Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

95% dintre utilizatorii de iPhone au FOMO? Despre studiile sociale legate de smartphone-uri

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018
Nu detin iphone si nu doresc.Consider ca poti sta din 2 in 2 minute cu ochii in ecran indiferent de marca.
Nu mi se pare relevant studiul.Daca ocupi timpul si cu altele ,treburi in casa ,gatit and so on .Fiecare decide ce vrea sa faca cu timpul lui
Cand ma uit la film evit pe cat posibil sa ma uit in telefon sau dupa 1h deschid telefonul,daca ma plictiseste filmul il opresc si caut altul.
Stau 2 3 h in medie pe zi.Cel mai mult pe youtube navighez

#38
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

View PostPaco_ste1, on 08 mai 2022 - 14:32, said:

Am un Samsung Galaxy S II plus, il folosesc pentru filmari insa m-a exasperat. Merge asa greu in meniuri zici ca se taraste. Si nici nu are card sim, nu e conectat la internet si tot e foarte lent. Nu inteleg de ce, are electronica "obosita" ?
Nu cumva secaturile de la Samsung la up-date-uri baga soft de incetinire ? Sau sunt asa de multe up-date-uri si procesorul nu mai face fata ?
Ma gandesc sa resoftez cu un rom original.

:lol:
Nu, aplicatiile vor viteza mai mare, memorie mai multa.
Tu de ce crezi c-am trecut de la S II la iphone 7?
:lol:

#39
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005

View PostTrafalgarLaw, on 07 mai 2022 - 21:06, said:


In timpul vizionarii unui film, utilizatorii de Android isi verifica telefonul de 9,5 ori, iar cei de iPhone de doua ori mai des.

Vi se pare relevant acest studiu?

Pai voi va mai uitati la filme pe tv ? Eu doar pe telefon :))
Plusuri: pot sa ma intorc cum vreau in pat, am tot timpul ecranul in fata.
Minusuri: O sa inceapa sa te doara mana, daca adormi cu el deasupra capului, posibil sa iti scapi telefonul peste fata :))

#40
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,704
  • Înscris: 21.06.2016

Cei mai deștepți oameni ai lumii - din pdv tehnic - folosesc iPhone. Samsung și Google au sedii enorme in Silicon Valley unde se face toata tehnica și inovația lumii și cu toate astea cele mai folosite telefoane și cea mai mare parte din calculatoare sint Apple. MIT, Berkeley, Stanford etc sint dominate de Apple, si la profesori și la studenți. Adică oamenii aia care construiesc tot ce folositi voi in tehnica.
Și vin tit felul de depanatori si băieți de la suport din România sa ne spună cum dacă ești tehnic nu poți fi multumiți cu IPhone. Hahaha, ce ne-am ris!

#41
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Nu cred ca se indoieste careva de Iphone sau Samsung dar ai precizat ceva numit "inovatie" si de cativa ani lansarile Iphone se rezuma la "we shrunk the bezel".
Pe bune? Imi zici ca din punct de vedere hardware Apple nu puteau sa scoata un ecran fara breton sau cu o gaurica decupata? Puteau. Si de ce nu o fac? Pentru ca este marketing.
Iphone 14 o sa aibe un bezel mai mic si o baterie mai mica, Iphone 15 o sa aiba un breton mai mic si o baterie mai mare.
Problema este inovatia.

Spune apple o prostie? O copiaza Samsung. Samsung care mai intai face mistio de Apple ca nu ofera incarcator, casti bla bla bla si apoi copiaza si ei.
Cumpar un Samsung si ma asteptam sa nu aiba incarcator dar zic hai ca macar o husa de 5 lei si o tipla tot de 5 lei or avea in cutie.
Ma uit in cutie, incarcator, un incarcator care se incalzeste, mult sub cel de la Huawei.
Telefonul fara tipla, fara nici macar o husa daia cum se zicea pe vremuri "prezervativ", condom case.

Comand pe emag, cica protejez planeta, trimit aia colet cu o husa de 7 lei, benzina, motorina, plastic, carton, hartie, pentru o husa de cativa lei pe care o puteau include in cutie.
La tipla tot asa.

Deci protejam planeta dar mai mult sa facem si ceva profit la actionari.

Citesc pe forum subiectul despre rezistenta ecranelor, da, rezistente la spargere dar pe partea de zgarieturi, am vazut la 12 pro max cu ecran zgariat...

Edited by -ARA-, 09 May 2022 - 07:42.


#42
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Post-ARA-, on 09 mai 2022 - 07:41, said:

Nu cred ca se indoieste careva de Iphone sau Samsung dar ai precizat ceva numit "inovatie" si de cativa ani lansarile Iphone se rezuma la "we shrunk the bezel".
Pe bune?
Pe bune ca atât ai văzut în materie de I ovatie?
Câte alte companii au 3D face scan cu dot-projection, altfel cunoscut ca face-id la Apple?
Dar localizare în spațiu a sursei virtuale de sunet cu căștile wireless (airpods pro știu asta de ceva vreme).
Dar consistenta in fotografie pe toate camerele cu focale diferite?

Și mai sunt chestii îmbunătățite gradual, de la an la an, doar ca nu sunt toate mainstream și la vedere pe carcasa.

Am mai zis: folosesc in paralel Apple și Samsung ca telefoane și dpdv al OS-ului consider ca Apple e mai evoluat. Pe parte de hardware, Samsung conduce la ecrane, atât. Un iPhone foldable ar fi gadgetul suprem în opinia mea.

View Post-ARA-, on 08 mai 2022 - 07:23, said:

imi imaginez cum era sa citesc mesajul meu folosind un telefon mobil, probabil derulam aiurea in loc sa citesc comod pe un laptop sau ultrabook.

Jura-te.... Posted Image

Attached File  Screenshot_20220510-112715_Samsung Internet.jpg   215.99K   36 downloads

#43
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
In primul rand on topic , cu fobia spanacului . Desigur , cand e vorba de orice prostie , apare ''un grup de cercetatori'' , in majoritatea cazurilor necunoscuti...fara nume...fara adresa...fara nimic care dau niste cretinisme drept studii statistice . Domnilor , statistica e grea , presupune multi pasi , presupune multa informatie si din acest motiv isi permit unii sa prosteasca lumea .

Habar nu am daca am vreo fobie cu telefonul . A fost cool si nou in anii de inceput al telefoanelor mobile , cred prin '95...'96...'97 , atunci cautam orice pretext sa mai sun pe cineva si sa fiu sunat .
Ulterior , cand cei de la job si nu numaiPosted Image , au invatat ca pot sa ma sune oricand si sa vada pe unde sunt , nu a mai fost la fel de cool Posted Image .
Relatia mea cu telefonul , de peste 12 ani e destul de simpla , cand am de sunat pe cineva sun , in rest telefonul sta majoritar pe ''mute''...vad eu cine m-a cautat si daca vreau ii sun...daca nu...nu si foarte important sa stea cat mai departe de mine...dupa anii de stat langa cap cand dormeam si zeci de huse pe curea&etc. . Si spre...deloc sa vorbesc cu el la ureche .
Daca nu am nevoie stricta de el , nu ii duc DELOC dorul !

De ce Iphone ? Mai ales ca multa vreme au fost destul de praf la semnal ! Cred ca si acum dar s-a imbunatatit reteaua . Vreau sa mentionez ca pana prin 2015 am avut cam toate telefoanele care erau in top . In acel an sotia a vrut Iphone... 6 era maximul...6 i-am luat . Eu eram mega fan Blackberry , cred ca eram deja la al treilea .
Si a inceput spectacolul , eu mult mai tehnic...ea departe de tehnicaPosted Image , pe oriunde mergeam...la mine o multitudine de noi aplicatii necesitau tot felul de programe instalate , conexiunile wifi dadeau rateuri si multe alte chestii extrem de enervante . La Apple se faceau absolut instant fara nici o problema .
Mi-am luat prin 2016 Iphone 6 S , slabut la semnal in zone mai izolate , cu probleme la temperaturi cu minus si altele dar care isi face treaba de telefon&internet cu brio .
Mi-am schimbat acumulatorul la el dupa vreo 4,5 ani , sunt multumit , daca voi putea si mai functioneaza l-as mai tine inca 10 ani , desigur cu o husa extrem de serioasa care tinerilor le displace...ca nu e slimPosted Image .

Nu decid eu ce face fiecare cu banii dar eu nu as da 9000 de lei pe un telefon simplu , in banii aia mi-as lua doar telefonie prin satelit !

#44
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,811
  • Înscris: 30.08.2006
Probabil ca media de varsta a celor ce folosesc telefoane Iphone e mult mai mica. Acestia nu concep sa traiasca fara telefon nici 10 minute. Mare parte din utilizatorii de produse Apple sunt ceva mai atehnici si nu vor sa se complice cu un produs complex si care uneori manifesta si comportamente mai stranii, specifice Androidului.

#45
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

View PostLeo2006, on 11 mai 2022 - 05:05, said:

Probabil ca media de varsta a celor ce folosesc telefoane Iphone e mult mai mica.
Mare parte din utilizatorii de produse Apple sunt ceva mai atehnici...

Vrei sa zici ca IT-istii sunt atehnici?

#46
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,704
  • Înscris: 21.06.2016

View PostLeo2006, on 11 mai 2022 - 05:05, said:

Probabil ca media de varsta a celor ce folosesc telefoane Iphone e mult mai mica. Acestia nu concep sa traiasca fara telefon nici 10 minute. Mare parte din utilizatorii de produse Apple sunt ceva mai atehnici si nu vor sa se complice cu un produs complex si care uneori manifesta si comportamente mai stranii, specifice Androidului.

Toate, complet pe dos.
S-a raspuns la nedumerirea ta, vezi postul 40.
Si evident tineretul are Android ca e mult mai ieftin si au mai mult timp.

Edited by vrajitoruldinoz, 11 May 2022 - 06:19.


#47
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Am un coleg de care tot faceam misto ca io-s master race si el taranu cu androide. El zicea ca ce ba ca ce bun ii ba androidu, aifonu ii de cacat bleah. In pandemie nu prea ne-am intilnit, dar acuma mi-o aratat noul lui aifon 13 pro. :w00t:

Sigur ca articolul ala e imbecil. Eu de exemplu imi fac vreo zero selfiuri pe an cu aifonu. Si sint sigur ca si colegu de mai sus face la fel de multe. De fapt, in afara de citiva influgheiaristi din-aia dubiosi nu cred ca exista barbat care sa-si faca vreun selfie. Eventual o poza la pubipbipbip

#48
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,704
  • Înscris: 21.06.2016
Eu fac selfiuri cind nu gasesc pe nimeni sa ne faca o poza.

#49
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

View Postvrajitoruldinoz, on 12 mai 2022 - 23:39, said:

Eu fac selfiuri cind nu gasesc pe nimeni sa ne faca o poza.

Eu fac si cand gasesc.
Asa, sa le fac in ciuda, :lol:

#50
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011
De abia așteaptă marii șmecheri să vadă cum oamenii de rând se bat pe care politician e mai bun, care telefon e mai bun, în timp ce ei își fac manevrele.
Cel mai bun telefon este acela care îți îndeplinește cel mai bine cerințele. Politician bun nu există.

#51
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

 Tsunnnami, on 08 mai 2022 - 17:14, said:


Posted Image
Nu, aplicatiile vor viteza mai mare, memorie mai multa.
Tu de ce crezi c-am trecut de la S II la iphone 7?
Posted Image
Pentru ca iphone 7 era cu 5 ani si jumatate mai nou ca telefon in momentul in care a fost lansat, o diferenta absolut enorma avand in vedere evolutia smarphonurilor in acei ani. S2 a fost lansat in 2011 era deja antic in sept 2016.

#52
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

 vrajitoruldinoz, on 09 mai 2022 - 07:22, said:

Cei mai deștepți oameni ai lumii - din pdv tehnic - folosesc iPhone. Samsung și Google au sedii enorme in Silicon Valley unde se face toata tehnica și inovația lumii și cu toate astea cele mai folosite telefoane și cea mai mare parte din calculatoare sint Apple. MIT, Berkeley, Stanford etc sint dominate de Apple, si la profesori și la studenți. Adică oamenii aia care construiesc tot ce folositi voi in tehnica.
Și vin tit felul de depanatori si băieți de la suport din România sa ne spună cum dacă ești tehnic nu poți fi multumiți cu IPhone. Hahaha, ce ne-am ris!

Tot repeti chestia asta ca si cum inseamna ceva sau ai impresia ca dovedeste cumva superioritatea absoluta a iphone-urilor dar este doar o prezumtie falsa.

iphone-ul in SUA este un simbol social si cultural iar SUA este locul unde barierele si restrictiile artificiale impuse de Apple in jurul ecosistemului lor sunt cel mai eficiente deci ca o explicatie simpla foarte multi in SUA(inclusiv profesori si studenti la MIT) folosesc iphone-uri pentru ca sunt constrasi, pentru ca societatea din jurul lor ii impinde in acea directie si de multe ori sunt judecati negativ daca detin un telefon Android,  pentru ca iMessage si FaceTime sunt doar pe pe iOS, pentru ca Android este pentru saraci si iti explodeaza in buzunar, pentru ca pe iOS ai AirDrop etc.

Eu as fi mult mai curios sa vad ce telefoane folosesc "profesorii si studenti" din marile facultati tehnologice din Europa unde nu esti la fel judecat social dupa ce telefon detii, unde nu exista bariere de comunicare din cauza telefonului folosit.

#53
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,704
  • Înscris: 21.06.2016
Trebuie sa fii cel puțin ciudat sa crezi ca da cineva 2 bani pe telefonul tău in SUA :). Nu-i ca-n România, nimănui nu-i pasa. Mai ales cind vorbim de oameni de succes pentru care un telefon e un mărunt.
Ălora cărora le pasa sint exact cei care nu ar trebui sa aibă telefoane scumpe, vânzătorii, coafezele, care nu-s in exemplul meu.
Repet mereu datele și faptele astea pentru ca exista niște oameni care cred ca numai pipitzele și atehnicii au iPhone. Sa mai scoată și ei capul din fund.

 OriOn20, on 27 mai 2022 - 22:46, said:


Eu as fi mult mai curios sa vad ce telefoane folosesc "profesorii si studenti" din marile facultati tehnologice din Europa unde nu esti la fel judecat social dupa ce telefon detii, unde nu exista bariere de comunicare din cauza telefonului folosit.

Ce tehnologie se face in Europa?
Și in toate țările din Europa, exceptind pe cele protestante, materialul e mult mai important.

#54
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

 OriOn20, on 27 mai 2022 - 22:25, said:

Pentru ca iphone 7 era cu 5 ani si jumatate mai nou ca telefon in momentul in care a fost lansat, o diferenta absolut enorma avand in vedere evolutia smarphonurilor in acei ani. S2 a fost lansat in 2011 era deja antic in sept 2016.

De ce crezi ca sunt interesat de "care e mai nou"?
Pentru mine numai un bou se faleste cu tipul de telefon pe care-l are. Asta pentru ca pentru el, boul, n-are altceva de facut si are o jucarie noua.
Pentru mine, eu tintesc sa am cat mai putin de a face cu un telefon, vreau sa-mi satisfaca nevoile si atat, exact ca toaleta.
Orice telefon nou, orice tehnologie noua imi mananca din timp si nervi, pe care i-as folosi in alta parte.

Sa-ti dau si un ex.
Nu folosesc telefon pentru tranzactii bancare. Numai faptul ca trebuie sa am parola cand vreau sa folosesc telefonul, imi mananca din energie
E mult mai usor sa scot cardul si s-o intind de acolo decat sa pun parola, sa gasesc aplicatia, si, cand iti e lumea mai draga iti gasesti telefonul care are nu stiu ce conflict cu vreo aplicatie sau te anunta ca se face vreun update.
Telefonul pentru mine e o scula si nu un motiv cu care sa ma falesc, iar iphone-ul a facut destul de bine treaba asta.
Acum, o facea si Samsung, insa NU MA INTERESEAZA sa trec la altceva daca asta ma satisface.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate