Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ceva întebări în legătură cu sobe/calorifere

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Am făcut rost ieri de o carte "Handbuch der Hochbaus" (ceva de genul "Manual pentru construcții"), de Ing. Paul Schimdt (Schimdt de Smith în Engleză, adică Fieraru, Covaci), ediția a doua,  apărută în 1926 la Compania de editură "Heinirch Killinger" din Norhausen am Harz (f... scrierea Gotică);
Tehnoredactarea și tiparul G. Grumbad Leipzig
Capitolul 11 "Instalationalagen" (iete, credeam "anlagen" înseamnă "instalație", dar înseamnă "investiție", deci "Investiții în instalații"), subcapitolul III "Gasinstalation" la F "Gasverbrauchapparate" ("Aparate consumatoare de gaz"), pg. 642-643 găsim ceva care ori calorifer, e un fel de sobă sub formă de calorifer, ori sobă sub formă de calorifer. Curiozitatea mea ține de acel cilindru care e în dreapta și care reglează temperatura. Era un simplu robinet sau avea un fel de termostat antic în el?
Pe unele țevi de la instalații vechi cu calorifere, aflate în clădiri de instituții am văzut tot niște cilindrii, dar cu vârful curbat și 1 țumburuș sau 2 aflat/aflați deasupra "pălăriei" cilindrului. La ce foloseau? Protecție contra suprapresiunii sau supraîncălzirii, un fel de termostat antic?

#2
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Later edit... am uitat să postez imaginea.

Attached File  Prof. Paul Schimdt - Handbuch der hochbaus (Ed. a II-a, 1926) pg. 642-643.jpg   301.84K   58 downloads

#3
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 31.05.2006
Germanii au avut si au mare experienta, traditie in aparate de incalzit si apa calda menajera cu toti combustibilii fosili posibili la eficienta maxima.
Pare sa fie un radiator(calorifer)  cu ulei dar in loc de rezistenta electrica cum sunt cele de azi era montat un arzator pe gaz ceva de gen cum este un arzator din cuptorul de aragaz.
Am vazut ceva similar la inceput de ani 90 dar nefunctional.Pe baza lui s-a incercat intr-un atelier sa se faca niste clone dar nu s-a reusit.
Termostatul sau mai degraba termocupla care reducea debitul de gaz la o anume temperatura era mai greu de reprodus.
Sistemul de siguranta era similar ca la un instant pe gaz de azi pentru apa calda menajera cu flacare de veghe, cand nu mai exista flacara alta termocupla inchidea de tot alimentarea cu gaz.

#4
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 09.08.2006
Am avut in baia de la casa parintilor unul identic cu ce ai tu in poza. Seamana cu un calorifer, avea parca 3 sau 4 "elementi", nu are apa sau ulei, e gol pe dinauntru. N-avea termostat, dar avea flacara de veghe si supapa stop gaz. Destul de avansat pentru vremurile acelea. In 1980, cand ne-am mutat la c asa respectiva, avea destui ani de functionare. Cred ca inca mai exista pe undeva.

#5
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Păi şi nu devenea periculos la atingere dacă folosea flacără şi el era din metal?   Posted Image
Cum funcţionau termocupla şi supapa "stop gaz"?   Posted Image
Later edit: se pare că e ediţia a IV-a cărţii. O să mai scanez din ea pe viitor.

Edited by djl, 09 May 2022 - 22:14.


#6
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 09.08.2006
Nu se incingea asa tare.
Supapa stop gaz oprea gazul de tot daca se stingea flacara.

#7
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Termocupla era ceva cu bimetal sau cu cartuş de gaz?
Oare în România acele calorifere au fost doar cu gaz metan sau pe vremuri o fi fost şi cu gaz aerian?
Găurile de sub erau doar pentru aer sau şi pentru colectarea umezelii?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate