii. Ma simt bine. Adio update.

le: pot cei de la dji sa ceara sa le trimiti certificarea de A1/A3 ca sa o deblocheze. Chinezul e in stare de orice, numai sa piarda clienti.

Edited by r-bruce, 09 October 2023 - 20:42.


#52
r-bruce

r-bruce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 06.11.2005
Va salut si la multi ani!
Oarecum s-a rezolvat. Cine a cumparat drona dji m4p in 2023, pana la 31 decembrie, mai putea rezolva...
https://viewpoints.d...titude-limit-eu
Pentru m3p era rezolvat. Vezi mai sus.
Oricum, stickerul ala C0 este egal cu...0
Daca i-ai pus tren de aterizare, aparatori de elici sau alte dracii -> nu mai e C0. O fi C1?  Teoretic da. Dar are eticheta C0. Nu se stie.
Cat despre identificare, e un camp acolo in m3p unde in loc de Mini 3 Pro, treci indicativul tau de pilot. Nu am m4p ca sa spun de ala daca exista.
Da m3p si zboara cu bateriile de 47 minute!

Sunt curios cine le va mai cumpara dronele din seria mini, scumpe si cu restrictii. Sper ca vine Autel din urma. Cu un hack dupa colt.

In rest, sa ne sufle, un kil de pene!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate